بازدید: 53

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

منبع : انتخاب کد خبر: 1626850
گزارشگر و مجری برنامه‌های ورزشی تلویزیون اعتقاد دارد گزارشگران هرچه جلوتر می‌روند پخته‌تر می‌شوند؛ ای کاش یک بار هم راجع به گزارشگران یک نظرسنجی داشته باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گزارشگر و مجری برنامه های ورزشی تلویزیون اعتقاد دارد گزارشگران هرچه جلوتر می روند پخته تر می شوند؛ ای کاش یک بار هم راجع به گزارشگران یک نظرسنجی داشته باشیم.

گزارشگری و اجرای برنامه های ورزشی در تلویزیون جزو با اهمیت ترین اتفاقات رسانه ملی به شمار می رود، چون مردم یک توجه ویژه ای به عرصه های ورزشی خصوصاً فوتبال دارند. در این چند سال جوانان جدیدی به عرصه اجرا و گزارشگری تلویزیون اضافه شده اند، برخی از آن ها اجراهای با مطالعه و جذابی دارند و برخی هم مخاطب را راضی نمی کند. در کنار برنامه های پرمخاطب ورزشی تلویزیون، یک برنامه فارغ از جذابیت و پیگیری مخاطب، با قدمت طولانی یک نوستالژی ایجاد کرده است. بهرام شفیع سال ها «ورزش و مردم» را تهیه و اجرا کرد و چند صباح قبل دارفانی را وداع گفت. بعد از آن همه منتظر فرد جدیدی برای اداره صندلی این برنامه با قدمت ورزشی تلویزیون بودند و نام امیراقبال شفیع (فرزند مرحوم بهرام شفیع) و حتی جواد خیابانی به عنوان مجری جدید ذکر شده بود. پیمان یوسفی چند هفته ای است که روی این صندلی نشسته است.

 

او درباره پذیرفتن اجرا و تهیه «ورزش و مردم»، گفت: برنامه هایی که روی کنداکتور ظهرگاهی تلویزیون خصوصاً روزهای تعطیل قرار دارند باید خیلی جذاب و پویا باشند تا مخاطب را بتوانند جذب کنند. فکر می کنم بتوانیم از قدمت ۴۰ ساله «ورزش و مردم» صیانت کنیم؛ زیرا به عرصه های مختلف و به روز جامعه بی اعتنا نیستیم. امیدوارم بتوانم در این کار موفق باشم، یاد و خاطره مرحوم بهرام شفیع همواره در این برنامه زنده خواهد بود.

یوسفی در پاسخ به این سوال که بسیاری گفتند چرا بهروز افخمی را در اولین برنامه خودتان دعوت کردید، افزود: برنامه به روز و پویا یعنی بی اعتنا نبودن به مسائل روز و جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران از این امر مستثنی نیست. من خودم امسال در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کردم. در سالروز غلامرضا تختی بود می خواستیم بهرام توکلی را به عنوان کارگردان اثر غلامرضا تختی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر دعوت کنیم اما ایشان به دلیل مراحل فنی کارشان نتوانستند به «ورزش و مردم» بیایند و بهروز افخمی هم برای مروری بر فیلم های جشنواره فجر و هم به خاطر کاری که برای مرحوم تختی پیش از این انجام داده بود به این برنامه دعوت شد. ما در این برنامه به این موضوع هم پرداختیم که چرا کمتر سینماگران به سراغ سوژه های ورزشی می روند؟ چقدر «سونامی» و «تختی» می توانند به توفیقی دست پیدا کنند؟

 

این مجری درباره فیلم های جشنواره فجر که برخی نتوانستند امیدواری را به جامعه تزریق کنند، گفت: من خودم از فیلم های «متری شیش و نیم»، «شبی که ماه کامل شد»، «سرخپوست» و «قصر شیرین» لذت بردم و البته «بیست و سه نفر» را هم اثر نوجوانانه خوبی دیدم. اما باورم این است که بارها در گزارش های ورزشی هم از مولفه امیدواری گفته ایم امید و امیدواری قدری کمرنگ شده است. عزیزان سینماگر ما به این نکته بیشتر اهمیت بدهند گرچه دیده ایم پایان برخی از فیلم های تلخ به امیدواری ختم می شود. امید مولفه مهمی است و همه در زندگی به همین امید زنده ایم که برای آبادی و پیشرفت به امید نیاز داریم.

او در پاسخ به این سوال که قدری گزارشگری های امروز نمی توانند مثل گذشته نوستالژی شوند؛ چرا چنین اتفاقی می افتد، تصریح کرد: نسل جدیدی که وارد عرصه های اجرا و گزارشگری ورزشی می شوند حکایت از یک حرکت رو به رشد و تعالی بخشی دارد. می گویند ما کنار رفتیم، نه این طور نیست ما هستیم و نسل جدید هم فعالند. هر دو باید باشیم، چرا که ذائقه ها متفاوت است. نکته ای که باید به آن توجه کنیم دراماتیزه کردن در گزارشگری است. بایستی گزارشگر ما با مطالعه و طراحی قبلی بتواند مخاطب را با ارائه جزئیات و اطلاعات به موقع آمیخته با احساسات و عواطف، همراه کند.

یوسفی تصریح کرد: فکر می کنم گزارش بازی با تحلیل بازی یک مقدار فرق می کند. اگر به استانداردهای روز دنیا نگاه کنیم و قبول داریم یک نرمی در دنیای گزارشگری فوتبال وجود دارد یک نفر باید روایتگری و گزارشگری انجام دهد و یک نفر به تحلیل بازی بپردازد. این دو نباید با هم تلفیق شوند، چون مخاطب قطعاً اطلاعات دقیق و تحلیل های درست دریافت نمی کند. من بارها گفته ام چرا یک بار برای ما گزارشگران ورزشی را، نظرسنجی نمی گذارند؟ می دانم با این معیارها و ارزیابی ها همیشه اتفاقات خوبی افتاده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: گزارشگر ما اینجا باید ملاحظاتی برای گزارشگری خودشان داشته باشند؛ چه به لحاظ فرهنگی و مسائل دیگر. اما گزارشگران خارجی حتی به بازیکن ناسزا هم می دهند ولی ما اینجا در گزارش مان به یک بازیکنی بگوییم این روز در حد و اندازه های خودش نبوده مورد هجمه قرار می گیریم. اعتقاد دارم گزارشگران هرچه جلوتر می روند پخته تر می شوند و ما برخلاف بخش های دیگر، بازنشستگی نداریم. جالب است بدانید یک گزارش جذاب با مطالعه آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که ده ساعت برنامه تلویزیونی هم نمی تواند آن لحظات و اجرا را از ذهن مخاطب پاک کند.


ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

گزارش ها

کاهش فروش «خودرو» گزارش «خوساز» را خط خطی کرد

کاهش فروش «خودرو» گزارش «خوساز» را خط خطی کرد

در هوآوی چه می گذرد؟ (+گزارش تصویری)

در هوآوی چه می گذرد؟ (+گزارش تصویری)

قیمت خودرو در سراشیبی/ ایرادی برای تمام فصول/ اتمام گزارش مفصل زمین‌خواری/ بررسی «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» به پایان رسید/ ممنوعیت صادرات پیاز برداشته شد

قیمت خودرو در سراشیبی/ ایرادی برای تمام فصول/ اتمام گزارش مفصل زمین‌خواری/ بررسی «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» به پایان رسید/ ممنوعیت صادرات پیاز برداشته شد

وزارت خارجه آمریکا به درخواست کنگره برای ارائه توضیح درباره گزارش علیه ایران، پاسخ نداد

وزارت خارجه آمریکا به درخواست کنگره برای ارائه توضیح درباره گزارش علیه ایران، پاسخ نداد

گزارش فروش فیلمهای سینمایی؛ سالنهای سینما هنوز در انحصار فیلمهای نوروزی هستند

گزارش فروش فیلمهای سینمایی؛ سالنهای سینما هنوز در انحصار فیلمهای نوروزی هستند

گزارش ديدار پيشكسوتان قرآنى با آيت‌الله امام‌جمارانى

گزارش ديدار پيشكسوتان قرآنى با آيت‌الله امام‌جمارانى