بازدید: 17

اولویت‌های بهبود معیشت، اصلاحات بانکی و کاهش فاصله طبقاتی در ۹۸

به گفته کارشناسان اقتصادی، سال ۹۸ سال سختی برای کشور خواهد بود و دولت باید در برنامه‌های کوتاه و بلندمدت، کاهش قدرت خرید مردم را جبران کرده و فاصله طبقاتی را کاهش دهد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گفته کارشناسان اقتصادی، سال ۹۸ سال سختی برای کشور خواهد بود و دولت باید در برنامه های کوتاه و بلندمدت، کاهش قدرت خرید مردم را جبران کرده و فاصله طبقاتی را کاهش دهد. علاوه بر این با اصلاح نظام توزیع یارانه ها و نظام بانکی، پول های محبوس شده در شبکه بانکی را به سمت تولید و صنعت هدایت کند.

«کاهش قدرت خرید مردم یکی از مهم ترین معضلات اقتصاد ایران در سال ۹۸ خواهد بود.» این را اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در آذرماه امسال گفته و هشدار داده است در دوران اعمال تحریم های جدید کاهش قدرت خرید مردم در کنار بیکاری، کشور را به صورت جدی تهدید می کند. جهانگیری رفع این مشکلات را از اولویت های دولت دانسته و ابراز امیدواری کرده است دولت با اولویت قرار دادن این امور بتواند اقتصاد را در ماه های پیش رو مدیریت کند. هر چند که از آذر ماه تاکنون فراز و نشیب های بسیاری در اقتصاد کشور به وجود آمده و دولت نتوانسته با موفقیت از آن ها عبور کند.

کارشناسان اقتصادی نیز این روز ها دغدغه وضع معیشت مردم را در سال آینده دارند. رئیس انجمن اقتصاد اسلامی در گفت وگو با «جوان» اولویت اول دولت را در سال ۹۸، کاهش قدرت خرید مردم می داند و می گوید: کاهش قدرت خرید مردم در سال جاری و ادامه آن در سال آینده بسیار مهم بوده و جنبه امنیتی دارد و باید جدی گرفته شود. دکتر میثم موسایی می افزاید: ابتدا باید بحث اشتغال حل شود و تولید بار دیگر احیا و کارخانه ها بهسازی و ماشین آلات به روز شود. جذب سرمایه گذاری های خارجی افزایش یابد که این مسئله نیاز به امنیت و حفظ سرمایه های خارجی دارد. البته رفع این مسئله دست کارشناسان و برنامه ریزی اقتصادی نیست و موضوع در کلان کشور مورد بررسی قرار می گیرد. وی خالی شدن سفره مردم را تأسف بار می داند و می افزاید: مسئولان باید نشان دهند که با مردم هستند و با دادن امید به جامعه، کاهش قدرت خرید مردم را جبران کرده و مستقیم و غیرمستقیم به کارگران، کارمندان و به ویژه کشاورزان کمک کنند.

استاد تمام دانشکده اقتصاد گفت: کشاورزان بیش از سایرین باید مورد حمایت قرار گیرند؛ چراکه با تأمین مواد غذایی لازم در کشور فشار تحریم ها کاهش خواهد یافت و دولت می تواند با توزیع کود های شیمیایی و بذر های اصلاح شده، این اقشار زحمت کش جامعه را حمایت کند تا کشاورزان به خیل بیکاران شهری اضافه نشوند و امنیت غذایی کشور تأمین شود. وی همچنین تأکید کرد: در حوزه کارگری نیز، می توان با افزایش حقوق کارگران معادل نرخ تورم که بیش از ۴۰ درصد در سال جاری برآورد شده است به این اقشار کمک کرد. موسایی به بدهی های دولت به تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی اشاره می کند و می افزاید: افزایش بدهی دولت به این دو سازمان سلامت مردم را به خطر انداخته و باید تدبیر درستی برای آن اتخاذ کرد. بدهی دستگاه های بیمه ای و تأمین اجتماعی به بیمارستان ها، حداقل خدمات بهداشتی و سلامتی را از مردم گرفته و سلامت مردم را با تهدید جدی روبه رو کرده است. به ویژه اینکه کاهش مصرف برخی از موادغذایی بیش از گذشته سلامت ایرانیان را به خطر انداخته است.

موسایی کاهش فاصله طبقاتی را با اخذ مطالبات از پردرآمدها، تجار و بازرگانان از اولویت های نخست دولت می داند و می افزاید: افزایش فاصله طبقاتی فقرا و اغنیا در طول تاریخ بی سابقه بوده و باید دولت در برنامه های کوتاه و بلندمدت فکری به حال آن کنند.

دکتر سید علی: نرخ نیمایی به نرخ آزاد نزدیک شود

سیدکمال سید علی، مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات نیز در گفت وگو با «جوان» مدیریت پرداخت یارانه ها و سبد حمایتی را اولویت نخست دولت در سال ۹۸ عنوان می کند و می گوید: باید پرداخت یارانه نقدی با تخصیص سبد حمایتی در کنار هم سر و سامان یابد و دولت باید توزیع این دو را مدیریت کند.
وی توزیع کالا به صورت کالابرگ را راه صحیح می داند و می گوید: از آنجایی که نرخ تورم در سال جاری افزایش یافته و افزایش یارانه نقدی به افزایش نرخ تورم دامن می زند، از این رو دولت باید حمایت از اقشار آسیب پذیر و متوسط جامعه را در اولویت کاری خود قرار دهد و در پرداخت یارانه نقدی و سبد حمایتی دقت بیشتری کند و از هرگونه آزمون و خطا بپرهیزد.

دکتر سید علی تعدیل نرخ سوخت را اولویت دیگر اعلام می کند و می گوید: دولت با کسب درآمد از محل تعدیل نرخ سوخت می تواند به اقشار آسیب پذیر کمک بیشتری کند و کاهش قدرت خرید مردم را جبران کند.
وی با تأکید برتک نرخی کردن قیمت ارز در سال آینده می گوید: یا نرخ نیمایی به نرخ ارز آزاد نزدیک شود یا بالعکس. در هر صورت باید قیمت ارز را تک نرخی کنیم و با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یک نرخ، مثلاً نرخ نیمایی داشته باشیم و قیمت آن حدود ۱۱ هزارتومان باشد تا فساد هایی که در سال جاری در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اتفاق افتاد دیگر تکرار نشود.

دکتر زری باف: اصلاح نظام بانکی و خشکاندن رگ فساد در بانک ها

رئیس مرکز مطالعات اقتصادی، اولویت نخست دولت را در سال آینده اصلاح نظام بانکی و آزادسازی سرمایه های مردم از سیستم بانکی عنوان کرد و معتقد است: باید تفکر ربوی در نظام بانکی برچیده شود و دولت در یک برنامه شش ماهه تلاش کند مهم ترین رگ جامعه که فساد شده را از نابودی نجات دهد.
دکتر سیدمهدی زری باف پیشنهاد می دهد که تمامی بانک ها غیرانتفاعی شود و سرمایه بانک ها در اختیار سهامداران خاص نباشد تا انگیزه شان برای خرید ملک و بنگاه داری از بین برود.

با این اقدام نیمی از بانک ها جمع می شود و پول کلان کشور که اکنون در بانک ها محبوس شده به سمت تولید می رود. وی با اشاره به سود های کلان بانکی می افزاید: ۹۹ درصد مردم که پول برای سپرده گذاری ندارند و بندگان خدا درگیر دریافت وام و پرداخت سود های کلان به بانک ها هستند، فقط یک درصد مرفه جامعه هستند که به جای سرمایه گذاری در تولید و صنعت، پول هایشان را در سیستم بانکی محبوس کرده اند و ماهانه سود های بالا دریافت می کنند. متأسفانه رگ فساد کشور (بانک ها) در اختیار همین یک درصد است. وی که حوزه مطالعاتی اش در حوزه اقتصاد مقاومتی است، از مافیای بانکی خبر می دهد و می گوید: دولت هیچ برنامه ای برای خشکاندن این رگ فساد ندارد و از مجلس نیز آبی گرم نمی شود؛ چراکه برخی از نمایندگان مجلس نیز از همین سود های کلان سود می برند.

دکتر زری باف می افزاید: به اعتقاد من تمام مشکلات اقتصادی کشور از همین جاست و بانک مرکزی و بانک ها با خلق پول اوضاع را به هم ریخته اند و قطعاً این مشکل با اقدامات اورژانسی و مسکنی که هم اکنون رئیس کل بانک مرکزی انجام می دهد، رفع نمی شود و باید از سوی خود مردم از دولت مطالبه شود.

اولویت‌های بهبود معیشت، اصلاحات بانکی و کاهش فاصله طبقاتی در ۹۸
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها