بازدید: 6

«بازیگوش» روشی برای فهم بهتر جهان و هستی است/ قصه آدم‌هایی که در انقلاب نقش نداشتند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1648787
نویسنده «بازیگوش» گفت: داستان این کتاب که مربوط به آدم‌هایی است که در انقلاب نقش چندانی نداشتند، روشی برای فهم بهتر جهان و هستی است.

«بازیگوش» روشی برای فهم بهتر جهان و هستی است/ قصه آدم هایی که در انقلاب نقش نداشتندشهریار عباسی از نویسندگان فعالی است که آثار شاخصی در کارنامه فعالی های ادبی خود ثبت کرده و در این میان «بازیگوش» عنوان جدیدترین اثری است که از این نویسنده به چاپ رسیده است. وی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره نگاه این رمان به مسائل تاریخ معاصر توضیحاتی ارائه کرده است.

«بازیگوش» تازه ترین کار من رمان «بازیگوش» است که اتفاقاتش در بستر تاریخ معاصر یعنی دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی می گذرد.

این کتاب مثل اغلب کارهایم در بستر تاریخ معاصر است که شامل دو اتفاق مهم انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است. در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی این دو واقعه به هم خیلی مربوط می شوند، به طوریکه جنگ را می توان ادامه ماجرا های انقلاب اسلامی دانست.

میزان-رویداد های این کتاب مربوط به چه سال هایی می شود؟

داستان ها و وقایع این کتاب تا اواخر سال ۱۳۶۰ و ۱۳۶۱ ادامه پیدا می کند، البته در فصل آخر بخش کوتاهی نیز به ماجرا های سال ۱۳۶۱ به بعد اشاره دارد.

میزان-وجه تمایز «بازیگوش» با سایر آثارتان در چیست؟

در این کار به نوع دیگری به موضوع انقلاب و جنگ پرداخته ام و قشر متفاوتی از جامعه در داستان وجود دارد.

در «بازیگوش» به کسانی که به طور مستقیم در انقلاب نقش نداشتند، ولی اتفاقات روی آن ها تاثیرگذار بوده، پرداخته ام.

میزان-موضوع این رمان چیست؟

این کتاب دو شخصیت اصلی دارد که یک زن و مرد است. آن ها در یک قهوه خانه بین راهی در جنوب غرب ایران هستند. داستان با قتل یکی از مرد ها توسط دیگری شروع می شود و زمانی که وارد داستان می شویم متوجه می شویم که اختلاف آن ها بر سرِ چه بوده است. شخصیت های داستان به طور ناخواسته وارد مسائل سیاسی می شوند. البته این موضوع یکی از مشخصه های تاریخ معاصر ماست که افراد بدون آن که بخواهند درگیر مسائل سیاسی می شوند.

در این کتاب به بخشی از اتفاقات کلان اجتماعی که تاثیر زیادی داشته هم پرداخته می شود.

میزان-«بازیگوش» چه تاثیری روی مخاطب خواهد داشت؟

داستان این کتاب روشی برای فهم بهتر جهان و هستی است. به نظرم ادبیات و رمان روش جذاب و جالبی برای خودشناسی هستند. به عنوان یک انسان، یک ایرانی که در این عصر زندگی می کند، با استفاده از رمان به شناخت بهتر خود و دنیای پیرامون می رسیم.

ما گاهی در برنامه ریزی ها، رفتار های اجتماعی و تصمیم گیری های اجتماعی دچار اشتباه می شویم و این کتاب کمک می کند تا با آگاهی و شناخت بیشتر، کمتر آن ها را تکرار کنیم. در این کتاب تلاش کرده ام به فهم بهتر انسان ایرانی معاصر دست پیدا کنم و از زاویه متفاوت به او بنگرم.

میزان-ایده نگارش این کتاب چطور شکل گرفت؟

به نظرم ایده هر داستانی ایده متمرکز و یکپارچه نیست و از فضا های مختلفی شکل می گیرد. مهری که سخصیت زن این قصه است یک ماجرای قدیمی دارد که من مدت ها پیش آن را شنیده بوده، یا شخصیت مرد اتفاقاتی برایش رخ داده که من در سن نوجوانی آن ها را دیده بودم. بر همین اساس خیلی از اتفاقات رمان مربوط به جا های دیگر است. یک رمان را نمی توان مختص به جایی دانست بلکه در دوره های مختلف رویدادایی که برای آدم ها در محیط پیرامون روی می دهد در ذهن رسوخ می کند و بعد نویسنده در جایی با گسترش و مربوط شدن آن ها به هم، وقایع را تبدیل به رمان می کند.

در «بازیگوش» هم همین اتفاق برای من افتاد یعنی وقتی تمام اتفاقات در ذهنم تکمیل شد، دیدم می توان آن را به رمان در آورد اگرچه وقتی زمینه های تاریخی در میان باشد، کار سخت تر است.

میزان-آیا برای «بازیگوش» پژوهش و تحقیق هم انجام دادید؟

به طور معمول، وقتی نویسنده می شویم که مسائل اجتماعی تاریخی در ذهن اهمیت پیدا می کند. علاوه بر یکسری موارد مثل ساختاربندی داستان، تخیل و... نیاز به مطالعه هم بوجود می آید چراکه متن باید بعد از چاپ پاسخگوی خیلی سوال ها و نکات باشد.

میزان-چقدر زمان صرف نگارش کتاب شد؟

حدود یکسال تا یکسال و نیم روی این رمان کار کردم و کتاب چند بار بازنویسی شد.

میزان-عنوان کتاب چطور انتخاب شد؟

یکی از سخت ترین کار های داستان انتخاب عنوان مناسب برای آن است. گاه یک اسم به ذهم نویسنده خطور می کند و همان را برای کتاب بر می گزیند و گاهی خالق اثر تصمیم می گیرد اسم دیگر یا بهتری را برای کتابش اتخاب کند. برای من این اتفاق در اثنای مراحل نگارش رمان روی داد.

وقتی داستان را می نوشتم یک اندیشه فلسفی در ذهنم شکل گرفت که به این نکته اشاره داشت که هر بلایی سر آدم می آید و در مقابل تمام کشف های بشر حاصل بازیگوشی است و شخصیت های داستانم نیز شخصیت های بازیگوشی هستند که بلا هایی بر سرشان می آید.

این ذهنیت فلسفی بعد ها برایم تکمیل شد که خیلی از اتفاقات بزرگ مثل جنگ ها، اختراع ها و ... بنا بر یک ذهنیت بازیگوش و شیطنت شکل گرفته و تبدیل به موضوعی جدی شده است.

انتهای پیام/


«بازیگوش» روشی برای فهم بهتر جهان و هستی است/ قصه آدم‌هایی که در انقلاب نقش نداشتند
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها