بازدید: 46

سکوت وزارت خارجه آمریکا درباره نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقجی در گزارش سالانه حقوق بشر

منبع : عصر ایران کد خبر: 1669506
در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، حتی یک بار به نام "محمد بن سلمان" در بخش مربوط به پرونده قتل فجیع "جمال خاشقجی" اشاره نشده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا به رسم هر ساله گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان را منتشر کرده است.

به گزارش عصرایران در این گزارش که به موارد متعدد ادعاهای حقوق بشری ایالات متحده آمریکا درباره موارد نقض حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای رقیب و یا متخاصم با واشنگتن، پرداخته شده، اما جای یک متهم ردیف اول پرونده نقض فاحش حقوق بشر که همچون بمبی خبری در سال 2018 جهان را شوکه کرد، خالی است.

در حالی که وزارت امور خارجه آمریکا به بسیاری از موارد نقض حقوق بشر در این گزارش اشاره کرده، اما در بخش مربوط به وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی و در مورد پرونده قتل فجیع " جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی در کنسولگری سعودی در شهر استانبول ترکیه، حتی کلمه ای به نام "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی، به عنوان متهم ردیف اول "آمر قتل" خاشقجی، اشاره ای نکرده است.

کنفرانس خبری "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا در روز چهارشنبه - دیروز- همزمان با انتشار گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در جهان/ واشنگتن/ عکس: آسوشیتدپرس

سکوت وزارت خارجه آمریکا درباره نقش

عدم اشاره به نام ولیعهد سعودی در بخش مربوط به قتل "جمال خاشقجی" در حالی است که بنا به مدعای غالب رسانه ها و شخصیت های سیاسی و حقوقی آمریکا و جهان، "محمد بن سلمان" آمراصلی قتل خاشقجی بوده است و عدم اشاره به نام او دستکم به عنوان یکی از مظنونان این پرونده، نوعی سرپوش گذاشتن به نقش ولیعهد سعودی در این پرونده و ادامه سیاست مماشات دولت ترامپ در قبال دولت سعودی است.

این اقدام وزارت خارجه آمریکا بار دیگر اثباتی بر این مدعای منتقدان رویکردهای واشنگتن است که دولت آمریکا از موضوع حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی در تعاملات بین المللی خود استفاده می کند.

در همین گزارش کشورهایی چون چین، روسیه، ایران و کره شمالی به نقض گسترده حقوق بشر متهم شده اند؛ یعنی درست همان کشورهایی که در زمینه های مختلف با سیاست های واشنگتن در جهان سرناسازگاری دارند.

 


سکوت وزارت خارجه آمریکا درباره نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقجی در گزارش سالانه حقوق بشر
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها