بازدید: 51

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1631966
گروه اقتصاد ــ کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت؛ بررسی مفهومی» از سوی سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی منتشر شد.

کتاب «استانداردهای بین المللی گزارش گری مالی و گزارش گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

به گزارش ایکنا، به نقل از پورتال بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی، استانداردهای بین المللی گزارش گری مالی را از منظر شریعت بررسی کرده است.
کتاب «استانداردهای بین المللی گزارش گری مالی (IFRS) و گزارش گری مبتنی بر شریعت: بررسی مفهومی» (IFRS AND THE SHARIAH BASED REPORTING; A CONCEPTUAL STUDY) توسط سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی (AAOIFI) با هدف توجه به حسابداری و گزارش گری مالی منطبق با شریعت تدوین شده است
در این کتاب تلاش شده است تا جنبه های حسابداری قراردادها و محصولات اسلامی از منظر شرعی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین دلایل و ضرورت های نیاز به استانداردهای حسابداری منطبق با شریعت به صورت مجزا با هدف گزارش گری، شناسایی، اندازه گیری و افشا در صورت های مالی موسسات مالی اسلامی پرداخته شده است.

این کتاب اولین گام برای هماهنگی و استانداردسازی استانداردهای حسابداری اسلامی است و نقطه عطفی برای توجه به تفاوت های میان استانداردهای حسابداری متعارف و استانداردهای حسابداری اسلامی به شمار می آید و خواننده می تواند با خواندن آن درک مناسبی از نحوه اجرای قراردادهای اسلامی و سازوکار مربوط به حسابداری گزارش گری مالی منطبق با شریعت در آنها و نیز هماهنگی با استانداردهای IFRS به دست خواهد آورد. از این رو این کتاب برای تهیه کنندگان و استفاده کنندگان گزارش ها و صورت های مالی در موسسات مالی اسلامی از جمله تحلیل گران، سهامداران و مقررات گذاران مفید خواهد بود.

کتاب مذکور مشتمل بر هشت فصل است. فصل اول درباره جایگاه تامین مالی و حسابداری در اسلامی است و فسلفه وجود حسابداری اسلامی است. فصل دوم به تبیین کلیات چارچوب IFRS و مفاهیم حسابداری اسلامی پرداخته است. در فصل سوم بحث استانداردهای حسابداری اسلامی و رویکردهای مربوط به آن مطرح شده و در فصل چهارم نیز پیچیدگی های موجود در حسابداری معاملات مالی اسلامی ذکر شده است. در فصل پنجم اهداف حسابداری و جنبه های کیفی چارچوب های حسابداری مورد بررسی قرار گرفته است. فصل ششم نیز توضیحاتی درباره برخی استانداردهای IFRS و ارتباط آن با مباحث مالی اسلامی آورده شده است. فصل هفتم به مباحثی پیرامون حسابداری محصولات مالی اسلامی تحت استانداردهای IFRS و توضیحات آن از جنبه انطباق با شریعت می پردازد. سرانجام در فصل هشتم جمع بندی و چشم انداز آتی درباره استانداردهای حسابداری اسلامی مطرح شده است.

این کتاب در ۲۱۰ صفحه در تاریخ اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شده و هم اکنون کلیه محتوای آن به صورت برخط از طریق این نشانی قابل مشاهده است.
انتهای پیام


کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها