بازدید: 6

روز‌های پر التـهاب به روایت رهبر انـقلاب

توی فرودگاه همه می‌رفتند طرف امام. من هم خیلی دلم می‌خواست بروم، اما خودم را مانع شدم، بعضی دیگر هم مانع می‌شدم که بروند طرف امام که ایشان را خسته نکنند.

جوان آنلاین: مرور خاطرات روزهاي پرالتهاب انقلاب هم براي كساني كه آن روزها را درك كرده اند شيرين است و هم براي كساني كه بعد از پيروزي انقلاب به دنيا آمده اند شنيدني تر است. مخصوصاً اگر خاطرات از زبان كسي باشد كه خود در فراز و نشيب و جزء به جزء زواياي انقلاب حضور داشته است. ايشان مبارز انقلابي و يار ديروز امام(ره) و سكاندار امروز همان انقلاب است. در ادامه چند خاطره از رهبر معظم انقلاب را مي خوانيد.

روزنامه منتشر مي كرد يم
«من در مدرسه رفاه بودم كه مركز عملياتِ مربوط به استقبال از امام بود - همين دبستان دخترانه رفاه كه در خيابان ايران است كه شايد شما آشنا باشيد و بدانيد- آنجا در يك قسمت، كارهايى را كه من عهده دار بودم، انجام مي گرفت؛ دو، سه تا اتاق بود. ما يك روزنامه روزانه منتشر مي كرديم. در همان روزهاى انتظار امام، سه، چهار شماره روزنامه منتشر كرديم. عده اى آنجا بوديم كه كارهاى مربوط به خودمان را انجام مي داديم.»

من چاي مي د هم
«ما عضو شوراي انقلاب بوديم و بعضي هم در آن وقت، اين موضوع را نمي دانستند و حتي بعضي ازرفقا -مثل مرحوم رباني شيرازي يا مرحوم رباني املشي- نمي دانستند كه ما چند نفر، عضو شوراي انقلاب هم هستيم. ما با هم كار مي كرديم و صحبتِ دولت هم در ميان نبود؛ صحبت همان بيت امام بود كه وقتي ايشان وارد مي شوند، مسئوليت هايي پيش خواهد آمد. گفتيم بنشينيم براي اين موضوع، يك سازماندهي بكنيم. ساعتي را در عصر يك روز معين كرديم و رفتيم در اتاقي نشستيم. صحبت از تقسيم مسئوليت ها شد و در آنجا گفتم كه مسئوليت من اين باشد كه چاي بدهم! همه تعجب كردند. يعني چه؟ چاي؟ گفتم: بله، من چاي درست كردن را خوب بلدم. با گفتن اين پيشنهاد، جلسه حالي پيدا كرد. مي شود آدم بگويد كه مثلاً قسمت دفتر مراجعات، به عهده من باشد. تنافس و تعارض كه نيست. ما مي خواهيم اين مجموعه را با همديگر اداره كنيم؛ هر جايش هم كه قرار گرفتيم، اگر توانستيم كار آنجا را انجام بدهيم، خوب است.
اين، روحيه من بوده است. البته، آن حرفي كه در آنجا زدم، مي دانستم كه كسي من را براي چاي ريختن معين نخواهد كرد و نمي گذارند كه من در آنجا بنشينم و چاي بريزم؛ اما واقعاً اگر كار به اينجا مي رسيد كه بگويند درست كردن چاي به عهده شماست، مي رفتم عبايم را كنار مي گذاشتم و آستين هايم را بالا مي زدم و چاي درست مي كردم. اين پيشنهاد، نه تنها براي اين بود كه چيزي گفته باشم؛ واقعاً براي اين كار آماده بودم. من با اين روحيه وارد شدم... گفتن اين مطالب شايد چندان آسان نباشد و ممكن است حمل بر چيزهاي ديگر شود؛ اما واقعاً اعتقادم اين است كه براي انقلاب بايد اينطوري باشيم.»
(سخنراني در نهاد رياست جمهوري، 18 مرداد 1368)

ورود امام من اشك مي ريختم!
«روز ورود امام البته آن روزِ ورود ايشان كه ما از دانشگاه، كه متحصن بوديم در دانشگاه ديگر، مي رفتيم خدمت امام، توي ماشين من يك وقتي خدمت خود امام هم گفتم همين را. همه خوشحال بودند، مي خنديدند، بنده از نگراني بر آنچه كه براي امام ممكن است پيش بيايد بي اختيار اشك مي ريختم و نمي دانستم كه براي امام چي ممكن است پيش بيايد. چون يك تهديدهايي هم وجود داشت.»

د لم می خواست طرف امام بروم
توي فرودگاه همه مي رفتند طرف امام. من هم خيلي دلم مي خواست بروم، اما خودم را مانع شدم، بعضي ديگر هم مانع مي شدم كه بروند طرف امام كه ايشان را خسته نكنند.
آخر شب - حدود ساعت 5/9 يا 10 بود- همه خسته و كوفته، روز سختى را گذرانده بودند و متفّرق شدند. من در اتاقى كه كار مي كردم، نشسته بودم و مشغول كارى بودم؛ ناگهان ديدم مثل اينكه صدايى از داخل حياط مي آيد. صداى گفت وگويى مي آيد؛ مثل اينكه كسى آمد، كسى رفت. پا شدم ببينم چه خبر است. يك وقت ديدم امام از كوچه، تك و تنها به طرف ساختمان مي آيند! براى من خيلى جالب و هيجان انگيز بود كه بعد از سال ها ايشان را مي بينم. 15 سال بود، از وقتى كه ايشان را تبعيد كرده بودند، ما ديگر ايشان را نديده بوديم. براى ايشان در طبقه بالا اتاقى معين شده بود به نحوى طرف پله ها رفتند تا به اتاق بالا بروند. نزديك پاگرد پله كه رسيدند، برگشتند طرف ما كه پاى پله ها ايستاده بوديم و مشتاقانه به ايشان نگاه مي كرديم. روى پله ها نشستند؛ معلوم شد كه خود ايشان هم دلشان نمي آيد كه اين 20، 30 نفر آدم را رها كنند و بروند استراحت كنند! روى پله ها به قدر شايد پنج دقيقه نشستند و صحبت كردند. حالا دقيقاً يادم نيست چه گفتند. به هرحال، «خسته نباشيد» گفتند و اميد به آينده دادند؛ بعد هم به اتاق خودشان رفتند و استراحت كردند.»(منبع: دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه اي)

سجد ه كردم
«... ناگهان راديو گفت: اينجا صداي انقلاب اسلامي ايران است و من از ماشين پايين آمدم، روي خيابان افتادم و سجده كردم.»
(مصاحبه با خبرنگار صدا و سيما پيرامون خاطرات انقلاب، 11 بهمن 1363)


روز‌های پر التـهاب به روایت رهبر انـقلاب
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • روز‌های پر التـهاب به روایت رهبر انـقلاب


  توی فرودگاه همه می‌رفتند طرف امام. من هم خیلی دلم می‌خواست بروم، اما خودم را مانع شدم، بعضی دیگر هم مانع می‌شدم که بروند طرف امام که ایشان را خسته نکنند.
 • «روایت رهبری»، روایت الگوی انتخاب رهبر در نظام اسلامی است


  کتاب «روایت رهبری» توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت ایت‌الله خامنه‌ای منتشر می‌شود. این کتاب حاوی نکاتی جدید و منتشر نشده‌ای از خاطرات سیاسی رهبر انقلاب و نحوه‌ی انتخاب ایشان در چهاردهم خردادماه سال ۱۳۶۸ است که به کوشش آقای سید یاسر جبرائیلی به رشته‌ی ت
 • روایت رهبری، روایت الگوی انتخاب رهبر در نظام اسلامی است


  در سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۴ خرداد ۶۸ به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران، کتاب «روایت رهبری» توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت ایت‌الله خامنه‌ای منتشر می‌شود. این کتاب حاوی نکاتی جدید و منتشر نشده‌ای از خاطرات سیاسی رهبر انقلاب و نحوه‌ی ا
 • همایش تجلیل از یاوران چهل سالگی انـقلاب برگزار شد


  همایش تجلیل از یاوران چهلمین سالگرد پیـروزی انـقلاب اسـلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
 • همایش تجلیل از یاوران چهلمین سالگرد پیـروزی انـقلاب با سخنرانی آیت‌الله جنتی


  همایش تجلیل از یاوران چهلمین سالگرد پیـروزی انـقلاب اسـلامی با سخنرانی آیت‌الله جنتی برگزار می‌شود.
 • اطلاعیـۀ سراسری دعـوت عمـومـی برای خلـق حمـاسه حضور در فجـر چهلم انـقلاب اسلامی


  اطلاعیـۀ سـراسـری فراخـوان و دعـوت عمـومـی برای خلـق حمـاسـه حضـور در فـجــر چهلـم انـقلاب اسـلامـی از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی صادر شد.
 • روایت رهبر انقلاب از وارداتِ شوم +عکس نوشته


  قسمتی از بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام را که کانال دفتر حفظ و نشر آثار ایشان در قالب سخن‌نگاشت منتشر کرده است، مشاهده می‌کنید.
 • درس خرمشهر به روایت رهبر معظم انقلاب


  یک ملت وقتی به خود متکی شد، وقتی مؤمن شد، وقتی این ایمان را با عمل صالح و جهاد همراه کرد، در همه‌ی میدان‌ها پیروزی او قطعی است. درس خرمشهر برای ما این است؛ ملت ایران این درس را نباید فراموش کند.
 • شیعه انگلیسی به روایت رهبر انقلاب


  یک عدّه‌ای خیال می‌کنند اثبات تشیّع به این است که انسان به بزرگان مورد اعتقاد اهل سنّت و دیگران بنا کند مدام بدوبیراه گفتن؛ نه، این خلاف سیره‌ی ائمّه است. اینکه شما می‌بینید رادیو‌ها یا تلویزیون‌هایی در دنیای اسلام به وجود می‌آید که کار آن‌ها این است
 • روایت تنها زنی که با رهبر داعش مصاحبه کرد


  سعاد مخنت درخواست کرده بود تا با یکی از رهبران داعش مصاحبه کند. تقاضای او برای مصاحبه در طول روز و در مکانی عمومی رد شد، به‌جای آن باید ساعت ۱۱:۳۰ شب، در مرز ترکیه و سوریه، سوار ماشینی می‌شد که یکی از فرماندهان ارشد داعش در آن نشسته بود. مخنت بر تردی
 • عسگر‌اولادی به روایت رهبر انقلاب


  حبیب‌الله عسگراولادی مسلمان، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ پس از چند ماه بستری شدن در بیمارستان، در پی عارضه قلبی در سن ۸۱ سالگی درگذشت.
 • حکم سقط جنین به روایت رهبر انقلاب چیست؟


 • نکته‌ی مهم در باب مباهله به روایت رهبر انقلاب


  هیچ سابقه نداشته است که در راه تبلیغ دین و بیان حقیقت، پیغمبر دست عزیزان خود، فرزندان خود و دختر خود و امیرالمؤمنین را - که برادر و جانشین خود هست - بگیرد و بیاورد وسط میدان؛ استثنائی بودن روز مباهله به این شکل است.
 • روایت سید حسن نصرالله از دیدار با رهبر انقلاب


  دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن اعلام اینکه مقاومت در سوریه پیروز شده، به شرح دیدار خود با رهبر انقلاب در آغاز بحران سوریه پرداخت.
 • صلح امام حسن(ع) به روایت رهبر معظم انقلاب


  امام حسن(ع) به هیچ وجه برایش مسأله‌ى بیعت با معاویه مطرح نبود، در قرارداد آتش‌بس یا صلحى که بین امام حسن(ع) و معاویه نوشته شد، یکى از شرائط این بود که امام حسن(ع) به معاویه، امیرالمؤمنین نگوید، با او بیعت نکند، معاویه حق تعیین جانشین نداشته باشد...

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است