بازدید: 4

سندروم سروتونین، علائم، علت‌ها و درمان

منبع : برترین ها کد خبر: 1665620
سندروم سروتونین که به آن مسمومیت با سروتونین نیز می‌گویند، یک اختلال بالقوه کُشنده است که از تجمع سروتونین زیاد در بدن ناشی می‌شود و علائم گوناگونی دارد. اگر کسی ترکیبی از دارو‌های حاوی سروتونین مصرف کند، در معرض ابتلا به سندروم سروتونین قرار می‌گیرد. دارو‌های ضد افسردگی مانند زولوفت و لکساپرو از این دست دارو‌ها هستند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: سندروم سروتونین که به آن مسمومیت با سروتونین نیز می گویند، یک اختلال بالقوه کُشنده است که از تجمع سروتونین زیاد در بدن ناشی می شود و علائم گوناگونی دارد. اگر کسی ترکیبی از دارو های حاوی سروتونین مصرف کند، در معرض ابتلا به سندروم سروتونین قرار می گیرد. دارو های ضد افسردگی مانند زولوفت و لکساپرو از این دست دارو ها هستند.

گاهی مصرف یک دارو برای افزایش سروتونین نیز می تواند منجر به سندروم سروتونین در افراد مستعد شود؛ بنابراین پیش از مصرف هر گونه دارویی باید در مورد تمام دارو هایی که مصرف می کنید با پزشک تان گفتگو کنید تا در معرض این بیماری کُشنده قرار نگیرید.

سندروم سروتونین، علائم، علت ها و درمان

سروتونین چیست؟

سروتونین هورمونی است که توسط بدن برای کنترل خلق و خو، رفتار های اجتماعی، میل جنسی و اشتها تولید می شود. سروتونین یک فرارسان عصبی است که سیگنال ها را بین سلول های عصبی جا به جا می کند. سروتونین در روده ها و مغز تولید می شود، اما ر. سیستم عصبی مرکزی و پلاکت های خون نیز وجود دارد. در نتیجه این باور وجود دارد که سروتونین بر طیف گسترده ای از عملکرد های روانی و جسمی اثر می گذارد.

اگر مصرف داروی سروتونین داری را شروع کرده اید، دوز مصرفی داروی تان را افزایش داده اید، و یا داروی دیگری را با این دارو ترکیب کرده اید، با توجه به حضور سروتونین زیاد در بدن تان، در عرض چند ساعت اثرات آن را احساس خواهید کرد. علائم می توانند از خفیف تا شدید باشند که بستگی به میزان سروتونین در بدن تان دارند. در بهترین حالت، علائم این اختلال شامل حالت های ناخوشایند می شوند و در بدترین حالت می توانند بسیار خطرناک بوده و نیاز به درمان فوری و گسترده ای داشته باشند.

علائم سندروم سروتونین: 

 • سر درد
 • رعشه
 • پوست مرغی شدن
 • تعریق زیاد
 • بیقراری
 • پریشان حالی
 • گشادی مردمک چشم
 • اسهال
 • سرگیجه
 • ضربان تند قلب
 • فشار خون بالا
 • سفتی عضلات
 • از دست دادن هماهنگی عضلات
 • تیر کشیدن عضلات

اگر این علائم را دارید هر چه زودتر با پزشک تان تماس بگیرید. علائم زیر می توانند کُشنده باشند و نیاز به اقدام اورژانسی دارند:

 •  ضربان قلب نامنظم
 • تب بالا (۴۰ درجه)
 • غش کردن
 • از دست دادن هوشیاری

سندروم سروتونین چقدر طول می کشد؟

اینکه سندروم سروتونین چقدر طول می کشد بستگی به میزان سروتونین در بدن دارد. در مواردی که سندروم سروتونین خفیف است، علائم در عرض ۲۴ ساعت بعد از قطع مصرف دارو برطرف می شوند. اما برخی از دارو های ضد افسردگی می توانند موجب علائمی شوند که بیشترطول بکشند، زیرا میزان سروتونین ممکن است به هفته ها زمان نیاز داشته باشد تا به حد نرمال برگردد.

علت ها

سندروم سروتونین معمولا زمانی روی می دهد که دو داروی سروتونین دار با هم ترکیب می شوند. البته در برخی موارد، مصرف یک داروی سروتونین دار نیز می تواند این عارضه را در بعضی از افراد ایجاد کند. مثلا اگر فرد داروی ضد افسردگی را با یک داروی مسکن شبه افیونی (اوپیود) ترکیب کند می تواند دچار سندروم سروتونین شود.

چه دارو هایی موجب سندروم سروتونین می شوند؟

دارو ها و مکمل هایی که اگر با هم مصرف شوند یا در دوز های بالا می توانند منجر به سندروم سروتونین شوند شامل موارد زیر هستند:. مهار کنند های باز جذب سروتونین: دارو های ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، فلوکستین، پاروکستین و سرترالین. مهار کننده های باز جذب سروتونین و نوراپ نفرین، دارو های ضد افسردگی مانند ترازودون، دولوکستین و ونلافاکسین. دارو های ضد افسرگی تری سیکلیک مانند آمیتریپتلین و نورتریپتیلین. دارو های ضد میگرن. دارو های ضد درد مانند دارو های شبه افیونی شامل کدئین، فنتانیل، هیدروکودون مپردین، اوکسی کودون و ترامادول. لیتیوم. مواد مخدر مانند LSD، کوکائین، اکستازی و آمفتامین ها. دارو های ضد تهوع. دارو های ضد سرفه و سرما خوردگی. مکمل های گیاهی مانند جینسینگ. روانگردان ها نیز می توانند بر سروتونین اثر بگذارند.

سندروم سروتونین، علائم، علت ها و درمان

آیا سندروم سروتونین کُشنده است؟

اگر زمانی که میزان سروتونین در بدن خیلی بالاست درمان به موقع صورت نگیرد می تواند موجب از دست دادن هوشیاری و مرگ شود. مثلا در موارد خودکُشی با دارو های ضد افسردگی، اگر شخص فورا تحت اقدامات اورژانسی قرار نگیرد فوت خواهد کرد.

چگونه می توان جلوی سندروم سروتونین را گرفت؟

علائم سندروم سروتونین معمولا با قطع مصرف دارو برطرف می شوند. خوشبختانه این عارضه، اثرات بلند مدت ندار، اما باید نسبت به تکرار آن در آینده هوشیار باشید. اطلاعات لازم جهت احتیاط و پیشگیری را از پزشک تان دریاف کنید.

درمان سندروم سروتونین

درمان این عارضه بسته به خفیف یا شدید بودن علائم متنوع اند. عموما پزشکان در ابتدا توصیه می کنند مصرف دارو قطع شود. دارو فورا از بدن خارج نخواهد شد و بیمار باید تا چند روز نسبت به هر گونه واکنش و علامتی مراقب و متوجه باشد.

برخی از بیمارانی که تب بالایی دارند نیاز به اقداماتی گا ها مشابه آنچه در مورد گرما زدگی انجام می شود پیدا می کنند. در مواردی که فشار خون فرد بالا یا خیلی پایین است، از دارو های سریع العمل استفاده می شود. ممکن است در مواردی نیز به دارو های مهار کننده ی تولید سروتونین نیاز باشد.

به طور کلی همیشه باید درمورد دارو هایی که مصرف می کنید اطلاعات کافی داشته باشید. بدانید چه مصرف می کنید، عناصر و ترکیبات آن را بشناسید، عوارض جانبی اش را بدانید و آن ها را با دارو های دیگر ترکیب نکنید. به دستورالعمل دارو خوب دقت کرده و در زمان توصیه شده آن را مصرف کنید. اگر هر گونه سوالی در مورد داروی تان داشتید از پزشک تان بپرسید و طبق توصیه ی او عمل کنید.

منبع: psycom


سندروم سروتونین، علائم، علت‌ها و درمان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • سندروم سروتونین، علائم، علت‌ها و درمان


  سندروم سروتونین که به آن مسمومیت با سروتونین نیز می‌گویند، یک اختلال بالقوه کُشنده است که از تجمع سروتونین زیاد در بدن ناشی می‌شود و علائم گوناگونی دارد. اگر کسی ترکیبی از دارو‌های حاوی سروتونین مصرف کند، در معرض ابتلا به سندروم سروتونین قرار می‌گیرد
 • سندروم پیش از قاعدگی، علائم و درمان


  سندروم پیش از قاعدگی شامل درد در نواحی شکم و برخی مشکلات عصبی پیش از دوره قاعدگی می‌شود.
 • سندروم پای بیقرار دربارداری، علائم و درمان


  بیماران شرایط ناراحت کننده مانند درد، خارش، سوزن سوزن شدن، گرفتگی عضلات یا احساس کاذب حرکت مایع یا حرکت مورچه در ساق پاها را دارند.
 • سروتونین هورمون شادی زنان، علائم کمبود


  سروتونین به طور مستقیم و غیر مستقیم روی حدود 40 میلیون سلول مغزی، تاثیر می گذارد.
 • علائم سندروم کودک آبی


  سندرم کودک آبی که به نام متموگلوبین شناخته می شود وضعیتی است که در آن پوست کودک آبی می شود.
 • سندروم تخمدان پلی‌ کیستیک، علائم


  سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که این روز‌ها بسیاری از خانم‌ها و مخصوصا خانم‌های مجرد به آن مبتلا شده‌اند.
 • سندروم دست و پا و دهان، علائم آن در نوزادان


  بیماری‌ دست‌، پا و دهان‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ ویروسی‌ که‌ در گلو آغاز می‌شود و لوزه‌ها، پوست‌، لوله‌ گوارش‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ را درگیر می‌سازد.
 • علائم بارداری یا سندروم پیش از قاعدگی؟


  ترشحات سفید و شفاف آبکی که مقدارش زیاد است، باید تا موعد قاعدگی ادامه داشته باشد.
 • سندروم داون در بارداری، علائم


  سندروم داون یک ناهنجاری ژنتیکی است که به عنوان تریزومی 21 نیز شناخته شده است.
 • علائم سندروم داون، جنین باید سقط شود؟


  امروز رفتم سونوگرافی غربالگری در جواب دکتر متخصص زنان دکتر متخصص سونوگرافی جواب داده nuchal fold=5.7mm که نسبت به سن بارداری مختصر prominent است.
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک، علائم و انواع


  کیست تخمدان می‌تواند یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین خانم‌ها محسوب شود.
 • علائم سندروم داون در نوزادان، چیست؟


  سندرم داون شرایط ژنتیکی است که می تواند رشد جسمی و ذهنی کودک را به تاخیر بیاندازد.
 • علائم سندروم داون در کودکان، آیا می‌دانید؟


  از جمله اختلالات ژنتیکی که ممکن است کودک به آن مبتلا شود، سندروم داون است. پیش از شروع مطلب بهتر است بدانیم سندروم چیست؟
 • علائم ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک


  سلامت نیوز:متخصص زنان و زایمان با اشاره به علائم ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان اظهار داشت: تغییر سبک زندگی با کاهش مصرف فست فود و استفاده از غذاهای ارگانیک گام نخست درمان این بیماری به شمار می رود. نیلا طبسی، متخصص زنان و زایمان در گف
 • علائم ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک


  سلامت نیوز:متخصص زنان و زایمان با اشاره به علائم ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان اظهار داشت: تغییر سبک زندگی با کاهش مصرف فست فود و استفاده از غذاهای ارگانیک گام نخست درمان این بیماری به شمار می رود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،نیل

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

گزارش لحظه به لحظه/ تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - ترکمنستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - ترکمنستان صفر

دستورات جدید رئیس جمهور پس از اخذ تازه‌ترین گزارش‌ها از مناطق سیل زده

دستورات جدید رئیس جمهور پس از اخذ تازه‌ترین گزارش‌ها از مناطق سیل زده