بازدید: 12

معافیت کفالت خواهر چگونه است؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1635447
برخی از مشمولان خدمت وظیفه عمومی در رابطه با نحوه دریافت کفالت خواهر سوالاتی دارند که در این گزارش به تعدادی از آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

معافیت کفالت خواهر چگونه است؟به گزارش خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، برای دریافت کفالت خواهر شرایط اختصاصی و شروط اصلی وجود دارد که عبارت ند از: پدر باید فوت کرده باشد و مشمول وظیفه تنها برادر بالای ۱۸ سال و تنی (از پدر و مادر یکی باشد) او باشد و البته خواهر نیز، باید فاقد همسر و فرزند ذکور غیر محجور باشد.

گفتتی است؛ در معافیت کفالت خواهر، سن ملاک رسیدگی نمی باشد و فقط برادر تنی می تواند تقاضای معافیت کفالت خواهر را کند.

همچنین صرفا با فوت پدر می توان به ادعای کفالت خواهر صغیر رسیدگی کرد و اگر پدر در حبس باشد نمی توان به ادعای کفالت خواهر صغیر رسیدگی کرد.

گفتنی است؛ اگر خواهر فاقد پدر مطلقه یا همسرش فوت کرده باشد، در صورت مطلقه بودن خواهر می توان به ادعای کفالت رسیدگی کرد.

بهتر است بدانید؛ شاغل بودن خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند مانع رسیدگی کفالت برای برادر نمی باشد.

همچنین رسیدگی برای آن دسته از مشمولانی که دارای برادر بالای ۱۸ سال دیگری باشد، صرفا و تنها در صورتی که برادر بالای ۱۸ سال به علت بیماری و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی قادر به سرپرستی از خواهر نباشد رسیدگی بلامانع خواهد بود.

مدت و نوع معافیت خواهر نیز از نوع دائم و اعتبار آن در زمان صلح است و وجود برادر ناتنی برای معافیت کفالت خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند مانع کفالت برادر تنی وی نمی گردد و منظور از تنی یا ناتنی بودن برادر برای خواهر این است که از پدر و مادر یکی باشند.

همچنین تعدادی از مشمولان خدمت وظیفه سوالی مبنی بر اینکه، اگر سرپرستی خواهر فاقد پدر به سازمان های خیریه و افراد خیر واگذار شده باشد، آیا برادر می تواند درخواست معافیت کفالت خواهر را کند؟ را داشتند، که بهتر است بدانید در صورتی که توانایی سرپرستی از خواهر را داشته و عملا سرپرستی از خواهر را به عهده بگیرد می تواند درخواست معافیت کفالت کند.

گفتنی است؛ ملاک رسیدگی، واجد شرایط کفالت بودن در زمان طرح پرونده در هیئت های رسیدگی می باشد.

همچنین اگر برادری که برای خواهر معافیت کفالت اخذ کرده بیمار شود یا فوت کند، برادر دیگر وی در صورتی که برادر به علت بیماری و با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی قادر به سرپرستی از خواهر نبوده یا فوت نماید، در صورتی که خواهر همچنان فاقد سرپرست باشد برادر دیگر وی می تواند درخواست رسیدگی کند.

انتهای پیام/

معافیت سربازی از طریق کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر چگونه است؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها