بازدید: 8

برج‌های دانش‌بنیان در دانشگاه تهران

جالب توجه آنکه این بودجه برای طرحی در نظر گرفته می‌شود که نه مصوبه قانونی دارد و نه کسی (مسئولان، مردم و دانشجویان) آن را تا کنون دیده است.

جوان آنلاین: در شرايطي که دانش آموزان مناطق محروم نه سيستم گرمايش دارند، نه آب و نه حتي امکان تحصيل، مجلس براي توسعه ساختمان هاي دانشگاه تهران هزار ميليارد تومان در کميسيون تلفيق تصويب کرده است.
به تازگي يکي از اعضاي كميسيون آموزش مجلس اعلام کرد كه کميسيون تلفيق بودجه، يک رديف اعتباري براي طرح ساماندهي دانشگاه تهران در نظر گرفته است. طبق اين رديف مقرر شده وزارت راه و شهرسازي 10 هزارميليارد ريال از املاک مسکوني خود را براي کمک به تأمين منابع اين طرح به صورت بلاعوض در اختيار دانشگاه تهران قرار دهد. جالب توجه آنکه اين بودجه براي طرحي در نظر گرفته مي شود که نه مصوبه قانوني دارد و نه کسي(مسئولان، مردم و دانشجويان) آن را تا کنون ديده است.

اجراي طرح بدون مصوبه
شهريور ۱۳۷۵، رئيس وقت دانشگاه تهران با توسل به ارتباطات سياسي، موافقت رئيس جمهور وقت را درباره ايده توسعه دانشگاه تهران و اختصاص بودجه به آن اخذ مي کند اما نخستين پرسش اين است: چگونه براي طرحي که هنوز حتي مصوبه ابتدايي کميسيون موضوع ماده (۵) «قانون تأسيس شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران» را هم نداشته، چنين اعتباري تصويب شد! امسال دانشگاه تهران موظف شد که طرح جامع توسعه دانشگاه را جهت بررسي به کميسيون تحويل دهد. خواسته اي که ۲۱ سال است کميسيون ماده5 و شوراي عالي شهرسازي و معماري از دانشگاه داشته و دارد و دانشگاه نيز همواره از اجابت آن طفره رفته است.

برج هاي 20 طبقه دانش بنيان
سال گذشته هم صرفاً «کليات» طرح به کميسيون مذکور ارائه مي شود و نگاهي به آن، نيات اصلي مسئولان دانشگاه تهران از طرح به اصطلاح «شهر دانش؛ دانشگاه کارآفرين، سبز و هوشمند» خود را به روشني نمايان مي کند. آنجا که ضمن پيش بيني ساخت وسازهاي گسترده با ميانگين 7-6 طبقه روي زمين و احداث بناهاي ۱۱ طبقه در اطراف دانشگاه، ساخت شش برج ۲۰ طبقه را در نظر گرفته اند؛توسعه اي که کاربرد آنها لابد توسعه علم و دانش است و نه توسعه جيب دانشگاه از طريق مال سازي؛ آن هم به قيمت بدبخت کردن همسايگاني غالباً به قدمت خود دانشگاه تهران!

الگويي براي ديگر دانشگاه ها
بسياري از دانشگاه هاي ديگر پايتخت نيز چند سالي است با الگوگيري از دانشگاه تهران، پيگير طرح هاي توسعه اي مشابه شده اند. قضيه درگيري دانشگاه الزهرا با اهالي ده ونک بر سر توسعه اين دانشگاه و تخريب منازل مردم اين منطقه هم به خاطر توسعه دانشگاه بود. رئيس کميسيون معماري و شهر سازي شوراي شهر در خصوص توسعه دانشگاه تهران، با بيان اينكه اين بزرگ ترين مداخله شهري در منطقه مرکزي پايتخت است، گفت: من وقتي طرح را ديدم متوجه شدم که ۱۱۷ بناي تاريخي به صورت پراکنده در محدوده مورد نظر وجود دارد. مشخص است در فرايندي که تصميم گيري کرده اند حقوق اماکن ميراثي را در نظر نگرفته اند که قطعاً اين از حقوق مردم ، فرهنگ و تمدن يک شهر است.»

طرحي بدون چشم انداز
محمد سالاري با اشاره به اينكه ساکنان، نه اجازه فروش به ديگري را دارند و نه اجاره ساخت و ساز ، معتقد است: « هر چند که به موجب آراي مجمع عمومي عدالت اداري هر طرحي وقتي پنج سال از تصويب آن بگذرد و عملياتي نشود، کل موضوعيت طرح زير سؤال مي رود و ذينفعان مي توانند حقوقشان را پيگيري کنند. ضمن اينکه اين طرح چشم انداز درستي هم ندارد، اين بلاتکليفي بسيار بدتر است و اساساً با اين محدوديت هاي جدي که در بودجه هاي دولت وجود دارد به نظر هم نمي رسد واقعاً هزينه چند هزار ميلياردي اين طرح تأمين شود.»

پاركينگ به جاي پارك علم و فناوري
هنگامي كه نيلي به عنوان رئيس دانشگاه تهران معرفي شد، حل مشکلات مردم و همچنين به روز کردن طرح توسعه دانشگاه در اولويت قرار گرفت و در همين راستا طرح جديدي با عنوان «شهر دانش» مصوب شد. در طرح هاي سابق قرار بود که تعداد دانشجويان پرديس مرکزي دانشگاه تهران از 19هزارو200 نفر بيشتر نشود، ولي سرانه نياز هاي دانشگاه در سطح استاندارد هاي يونسکو ارتقا يابد اما در طرح جديد قرار شد که با ايجاد پارک هاي علم و فناوري در دانشگاه تهران تحول ايجاد شود! به گفته رئيس سابق دانشگاه تهران، رقم بالايي از سرمايه کشور در اطراف دانشگاه تهران ملک خريداري شده که اين املاک به پارکينگ تبديل شده اند!

توهم تأمين بودجه
براي اجراي طرح شهرک دانش به دولت گفته شد که يک ريال پول نمي خواهيم، چون اعتبار احداث چهار دانشکده را خيرين تأمين کرده اند و مابقي بودجه نيز از طريق شرکت هاي دانش بنيان تأمين مي شود اما بودجه هزار ميليارد توماني سال آينده نشان مي دهد كه تأمين بودجه اين طرح براي مديران دانشگاه، توهمي بيش نبوده است. امروز بعد از گذشت ۲1 سال از تصويب اين طرح و با تغيير پارادايم ها آيا هنوز چشم انداز آن زمان ضرورت دارد؟ آيا با توجه به پيشرفت تکنولوژي و فضاي مجازي اين شرکت هاي دانش بنيان هنوز مانند ۲1 سال پيش به اماکن فيزيکي گسترده نياز دارند؟
راهبردهاي اين طرح بايد مورد بازنگري قرار بگيرد؛ چراکه بر اساس مقتضيات زماني و مکاني و تغيير پارادايم ها و پيشرفت تکنولوژي و فناوري، اكنون نيازي به تحقق كامل آن راهبرد ها نيست.
امروز برنامه ريزي ها به سمت برنامه ريزي هاي غلتان پيش رفته و از برنامه ريزي هاي بلندمدت عبور کرده است. بر اين اساس آيا نياز نيست که در حال حاضر يک بازنگري جدي صورت بگيرد؟


برج‌های دانش‌بنیان در دانشگاه تهران
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

دسترسی به ۷۹ گزارش مرتبط با پیوستن به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

واکنش سازمان هواپیمایی به گزارش‌ها از گرانی بلیت

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

خوشبینی به سودده شدن «فنورد» / گزارش ۳ ماهه، تاییدی بر این خوشبینی

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است