بازدید: 5

بازار گوشت با وعده تنظیم نمی‌شود

صنف و اتحادیه گوشت قرمز باید در این میان وارد عمل شوند و دراین مواقع است که می‌توانند به تکلیف‌شان عمل کنند. به اعتقاد من اگر همه عوامل با هم همکاری و همگرایی داشته باشند، می‌توان این موضوع را کنترل کرد
جوان آنلاین: گرانی گوشت کار را به جایی رسانده است که مردم مصرف گوشت منجمد را به گوشت تازه ترجیح داده و برای خرید گوشت منجمد دوباره به صف شدند! بسیاری از مردم برای خرید گوشت باید ساعت ها در صف منتظر بمانند و برخی هم در آخر دست خالی به خانه های خود برمی گردنند. به نظر می رسد این بار هم دولت در برابر اقدامات دلالان و محتکران نتوانسته یا حتی نخواسته اقدامی انجام دهد. به همین دلیل است که مردم همچنان راهی صف گوشت منجمد و تازه گوسفندی شدند و توزیع چندباره آن در هفته هم باعث نشد مردم در ایام نزدیک عید نوروز شاهد آرامش باشند.

آقای علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت تأمین گوشت قرمز در کشور به روزنامه «صبح نو» می گوید: «ما در کمیسیون چندین جلسه را به این موضوع اختصاص دادیم، پیگیری هایی هم شده است. از دستگاه های نظارتی انتظارات بیشتری می رود که در این حوزه دخالت کنند، چون کمبود جدی در این موضوع نداریم.»
او ادامه می دهد: «کسانی وارد کار شده اند که به دنبال نفع شخصی بیشتر هستند و با زیاده خواهی در حال تغییر وضعیت بازار هستند، اگر به گوشت به عنوان کالایی که این روز ها در بازار تنش ایجاد کرده نگاه کنیم، می بینیم سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز به کشور وارد می شود، در حالی که امسال ۳۰ هزار تن بیشتر از سال قبل هم وارد شده است؛ اما اوضاع را دلالان و واسطه ها خراب کرده اند.» اکبری معتقد است: «قاچاق دام خیلی موضوع جدی نیست و نمی تواند چنین تأثیری در بازار داشته باشد، هر چند باید جلوی این اتفاق هم گرفته شود، چون به این واسطه ذخایر ژنتیک هم قاچاق می شود و انتظار می رود تا دستگاه های مرزبانی نسبت به این موضوع فعال تر عمل کنند. درواقع مجموعه ای از عوامل در بروز چنین شرایطی که امروز شاهد آن هستیم، دخیل اند.»
او با اشاره به واردات دام زنده به کشور هم می گوید: «واردات دام زنده برای کشتار در کشور و رساندن گوشت گرم به دست مصرف کنندگان دیگر اقدامی است که برای مدیریت این بازار صورت می گیرد و امیدواریم که بتواند اثرگذار باشد و شاهد بهبود بازار باشیم.»

اصناف فعال شوند
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می کند: «صنف و اتحادیه گوشت قرمز باید در این میان وارد عمل شوند و دراین مواقع است که می توانند به تکلیف شان عمل کنند. به اعتقاد من اگر همه عوامل با هم همکاری و همگرایی داشته باشند، می توان این موضوع را کنترل کرد.»
او در پاسخ به این سؤال که به نظر شما صف ایستادن مردم آن هم به طور طولانی چه مشکلاتی را به دنبال دارد، می گوید: «متأسفانه زمانی که کمبودی پیش می آید، عده ای به دنبال ذخیره کردن و احتکار هستند، حتی برخی از دست دیگران هم آن کالا را می خرند و انبار می کنند؛ این نشان می دهد که خیلی دنبال همکاری نیستند، به نظر من دستگاه های نظارتی و توزیع باید بهتر عمل کنند.
ضمن اینکه واردات باید همگام با کمبود ها انجام شود. در هر صورت بخشی از این اتفاق به دلیل تنش های کاذب است.» اکبری در واکنش به این پرسش که به نظر شما آیا این اقدام مردم ناشی از نگرانی آن ها نسبت به اقدامات دولت و وزارت صمت نیست.
ادامه می دهد: «به نظرم تنش و التهاب بازار و تغییر رفتار مردم است که باعث شده چنین اتفاقاتی را شاهد باشیم، هرچند اگر دستگاهی کوتاهی کرده، باید پاسخگو باشد؛ چراکه کنترل بازار وظیفه ذاتی آن هاست.»

جای خالی زنجیره تولید
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اضافه می کند: «وزارت صنعت، معدن و تجارت.
هم واردات را نسبت به سال قبل بیشتر کرده و هم دام زنده وارد می کند تا در داخل کشور کشتار شود، موضوع مهم تر این است که باید در شبکه های توزیع خود تجدید نظر کنند.» او در پاسخ به این سؤال که وجود دلال در همه بازار ها همچنین بازار گوشت مشهود است و هیچ گاه اقدام مناسبی برای برخورد با این افراد نشده است و در این برهه چه می توان کرد، می گوید: «بهترین روش این است که زنجیره تولید کامل شود، یعنی اتحادیه ها و تشکل ها از مزرعه تا سفره را خودشان مدیریت کنند و اگر در این کار منافعی هست به دست خودشان برسد و در عین حال پاسخگو هم باشند.»
اکبری ادامه می دهد: «الان برخی از کالا ها باید ۱۰ دست بچرخد تا به دست مصرف کننده برسد. در این بین هرکسی هم می خواهد سود خودش را بردارد، این موضوع هم باعث ایجاد بازار کاذب و هم افزایش قیمت می شود. اگر خود تولیدکننده ها در زمان تولید همه فرآیند را خودشان انجام بدهند، قطعاً کار دلالان تمام خواهد شد.»

مشترک مورد نظر در دسترس نیست
در ماه های اخیر از لبنیات گرفته تا گوشت مرغ و تخم مرغ تا آجیل و گوشت قرمز و سایر اقلام عمدتاً خوراکی که مورد نیاز مردم هستند، افزایش قیمت داشته اند؛ اما آیا در این مدت اقدامی مؤثر برای کنترل یا توازن قیمت از سوی مسوولان اتحادیه ها صورت گرفته است؟ نمونه ای که یادآوری آن می تواند این موضوع را به خوبی برای همه ملموس کند، اظهارنظر آقای محمود ابطحی، رییس هیأت مدیره انجمن پسته بود که در زمان گران شدن پسته و خروج آن از سبد خرید مردم با درآمد متوسط گفته بود: «اختلاف قیمت پسته بر اساس درجه بندی آن متفاوت است و عرضه پسته ۳۰۰ هزار تومانی در برخی مغازه های لوکس در بخش مرفه نشین انجام می شود، در حالی که در شهر یا خیابان مولوی که بازار خرید عام است قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰، قیمت اصلی عرضه پسته است که با توجه به عرضه کم و تقاضای بالا این قیمت منطقی است.»
آقای علی اصغرملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی هم در مصاحبه با روزنامه «صبح نو» در تاریخ شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷ با تأیید کاهش قیمت گوشت قرمز با افزایش واردات در روز های آینده اظهار داشت: «حتماً این اتفاق رخ خواهد داد، امیدوارم تصمیمی که گرفته شده عملیاتی شود، حتماً در بازار تأثیر می گذارد، براساس اطلاعاتی که بنده دارم و صحبت هایی که آقایان کرده اند.
قرار بر این شد که دام زنده به کشور وارد شود. فرم های آن بین افرادی که داوطلب واردات دام هستند توزیع شده است، ما هم خواهان این هستیم که هرچه زودتر این اتفاق رخ دهد تا هرچه زودتر از این بحران خارج شویم.»
او درباره تأثیر قاچاق دام در افزایش قیمت گوشت قرمز نیز گفته بود: «عامل اصلی گرانی های اخیر قاچاق دام بوده، چراکه دام زیادی از کشور خارج می شود که الآن این مسائل بروز پیدا کرده است. سه روز پیش هم آقای رییس جمهوری درباره واردات دام دستور داده اند، البته حدود یک سال است که در رسانه ها اطلاع رسانی کرده ایم که دام از کشور خارج می شود و باید با آن برخورد قانونی شود تا این اتفاق نیفتد.» این اظهارات در حالی مطرح شدند که پیگیری های روز گذشته خبرنگار «صبح نو» برای گفت و گو با رییس اتحادیه گوشت گوسفندی بعد از اطلاع آقای ملکی از موضوع مصاحبه به نتیجه نرسید که چنین رفتارهایی، بی مسوولیتی در برابر پاسخگویی به مردم را به افکارعمومی القا می کند.

بازار گوشت با وعده تنظیم نمی‌شود
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است