بازدید: 11

اجاره حساب بانکی، روشی جدید برای کلاهبرداری های میلیاردی

کلاهبرداران حساب مشتریان بانکی را اجاره می‌کنند و کارت‌های بانکی را از صاحبانشان می‌گیرند یا از آنها وکالت برداشت از حسابشان را دریافت می‌کنند.

گروه اجتماعی: شخصی آگهی فروش آپارتمان ١٢٠متری حوالی دریاچه چیتگر را در یک کانال تلگرامی دیده بود. روز قولنامه ٨٠٠ میلیون تومان به حساب بانکی کسی ریخته بود که می گفتند مالک خانه است و برای معالجه به خارج از کشور رفته است. طرف حساب او مردی بود که یک وکالتنامه محضری از مالک خانه در دست داشت و حالا متوجه شده است که خانه را به چند نفر فروخته اند. وقتی از صاحب حساب بانکی شکایت کرده اند، متوجه شده اند که او یک زندانی محکوم به حبس ابد است و وکالت تام الاختیار فروش ملک و هم حساب بانکی اش را به کلاهبرداران فروخته است!

 

اجاره حساب بانکی، روشی جدید برای کلاهبرداری میلیاردی

 

به گزارش بولتن نیوز، حالا سردفترداران می گویند کلاهبرداران ملک یا خودرویی را به نام زندانی هایی می زنند که مجازات سنگین مانند حبس های طولانی مدت یا اعدام دارند، سپس با دریافت وکالتنامه ای از آنها ملک یا خودرو را به چند نفر می فروشند و پول ها هم به حساب زندانی ریخته می شود. البته خوب است بدانید که کلاهبرداران برای برداشت پول از حساب زندانیان وکالت تام الاختیار دارند.

«گرفتن وکالت از چنین مجرمانی در زندان ها انجام می شود و کلاهبرداران با پرداخت مبلغی پول به این دسته از زندانیان از آنها وکالت فروش اموال و افتتاح و برداشت از حساب بانکی شان را می گیرند.»

«این اقدام مجرمانه در قوانین حقوقی «تبانی» است و به دلیل این که کلاهبرداران هیچ ردی از خود به جا نمی گذارند، امکان پیگیری آنها بسیار دشوار بوده و این وسط تنها پای زندانیانی در میان است که برای آنها فرقی نمی کند که چه اتفاقی برایشان بیفتد.»

حساب های بی هویت و اجاره ای حالا تبدیل به دردسری بزرگ شده است.در سال ٩٥، بالغ بر ٤٥٠ میلیون حساب بانکی در بانک های ایران وجود دارد که چیزی حدود ٣٠ میلیون حساب بانکی هویت مشخصی نداشته و به محلی برای پولشویی و کلاهبرداری تبدیل شده است. گرچه بانک مرکزی اعلام کرده است که این حساب ها را مسدود می کند، اما آمار جدیدی درباره مسدود شدن این نوع حساب ها وجود ندارد.

حالا با سختگیری های بیشتر بانک مرکزی، کلاهبرداران به مجرمان بزرگ زندان ها روی آورده و با گرفتن وکالت از آنها به نامشان حساب باز کرده و امکان برداشت از حساب این افراد را برای خود فراهم می کنند. اجاره حساب از دیگران روش دیگر کلاهبرداران برای نقل و انتقال پول است، بی آن که نامی از خود به جای بگذارند. حالا در فضای مجازی آگهی هایی برای اجاره حساب دیده می شود و البته ارقامی که کلاهبرداران پیشنهاد می دهند، بسیار وسوسه کننده است.

کلاهبرداران حساب مشتریان بانکی را با ارقامی بین ٢ تا ١٠ میلیون تومان در ماه اجاره می کنند و کارت های بانکی را از صاحبانشان می گیرند یا از آنها وکالت برداشت از حسابشان را دریافت می کنند.

دارندگان این گونه حساب ها چه از طریق وکالت رسمی و چه از طریق واگذاری کارت های حساب بانکی خود به افراد غیر، مجرم محسوب می شوند و مجازات سنگینی در انتظار اجاره دهندگان حساب های بانکی است.»

«از معامله با افرادی که از طریق وکالتنامه با شما معامله می کنند ممانعت کنید.»

افراد نا باب همه کاری می کنند. تبانی یکی از مهمترین جرایم به شمار می رود،به عنوان مثال فردی در منطقه ای به صورت انبوه ملک هایی را به صورت جعلی خریداری و به فردی که حبس ابد یا قصاص برایش در نظر گرفته شده، به صورت وکالتی واگذار می کند در این حالت تبانی میان این دو فرد صورت گرفته است.»

«در این مورد مالباخته می تواند پیگیری کند اما راه به جایی نمی برد؛ زیرا قانون مرتکب به جرم را مجازات می کند ولی پول از دست رفته بازگشتی ندارد ضمن این که خانواده فردی که تبانی کرده اند، مجرم شناخته نمی شوند و امکان گرفتن خسارت از آنها وجود ندارد زیرا افراد از شخصیت مستقل حقوقی برخوردارند.»


افراد تصور می کنند که با اخذ وکالت بلاعزل در فروش، مالک ملک شده اند، حال آن که این یک تصور اشتباه است و وکالت در فروش صرفا اعطای نمایندگی از طرف موکل به وکیل است و هیچ حق مالکیتی برای افراد ایجاد نمی کند. بنابراین تنها تنظیم سند قانونی و رسمی است که ثابت می کند شما مالک هستید.فراموش نکنید که وکالت بلاعزل فسخ شدنی است

گاهی تصور می شود در صورتی که در عقد وکالت شرط شود که «وکالت ولو بعد از فوت موکل باقی است» اما تنها به شرط این که ثابت کنید فرد بعد از فوت وصیت کرده است وکالت باطل شدنی نیست؛ اثبات این امر نیز امری دشوار و گاه غیرممکن است.

یکی دیگر از خطراتی که خریدار وکالتی را تهدید می کند، امکان توقیف مال بعد از خرید وکالتی توسط طلبکاران فروشنده است. چرا که مال مورد نظر هنوز به طور رسمی به نام فروشنده است و لذا در قبال دیون وی قابل توقیف است. برای مقابله با چنین خطری خریدار باید بتواند اثبات کند که قبل از توقیف مال توسط طلبکاران این مال به وی منتقل شده است.


اجاره حساب بانکی، روشی جدید برای کلاهبرداری های میلیاردی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها