بازدید: 9

۴۰ مسجد میزبان ۴۰ تئاتر انقلابی شد

طبق فراخوانی که هرساله مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری برای اجرای نمایش در تماشاخانه‌های خود می‌دهد، نمایش‌های انقلابی بسیاری به ما مراجعه و درخواست اجرا در حوزه را داشتند، اما به دلیل مشکلات اقتصادی، توان حمایت از همه آن‌ها را نداشتیم

جوان آنلاین: مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري 40 سالگي انقلاب را از ابتداي سال 97 آغاز كرده است. كوروش زارعي، مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، در گفت وگو با خبرنگاران برنامه هاي اين مركز را براي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب تشريح كرد.
زارعي با اشاره به اينكه تئاتر حوزه هنري اولين فعاليت خود به مناسبت 40 سالگي انقلاب را با نمايش «تيغ كهنه» نوشته محمد ياراحمدي و به كارگرداني يعقوب صديق جمالي در تماشاخانه مهر شروع كرد، گفت:«تيغ كهنه» نمايشي با موضوع و محوريت انقلاب اسلامي ايران بود. پس از اين نيز شش نمايش ديگر با همين موضوع در تماشاخانه هاي ماه و مهر حوزه هنري ويژه 40 سالگي انقلاب در سال97 روي صحنه رفتند.
وي در مورد اجراهاي ايام دهه فجر در تماشاخانه هاي حوزه هنري افزود: شايان ذكر است نمايش هاي «دلارام ناآرام» به كارگرداني نرگس صابري و «سقوط اضطراري» به نويسندگي و كارگرداني سيدعلي موسويان اين روزها همزمان با ايام دهه فجر هر شب ساعت 18 در تماشاخانه ماه و مهر روي صحنه مي روند.
زارعي در مورد عدم امكان حمايت از تمامي نمايش هاي طالب اجرا در تماشاخانه هاي حوزه هنري گفت: طبق فراخواني كه هرساله مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري براي اجراي نمايش در تماشاخانه هاي خود مي دهد، نمايش هاي انقلابي بسياري به ما مراجعه و درخواست اجرا در حوزه را داشتند اما به دليل مشكلات اقتصادي، توان حمايت از همه آنها را نداشتيم. از ميان اين نمايش ها پنج نمايش با موضوع و محوريت انقلاب اسلامي مورد تأييد ما قرار گرفت و حتي تا مرحله پيش توليد نيز آنها را همراهي كرديم اما به همان دلايل محدوديت هاي اقتصادي از ادامه همكاري و همراهي اين نمايش ها بازمانديم. مهلت و امتياز اجراي اين پنج نمايش باقيمانده در حوزه هنري در سال آينده محفوظ است و در صورت شرايط مالي بي شك سال 98 روي صحنه خواهند رفت.
وي افزود: فعاليت هاي حوزه هنري و مركز هنرهاي نمايشي اين سازمان انقلابي به 40 سالگي انقلاب اختصاص نداشته است و پيش از اينها و حتي پس از 40 سالگي نيز همچنان با تمام توان و نيروي جهادي خود براي فرهنگ و هنر انقلابي گام برمي دارد.
مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در ادامه تشريح فعاليت هاي ويژه 40 سالگي انقلاب گفت:پنجمين «همايش سراسري تئاتر مردمي خرداد» با محوريت و موضوع زندگي امام خميني در انقلاب اسلامي يكي ديگر از فعاليت هاي ويژه 40 سالگي انقلاب بود كه خردادماه سال 97 از سوي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري برگزار شد. تهران و همزمان با آن 20 استان ديگر ميزبان اجراهاي پنجمين «همايش سراسري تئاتر مردمي خرداد» بودند. اين همايش در حالي با اجراي 13 نمايش پنجمين دوره خود را پشت سر گذاشت كه اختتاميه آن در حسينيه جماران با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس حوزه هنري انقلاب، سيدحسن خميني و بسياري از مسئولان فرهنگي كشور برگزار شد.
بازيگر سريال به يادماندني«حضرت يوسف» افزود: در حاشيه برپايي اختتاميه پنجمين «همايش سراسري تئاتر مردمي خرداد» طي نشستي كه ما همراه محسن مؤمني شريف رياست حوزه هنري انقلاب با حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني داشتيم، به پيشنهاد حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني قرار شد تا مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري نمايشنامه اي فاخر مختص حضرت امام خميني(ره) توليد كند. به اين ترتيب گروه نويسندگي اين نمايشنامه را به سرپرستي ايوب آقاخاني راه اندازي كرديم تا ابتدا كارهاي پژوهشي آن را انجام دهند. اين گروه نويسندگي شامل چهار نويسنده به سرپرستي آقاخاني است كه پس از شش ماه تحقيقات ميداني طرح نمايشنامه را آماده كرده اند.
زارعي در همين راستا گفت: نگارش نمايشنامه «روح الله» از هفته آينده آغاز خواهد شد. در نظر داريم تا پيش از آغاز سال جديد و در چهلمين سالگرد پيروزي باشكوه انقلاب از اين نمايشنامه رونمايي كنيم و سال آينده آن را روي صحنه ببريم. بي شك اجراي چنين نمايش فاخري نيازمند تأمين همكاري ها و بودجه هاي لازم است تا بتوانيم نمايشي با كيفيت و در خور شخصيت حضرت امام توليد كنيم. پيشنهاد ما براي مكان اجراي اين نمايش «تالار وحدت» است، چراكه اين تالار امكانات فني خوبي داشته و توان ميزباني از چنين نمايشي را دارد.
برپايي جشنواره «چهل مسجد، چهل نمايش» از 12 بهمن
بازيگر سريال «آنام» كه چندي پيش از شبكه سه سيما پخش شد در خصوص تفاهمنامه همكاري با ستاد عالي كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد در 40 سالگي انقلاب گفت: طي تفاهمنامه مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري با ستاد عالي كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كشور كه هفته گذشته منعقد شد، جشنواره «چهل مسجد، چهل نمايش» از 12 بهمن كار خود را آغاز كرده است. در اين جشنواره مشترك كه تا 12 اسفند ادامه خواهد داشت، قرار است 40 نمايش با موضوع انقلاب در 40 مسجدي كه پيرامون انقلاب اسلامي سال57 پايگاه مردمي در سراسر كشور بودند اجرا شود. براي اجراي نمايش هاي اين جشنواره پنج نمايشنامه دست اول با موضوع و محوريت 40 سالگي انقلاب از سوي ما توليد شده است كه به گروه هاي تئاتر بچه هاي مسجد سراسر كشور براي آماده سازي و اجرا ارائه شده است. همچنين گروه هاي تئاتر مسجدي ما در سراسر كشور علاوه بر اين پنج نمايش اجازه استفاده از ديگر نمايشنامه هاي اورجينال را نيز دارند كه بي شك پيش از آغاز به كار با مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري هماهنگي هاي لازم را خواهند داشت.
وي افزود: هر نمايش در استان خود شش اجرا خواهد داشت. به اين ترتيب در هر استان هر نمايش در شش مسجدي كه روزهاي انقلاب پايگاه مردمي بودند اجرايی مي شود.
اجراي همزمان نمايش انقلابي «روزهاي بي قوام» در 20 استان
زارعي در ادامه گفت: يكي ديگر از فعاليت هاي ويژه 40سالگي انقلاب از سوي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري توليد نمايشنامه «روزهاي بي قوام» به قلم ايوب آقاخاني و اجراي سراسري آن به صورت همزمان در 20 استان كشور است. گرچه ما در نظر داشتيم اين نمايش در هر 30 استان كشور از سوي 30 گروه متفاوت و بومي هر استان در ايام دهه فجر امسال روي صحنه رود اما اجراي اين نمايش در 20 استان نيز حائز اهميت است، چراكه تلاش و اشتياق هنرمندان تئاتر استان ها براي مشاركت در برپايي هرچه باشكوه تر 40 سالگي انقلاب تحسين برانگيز است. همچنين برخي از استان هاي ديگر ضمن اعلام آمادگي براي توليد و اجراي اين نمايش به دلايل و مشكلات گوناگون نتوانستند خود را براي اجرا در دهه فجر آماده كنند.
وي افزود: نمايش«روزهاي بي قوام» 13 بهمن ماه همزمان در 20 استان كشور ساعت 18 روي صحنه رفته است و تا 22 بهمن ميزبان مخاطبان خود خواهد بود. از ميان تمامي گروه هاي اجرا كننده اين نمايش، سه گروه با نظر هيئت انتخاب مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري براي حضور و اجراي نمايش «روزهاي بي قوام» در جشنواره منطقه اي تئاتر سوره سال آينده معرفي خواهند شد. در صورت موفقيت و كسب نظر داوران منطقه اي هر يك از اين سه گروه امكان حضور در جشنواره سراسري تئاتر سوره را خواهند داشت.
نمايشنامه «روزهاي بي قوام» رونمايي مي شود
مدير مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري از برپايي مراسم رونمايي از نمايشنامه «روزهاي بي قوام» خبر داد و گفت: اين نمايشنامه انقلابي كه با دقت و ظرافت هاي بسيار بالايي به قلم ايوب آقاخاني نگاشته شده است تا پايان دهه فجر طي مراسمي رونمايي خواهد شد. نمايشنامه «روزهاي بي قوام» را مي توان در گروه معدود نمايشنامه هاي با كيفيت و قابل پرداخت در حوزه انقلاب اسلامي ايران دانست.
وي افزود: اين نمايشنامه از سوي انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر خواهد شد تا در اختيار علاقه مندان قرار گيرد.
«چهار فصل تئاتر ايران» با موضوع انقلاب در 40 سالگي انقلاب
زارعي در بيان يكي ديگر از برنامه هاي اجرا شده اين مركز با موضوع انقلاب در 40 سالگي انقلاب گفت: «پروژه جامع ملي چهارفصل تئاتر ايران» يكي ديگر از فعاليت هاي ملي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري است كه هفته گذشته كارگاه هاي آن با حضور هيئت علمي متشكل از حسين پاكدل، شهرام زرگر و فرهاد اميني و با مديريت ايوب آقاخاني برگزار شد. فصل اول اين پروژه كه دور جديد خود را اين بار در حوزه هنري آغاز كرده است به انقلاب و 40 سالگي آن اختصاص داشت. به اين ترتيب به مناسبت 40سالگي انقلاب اسلامي، طرح هاي مربوط به اين واقعه تاريخي در اولويت بودند و عنوان اين فصل را «ايران در بستر تاريخ» گذاشتيم.
وي ادامه داد: تربيت نمايشنامه نويسان حرفه اي و توليد نمايش هاي خوب به شيوه آموزشي و توليدي از اهداف اين پروژه است، چراكه نمايشنامه هاي اين پروژه در حالي توليد مي شوند كه از طرح و ايده،كار خود را آغاز مي كنند و زير نظر اساتيد گام به گام به نمايشنامه تبديل مي شوند. همچنين در پايان هر فصل نمايشنامه هايي كه بتوانند نظر نهايي و تأييد از سوي هيئت علمي هر فصل را دريافت كنند از سوي انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر خواهند شد.
زارعي افزود: طبق گزارشي كه ايوب آقاخاني مؤسس و دبير «پروژه جامع ملي چهارفصل تئاتر ايران» اعلام كردند در فصل اول دور جديد اين پروژه 11طرح نمايشي پذيرفته شد و مراحل پاياني تبديل طرح ها به نمايشنامه در حال طي شدن است.


۴۰ مسجد میزبان ۴۰ تئاتر انقلابی شد
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است