بازدید: 9

ابتکار: مردم را تشویق به استفاده از لباس‌هایی با هویت ملی کنیم/قبادی: سلیقه‌محوری را جایگزین محصول‌محوری کرده‌ایم

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1614630
هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر صبح امروز افتتاح شد.

ابتکار: مردم را تشویق به استفاده از لباس هایی با هویت ملی کنیم/قبادی: سلیقه محوری را جایگزین محصول محوری کرده ایمبه گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، افتتاحیه هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر امروز صبح ۲۶ بهمن ماه، با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده، شهیندخت ملاوردی دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، طیبه سیاوشی نماینده مجلس، حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور و صدیقه پاک بین دبیر اجرایی جشنواره در بوستان گفتگو برگزار شد.

پاک بین: جشنواره مد و لباس فجر می خواهد ویترینی برای مقوله بزرگ فرهنگی باشد

صدیقه پاک بین در این مراسم افتتاحیه گفت: جشنواره مد و لباس فجر می خواهد ویترینی برای مقوله بزرگ فرهنگی باشد، که ۵۰هزار میلیارد را در بازار گردش مالی دارد. جشنواره بین المللی فجر همه تلاشش را می کند تا سکان این بازار را در اختیار تولیدکننده داخلی قرار دهد.

وی ادامه داد: باید این پتانسیل ها را در اختیار تولیدکنندگان خودمان قرار دهیم تا پوشاک مقوله بزرگ فرهنگی پیشرفت روزافزون داشته باشد. تاکنون بازار پوشاک را به واردات واگذار کردیم در حالی که با پرداختن به این مقوله می توانیم بازار را در دست بگیریم. تولیدکنندگان و طراحان رسالت خطیری در این زمینه دارند آن ها باید دانش را با گنجینه فرهنگی تلفیق کنند تا فرهنگ ایرانی و اسلامی را به بازار تزریق کنیم. همچنین در بعد رسانه ای باید زبان گویایی در حوزه مد و رسانه ایجاد کنیم که در چند سال اخیر شاهد این امر بودیم.

قبادی:تلاش کردیم قدرت انتخاب را افزایش بدهیم

حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور در ادامه مراسم افتتاحیه اظهار کرد: در یکی از مهم ترین سیاست های کارگروه که از طریق انسجام و اتحاد حاصل شده، تلاش کرده ایم از محصول محوری به سلیقه محوری برسیم این حاصل سال ها تلاش است. در گذشته خانواده ها و مردم مجبور بودند محصولی تک بعدی را استفاده کنند، اما در این سال های اخیر به سمت انتخاب و سلیقه و ذائقه آنان سوق پیدا کرده است. شاید قبل از این، تعداد آثار بسیار محدود بود وقتی لباس به عنوان عنصر فرهنگی محسوب می شود، با توجه به اینکه در گذشته علاوه بر وابستگی اقتصادی به وابستگی فرهنگی هم منجر شده بود، اما تلاش کردیم اوضاع را به نسبت دوران گذشته بهبود ببخشیم.

وی با اشاره به انتخاب نوع پوشش طبق سلیقه محوری گفت: تلاش کردیم تا به جای اینکه بگوییم مردم «چه بپوشید» قدرت انتخاب آنان را افزایش دهیم. شاید مهم ترین سیاست کارگروه این امر باشد و در ادامه امیدواریم این موضوعات را گسترش دهیم.

ابتکار: با پیشینه تاریخی و صنایع دستی می توانیم پیشرفت را در حوزه پوشاک افزایش دهیم

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده در ادامه مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با اشاره به دهه پنجم انقلاب اسلامی و اشاره به فرموده های رهبر معظم انقلاب گفت: باید توجه کنیم که کشور ایران جزء کشور هایی است که هنوز برخی از سرمایه هایش دست نخورده باقی مانده است که تمام این موارد موقعیت خطیری را برای ما رقم می زند.

وی  ادامه داد: امروز با افتتاحیه این جشنواره از طراحان، تولیدکنندگان، فعالان اقتصادی تشکر می کنم و تمام مسئولان فرهنگی که تلاش کردند تمام سرمایه ها را به کار گیرند. ما در دهه چهارم می بینیم که رشد بی شماری در زمینه آموزش، هنر... داشتیم. به دلیل تنوع بسیار بالای فرهنگی و قومیت مختلف ظرفیت بالایی داریم که با پیشینه تاریخی و صنایع دستی که رتبه بالای جهانی داریم، می توانیم پیشرفت را در حوزه پوشاک افزایش دهیم.

ابتکار گفت:بُعد اقتصادی و اشتغالی که در این صنعت ایجاد شده بسیار خوب است و باید بیشتر در این زمینه پیشگام باشیم.

معاون امور زنان و خانواده تصریح کرد: سعی کنیم در محیط کار، آموزشی و بخش های مختلف آموزشی و اجتماعی مردم را تشویق  به استفاده از لباس هایی با هویت ملی و نماد هایی از تنوع فرهنگی، قومیت فرهنگی کنیم. البته بخش طراحی خیلی اهمیت دارد، زیرا باید با سلیقه بازار مخاطب همخوانی داشته باشد باید به سمت عناصر فرهنگی برویم و آن را احیا کنیم. انقلاب اسلامی ایران درباره موضوعات، باور دینی و سبک زندگی اسلامی نمونه های بسیار خوبی دارد در نتیجه باید متناسب با ضرورت کاری و عرصه ها، آنان را انتخاب کنیم و پوشاک مورد نیاز جامعه را تولید کنیم که البته طبق سلیقه جوانان کشور باشد البته باید با اتحاد و صلح و دوستی به سمت بین المللی این حوزه و موضوعات پیش برویم.

منبع:مهر

انتهای پیام/


ابتکار: مردم را تشویق به استفاده از لباس‌هایی با هویت ملی کنیم/قبادی: سلیقه‌محوری را جایگزین محصول‌محوری کرده‌ایم
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها