بازدید: 7

سرک به تنهایی یک مرد

«رضا» اولین فیلم سینمایی علیرضا معتمدی در نگاهِ اول یک فیلم جمع و جورِ هنری محسوب می‌شود. اساساً از فیلم «رضا» نمی‌شود توقع قصه گویی داشت چراکه در این گونه از فیلم‌ها فرم نقش بسزایی دارد. «رضا» یک فیلم شخصیت محور و یک اثر مردانه است و خودِ معتمدی شخصیت «رضا» را بازی کرده است. تمرکز و نگرش و قالب اصلی فیلم کندوکاو دنیای ذهنی مردانه است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در سینمای ایران درباره زن ها فیلم های بسیاری ساخته شده است، اما معتمدی در اولین اثر سینمایی اش درباره عوالم مردانه فیلم ساخته است. فیلم در بعضی از سکانس ها کد هایی از طرف «رضا» می دهد که احساس می شود با یک اثر شخصی طرف هستیم و علیرضا معتمدی با ساخت این فیلم قصد داشته یک چالش مردانه را به تصویر تبدیل کند، شاید تعداد کمی از تماشاگران با این فیلم ارتباط برقرار کنند چراکه «رضا» از نظر لحن و روایت به ملودرام های مرسوم سینمای ایران شباهتی ندارد، حتی شخصیت های فیلم هم از تیپ های مرسوم نیستند، البته نمی توانیم بگوییم که شخصیت های فیلم رفتار و نگرشِ روشنفکرانه ای دارند چراکه فیلمساز برای به چالش کشیدن یک موضوع بسترسازی کرده و این بستر سازی به یک بحران مردانه مربوط می شود، رضا و همسرش با توافق دوطرف از هم جدا می شوند، به یاد بیاورید که در سکانس بعد از محضر در یک نمای لانگ شات رضا و همسرش را می بینیم که پس از خداحافظی از هم همسر او از کادر خارج می شود و دوربین رضا را دنبال می کند، حالا تنهایی «رضا» بی آنکه بدانیم مسئله اساسی و مهم طلاق آن ها چه بوده برای مخاطب ارجحیت پیدا می کند. معتمدی مخصوصاً شخصیت «رضا» را خودش بازی کرده چراکه فقط خودِ او می توانست عوالم و نگرش مردانه این شخصیت را به تصویر بکشد، رفتار و عکس العمل های «رضا» در مواجهه با یک زن و اشتیاقش به او تا حدی شخصیت او را منفی می کند، اما همانطور که گفته شد «رضا» به عنوان یک مرد پس از طلاق دچار یک خلأ عاطفی می شود. در سکانس آشنایی اش با ویولت چند سکانس جلوتر ویولت را دعوت می کند و تدارک می بیند، اما بعد از تماس همسرسابق قرارش را با ویولت کنسل می کند و اصلا از این اتفاق عصبانی نمی شود، در همین سکانس «رضا» به طور کامل به مخاطب معرفی می شود.
او هنوز دلش با همسرش است، اما اگر برای ایجاد رابطه با دیگران تلاش می کند فقط به دلیل پر کردن یک خلأ عاطفی است.
«رضا» یک مرد است با دنیایی از تنهایی، اما کسی را ندارد که برایش درددل کند، حتی وقتی سکته می کند یک غریبه او را به بیمارستان می رساند، او از اول تا انتهای فیلم یک شخصیت دارد شوخ طبع است، تنهایی و انزوایش را دوست دارد و تلاشی برای تغییر نمی کند.
اینکه تحول شخصیتی برای «رضا» رخ نمی دهد یک نکته مثبت است، از سوی دیگر بلد نبودن رانندگی یا دستپخت خوبش او را به شخصیت تبدیل می کند، حتی زنگ زدن «رضا» به ویولت وقتی می گوید فاطی می خواهد برگردد هوشمندی «رضا» به حساب می آید، اگر چه در آن سکانس ما از «رضا» بیزار می شویم، اما در چند سکانس جلوتر زمانی که ویولت از عصبانیت و ناراحتی «رضا» را می زند، او هیچ دیالوگی نمی گوید، چون نمی خواهد دیگر با او باشد، فیلم یک ضعف اساسی دارد که به آن پاسخ نمی دهد و آن هم حضور دوباره همسر سابق در خانه است که شاید دلتنگ «رضا» بوده و همینطور ارجاع به نوشته های او روی آینه.
این فیلم در اصفهان ساخته شده، ولی فیلمساز نخواسته که یک فیلم توریستی بسازد، اما همان سکانس راه رفتن «رضا» از کنار زاینده رودِ خشک شده و ثابت ماندن کادر روی دیوار برای این فیلم کافی است. سکانس های فیلم طولانی است که این به دلیل فرم است و اساساً کارکرد مهم در به وجود آوری موقعیت ها دارد.
«رضا» اثری بی ادعاست که نمی خواهد با ادا و اطوار خاصی وارد جریان روشنفکرانه بشود، اساساً نما های طولانی و دیالوگ های کم و روایت پرده ای غیرمرسومش دلیلی بر سینمای روشنفکرانه نیست. اکران شدن «رضا» در گروه هنر و تجربه هم مناسب است چراکه مخاطب عام با این گونه از فیلم ها نمی تواند ارتباط برقرار کند.

سرک به تنهایی یک مرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • آمار و حقایقی از نرخ تنهایی مردم انگلستان/ چرا انگلیسی‌ها «وزیر تنهایی» دارند؟ +عکس


  مجموع ضرر مالی که عوارض تنهایی بر جامعه انگلستان تحمیل می کند، سالانه بالغ بر ۳۲ میلیارد پوند است.
 • «صدسال تنهایی» سریال می‌شود؛ پایان تنهایی میراث گابو


  براساس گزارش خبرگزاری‌ها، کمپانی نتفلیکس اعلام کرده، حقوق ساخت فیلم و سریالی با اقتباس از رمان «صدسال تنهایی» اثر گابریل گارسیا مارکز نویسنده مشهور کلمبیایی برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲ را خریده است. روزنامه نیویورک تایمز خواندن این کتاب را پس
 • سرک به تنهایی یک مرد


  «رضا» اولین فیلم سینمایی علیرضا معتمدی در نگاهِ اول یک فیلم جمع و جورِ هنری محسوب می‌شود. اساساً از فیلم «رضا» نمی‌شود توقع قصه گویی داشت چراکه در این گونه از فیلم‌ها فرم نقش بسزایی دارد. «رضا» یک فیلم شخصیت محور و یک اثر مردانه است و خودِ معتمدی شخص
 • تنهایی با بدن‌تان چه می‌کند؟


  ۷۵۷۴۴۲ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱ ۸۰۵ بازدید پژوهش‌ها نشان می‌دهند وقتی تنها هستید مغزتان می‌تواند نورپی نفرین زیادی ترشح کند؛ هورمونی که برای سیگنال دهی طی واکنش جنگ یا گریز حیاتی است. تنهایی می‌تواند باعث شود احساس ترس کنید، مثلا شنیدن صدایی در راه پله
 • تنهایی با بدن‌تان چه می‌کند؟


  پژوهش‌ها نشان می‌دهند وقتی تنها هستید مغزتان می‌تواند نورپی نفرین زیادی ترشح کند؛ هورمونی که برای سیگنال دهی طی واکنش جنگ یا گریز حیاتی است. تنهایی می‌تواند باعث شود احساس ترس کنید، مثلا شنیدن صدایی در راه پله‌ها.
 • «صد سال تنهایی» سریال می‌شود


  نتفلیکس امتیاز ساخت سریالی را با اقتباس از رمان معروف «صد سال تنهایی» نوشته گابریل گارسیا مارکز، به دست آورد.
 • تنهایی ژنتیکی است!


 • تنهایی ژنتیکی است!


  یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که تنهایی در ژن فرد یافت می‌شود و همچنین تنهایی می‌تواند با اضافه وزن مرتبط باشد.
 • تنهایی قلب‌تان را مریض می‌کند


  در آمریکا تقریبا ۴۲.۶ میلون بزرگسال بالاتر از ۴۵ سال وجود دارد که تنها هستند و یک چهارم این جمعیت تنها و دور از خانواده و دوستان زندگی می‌کنند.
 • شهیدی که به تنهایی یک ملت بود


  حادثه هفتم تیرماه و بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلام اگرچه به از دست دادن شخصیت های بزرگی نظیر آیت الله بهشتی و نیروهای اصیل انقلاب منجر شد، اما باعث شد تا انقلاب بیمه گردد و به راه خود ادامه دهد.
 • تنهایی این بلا را سر شما می آورد


  آیا تاکنون درباره عوارض جانبی تنهایی چیزی شنیده اید؟ اگرچه تنهایی می تواند برخی فواید را برای شما به همراه داشته باشد، اما خالی از عیب نیز نیست.
 • زلزله، آدم‌ها و صد سال تنهایی


  مدیران بحران حتی پبش بینی حجم مهربانی مردم را نکرده بودند و دست پاچه این جریان بودند که چرا مردم پشت سر شخصیت ها و ستاره ها ایستاده اند و نمی دانستند جایی چیزی را اشتباه گذاشتند و یادشان نمی آید.
 • تنهایی غذا نخورید!


  تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خوردن غذا به تنهایی توسط افراد، به ویژه مردان، آنان را در معرض خطر سندرم متابولیک قرار می‌دهد. آیا این موضوع نشان دهنده این است که تنهایی غذا خوردن به عنوان یک مسئله معضل سلامت عمومی مطرح است؟
 • تنهایی آمریکا


  آمریکا برای به کرسی نشاندن ادعاهای خود در کمیسیون مشترک برجام تنها مانده است .
 • تنهایی، خستگی را در می‌کند!


  روزی چقدر به استراحت نیاز داریم؟ چه کسانی بیشتر استراحت می‌کنند؟ کدام فعالیت بیشتر خستگی را از تن به در می‌کند؟ نتایج گسترده‌ترین مطالعه جهان در باره استراحت نشان می‌دهد که بیشتر آدم‌ها برای اینکه واقعا خستگی‌شان در برود، باید تنها باشند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

کاخ سفید: ترامپ مشکلی با انتشار گزارش مولر ندارد

کاخ سفید: ترامپ مشکلی با انتشار گزارش مولر ندارد

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه