بازدید: 33

سرک به تنهایی یک مرد

«رضا» اولین فیلم سینمایی علیرضا معتمدی در نگاهِ اول یک فیلم جمع و جورِ هنری محسوب می‌شود. اساساً از فیلم «رضا» نمی‌شود توقع قصه گویی داشت چراکه در این گونه از فیلم‌ها فرم نقش بسزایی دارد. «رضا» یک فیلم شخصیت محور و یک اثر مردانه است و خودِ معتمدی شخصیت «رضا» را بازی کرده است. تمرکز و نگرش و قالب اصلی فیلم کندوکاو دنیای ذهنی مردانه است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در سینمای ایران درباره زن ها فیلم های بسیاری ساخته شده است، اما معتمدی در اولین اثر سینمایی اش درباره عوالم مردانه فیلم ساخته است. فیلم در بعضی از سکانس ها کد هایی از طرف «رضا» می دهد که احساس می شود با یک اثر شخصی طرف هستیم و علیرضا معتمدی با ساخت این فیلم قصد داشته یک چالش مردانه را به تصویر تبدیل کند، شاید تعداد کمی از تماشاگران با این فیلم ارتباط برقرار کنند چراکه «رضا» از نظر لحن و روایت به ملودرام های مرسوم سینمای ایران شباهتی ندارد، حتی شخصیت های فیلم هم از تیپ های مرسوم نیستند، البته نمی توانیم بگوییم که شخصیت های فیلم رفتار و نگرشِ روشنفکرانه ای دارند چراکه فیلمساز برای به چالش کشیدن یک موضوع بسترسازی کرده و این بستر سازی به یک بحران مردانه مربوط می شود، رضا و همسرش با توافق دوطرف از هم جدا می شوند، به یاد بیاورید که در سکانس بعد از محضر در یک نمای لانگ شات رضا و همسرش را می بینیم که پس از خداحافظی از هم همسر او از کادر خارج می شود و دوربین رضا را دنبال می کند، حالا تنهایی «رضا» بی آنکه بدانیم مسئله اساسی و مهم طلاق آن ها چه بوده برای مخاطب ارجحیت پیدا می کند. معتمدی مخصوصاً شخصیت «رضا» را خودش بازی کرده چراکه فقط خودِ او می توانست عوالم و نگرش مردانه این شخصیت را به تصویر بکشد، رفتار و عکس العمل های «رضا» در مواجهه با یک زن و اشتیاقش به او تا حدی شخصیت او را منفی می کند، اما همانطور که گفته شد «رضا» به عنوان یک مرد پس از طلاق دچار یک خلأ عاطفی می شود. در سکانس آشنایی اش با ویولت چند سکانس جلوتر ویولت را دعوت می کند و تدارک می بیند، اما بعد از تماس همسرسابق قرارش را با ویولت کنسل می کند و اصلا از این اتفاق عصبانی نمی شود، در همین سکانس «رضا» به طور کامل به مخاطب معرفی می شود.
او هنوز دلش با همسرش است، اما اگر برای ایجاد رابطه با دیگران تلاش می کند فقط به دلیل پر کردن یک خلأ عاطفی است.
«رضا» یک مرد است با دنیایی از تنهایی، اما کسی را ندارد که برایش درددل کند، حتی وقتی سکته می کند یک غریبه او را به بیمارستان می رساند، او از اول تا انتهای فیلم یک شخصیت دارد شوخ طبع است، تنهایی و انزوایش را دوست دارد و تلاشی برای تغییر نمی کند.
اینکه تحول شخصیتی برای «رضا» رخ نمی دهد یک نکته مثبت است، از سوی دیگر بلد نبودن رانندگی یا دستپخت خوبش او را به شخصیت تبدیل می کند، حتی زنگ زدن «رضا» به ویولت وقتی می گوید فاطی می خواهد برگردد هوشمندی «رضا» به حساب می آید، اگر چه در آن سکانس ما از «رضا» بیزار می شویم، اما در چند سکانس جلوتر زمانی که ویولت از عصبانیت و ناراحتی «رضا» را می زند، او هیچ دیالوگی نمی گوید، چون نمی خواهد دیگر با او باشد، فیلم یک ضعف اساسی دارد که به آن پاسخ نمی دهد و آن هم حضور دوباره همسر سابق در خانه است که شاید دلتنگ «رضا» بوده و همینطور ارجاع به نوشته های او روی آینه.
این فیلم در اصفهان ساخته شده، ولی فیلمساز نخواسته که یک فیلم توریستی بسازد، اما همان سکانس راه رفتن «رضا» از کنار زاینده رودِ خشک شده و ثابت ماندن کادر روی دیوار برای این فیلم کافی است. سکانس های فیلم طولانی است که این به دلیل فرم است و اساساً کارکرد مهم در به وجود آوری موقعیت ها دارد.
«رضا» اثری بی ادعاست که نمی خواهد با ادا و اطوار خاصی وارد جریان روشنفکرانه بشود، اساساً نما های طولانی و دیالوگ های کم و روایت پرده ای غیرمرسومش دلیلی بر سینمای روشنفکرانه نیست. اکران شدن «رضا» در گروه هنر و تجربه هم مناسب است چراکه مخاطب عام با این گونه از فیلم ها نمی تواند ارتباط برقرار کند.

سرک به تنهایی یک مرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها