بازدید: 18

مدیران و برنامه ریزی رفتاری

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1607172
حالا که نقشه مسیر را در دست داریم حرکت صحیح کار چندان دشواری نیست فقط مقداری دقت و صبر می خواهد. اول از همه باید توجه داشت؛ مراجعه روزانه به لیست و تکرار آنچه در آن آمده اهمیت زیادی دارد...

پول نیوز؛ سمیه علی اصغری- ممکن است بارها در رابطه با نوع رفتار خود در یک دیدار رسمی دچار نگرانی شده باشید. اینکه چه بگوئید، چگونه بگوئید و حتی چه بپوشید چالش های فراوانی را برای خیلی از ما ایجاد می کند. حال تصور کنید تمامی این نگرانی ها همراه شما باشد اما نه به عنوان یک فرد عادی در زندگی روزمره بلکه به عنوان مدیر یک مجموعه تجاری و در نشست ها و جلسات رسمی! قطعا بار فشار و استرس حاصل از آن چندین برابر افزایش خواهد یافت.

در آموزه های دانش مدیریت ضمن شناسایی این معضل تلاش شده تا راهکارهایی نیز برای حل مشکل ارائه شود. از این رو مباحث آموزشی به سمت مفهوم برنامه ریزی رفتاری برای مدیران حرکت می کنند. براساس تعاریف استاندارد؛ یک مدیر موفق فردی است که بتواند برای جز به جز برخوردها و واکنش های خود چارچوب رفتاری تعیین کرده و تا جایی که امکان داشته باشد در مسیر تحقق این برنامه ریزی گام بر می دارد.

هر چند صورت مساله تا حدودی ساده به نظر می رسد اما اجرا و نتیجه گیری از این متد دشواری های خاص خود را داشته و از مسیر تمرین ممکن می شود. برای ادامه این مبحث یک طبقه بندی در نظر می گیریم تا موارد را تفکیک شده و مشخص تر پیش ببریم.

شناسایی

پیش از هر چیز لازم است تا نقاط ضعف و کاستی ها را شناسایی کنیم. قطعا به عنوان یک مدیر برخی از رفتارهای خود را پسند نمی کنید و یا ممکن است از نزدیکان خود توصیه ها و تذکرهایی را دریافت کرده باشید. به هرترتیب منظور آن است که شناسایی ضعف ها کار چندان دشواری نیست فقط مقداری صداقت و واقع بینی نیاز دارد. از این رو توصیه می کنیم تمامی کاستی های رفتاری خود را روی کاغذ بیاروید.

برنامه ریزی

اشراف ما نسبت به کمبودهای رفتاری خود به عنوان یک مدیر در دو سطح قابل پیگیری است. یکی آنچه خود می دانیم و البته معمولا بر خلاف آن عمل می کنیم! و دیگری بازخوردهایی است که از محیط اطراف دریافت می کنیم. برای مثال در پایان یکی از جلسات، دوست نزدیکتان به شما می گوید این رفتار تو چندان مناسب امروز نبود. بدین ترتیب هنگامی که بخش شناسایی را پشت سر نهادیم برای این قسمت می توانیم یک سری از راه حل ها را خودمان تولید کنیم زیرا هم اشکال را می شناسیم و هم راهکار پایان دادن بر آن را.

اما برای گروه دوم یا همان بازخوردهای محیطی نیازمند تحقیق و مطالعه هستیم تا هم جنس چالش برایمان روشن شود و هم مناسب ترین روش برای حل آن. خوب براساس دانسته های شخصی و همچنین نتایج تحقیقات خود اقدام به تهیه لیستی از راهکارها می نمائیم. باید توجه داشت در تهیه لیست مذکور حتما مثال هایی از رفتارهای نامناسب ذکر شود و بلافاصله پس از آن راهکار آورده شود. این روش برای آن است که با مطالعه لیست شرایط رویداد آن خطای رفتاری در ذهن شما ترسیم شده و بلافاصله با راهکار نیز آشنا شوید.

تمرین

حالا که نقشه مسیر را در دست داریم حرکت صحیح کار چندان دشواری نیست فقط مقداری دقت و صبر می خواهد. اول از همه باید توجه داشت؛ مراجعه روزانه به لیست و تکرار آنچه در آن آمده اهمیت زیادی دارد زیرا عادت های رفتاری نادرست معمولا تکرار می شوند از این رو هر روز می خوانیم تا یادمان بماند چه هنگام به پیشگیری بپردازیم.

 شناسایی موقعیت های چالشی نیز اهمیت دارد برای مثال شما می دانید بخشی از رفتار نادرست شما در هنگام خشم بیشتر نمایان می شود پس بخشی از تمرین ویژه خود را متمرکز بر کنترل رفتار در آن شرایط می کنید.

اگر تحمل شما به عنوان مدیر در مواجهه با انتقاد ناچیز است و معمولا در جلسلات رسمی تاب مخالفت ها و تفاوت نظرها را ندارید، می توانید در تمارین خود با کارمندان جلساتی یک ساعته را تشکیل داده و از آنها بخواهید تمام این یک ساعت را از شما انتقاد کنند  و در رابطه با کاستی های موجود و شرایط نامناسب شغلی بگویند. در این میان و طبق برنامه ریزی مرحله قبل، برای خود عکس العمل ها و واکنش هایی را تعریف کرده اید که تلاش می کنید تا ضمن عمل بر اساس آن دستورات از خشم خود کاسته و شرایط را کنترل کنید.

بسیار ساده و مختصر گفتیم اما این ها تغییراتی هستند که اگر بدان اعتقاد داشته باشید قطعا در دسترس قرار دارند. نقد رفتار شخصی و تحلیل انتقادات وارده، مهارتی است که می تواند در رشد شخصیتی و رفتاری یک مدیر موفق بسیار اثرگذار باشد. پس به معجزه نوشتن که بارها بدان تاکید داشته ایم ایمان داشته و برای یکبار امتحان کنید، از نقایص رفتاری خود بنویسید و برای آن راه حل ارائه دهید، سپس از مسیری که بیان شد تمرینات را دنبال کرده تا آن مورد مزاحم را در ساختار رفتاری خود حذف کنید.


مدیران و برنامه ریزی رفتاری
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

انتشار گزارشی از تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها