بازدید: 5

وضعیت سفید درانتظار بازار گوشت قرمز

همينطوري نمي‌توان گفت كه ارز ۴۲۰۰ توماني را بايد حذف كرد، بايد بررسي كارشناسي صورت بگيرد و آثار حذف آن را نيز به طور كامل بررسي كرد. الان در كميسيون اقتصادي مجلس، كميسيون كشاورزي و مركز پژوهش‌ها اين بحث‌ها مطرح است. ما بايد تمام جوانب را در نظر بگيريم.

پس از پنج ماه توزيع نامناسب گوشت تنظيم بازاري طي هفته گذشته دولت مكانيسم هاي جديدي براي توزيع گوشت يارانه اي طراحي كرد. پس از توزيع گوشت اينترنتي، اين بار نوبت به راه اندازي سامانه جامع گوشت وارداتي رسيده است تا عمليات واردات و توزيع گوشت قرمز وارداتي از طريق اين سامانه ثبت شود.
به گفته فعالان بازار در سال هاي گذشته، سازمان گوشت كشور، مجتمع گوشت فارس، لرستان و... در كشور فعال بودند و دولت از توليد و توزيع گوشت حمايت مي كرد. مجتمع هاي گوشت فعال در سراسر كشور در تابستان گوشت دامداران را خريداري مي كرد و در فصل زمستان كه به اصطلاح سياه بازار گوشت بود، با توزيع گوشت بازار را به تعادل مي رساند. در راستاي اجراي سياست هاي اصل ۴۴ قانون اساسي، اين سازمان ها و مجتمع هاي گوشتي واگذار شدند و بازار تنظيم گوشت به حال خود رها شد تا عرضه و تقاضا قيمت را تعيين كند. اكنون آن تشكيلات دولتي به انجمن وارد كنندگان و صادركنندگان گوشت تبديل شده اند و كل بازار به خارج از كشور واگذار شده است. امسال با افزايش قيمت ارز و نبود نظارت بر قاچاق دام زنده، وضعيت توليد و تأمين گوشت قرمز به شرايط بحراني رسيد. وزارت جهاد كشاورزي در پنج ماه گذشته با توزيع نامناسب گوشت دولتي و فعال شدن دلالان نتوانست بازار را به تعادل برساند و هر روز صف هاي خريد مردم طولاني تر شد تا اينكه هفته گذشته دولت از طرح فروش اينترنتي گوشت تنظيم بازاري با ارائه آدرس پستي و كد ملي با تحويل ۴۸ تا ۷۲ ساعته رونمايي كرد. اين طرح كه فقط مختص گوشت هاي منجمد وارداتي است و هنوز توزيع گوشت گرم در اين فروشگاه هاي اينترنتي آغاز نشده، مورد نقد فعالان بازار و مصرف كنندگان قرار گرفت.


راه اندازی سامانه
روز گذشته مديركل دفتر برنامه ريزي تأمين، توزيع، تنظيم بازار و ذخاير راهبردي وزارت جهاد كشاورزي در گفت وگو با مهر از طراحي سامانه اي براي توزيع گوشت وارداتي خبر داد و گفت: چند روز قبل اين سامانه در كارگروه تنظيم بازار معرفي و قرار شد صفر تا صد عمليات واردات و توزيع گوشت قرمز وارداتي از طريق اين سامانه ثبت شود.
بصيري با بيان اينكه اين سامانه به تأييد كارگروه تنظيم بازار رسيده است، گفت: بخشي از عمليات اين طرح توسط شركت پشتيباني امور دام و بخشي توسط وزارت صنعت انجام مي شود و به ثبت مي رسد. وي با بيان اينكه سامانه جامع گوشت قرمز وارداتي، اقدامات اوليه خود را آغاز كرده، اما كارهاي تكميلي آن باقي مانده است، درباره اينكه اين سامانه چه زماني رسماً فعاليت خود را آغاز مي كند، گفت: اين سامانه قرار است فعاليت خود را رسماً از ۲۵ بهمن ماه آغاز كند، با اين حال بايد منتظر ابلاغيه كارگروه تنظيم بازار باشيم.
بصيري اضافه كرد: هدف از راه اندازي سامانه مذكور اين است كه جلوي خروج گوشت يارانه اي از شبكه توزيع گرفته شود و واسطه هايي كه نقشي در رساندن كالا به دست مصرف كننده نهايي ندارند، از اين فرآيند حذف شوند.
وي درباره نحوه عمل اين سامانه توضيح داد: تمام گوشت قرمزي كه وارد كشور مي شود در اين سامانه ثبت خواهد شد. به عبارت بهتر ما در كشتارگاه هاي مبدأ دامپزشك داريم، دامپزشك حاضر در آن كشتارگاه، گوشت قرمز را بعد از آماده شدن وقتي كه قرار است بارگيري شود در سامانه ثبت مي كند. زماني كه محموله گوشت وارد گمرك شد و واردكننده آن را تحويل گرفت مجدداً ثبت خواهد شد و وقتي هم كه به شركت مباشر توزيع داده مي شود، شركت مباشر توزيع نيز مقدار تحويلي را ثبت مي كند كه بايد برابر با مقدار ورودي باشد و اگر مغايرتي وجود داشت علت آن بايد ذكر شود. بعد از آن در فروشگاه هاي منتخبي كه عمليات عرضه به مردم را انجام مي دهند، نيز در زمان فروش به مردم با ثبت اطلاعات خريدار و كشيده شدن وجه گوشت در دستگاه كارتخوان، ميزان فروش ثبت مي شود و مي توان آن را با ميزان گوشت تحويل داده شده به فروشگاه تطبيق داد. بنابراين در اين سامانه ثبت و مشخص مي شود لاشه اي كه وارد كشور و خرد شده، به كجاها رفته و به دست چه كساني رسيده است.

تعرفه واردات صفر شد
اين مقام مسئول در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به صفر شدن تعرفه واردات گوشت قرمز كه چند روز قبل از سوي معاون اول رئيس جمهور اعلام شد، اظهار داشت: حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن ميانگين واردات گوشت قرمز به كشور است و اين واردات با ارز دولتي انجام مي شود. با توجه به افزايش قيمت گوشت داخلي، تقاضا براي گوشت وارداتي بالا رفته و وارداتي كه انجام شده جامعه هدف را نمي تواند پوشش دهد، بنابراين ما مجبوريم براي جامعه هدفمان تدابيري را بينديشيم كه اين تدابير در حال انجام است. براي مابقي جامعه هم كه توان خريد بالايي ندارند، اعلام كرديم هر واردكننده اي هر چقدر مي خواهد با ارز نيمايي و با سود بازرگاني صفر مي تواند گوشت وارد كند و در بازار به فروش برساند.
بصيري سرانه مصرف گوشت قرمز در كشور را حدود ۱۱كيلوگرم و نياز كشور به اين كالا را سالانه حدود ۹۶۰ هزارتن اعلام و اضافه كرد: ما سالانه پتانسيل توليد حدود ۸۵۰ هزار تن گوشت را در داخل كشور داريم و در سال هاي گذشته حدود ۱۴۰ هزارتن واردات انجام مي داديم.
وي گفت: گوشت هاي وارداتي مصارف خاص خود را داشت و هر كسي سمت آن نمي رفت، بيشتر مصارف صنف و صنعت داشت و مقداري گوشت گوسفندي نيز براي نياز خانوار وارد مي شد كه خانوارها از آن استفاده مي كردند. چون فاصله قيمتي گوشت وارداتي و گوشت توليد داخل زياد نبود. اين مقام مسئول تصريح كرد: در سال جاري فاصله قيمتي بين گوشت وارداتي و گوشت توليد داخل بسيار افزايش يافت. در نتيجه تقاضا براي گوشت هاي وارداتي بسيار زياد شده است.

افزایش ۱۴۶ درصدی واردات گوشت
بصيري گفت: تا تاريخ دوازدهم بهمن ماه جاري حدود ۱۳۲ هزارتن گوشت قرمز وارد كشور شده كه اين رقم سال گذشته تا همين تاريخ ۱۱۱ هزار تن بوده است. ضمن اينكه در زمينه واردات گوشت گوسفندي حدود ۱۴۶درصد افزايش داريم. به طوري كه پارسال تا اين تاريخ حدود 5/14 هزارتن واردات داشتيم امسال اين رقم به 6/35 هزارتن رسيده است. از نظر تخصيص ارز نيز در اين زمينه نسبت به سال گذشته رشد ۲۲ درصدي را شاهد هستيم.
وي تصريح كرد: در واقع شرايط به گونه اي است كه ما اگر عين ۹۶۰ هزارتن نياز كشور را هم وارد كنيم باز هم بازار مي طلبد. بنابراين ما در بحث واردات مشكلي ايجاد نكرديم و به آنچه با مقررات بهداشتي و قرنطينه اي كشور همخواني داشت، اجازه واردات داديم. هم تعداد كشورهاي مبدأ بسيار زياد شده، هم نوع گوشت وارداتي متنوع تر شد. در بحث انتقال ارز مقداري مشكل داريم كه در حال رفع و رجوع است. تمام هدف ما اين است كه براي شب عيد و ماه مبارك رمضان بازار آرامي را داشته باشيم.


با تخلفات در حوزه توزيع گوشت لحظه اي و به شدت برخورد مي شود
بصيري تصريح كرد: با همكاري دادستاني و ساير دستگاه هاي نظارتي، نظارت در اين زمينه به شدت تقويت شده، اكيپ هاي نظارتي فراواني در سطح استان تهران و شهرستان ها فعال هستند تا اگر تخلفي صورت گرفت در لحظه با آن برخورد شود.
وي افزود: به هر حال تخلفاتي صورت مي گيرد و نمي توانيم آنها را كتمان كنيم، اما به شدت و در لحظه با آنها برخورد مي شود. بصيري گفت: بررسي روند افزايش قيمت دام طي هفته هاي گذشته نيز نشان مي دهد نرخ دام طي هفته هاي گذشته با سرعت زياد افزايش يافته است كه بيشترين دليل اين موضوع مسائل رواني است. چون شرايط بازار حاصل عرضه و تقاضا است.
به گفته اين مقام مسئول، دستگاه هاي نظارتي به شدت به اين مسئله ورود كرده اند. دستگاه هاي نظارتي، مرزباني و ناجا تلاش زيادي در اين زمينه داشته اند و كنترل ها بيشتر شده است؛ كشفيات زيادي هم داشته اند؛ شايد ميزان قاچاق چشمگير نباشد، اما آثار رواني آن قابل انكار نيست.


شرايط آرام ترمی شود
اين مقام مسئول درباره اينكه عده اي عنوان مي كنند دولت براي كنترل رانت ها و فسادهاي ايجاد شده در حوزه كالاهاي اساسي بايد ارز ۴۲۰۰ توماني را حذف كند، گفت: همينطوري نمي توان گفت كه ارز ۴۲۰۰ توماني را بايد حذف كرد، بايد بررسي كارشناسي صورت بگيرد و آثار حذف آن را نيز به طور كامل بررسي كرد. الان در كميسيون اقتصادي مجلس، كميسيون كشاورزي و مركز پژوهش ها اين بحث ها مطرح است. ما بايد تمام جوانب را در نظر بگيريم.
بصيري تصريح كرد: فكر مي كنم طي چند وقت آينده با تصميماتي كه گرفته و برنامه ريزي هايي كه انجام شده جو آرام تري در بازار خواهيم داشت. ذخاير راهبردي به اندازه كافي است. هر وقت لازم باشد دولت ورود خواهد كرد؛ ما الان از ذخايرمان استفاده نمي كنيم، بلكه تنها وارداتي را كه انجام مي شود عرضه مي كنيم.
همچنين مديرعامل شركت پشتيباني امور دام استان تهران از واگذاري طرح فروش اينترنتي گوشت به وزارت صنعت خبر داد و گفت: مسئولان وزارت صنعت به دنبال ساز و كار مطلوب تري براي اجراي اين طرح هستند.
رضا سالمي درباره سايت «به روزرسان» افزود: سايت «به روز رسان» حدود يك هفته است كه كار خود را در اين زمينه آغاز كرده و طبق روال به توزيع خود ادامه مي دهد، اما براي باقي موارد وزارت صنعت تصميم خواهد گرفت و جزئيات كار را بايد از وزارت صنعت جويا شويد.


وضعیت سفید درانتظار بازار گوشت قرمز
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است