بازدید: 8

سازمان غذا و دارو: سالیانه 25 میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به عراق صادر می شود

منبع : عصر ایران کد خبر: 1656807

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ایران سالیانه 25 میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به کشور عراق صادر می کند و ظرفیت افزایش صادرات را تا مرز 200 میلیون دلار در این بازار دارد.

به گزارش وزارت بهداشت، مهدی پیرصالحی روز پنجشنبه در نشست مشترکی که با حضور وزیر بهداشت و وزیر تجارت کشورعراق برگزار شد، در خصوص ثبت داروها و تجهیزات پزشکی ایرانی در این کشور افزود: به رغم تفاهم نامه هایی که از قبل، بین وزارت بهداشت دو کشور منعقد شده است، متاسفانه فرآیند ثبت داروهای ایرانی در عراق هنوز هم با سرعت قابل قبول صورت نمی گیرد. امروزه بیش از 120 داروی ایرانی در این فرآیند وجود دارد، اما فقط فرآیند ثبت 20 قلم دارو تکمیل شده است.

وی ادامه داد: تصور می شود، با حضور دارو های ایرانی در بازار عراق، این کشور می تواند به میزان 50 درصد صرفه جویی ارزی در واردات داروها داشته باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: ایران در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی پیشرفت های قابل توجهی داشته است و ما تصور می کنیم، در زمینه آرایشی و بهداشتی نیز امکانات مطلوبی را برای همکاری مشترک بین دو کشور داشته باشیم. به طوری که در حال حاضر حدود 80 میلیون دلار محصولات آرایشی و بهداشتی به کشور عراق صادر می شود.

پیرصالحی توضیح داد: شرکت های ما می توانند تکنولوژی خود را به کشور عراق منتقل کنند و ما انتظار داریم در چنین شرایطی که ایران دچار تحریم شده است، کشور عراق نیز در زمینه انتقال پول به کشور های اروپایی، برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی، به ما کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: دارو و تجهیزات پزشکی جزو اقلام بشردوستانه محسوب شده و نباید تحریم ها روی این اقلام اعمال شوند، اما متاسفانه تحریم های آمریکا بر حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد مشکلاتی برای کشور ما شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به منابع ارزی ایران در کشور عراق، می توان از این پول برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی از کشور های اروپایی استفاده کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به ایجاد زمینه های همکاری بین دو کشور در زمینه غذا، می توان با راه اندازی آزمایشگاه های مشترک مرزی، واردات و صادرات مواد غذایی بین دو کشور را تسهیل کرد؛ چراکه فرآیندهای آزمایشات بسیار زمان بر بوده و در موادغذایی به علت مدت مصرف کوتاه مدت آنها، این فرآیند نمی تواند طولانی باشد، بنابراین راه اندازی آزمایشگاه های مرزی ضرورت دارد. امید است، در سفر آینده رئیس جمهوری ایران و تیم همراه به کشور عراق، تفاهمنامه های خوبی با کشور عراق منعقد شده و سریع تر اجرایی شود.

وزیر تجارت عراق هم در این دیدار گفت: کشور عراق علاقه مند است که نه تنها در حوزه سلامت، بلکه در سایر حوزه ها، عمق روابط با کشور ایران را گسترش دهد.

دکتر محمد هاشم عبدالمجید العانی در سفر به ایران و در نشست مشترک با دکتر نمکی، وزیر بهداشت کشورمان، اظهار داشت: از وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران و سایر دوستان مان در ایران، برای استقبال گرم شان، تشکر می کنم.

وی افزود: موضع گیری های ایران در عراق و پشتیبانی های آنها، مخصوصا در مقابله با داعش و گروهک های تروریستی، بر همه واضح و مبرهن است، ایران در آن شرایط کنار ما ایستاد. بنابراین عراق نیز با جدیت تمام درصدد است تا برای مقابله با تحریم های اخیر، در کنار ایران بوده و کمک کند.

وزیر تجارت عراق با بیان اینکه در نظرداریم تا در راستای همراهی کشور ایران در مقابله با شرایط تحریم، راه حل هایمان را در کمیسیون مشترک بین دو کشور بیان کنیم، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم این مرحله سخت تحریم را نیز پشت سر بگذاریم، چراکه ایران همسایه عزیزی برای کشور عراق محسوب می شود، از طرفی، عراق بزرگ ترین خط مرزی را با کشور ایران دارد، بنابراین نسبت به سایر کشورهای همسایه، تبادلات و همکاری های بیشتری بین دو کشور وجود خواهد داشت.

العانی در خصوص تولید دارو در ایران، خاطرنشان کرد: عراق از این موضوع که ایران به پیشرفت های زیادی در حوزه تولید دارو نائل شده، مطلع است و درحال حاضر نیز در این زمینه همکاری های زیادی بین این دو کشور برقرار است، اطمینان دارم وزارت بهداشت عراق تمام تلاش خود را خواهد کرد تا این همکاری ها را گسترش دهد.
وی تصریح کرد: وزرات بهداشت عراق در زمینه تولید دارو استانداردهایی بالایی را درخواست می کند و این موضوع در صنعت تولید دارو در عراق تاثیر گذاشته است. البته در تلاش هستیم تا با وزارت بهداشت عراق، در مورد استانداردها و مشخصات فنی دارو به توافقات منطقی برسیم.
وزیر تجارت عراق با بیان اینکه درصدد هستیم تا از پیشرفت های ایران در زمینه تولید دارو بهره ببریم، عنوان کرد: البته در حال حاضر نیز در این زمینه همکاری هایی شکل گرفته است.
وی گفت: ایران در زمینه تکنولوژی و پیشرفت علمی به موفقیت های قابل توجهی دست یافته و کشور عراق نیز علاقه مند است که نه تنها در حوزه سلامت، بلکه در سایر حوزه ها، عمق روابط با ایران را گسترش دهد.
العانی در پایان به تشکیل کمیسیون مشترک بین دو کشور اشاره کرد و افزود: هدف از تشکیل این کمیسیون مشترک، آن است که طی هماهنگی با طرف ایرانی، به توافقات قابل قبولی برسیم تا موضوعات مطروحه در حضور رئیس جمهوری ایران در سفر آینده به کشور عراق، موضوعات خوب و موثری باشد.


سازمان غذا و دارو: سالیانه 25 میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به عراق صادر می شود
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها