بازدید: 10

توزیع بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال برای روز درختکاری/شعار روز درختکاری: منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی کشور

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1652785
جعفریان از توزیع بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال برای کاشت در روز درختکاری خبر داد و گفت: نوع درختان بسته به شرایط منطقه متفاوت است.

توزیع بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال برای روز درختکاری/شعار روز درختکاری: منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی کشورجعفریان از توزیع بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال برای کاشت در روز درختکاری خبر داد و گفت: نوع درختان بسته به شرایط منطقه متفاوت است.

وحید جعفریان مدیرکل دفتر ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه همه ساله به یک رسم دیرینه مراسم هفته منابع طبیعی از ۱۵ تا ۲۱ اسفند در کشور برگزار می شود، اظهار کرد: اولین روز هفته منابع طبیعی که روز درختکاری است، از این رو به صورت یک اقدام نمادین با مشارکت آحاد مردم، تشکل ها و جوامع مختلف درخت در سراسر کشور کاشت می شود.

وی افزود: امسال با اقدامات موثری که در سازمان جنگل ها، منابع طبیعی و آبخیزداری صورت گرفته است، مقرر شد تا زمینه لازم برای حضور گسترده جوامع مردم برای مشارکت در این فرآیند فراهم شود.

جعفریان ادامه داد: در هفته منابع طبیعی عمده فعالیت ها بر تقویت ارتقای آگاهی و حساسیت مردم نسبت به مقوله منابع طبیعی تمرکز دارد.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه منابع طبیعی متضمن پایداری فعالیت در حوزه های مختلف است، از این رو امسال شاهد ارائه ابتکارات متعددی از سوی استان ها برای برگزاری مراسم روز درختکاری هستیم.

وی از تحول عظیم در حوزه سازمان جنگل ها و مراتع خبر داد و گفت: امسال با بهره گیری از ظرفیت منابع اعتباری صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری برای فعالیت های آبخیزداری در اقصی و نقاط مختلف کشور با مشارکت مردم شاهد تحول عظیم در این بخش هستیم.

بیشتر بخوانید: ضرورت مشارکت همگانی در توسعه جنگل ها/به دنبال مردمی کردن منابع طبیعی هستیم

مدیرکل دفتر ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه افزود: اقدامات جنگل کاری و نهال کاری در قالب یک برنامه منسجم و هماهنگ در کنار فعالیت ها با ایجاد سازه های مرتبط مدیریت منابع آب صورت گرفت که به این ترتیب در ۶ هزار و ۴۷ نقطه کشور در عرصه های مختلف فعالیت های متفاوتی در راستای آبخیزداری با حضور گسترده مردم، عشایر و کشاورزان صورت گرفت.

وی در ادامه افزود: با هماهنگی و همگرایی بیشتر از ظرفیت دستگاه های مرتبط در راستای فعالیت های آبخیزداری شاهد کاهش مصرف منابع آب در شرایط کم آبی و بروز سیلاب و خسارت در سال های ترسالی هستیم.

جعفریان با اشاره به اینکه امسال برنامه منابع طبیعی تنها متمرکز در شهر های بزرگ نیست، بیان کرد: امسال برنامه های گسترده ای با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری ها برای هر روستا یک برنامه داریم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کاشت درخت به مراتب از سال گذشته بیشتر خواهد بود، اظهار کرد: با فعالیت تشکل های مردم نهاد در حوزه منابع طبیعی شاهد مشارکت گسترده در امر مقدس درخت کاری در هفته منابع طبیعی خواهیم بود.

وی از  توزیع  بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال  برای کاشت در روز درخت کاری خبر داد و گفت: نوع درختان بسته به شرایط منطقه، وضعیت خاک منطقه ومناطق مختلف متفاوت است.

مدیرکل دفتر ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ خاک، تولید اکسیژن و کاهش گاز های دی اکسید کربن را مهم ترین ثمره کاشت درخت اعلام کرد.

جعفریان شعار امسال روز درخت کاری را منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه منابع طبیعی زیر بنای فعالیت های اقتصادی در کشور و متضمن پایداری است، از این رو شعار امسال روز درخت کاری متاثر از چنین دیدگاهی است.

وی با اشاره به اینکه بعد از برگزاری مراسم روز درختکاری به صورت دقیق می توان تعداد نهال توزیعی در استان های مختلف را اعلام کرد، گفت: تمامی این نهال ها به صورت رایگان در بین مردم توزیع می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در گذشته عمده نهال ها توسط سازمان جنگل ها و منابع طبیعی تولید می شد، اظهار کرد: این درحالی است که هم اکنون بخش خصوصی و شهرداری ها در این زمینه فعالیت دارند که با این وجود زمینه اشتغال برای سایر نهاد ها فراهم شده است.

جعفریان در پایان تصریح کرد: افراد با مراجعه به سایت منابع طبیعی استان ها می توانند از مراکز عرضه نهال رایگان برای کاشت در روز درختکاری اطلاع کسب کنند.

انتهای پیام/

بخش خصوصی در کنار سازمان جنگل ها نهال تولید می کند

توزیع بیش از ۱۰ میلیون اصله نهال برای روز درختکاری/شعار روز درختکاری: منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی کشور
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها