بازدید: 20

۲۵ سال، مدت انتظار برای خانه‌دار شدن/ ۲.۵ میلیون خانه خالی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار/ کویت: قیمت کنونی نفت برای همه مطلوب است/ پاسخ وزارت نفت به ادعای بازنگشتن ۵ میلیارد دلار پول نفت

منبع : تابناک کد خبر: 1663000
این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت شاخص کل بورس با حمایت فملی و فولاد، سکه امامی به ۴،۵۶۰،۰۰۰ تومان رسید، مقاومت طلا در نرخ ۱۲۸۰ دلاری، شاخص ارزی به ۱۳ هزار و ۵۰ تومان رسید، رشد دسته‌جمعی اوراق مسکن، قیمت نان سنگک گران شده است؟، فعالیت چارتری ها؛ یکی از دلایل عمده افزایش قیمت بلیط پرواز‌های هوایی، آمریکا، هند را برای قطع واردات نفت ونزوئلا تحت فشار قرار داد و بی‌ام‌و سلطان صادرات خودرو از آمریکا را در بر دارد.

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون تقویت شاخص کل بورس با حمایت فملی و فولاد، سکه امامی به ۴،۵۶۰،۰۰۰ تومان رسید، مقاومت طلا در نرخ ۱۲۸۰ دلاری، شاخص ارزی به ۱۳ هزار و ۵۰ تومان رسید، رشد دسته جمعی اوراق مسکن، قیمت نان سنگک گران شده است؟، فعالیت چارتری ها؛ یکی از دلایل عمده افزایش قیمت بلیط پرواز های هوایی، آمریکا، هند را برای قطع واردات نفت ونزوئلا تحت فشار قرار داد و بی ام و سلطان صادرات خودرو از آمریکا را در بر دارد.

 

۲۵ سال، مدت انتظار برای خانه دار شدن

یک کارشناس اقتصاد مسکن می گوید: میانگین درآمد خانوارها با شاخص های متوسط حدود چهار تا پنج میلیون تومان است. از سوی دیگر خط فقر به بیش از ۲.۵ میلیون تومان رسیده، یعنی اگر پس انداز خانوارها را بدون احتساب تورم در نظر بگیریم و مبلغ باقی مانده برای هزینه خرید مسکن اختصاص یابد حدود ۲۵ سال زمان می برد تا افراد صاحب خانه شوند. سلمان خادم المله معتقد است: افزایش ۲.۹ درصدی قیمت مسکن در بهمن ماه نسبت به دی ماه ۱۳۹۷ به دلیل بالا رفتن تقاضای شب عید است که هر ساله معمولاً با آن مواجهیم. ولی نکته این است که قیمت مسکن مثل سایر کالاها از تعادل عرضه و تقاضا حاصل می شود و قیمت میانگین ۱۰ میلیون تومان برای کسانی که تقاضای مصرفی دارند عدد بسیار بالایی است. وی واکنش بازار مسکن نسبت به افزایش قیمت ها را خنثی دانست و افزود: توان مالی خانوارهایی که تقاضای مصرفی مسکن دارند به شدت توان کاهش یافته و نمی توانند مسکن مناسب تهیه کنند. خروجی این مساله به کاهش حجم معاملات، مهاجرت معکوس و حاشیه نشینی منجر می شود.

تقویت ۱۴۶۳ واحدی شاخص کل بورس با حمایت فملی و فولاد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه، با افزایش ۱۴۶۳ واحدی معادل ۰.۹۰ درصد به رقم ۱۶۳ هزار و ۷ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۲۳ واحدی معادل ۰.۹۰ درصد به رقم ۴۷ هزار و ۶۲۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۲۶۱ واحدی معادل ۰.۸۵ رصد، عدد ۳۱ هزار و ۱۰۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۸۳ واحدی معادل ۰.۸۵ درصد به رقم ۲۱ هزار و ۷۷۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۸۳۹ واحد افزایش معادل ۱.۰۱ درصد را رقم زد و به سطح ۱۸۴ هزار و ۱۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با  ۱۱۳۹ واحد افزایش معادل ۰.۹۳ درصد به رقم ۱۲۳ هزار و ۴۱۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۲۶۲۳ واحد افزایش معادل ۰.۸۳ درصد همراه بود و عدد ۳۱۶ هزار و ۹۱۷ واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی فملی متعلق به ملی صنایع مس ایران با ۲۴۰ واحد و نماد فولاد متعلق به فولاد مبارکه اصفهان با ۲۰۶ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

شاخص بورس

سکه امامی به ۴,۵۶۰,۰۰۰ تومان رسید

به گفته محمد کشتی آرای، روز گذشته هر قطعه سکه تمام طرح جدید (سکه امامی) به قیمت ۴,۵۶۰,۰۰۰ تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۴,۴۲۰,۰۰۰ تومان بود. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به نرخ ۲,۴۸۰,۰۰۰ و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به نرخ ۱,۶۱۰,۰۰۰ تومان رسید. همچنین هر سکه یک گرمی، بدون تغییر نسبت به روز قبل، ۸۶۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱۸,۸۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، در بازار تهران ۱،۸۱۵,۰۰۰ تومان بود.

مقاومت طلا در نرخ ۱۲۸۰ دلاری

سین لاسک تحلیلگر ارشد موسسه والش تریدینگ معتقد است: طلا کف حمایتی مستحکمی روی ۱۲۸۰ دلار در هر اونس تشکیل داده است و به نظر من روند صعودی قیمت طلا بار دیگر به سرعت از سرگرفته خواهد شدوی بر این باور است که، اوضاع نگران کننده اقتصاد جهانی می تواند موجب افزایش تقاضا و قیمت طلا شودوی افزود: کاهش شاخص سهام در بازارهای بین المللی می تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت جهانی طلا طی هفته های آینده باشدموسسه سرمایه گذاری مدیریت اس آی ای ولس نیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که قیمت طلا در کوتاه مدت روندی صعودی خواهد داشت ولی در میان مدت به ثبات خواهد رسید.

۲.۵ میلیون خانه خالی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار

حسین عبده تبریزی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه موافق مالیات عایدی سرمایه بخش زمین و مستغلات است، گفت: در حال حاضر 2.5 میلیون و احد خالی در کشور وجود دارد که برآورد می شود 120 میلیارد دلار سرمایه خوابیده است.

رشد دسته جمعی اوراق مسکن

موعد سررسید وام مسکن اسفند ۹۵ «تسه۹۵۱۲» به پایان رسید و از این پس به گزارش نوسان اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ با نماد «تسه۹۶۱۰» می پردازیم. «تسه۹۶۱۰» طی معاملات روز قبل ۶/ ۱ درصد رشد داشت و در نهایت به قیمت ۵۵ هزار و ۴۷۲ تومان به فروش رفت. سایر سررسیدهای وام مسکن نیز در محدوده مثبت معاملاتی قرار گرفتند و اکثرا با رشدهای بالای یک درصد به افزایش قیمت پرداختند. حجم پایین معاملات واحدهای مسکونی به تبع افزایش نجومی قیمت ها، بازار اوراق وام مسکن را هم تحت تاثیر قرار داده است و تمامی تسه ها از اوج خود فاصله معنا داری دارند. با اینکه سرعت رشد هر متر مربع آپارتمان کم شده است؛ اما هنوز هم قدرت خرید متقاضیان در حد قیمت های پیشنهادی نیست. سهم محدود اوراق وام از قیمت مسکن نیز بازار خانه های قدیمی فاقد وام را رونق داده است.

شاخص ارزی به ۱۳ هزار و ۵۰ تومان رسید

در معاملات روز (یکشنبه نوزدهم اسفندماه ۹۷) بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۹۵۰ تومان خریداری شد و با کاهش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، به نرخ ۱۳۰۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار در صرافی های مجاز و بانکی فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۱۴۹۵۰ تومان خریداری شد و به قیمت ۱۵۰۵۰ تومان در صرافی های بانکی فروخته شد. این نرخ نسبت به روز شنبه، ۱۰۰ تومان کاهش داشته است.

قیمت نان سنگک گران شده است؟

فارس نوشت: در برخی نانوایی های آ زادپزتهران قیمت نان سنگک را از هزار تومان به 1300 تومان افزایش داده و بنری نصب کرده اند که ظاهرا اتحادیه نانوایی چنین دستوری را به  آنها داده است. اصغر پابرجا رئیس اتحادیه نانوایان تهران در این باره گفت: ابلاغیه ای مبنی بر افزایش قیمت به هیچ نانوایی داده نشده است. از آنجایی که این نانواها آزادپز هستند و از قیمت گذاری مستثنی هستند، برای اینکه بتوانند با نانوایی های دولتی رقابت کنند، احتمالا چنین افزایشی داده اند و قیمت 1300 تومان مشکلی ندارد به آنها ارشادی گفته شده است که می توانند قیمت 1300 تا 1500 تومان بفروشند. رئیس اتحادیه نانوایان سنگک در پاسخ به اینکه مگر چه اتفاقی از دیروز تا امروز افتاده است که آنها اقدام به افزایش قیمت کرده اند، گفت: آنها آرد را کیسه ای 52 هزار تومان دریافت می کنند و نسبت به نانوایان دولتی آرد گران تری می خرند، بنابراین از همان ابتدا قرار بود که این نانوایان از قیمت گذاری مستثنی باشند. پابرجا تاکید کرد: قیمت سنگک 1300 تومان برای آزادپزها قیمت خوبی است. وی با تاکید بر اینکه قیمت مصوب نان هیچ گونه تغییری نکرده است، گفت: در روزهای اخیر برخی نانوایان سنگکی آزادپز قیمت عرضه نان سنگک را افزایش داده اند که این نانوایی ها هم از مشمول قیمت گذاری اتحادیه نیستند. اصغر پابرجا در مورد قیمت نان سنکگ، گفت: قیمت مصوب نان سنگک تغییری نکرده و قیمت این نان طی چهار سال گذشته ثابت بوده است.

فعالیت چارتری ها؛ یکی از دلایل عمده افزایش قیمت بلیط پروازهای هوایی

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از تداوم فعالیت پروازهای چارتری در کشور، گفت: متأسفانه بر خلاف وعده وزیر راه و شهرسازی برای محدودسازی فعالیت شرکت های چارتری، هنوز این پروازها انجام می شود. وی ادامه داد: قطعا یکی از دلایل عمده افزایش قیمت بلیط پروازهای هوایی، فعالیت چارتری ها است و این مسئله در ایام پر مسافر مانند نوروز افزایش پیدا می کند. /خانه ملت

آمریکا، هند را برای قطع واردات نفت ونزوئلا تحت فشار قرار داد

نماینده آمریکا در امور ونزوئلا گفت: واشنگتن هند را تحت فشار قرار داده است تا از دولت 'نیکولاس مادورو' رئیس جمهوری ونزوئلا نفت خریداری نکند. الیوت آبرامز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در این باره اظهار داشت: ما می گوییم که نباید به این نظام کمک کنید. باید طرفدار مردم ونزوئلا باشید. آبرامز افزود که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا این پیام را همچنین به دولت های دیگر و بانک ها و شرکت های خارجی که با ونزوئلا همکاری می کنند، رسانده است. /ایرنا

کویت: قیمت کنونی نفت برای همه مطلوب است

رسانه های کویتی دیروز به نقل از وزیر نفت کویت اعلام کردند قیمت کنونی نفت برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت مطلوب است. خالد الفاضل گفت: قیمت کنونی نفت برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت مطلوب است، زیرا کشورهای مصرف کننده می بینند که قیمت نفت ۶۰ تا ۷۰ دلار برای همه مناسب است. قیمت شاخص نفت خام برنت در پایان هفته گذشته به ۶۵ دلار و ۷۴ سنت به ازای هر بشکه رسید.

عرضه مرغ 11 هزار و 500 تومانی قطع شد

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در خصوص وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: در مجموع کمبودی در بازار مرغ وجود ندارد اما همچنان قیمت این محصول بالا است. وی با اشاره به دلایل بالا ماندن قیمت مرغ خاطرنشان کرد: عرضه و تولید مرغ کاهش یافته است. مرغداران برای تهیه نهاده های دامی با مشکل مواجه هستند و به همین دلیل ریسک جوجه ریزی را نمی پذیرند و از این لحاظ مشکل زیادی داریم. یوسف خانی افزود: در حال حاضر نهاده دامی به سختی به دست مرغداران می رسد و نگرانی برای تهیه نهاده مورد نیاز مرغ باعث شده جوجه ریزی کاهش یابد. جوجه از دانه ای 4 هزار تومان به 700 تومان رسیده و دلیل آن هم کاهش درخواست واحدهای پرورش مرغ گوشتی است. وی با اشاره به توزیع مرغ تنظیم بازاری به بازار تصریح کرد: مرغ تنظیم بازاری تا امروز هم در میادین توزیع شده و با همان قیمت 11 هزار و 500 تومانی عرضه می شود اما از امروز مرغ تنظیم بازاری که به اصناف داده می شد قطع کرده اند که دلیل آن هنوز مشخص نیست اما احتمال دارد در تامین آن به مشکل برخورده اند. وی افزود: میزان مرغ تحویل داده شده توسط مرغداری ها به پشتیبانی امور دام کاهش یافته و به نظر می رسد به همین دلیل سهمیه اصناف قطع شده باشد. یوسف خانی در گفت وگو با ایلنا در رابطه با واردات مرغ اذعان داشت: واردات مرغ در حال انجام است اما هنوز مرغ وارداتی در بازار توزیع نشده است و در صورتی که نیاز در بازار احساس شود حتما توزیع خواهد شد.

بی ام و سلطان صادرات خودرو از آمریکا

براساس گزارش وزارت بازرگانی آمریکا، شرکت خودروسازی بی ام و بر حسب ارزش صادراتی، برای پنجمین سال متوالی عنوان بزرگ ترین صادرکننده خودرو در آمریکا را به خود اختصاص داده است. کارخانه اسپارتانبورگ بی ام و واقع در کارولینای جنوبی در سال ۲۰۱۸، توانست تا ۲۳۴ هزار و ۶۸۹دستگاه از سری شاسی بلندهای «ایکس» بی ام و را به ارزش ۴/ ۸ میلیارد دلار به خارج از آمریکا صادر کند. با این حال جنگ تجاری روزافزون میان واشنگتن و پکن این کارخانه را تحت تاثیر قرار داده است. دو کشور در سال گذشته میلادی تعرفه های تجاری را بر محصولات یکدیگر نظیر وسایل نقلیه اعمال کردند. چین هم اکنون بزرگ ترین بازار صادرات این کارخانه به شمار می آید که اکنون ۱۱ هزار پرسنل دارد. حدود یک سوم از مجموع صادرات این کارخانه وارد بازار چین می شود. سال گذشته میلادی در اوج جنگ تجاری، بی ام و تولید «ایکس۳» را در این کارخانه متوقف کرد و اکنون از کارخانه های شنگیانگ در چین و روسلین در آفریقای جنوبی برای تولید این محصول استفاده می کند. /دنیای اقتصاد

پاسخ وزارت نفت به ادعای بازنگشتن ۵ میلیارد دلار پول نفت

وزارت نفت در پی انتشار اظهارات آقای محمود احمدی نژاد، به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد. متن توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به شرح است:

«اظهارات آقای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری محترم پیشین در گفت وگوی اخیر با یکی از رسانه ها مبنی بر دریافت نکردن 30 میلیارد دلار پول نفت فروخته شده در پنج سال گذشته، کذب محض است و هیچ پایه و اساسی ندارد. همچنین ادعای ایشان درباره بازنگشتن 5 میلیارد دلار پول نفت توسط فردی ناشناس در دبی نیز از اساس غیر واقعی و عاری از حقیقت بوده و در خوش بینانه ترین حالت ناشی از بی اطلاعی یا ارائه اطلاعات دروغ به ایشان است. وزارت نفت به صراحت اعلام می کند که درآمد حاصل از فروش محموله های نفتی در سر رسید مقرر دریافت و به حساب های قانونی کشور واریز شده است. جناب آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از این گفت وگو  اعلام کرده اند که در دور گذشته تحریم ها، به صدها شرکت، نفت فروخته شده که یکی از آن ها بابک زنجانی بوده است. مزید اطلاع ایشان و افکار عمومی باید اعلام کنیم که در دور گذشته تحریم ها به هیچ وجه از سطح میانگین مجوزها و معافیت های بین المللی، نفت بیشتری فروخته نشد؛ همچنین در فروش های غیر متعارف هم به جز یک محموله، بقیه نتیجه ای بهتر از ماجراهای بابک زنجانی نداشت.

 


۲۵ سال، مدت انتظار برای خانه‌دار شدن/ ۲.۵ میلیون خانه خالی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار/ کویت: قیمت کنونی نفت برای همه مطلوب است/ پاسخ وزارت نفت به ادعای بازنگشتن ۵ میلیارد دلار پول نفت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها