بازدید: 20

یک شیوه جدید اداره روزنامه؛ خبرنگاران سهام‌داران روزنامه‌ها

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1618851
مدیر مسئول روزنامه صمت معتقد است که اداره روزنامه‌های دولتی به شیوه سهام‌داری می‌تواند تعهد و پویایی را در این روزنامه‌ها افزایش دهد.
به گزارش ایکنا، مهر نوشت: موسسه غیرتجاری فرهنگی مطبوعاتی گسترش صنعت معدن و تجارت یا روزنامه صمت از سال ۱۳۹۳ با مدیرمسئولی ناصر بزرگمهر، فعالیت خود را آغاز کرد.

این روزنامه که از ابتدای تاسیس به شیوه سهام داری اداره می شود، حمایت از تولید ملی را شعار و هدف اصلی خود قرار داده است و می کوشد منافع روزنامه نگاران را با اختصاص سهام روزنامه به آن ها تامین کند.

در اساس نامه روزنامه صمت آمده است: «روزنامه نگاران، حق دارند که از مزایای پیمان جمعی بهره مند شده و از قراردادی شخصی که ضامن امنیت جسمانی و روحی او، و نیز درآمدی که متناسب با رسالت اجتماعی و  باشد با توجه به قانون، بهره مند شوند.»

درباره شیوه اداره روزنامه صمت به شیوه سهام داری با ناصر بزرگمهر «مدیرمسول» این روزنامه گفت وگویی داشته ایم که در ادامه می خوانید.

ناصر بزرگمهر  متولد۱۳۳۳  از پیش کسوتان روزنامه نگاری است که کتاب او با عنوان «مدیریت کوتوله ها» چندی پیش به چاپ سوم رسید. این کتاب مجموعه مقالات مدیریتی بزرگمهر است که در روزنامه های اقتصاد پوبا، میعاد اقتصاد، صبح اقتصاد، عصر اقتصاد، هدف و اقتصاد و ... چاپ شده  بود.

از پیشینه روزنامه صمت بگویید؟

«روزنامه صمت» که زیر نظر موسسه غیرتجاری فرهنگی مطبوعاتی گسترش صنعت معدن و تجارت فعالیت می کند، نخستین روزنامه ای است که از سال ۱۳۹۴ به شیوه سهامداری اداره می شود.

روزنامه گسترش صنعت متعلق به «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» یا IDRO بود که سال ۱۳۹۲ به دلیل ضرردهی تعطیل شد و سال ۱۳۹۳ روزنامه تازه ای با عنوان «صمت» توانست از هیات نظارت بر مطبوعات پروانه فعالیت بگیرد. در واقع روزنامه صمت با استفاده از نیروی انسانی روزنامه گسترش صنعت به صورت تخصصی آغاز به کار کرد اما هم نام وزارت صنعت معدن و تجارت بود.

چرا تصمیم گرفتید که این روزنامه را به شیوه سهام داری اداره کنید؟

با شکل گیری روزنامه صمت به شیوه سهام داری، برای نخستین بار در کشور رسانه ای به وجود آمد که کارکنان و خبرنگاران آن، به معنای واقعی خودشان را عضوی از خانواده روزنامه می دانستند. ما می خواستیم همه کارکنان در سود و زیان روزنامه سهیم باشند و نفع شخصی مد نظر ما نبود. مراحل ثبت روزنامه حدود ۳ سال طول کشید و در این مدت تمامی نیروها از نیروهای خدمات گرفته تا تمامی خبرنگاران و مسئولان، از یک تا پنج درصد سهام دارند. معتقدم که این شیوه اداره روزنامه گام بزرگی در مطبوعات ایران است.

آیا شیوه اداره روزنامه صمت می تواند در روزنامه ها و نشریه های دیگر نیز اجرا شود؟

به طور کلی در ایران دو نوع روزنامه منتشر می شود. نخست، روزنامه هایی با صاحب امتیاز حقوقی که سازمان ها و نهادها پشتوانه آن هستند؛ مثل روزنامه های جام جم، کیهان، همشهری و ... و دیگر، روزنامه های که یک شخص حقیقی صاحب امتیاز آن است و همه سود و زیان آن را متحمل می شود. وقتی یارانه ای به این روزنامه ها تعلق می گیرد، هیچ تضمینی نیست که همه آن یارانه صرف همان روزنامه شود. از طرفی با توجه به عدم ثبات خانواده روزنامه نگاران- که عضو ضعیف ترین قشرهای جامعه اند- با آن که تحت تاثیر نوسان شرایط روزنامه نگاری هستند، از سودها و منافع آن منتفع نمی شوند. در حالی که معتقدم به طور کلی کارکنان یک سازمان باید بتوانند در سود و زیان آن شریک باشند. این امر به سرزندگی آن سازمان کمک می کند. همه یا بخش هایی از سهام روزنامه می تواند به نیروی انسانی خودش تعلق گیرد.

پیشنهادم به روزنامه هایی که به نهادهای دولتی وابسته اند این است که همین شیوه را پیش بگیرند تا بتوانند پویایی و تعهد را در رسانه خود حفظ کنند. روزنامه های «همشهری» و «ایران» که اکنون شرایط سختی را تجربه می کنند می توانند از نخستین نشریاتی باشند که به شیوه سهام داری اداره می شوند.

با توجه به تمهیداتی که در خصوصی سازی شدن وجود دارد، چرا روزنامه های دولتی چنین روندی را پیش نمی گیرند؟

این را باید از خودشان پرسید اما به طور کلی کار مطبوعاتی کار سودآوری نیست و معمولا وقتی روزنامه ای تعطیل یا روزنامه نگاری بیکار می شود، خبرنگاران و کارکنان آن روزنامه تا مدت ها بیکار می مانند. اداره شدن روزنامه به شیوه سهام داری، می تواند به روزنامه نگارانی که به این ترتیب بیکار شده اند کمک کند خودشان روزنامه دیگری راه اندازی کنند.

تبدیل شدن روزنامه های دولتی به شبه دولتی و واگذاری سهام آن به خانواده آن نشریه چه مزایای دیگری دارد؟

ما تجربه خوبی از سهامی شدن روزنامه خودمان داریم. در این مدت که روزنامه صمت به شیوه سهام داری اداره شده است، همه کارکنان می دانند که مدیران منافع شخصی خود را دنبال نمی کنند. حتی مدیرعامل هم از طریق سهامدان انتخاب می شود. درآمد همه وارد سیستم مالی مشخصی می شود و نکته پنهانی وجود ندارد. از این رو، خبرنگاران و کارکنان همواره برای ارتقای این موسسه تلاش می کنند.

معتقدم که اداره روزنامه به شیوه سهام داری به کارکنان کمک کرد تا صندوق های قرض الحسنه ای را راه اندازی کنند و بتوانند بخشی از مشکلاتشان را به این طریق مرتفع کنند.  

انتهای پیام


یک شیوه جدید اداره روزنامه؛ خبرنگاران سهام‌داران روزنامه‌ها
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها