بازدید: 8

کاسبی «هزارپا» از جیب مردم؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1664349
داستان از این قرار است که فیلم «هزارپا»‌ی جناب داوودی که به خاطر ژانر کمدی و حضور بازیگرانی مثل عطاران مورد استقبال قرار گرفته بود، این روز‌ها در حالی روانه بازار شده که روی گوشه‌ای از جلد آن نوشته شده، قسمت اول!

روزنامه جام جم: از وقتی پای فیلم ها به دنیایی به اسم شبکه نمایش خانگی یا همان دی وی دی های سوپرمارکتی خودمان باز شد، هرکدام از پخش کننده ها و تولیدکنندگان این آثار سعی می کردند با پهن کردن انواع و اقسام دام ها، من و شما را به خرید آن ها تشویق کنند. در مقطعی جوایز عجیب و غریب از خانه و ماشین گرفته تا میلیارد ها ریال پول و... مد شده بود و هر توزیع کننده ای سعی می کرد با شلوغ کردن هر چه بیشتر و اعلام جایزه های گاهی فرضی فضا را برای فروش بیشتر آماده کند. از بین همه این ها به تازگی اتفاق جالبی رخ داده است. داستان از این قرار است که فیلم «هزارپا» ی جناب داوودی که به خاطر ژانر کمدی و حضور بازیگرانی مثل عطاران مورد استقبال قرار گرفته بود، این روز ها در حالی روانه بازار شده که روی گوشه ای از جلد آن نوشته شده، قسمت اول!

کاسبی هزارپایی؟!

جمله ای که نشان می دهد این فیلم سینمایی قرار است در ۲ قسمت عرضه شود. گویا این فیلم ابتدا در ۲۱۰ دقیقه ساخته شده، ولی برای اکران، نسخه ۱۲۲ دقیقه ای از آن روی پرده رفت. حالا هم ظاهرا برای نسخه شبکه نمایش خانگی آن تصمیم گرفته شده تا قسمت های حذف شده با فیلم تدوین شود. این که مسؤول این کار کیست و چرا این اتفاق افتاده هم در نوع خودش جالب به نظر می رسد. گزارش ما درباره پیگیری این موضوع را در ادامه بخوانید.

هیس! کارگردان خبر ندارد!

در این میان داوودی، مسؤولیت این شیوه نشر فیلمش را گردن پخش کنندگانش می اندازد و به خبرگزاری کار ایران می گوید: تصمیم گیری درباره نحوه پخش فیلم های سینمایی بعد از اکران سینمایی معمولا توسط شرکت پخش کننده، براساس مندرجات قرارداد و با توافق سازندگان و صاحبان اثر صورت می گیرد که در این مورد تعدادی از این تصمیمات به اطلاع و موافقت سازندگان نرسیده، از جمله شیوه پخش هفتگی نصفه و نیمه یا بدون اجازه دست بردن در فیلم و تقسیم کردن آن که برای من به شکل غیرقابل باوری ناراحت کننده و حیرت آور بود.

مالک کیست؟

از سوی دیگر، موسسه پخش این کار هم داستان جالبی دارد. مدتی پیش بود که خرید حق نشر «هزارپا» توسط موسسه تصویری سوره که وابسته به حوزه هنری است خبرساز شد. اقدامی که به قول یکی از خبرگزاری ها با تعجب مخاطبانی همراه بود که از یک سو فیلم هزارپا را دیده و از سوی دیگر با سیاست های حوزه هنری آشنا بودند. از همان زمان بود که صحبت هایی درباره چگونگی انتشار این فیلم به میان آمد؛ این که قرار است فیلم با بخش های حذف شده و... در دو مجموعه همراه شود؛ اما هنوز خبر قطعی به گوش نرسیده بود تا این که نسخه نمایش خانگی «هزارپا» توسط موسسه تصویر دنیای هنر منتشر شد. جالب آن که حسب عنوان درج شده روی فیلم، این نسخه قسمت اول بوده و ظاهرا قرار است قسمت بعدی آن هم راهی بازار شود.

کاسبی هزارپایی؟!

در همین حواشی بود که داوودی، کارگردان فیلم که با اعتراضات زیادی از سوی خریداران اثر مواجه شده بود در یکی از گفت وگوهایش از تصمیم شان برای گذاشتن بخش های پشت صحنه و حذف شده در کنار فیلم اصلی گفت و با اظهار بی اطلاعی از اقدام این موسسات در نصف کردن اصل فیلم بیان کرد: مشکل این بود که وزارت ارشاد فشار زیادی وارد کرد تا این فیلم را در چند قسمت ارائه کند حتی تأکید داشتند که فیلم به شکل یک مینی سریال پنج قسمتی عرضه شود و پخش کننده بخش خانگی از ترس این که قسمت دوم مجوز عرضه نگیرد، بدون اطلاع و مجوز من یا تهیه کننده قسمت اول را هم به دو نیمه تقسیم کرد! این گونه رفتار با یک فیلم سینمایی بسیار ناشیانه و غیرقانونی است. این که وزارت ارشاد به زور در یک اثر سینمایی دست ببرد و بخواهد آن را تبدیل به یک سریال چند قسمتی بکند، آن هم به این بهانه که قوانین اش قدیمی است و زمان بالای ۲۰۵ دقیقه را برای نمایش خانگی یک فیلم سینمایی به رسمیت نمی شناسد، کاملا امر غلطی است.

شروع پاسکاری ها

ما سراغ موسساتی رفتیم که به نوعی مجوز پخش نسخه نمایش خانگی این اثر را بر عهده داشتند. با پیگیری های ما مشخص شد حق نشر شبکه نمایش خانگی اثر از حوزه هنری به شرکت دنیای تصویر هنر واگذار شده است. روابط عمومی موسسه سوره در پاسخ از واگذاری حق نشر این فیلم به تصویر دنیای هنر و شرکت ریزموج خبر می دهد و از ما می خواهد برای پیگیری موضوع به این شرکت مراجعه کنیم. همین هم شد که در ادامه پیگیری سراغ شرکت تصویر دنیای هنر رفتیم. یکی از مسؤولان این شرکت در پاسخ به تماس ما ادعای جالبی مطرح می کند: «شما باید با آقای خندق آبادی، مدیرعامل موسسه سوره تماس بگیرید، چون این تصمیم یعنی نصف کردن فیلم اصلی و انتشار آن به این روش توسط او گرفته شده است و شما هم به عنوان یک خبرنگار هوشمند! باید با آن ها صحبت کنید، چون پخش کننده تنها عامل پخش است و صاحب اثر است که می تواند چنین تصمیمی را بگیرد.»

ما سعی کردیم به عنوان خبرنگار هوشمند از حق مالکیت و مالک واقعی نسخه شبکه نمایش خانگی هزارپا بپرسیم، ولی با پاسخی از جانب دوستان مواجه نشدیم و با وجود تکرار چندباره این سؤال چیزی به جز خداحافظ و پایان مکالمه نشنید یم.

قصد سودجویی نداشتیم!

سازمان امور سینمایی و سمعی، بصری هم روز گذشته در واکنش به این اتفاق اعلام کرد: «انتشار ۲۰۰ دقیقه ای فیلم سینمایی هزارپا در دو نسخه DVD به درخواست و اصرار موسسه تصویری سوره وابسته به حوزه هنری بوده است.» پیرو این اعلام دوباره سراغ سوره می رویم. (البته این که یک سازمان قانونگذار و ناظر چطور و چرا زیر بار اصرار یک موسسه می رود هم می تواند سوژه جذابی باشد) با پیگیری ما از موسسه سوره مقرر می شود موضع و دیدگاه آقای مدیر عامل در اختیار ما قرار گیرد.

کاسبی هزارپایی؟!

در نهایت بعد از چندین مرتبه پیگیری از موسسه مربوطه، روابط عمومی این موسسه با در اختیار قرار دادن متنی، مدعی شده که امتیاز نسخه شبکه نمایش خانگی این فیلم به شرکت فنی ریزموج واگذار شده است. در متنی که سوره در اختیار ما قرار داده همچنین مطالب جالبی به نقل از مدیرعامل شرکت ریزموج آمده است.

مثلا در بخشی از این متن به نقل از مدیرعامل ریزموج آمده است: «نسخه نمایش خانگی فیلم با نسخه سینمایی فیلم هزارپا متفاوت است. ما در نمایش خانگی توانستیم نسخه اصلی کارگردان را که ۲۰۵ دقیقه است پخش کنیم؛ در واقع ۸۵ دقیقه از فیلم هزارپا در سینما پخش نشده است و مخاطب این صحنه ها را برای اولین بار خواهد دید. اما متأسفانه زیرساخت های سخت افزاری از قبیل: کیفیت و ظرفیت دی وی دی در ایران، پاسخگوی نیاز ما یعنی پخش فیلم ۲۰۵ دقیقه ای نیست. به همین دلیل به ناچار فیلم را در دو نسخه دی وی دی نمایش خانگی عرضه کردیم.»

ارزان هم فروختیم!

در بخش دیگری از این متن آمده است: «در مورد قیمت نسخه نمایش خانگی هزارپا نیز به مخاطبان اطمینان می دهیم قیمت نسخه نمایش خانگی هزارپا ارزان تر از دیگر مدل های پخش تمام شده است. حتی با توجه به مدت زمان نسخه نمایش خانگی فیلم، هزارپا را با نصف قیمت واقعی آن عرضه کرده ایم. در واقع مخاطب به یک قسمت ۴۵ دقیقه ای از هر سریال، ده هزار تومان می پردازد، اگر ما قصد سودجویی داشتیم باید ۲۰۵ دقیقه فیلم را در چهار قسمت ۴۵ دقیقه ای عرضه می کردیم و از مخاطب حدود ۴۰ هزار تومان دریافت می کردیم. اما با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، ما فیلم ۴۰ هزار تومانی را با نصف قیمت آن یعنی ۲۰ هزار تومان عرضه کرده ایم.»

ما پیگیر دریافت موضع شرکت ریزموج هم بودیم که تا لحظه تنظیم گزارش به جایی نرسید. در نهایت این که ادعای موسسه سوره درباره شرکت ریزموج در حالی صورت می گیرد که این شرکت صرفا یک شرکت خدماتی و فنی بوده و سفارش های دریافت شده از طرف سفارش دهنده را تولید می کند. زمینه فعالیت این شرکت هم در پایگاه رسمی اینترنتی آن این گونه اعلام شده است: «تولید سی دی (CD-R) و دی وی دی (DVD+/-R) خام و پر شده (Pre-recorded)». به نظر می رسد ریزموج صرفا مجری فنی یک سفارش بوده است. حال این که موسسه سوره بدون پذیرفتن مسؤولیت، تبعات یک تصمیم را به عهده شرکت فنی مجری قراردادش حواله می دهد جای سؤال است.

در صورتی که مراکز و اشخاصی که نامشان در گزارش ذکر شده توضیحی داشته باشند، ما هم از شفاف سازی هرچه بیشتر این موضوع استقبال می کند.


کاسبی «هزارپا» از جیب مردم؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • کاسبی «هزارپا» از جیب مردم؟


  داستان از این قرار است که فیلم «هزارپا»‌ی جناب داوودی که به خاطر ژانر کمدی و حضور بازیگرانی مثل عطاران مورد استقبال قرار گرفته بود، این روز‌ها در حالی روانه بازار شده که روی گوشه‌ای از جلد آن نوشته شده، قسمت اول!
 • کاسبی خودروسازان با پول مردم


  پیش فروش خودروهای داخلی و خارجی به یک بحران تبدیل شده و مردمی که پول خود را برای خرید به دست واردکنندگان و خودروسازان داده اند، از سپرده گذاری پولشان در بانکها خبر می‌دهند. نظارتی هم نیست.
 • وقتی مردم آمریکا از یک سیل کوچک کاسبی می‌کنند!+ فیلم


  در پی وقوع طوفان و سیل در بخش هایی از شهر هوستون آمریکا، فروشندگان اجناس خود را به چند برابر قیمت می فروشند.
 • سوداگری در بازار پر تاخیر تحویل خودرو/وارد کنندگان با ودیعه های مردم کاسبی می کنند؟


  بازارِ تاخیر در تحویل خودرو به متقاضیان داغ داغ است،معضلی که باعث آزردگی بسیاری از خریداران خودرو شده و متاسفانه با وجود طرح گلایه های بسیار،در بر همان پاشنه خُلفِ وعده ها می چرخد.
 • «هزارپا» ۳۰ میلیاردی شد


  فیلم‌های سینمایی «هزارپا»، «دارکوب» و «تنگه ابوقریب» در هفته‌ای که گذشت توانستند فروش خوبی را از آن خود کنند.
 • «هزارپا» روی پرده سینما


  سخنگوی شورای صنفی نمایش از اکران فیلم سینمایی «هزارپا» از چهارشنبه (۱۳ تیرماه) و ثبت قرارداد دو فیلم «دم سرخ‌ها» و «همه چی عادیه» خبر داد.
 • «هزارپا» به اکران نوروزی می‌رسد؟


  ابوالحسن داودی گفت: با تمام شدن مراحل فنی فیلم «هزارپا» درصورتی که شرایط مناسب باشد، آن را برای اکران نوروزی ارائه می‌کنم.
 • «هزارپا» به اکران نوروزی می‌رسد؟


  ابوالحسن داودی گفت: با تمام شدن مراحل فنی فیلم «هزارپا» درصورتی که شرایط مناسب باشد، آن را برای اکران نوروزی ارائه می‌کنم.
 • عطاران و عزتی در هزارپا


  رضا عطاران و جواد عزتی، هر دو از بازیگران طنزی هستند که این روزها به‌ترتیب فیلم‌های نهنگ‌ عنبر و اکسیدان را روی پرده سینما دارند و همچنین در جدیدترین اثر ابوالحسن داوودی به نام هزارپا مشغول بازی هستند.
 • دی وی دی اول «هزارپا» به شبکه نمایش خانگی آمد


  دی وی دی اول فیلم سینمایی «هزارپا» به کارگردانی ابوالحسن داودی و تهیه کنندگی رضا رخشان از امروز توسط موسسه ریزموج در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.
 • اکران و نقد "هزارپا" در فرهنگسرای ارسباران


 • «هزارپا»، پرمخاطب‌ترین فیلم دهه نود شد


  فیلم سینمایی «هزارپا» آخرین ساخته ابوالحسن داوودی توانست طی این هفته با عبور سه میلیون مخاطب رکورد تعداد مخاطب که تاکنون در دست فیلم «شهر موش‌ها2» بود را از آن خود کند.
 • «هزارپا» در آستانه رکوردِ ۳۰ میلیاردی شدن


  نزدیک به یک سال پیش و در نیمه مرداد 1396، فیلم «نهنگ عنبر: سلکشن رویا» با عبور از 20 میلیارد تومان، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را ثبت کرد. با توجه به سرعت بالای فروش این فیلم در گیشه، در صورت تداوم اکران «هزار پا»، فروش تا 30 میلیارد ت
 • هزارپا‌هایی که آفت فرهنگ جامعه‌اند


  بخش‌هایی از جامعه به طنز‌های لوده و سخیف معتاد شده‌اند، چون جامعه‌ای که به علت ناتوانی مدیران فرهنگی امنیت روانی‌اش توسط سینما و تلویزیون مخدوش شده و با مفاهیمی، چون نشاط، بهجت، امید و توکل ناآشناست، در زمان بروز دشواری‌های اقتصادی چاره‌ای جز پناه بر
 • نگاه «هزارپا» به رزمندگان محترمانه است


  گروه هنر ــ یک منتقد سینما گفت: برخلاف برخی نظر‌ها، باور من این است که ابوالحسن داودی کارگردان «هزارپا» در فیلمش نگاهی محترمانه به رزمندگان و دفاع مقدس دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش کمیسیون شوراهای مجلس درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نماینده به ۳۳۰ نماینده

گزارش کمیسیون شوراهای مجلس درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ نماینده به ۳۳۰ نماینده

گزارش ظریف از دیدارهایش در عراق+عکس

گزارش ظریف از دیدارهایش در عراق+عکس

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات

سازمان سینمایی: گزارشی درباره توزیع غیرقانونی «متری شیش‌ونیم» و «رحمان۱۴۰۰» نداشتیم

سازمان سینمایی: گزارشی درباره توزیع غیرقانونی «متری شیش‌ونیم» و «رحمان۱۴۰۰» نداشتیم

گزارش عملکرد مالی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد

گزارش عملکرد مالی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد