بازدید: 8

عضو کنگره آمریکا خطاب به عادل جبیر: اعضای کنگره را تهدید نکن

منبع : انتخاب کد خبر: 1607588
«تام مالینوفسکی» عضو کنگره آمریکا دوشنبه شب در واکنش به اظهارات عادل جبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی خطاب به وی هشدار داد که اعضای کنگره آمریکا را تهدید نکند. وی افزود: اگر فقط به مجازات عاملان قتل 'جمال خاشقچی' اکتفا کنیم، در فرار محمدبن سلمان از مجازات نقش داشته ایم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«تام مالینوفسکی» عضو کنگره آمریکا دوشنبه شب در واکنش به اظهارات عادل جبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی خطاب به وی هشدار داد که اعضای کنگره آمریکا را تهدید نکند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، مالینوفسکی خطاب به جبیر گفت: اعضای کنگره را تهدید نکن.
وی افزود: اگر فقط به مجازات عاملان قتل 'جمال خاشقچی' اکتفا کنیم، در فرار محمدبن سلمان از مجازات نقش داشته ایم.
جبیر که به واشنگتن سفر کرده، پیش تر گفته بود: امیدواریم که کنگره آمریکا گامی به عقب برداشته و منتظر بماند تا نتایج تحقیق قتل خاشقچی مشخص شود.
از سوی دیگر مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه نیز گفت: عربستان سعودی به نقض حقوق بشر و بازداشت و شکنجه فعالان زن ادامه می دهد.
وی افزود: زمان آن فرارسیده تا حکومت سعودی به حقوق اساسی شهروندانش احترام بگذارد.
عادل جبیر یکشنبه شب در گفت: وگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی بی اس» با اذعان به اینکه خاشقچی را مقام های سعودی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه به قتل رسانده اند، مدعی شد که این اقدام آن ها «خودسرانه» بوده و تحقیقات در این ارتباط در جریان است.
این درشرایطی است که خاشچقی از منتقدان جدی «محمدبن سلمان» ولیعهد عربستان بود و نه تنها قتل خودسرانه او برای مقام های پایین دستی هیچ توجیهی نداشته، بلکه اسناد نهاد های اطلاعاتی آمریکا و ترکیه کاملاً خلاف ادعای الجبیر را اثبات می کند.
وی از پاسخ به سوالی درخصوص گزارش های منتشر شده در رسانه ها طفره رفت و گفت که حاضر به اظهارنظر در ارتباط با گزارش هایی نیست که «به منابع آگاه ارجاع می دهند».
رسانه های آمریکایی پیش تر اعلام کرده بودند که آژانس مرکزی اطلاعاتی این کشور (سیا) به این نتیجه رسیده که بن سلمان به طور مستقیم دستور قتل خاشچقی را صادر کرده است.
جمعه گذشته روزنامه نیویورک تایمز در همین ارتباط گزارش داد که آژانس امنیت ملی آمریکا اخیراً با مرور فایل های صوتی شنود شده از ولیعهد سعودی، دریافته است که وی یکسال قبل در محفلی خصوصی، درخواست قتل خاشقچی را به علت اظهارنظر های جنجالی او مطرح کرده بود.
بر مبنای این گزارش، بن سلمان در تاریخی اعلام نشده در سال ۲۰۱۷ به یکی از دستیاران ارشد خود گفته بود که چنانچه خاشچقی به ریاض بازنگشته و به انتقادات خود پایان ندهد، «یک گلوله خرجش خواهد کرد».
وی ۲ اکتبر (۱۰ مهر) زمانی که برای کار های اداری خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرده بود، به دست عوامل سعودی به قتل رسید.
بنا به اطلاعاتی که ترکیه در اختیار دارد، مقام های اطلاعاتی سعودی که برای کشتن خاشقچی به استانبول سفر کرده بودند، در تماس با ریاض، اتمام عملیات را گزارش دادند.


عضو کنگره آمریکا خطاب به عادل جبیر: اعضای کنگره را تهدید نکن
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها