بازدید: 5

بهبود ژنتیک مدیریت گوسفندداری مهم ترین پروژه سازمان مرکزی تعاون روستایی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1634431
شیرزاد گفت: پروژه مدیریت تلفیقی پرورش گوسفند و تولید علوفه برای بهبود ژنتیک مدیریت گوسفندداری مهم ترین پروژه سازمان مرکزی تعاون روستایی است.

بهبود ژنتیک مدیریت گوسفندداری مهم ترین پروژه سازمان مرکزی تعاون روستاییبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین شیرزاد رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: پروژه مدیریت_تلفیقی پرورش گوسفند و تولید علوفه برای بهبود ژنتیک مدیریت گوسفندداری در تعاونی های تولید و سهامی زراعی منتخب، یکی از مهم ترین پروژه های محوری سازمان مرکزی تعاون روستایی است که مقرر گردیده در تعاونی های تولید استان های همدان، اصفهان و خراسان رضوی (بویژه نیشابور) بعنوان مناطق پایلوت اجرا گردد. کشور ما دارای حدود ۵۵ میلیون رأس گوسفند از ۲۷ نژاد مختلف بوده که این بنیان توارثی و وجود تنوع ژنتیکی، شرایط ایجاد گله های برتر یا هسته های اولیه ژنتیکی (Nucleus flock) را در مناطق مختلف فراهم می آورد. بدیهی است با توجه به این مزیت فوق العاده باید قبل از اینکه به فکر واردات نژاد های خارجی باشیم این ذخیره ارزشمند ژنتیکی را مبنای بهبود نژاد های گوسفند ایرانی قرار دهیم.

وی باتوجه به شرایط سخت آب و هوایی در پهنه های گوسفندداری تعاونی های تولید تأکید کرد: اکثر نژاد های خارجی توان سازگاری با این شرایط را نداشته و نمی توانند خود را با سیستم های سنتی ایران سازگار کنند. اگرچه در آینده ممکن است دلایل علمی و منطقی کافی برای واردات نژاد های خارجی به وجود آید، اما این امر بسیار اهمیت دارد که قبل از اینکه تصمیمی برای وارد کردن نژاد خارجی صورت گیرد نسبت به ارزیابی ظرفیت های ژنتیکی نژاد های بومی ایران اقدامات پژوهشی فراگیر صورت گرفته تا دانش و آگاهی کافی در مورد این ذخایر ژنتیکی که هزاران سال در این مرز و بوم سازگار بوده اند، حاصل گردد.

بیشتر بخوانید: تولید بذور اصلاح و گواهی شده اولویت نخست شبکه بزرگ تعاونی های روستایی ایران

 شیرزاد با توجه به تنوع ژنتیکی گسترده گوسفند ایرانی در شرکت های تعاونی تولید، گزینش بهترین گوسفند ها از بین جمعیت های بومی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ رأسی، را مؤثرترین روش برای بهبود ژنتیکی گوسفند ایرانی دانست و افزود: براساس تجارب بین المللی، انتخاب مقدماتی یک میش از بین ۲۰ رأس میش داخل یک گله می تواند موجب بهبود در افزایش تولید و بهره دهی گوسفندان به میزان ۱۵ درصد گردد. مضاف بر اینکه انتخاب های بعدی از بین گله های اصیل انتخاب شده می تواند موجب دستیابی به بهبود ژنتیکی ۱ الی ۲ درصد در هر سال شود. البته این بهبود ژنتیکی به دقت عمل و نحوه گزینش گوسفندان برتر بستگی دارد.

معاون وزیرجهاد کشاورزی ادامه داد: خوشبختانه بیشتر شرکت های تعاونی تولید و سهامی زراعی انتخاب شده برای اجرای پروژه مدیریت_تلفیقی دام و تولید علوفه  از ظرفیت کافی گوسفند برخوردار است و  شرط لازم برای نهادینه شدن برنامه جمعی اصلاح نژاد و ایجاد گله های اصیل، برنامه ریزی مقدماتی و ایجاد ساختار و جاری نمودن مدیریت بهینه گله ها و در نهایت توزیع بهترین گوسفند ها بین اعضای تعاونی ها برای اصلاح و بهبود گله های تحت مدیریت اعضا خواهد بود. باید توجه داشت که ساختار و ضوابط مدیریت گله های اصیل در شرکت های تعاونی مختلف متفاوت بوده و نیازمند دانش لازم و آینده نگری اعضا و مدیران شرکت های مجری پروژه است لذا آموزش و راهنمایی دقیق تیم مجری پروژه در زمان شروع و در پی اجرای پروژه از الزامات اساسی برای موفقیت آن محسوب می شود. اجرای پروژه مدیریت_تلفیقی بهبود گوسفند و تولید علوفه طی چهار تا پنج سال اول ظرفیت ژنتیکی گله های اصیل با انتقال گونه های ژنتیکی جدید از منطقه اجرای پروژه و خروج ژنو تایپ های ضعیف تر بهبود خواهند یافت.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه تغذیه کامل و مناسب برای رسیدن به ظرفیت ژنتیکی گوسفندان و ارتقاء کیفیت تولید از وضعیت موجود به شرایط مطلوب از ضروری ترین عوامل مؤثر در پروژه های مدیریت_تلفیقی به حساب می آید، تصریح کرد: استفاده از علوفه موجود در مراتع طبیعی ارزان تر از تغذیه با استفاده از کنسانتره برای تامین پروتئین و انرژی مورد نیاز جهت رشد و نمو و زادآوری آن ها بوده، روش سنتی تغذیه گوسفندداران ایرانی به شکلی است که گوسفندان در راه های تابستانی در مراتع کوهستانی تعلیف می شوند و در پاییز محصولات زراعی از جمله گندم، جو، یونجه و چغندرقند واقع در اطراف روستا ها تغذیه کرده و طی زمستان در فضای بسته آغل و با استفاده از یونجه خشک، جو و در شرایطی هم از سیلوی ذرت تغذیه می کنند.

شیرزاد با ذکر این نکته که اراضی تحت مدیریت تعاونی های تولید و سهامی زراعی بیشتر به صورت دیم بوده و این اراضی عمدتا به دلیل کمبود بارندگی و در دسترس نبودن آب کافی برای رشد محصولات زراعی از جمله گندم بدون کشت رها می شوند بیان کرد: در نظر است تعاونی های مذکور و اعضای آن ها از طریق کشت گیاهان علوفه ای متحمل به تنش خشکی و تعلیف آنها، به توسعه کمی و کیفی گوسفندداری بپردازند و در این ارتباط  توصیه شده است که برای استقرار و رشد گیاهان مرتعی تولید شده بعنوان کشت علوفه ای، در اوایل بهار که محصولات زراعی تعاونی ها آب کمتری نیاز دارند مورد آبیاری محدود قرار گیرند.

وی در ادامه افزود: اجرای پروژه مدیریت_تلفیقی پرورش گوسفند و تولید علوفه در شش سایت مختلف اجرا خواهد گردید که به همراه بهبود ژنتیکی گوسفندان، ارزیابی ارزش غذایی گونه های گیاهی مورد استفاده در تغذیه دام صورت خواهد گرفت. در این ارتباط کشت گونه های علفی یکساله و هم چند ساله که می تواند کیفیت غذایی بالایی را در فصل پاییز و ابتدای زمستان و بهار داشته باشند- مورد نظر خواهند بود.

معاون وزیر جهادکشاورزی درپایان تصریح کرد: بمنظور سرعت بخشیدن به انتقال یافته های فنی و تحقیقاتی پروژه های ارتقاء کیفیت بذر و تولید بذر گواهی شده و مدیریت_تلفیقی پرورش گوسفند و علوفه به کلیه شرکت های تعاونی تولید و سهامی زراعی کشور، در صورت فراهم بودن شرایط فنی لازم (خاصه سرعت اینترنت) نسبت به طراحی سایت مخصوص اینترنتی با سیستم عامل اندروید برای اعضای شرکت ها اقدام خواهد شد. با استفاده از این سیستم آن دسته از اعضای شرکت های تحت پوشش اتحادیه تعاونی های تولید که دارای تلفن همراه هوشمند باشند می توانند در اسرع وقت از یافته های فنی پروژه ها به صورت تصویری (ترویج مصور) و یا نوشتاری اطلاع حاصل کنند.

انتهای پیام/

کشور ما دارای حدود ۵۵ میلیون رأس گوسفند از نژادهای مختلف است

بهبود ژنتیک مدیریت گوسفندداری مهم ترین پروژه سازمان مرکزی تعاون روستایی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها