بازدید: 22

ورشو ورشکسته! / دستاورد‌های انقلاب از ابراهیم تا ادواردو/ حکمرانی در قاب ۴۰ سالگی انقلاب/ مردمی که آقا هستند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1599314
ورشو ورشکسته!، دستاورد‌های انقلاب از ابراهیم تا ادواردو، حکمرانی در قاب ۴۰ سالگی انقلاب، مردمی که آقا هستند و ... گزیده‌ای از سرمقاله‌ها و یادداشت‌های منتشر شده در روزنامه‌های سراسری کشور است.

سرمقاله به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، ورشو ورشکسته!، دستاورد های انقلاب از ابراهیم تا ادواردو، حکمرانی در قاب ۴۰ سالگی انقلاب، مردمی که آقا هستند، تحریم بانکی مهاجران؛ چرا؟، آمریکا روی گسل های لرزان اختلاف، تیتر بهمن یک «نه» دیگر به دشمنان، نقد و عفو و ... گزیده ای از سرمقاله های امروز روزنامه های سراسری کشور است که در ادامه می خوانید:

 

• روزنامه حمایت در بخش یادداشت امروز خود مطلبی با تیتر ورشو ورشکسته! را منتشر کرد که به این شرح است:

واکاوی واکنش ها به این نشست نشان دهنده این است که کوچک ترین موفقیتی از این اجلاس انتظار نمی رود و همان گونه که روزنامه هاآرتص تأکید کرده تنها دستاورد این نشست، گرفتن عکس های یادگاری توسط نتانیاهو با شیوخ مرتجع عرب خواهد بود. ضمن اینکه خبر هایی از احتمال لغو این نشست نیز به گوش رسیده است. به نوشته وال استریت ژورنال، ممکن است به واسطه میزان مشارکت اندک کشور ها یا حضور آن ها با مقام های رده پایین، پمپئو در دقیقه ۹۰ این نشست را لغو کند و به بیان دیگر گفته که امیدی به این جلسه نیست و ورشو ورشکسته شده است! از ۴۰ سال عربده کشی، ارعاب، تهدید و تطمیع رسیده اند به چند تحریم نخ نما شده، جنگ روانی تکراری و یک نشست بی خاصیت و امید دارند که این معجون معجزه کند و مردم از ادامه راه انقلاب پشیمان شوند. از طرفی، گاهی در سخنان مقامات آمریکایی و صهیونیستی، سخن از گزینه نظامی به میان می آید. قطعاً هجمه نظامی یک شوخی بی مزه است که هرگز اتفاق نخواهد افتاد، اما به طور حتم به فکر ایجاد آشوب و ناآرامی ها در سال پیش رو هستند. به بیان دیگر، هدف آن ها از چیدن این پازل، برپایی فتنه ۹۸ و یکی از مقدمات مهم آن، اثرگذاری بر جشن پیروزی انقلاب اسلامی است. ازاین رو اگر بگوییم که همه این تحرکات برای کمرنگ کردن راهپیمایی ۲۲ بهمن صورت گرفته، سخن به گزاف نگفته ایم. این در حالی است که رسانه های غربی – علیرغم شیطنت ها و تلاش برای عادی نشان دادن گردهمایی جشن انقلاب اسلامی - در انعکاس عظمت راهپیمایی ۲۲ بهمن سال های گذشته اذعان داشته اند که تهدیدات آمریکا نه تن ها موجب ترس مردم ایران نشده بلکه موجب اتحاد ملی و انسجام بین همه گروه های سیاسی شده است و تقریباً همه آن ها تأکید داشتند که حضور مردم پیامی به دولتمردان آمریکاست که اگر مرتکب اشتباهی شوند، مردم آن ها را از اقدام خود پشیمان خواهند کرد. ملت غیور ایران ثابت کرده اند که هرگاه تهدید شده اند، با اراده پولادین و عزمی راسخ تر به میدان آمده اند و به همین سبب، حضور میلیونی مردم در همایش تولد نظام اسلامی که چهار روز دیگر برگزار خواهد شد، یقیناً شگفتی فوق العاده رسانه های خارجی را در پی خواهد داشت و خواهند گفت که علیرغم تحریم ها و تهدیدات بی سابقه، حضور مردم برای نشان دادن حمایشان از انقلاب اسلامی بسیار شگفت انگیز و بی سابقه است. نکته پایانی اینکه یوم الله ۲۲ بهمن امسال، آب سردی بر قامت نحس توطئه گرانی خواهد بود که روی جدایی مردم از انقلاب حساب ویژه ای باز کرده بودند. رهبر معظم انقلاب «حضور امیدآفرین و ایستادگی نسل سوم و چهارم در میدان دفاع از انقلاب و نظام» را نشانه «رویندگی و بالندگی انقلاب و نکته ای بسیار مهم و درخور توجه» برشمرده اند و براین اساس، حضور جوانان نسل سوم و حتی چهارم در این جشن ملی و اسلامی، یک بار دیگر، دروغ بودن ادعای گسست نسل جدید با آرمان های انقلاب را آشکارتر خواهد کرد. تظاهرات ۲۲ امسال نشان خواهد داد که رویش های انقلاب بیش از ریزش های آن است و نظام مقدس جمهوری اسلامی در ارتقاء مؤلفه های قدرت خود که یکی از آن ها جلب حمایت های مردمی است، هر سال بیش از سال گذشته توفیق داشته و خواهد داشت.

 

• روزنامه کیهان هم در بخش یادداشت امروز خود مطلبی با تیتر دستاورد های انقلاب از ابراهیم تا ادواردو را منتشر کرد که به این شرح است:


دستاورد های اصلی و بی زوال انقلاب این آدم ها هستند. شاید بتوان کارخانه ها را تعطیل، پل و جاده ها را خراب، صنعت هسته ای را به عقب راند، موشکی را در هوا منهدم کرد، اما با ذهن ها و قلب هایی که خود را به مدار انقلاب سپرده اند، چه باید کرد و اصلاً چه می توان کرد؟! آنچه روز به روز آمریکا را از این انقلاب عصبانی تر می کند، همین دستاوردهاست. دستاورد هایی که صنعت هسته ای و اقتدار موشکی و نفوذ منطقه ای و پیشرفت شگرف علمی و امثال اینها، اثر و نشانه آنهاست. دشمن از این دستاورد ها چنان دچار جنون و خفت شده است که خوی حیوانی خود را بروز می دهد و حتی به دانشمندان نیز –همچون شهریاری و علی محمدی و احمدی روشن- نیز رحم نکرده و پاسخ نبوغ و تلاش مجاهدانه آنان را با گلوله و بمب می دهد. اذهان مفلوک آنان قادر به فهم و تحلیل چرایی و چگونگی این رویش ها نیست و نمی تواند بفهمد که دستاورد معنوی را نمی توان با گلوله از میان برد. نبرد امروز ما و آمریکا بر سر نرم افزار انقلاب اسلامی است. محصول و خروجی این انقلاب با نرم افزاری مبتنی بر اصول اسلام ناب، انسان هایی تاریخ ساز بوده اند. دشمن می خواهد این نرم افزار را ویروسی و آلوده کند که اگر موفق شود خروجی آن در بهترین حالت انسان هایی خنثی و به احتمال قوی تر انسان هایی علیه این کارخانه انسان سازی خواهد بود. این نبرد جدی است و همرزمان ما در این جبهه ابراهیم ها هستند. از حضرت امام که اولین و بزرگترین بت شکن این انقلاب بود تا فرزندان فکری و معنوی او در سراسر جهان. پس سلام بر ابراهیم!

 

• روزنامه وطن امروز هم در بخش یادداشت حکمرانی در قاب ۴۰ سالگی انقلاب را منتشر کرد که به این شرح است:

البته این نزدیکی و فتح قله های استقلال و پیشرفت بدون مزاحمت و مانع تراشی قدرت ها و تمامیت خواهان مستکبر نخواهد بود. انقلاب اسلامی ۴۰ ساله ایران را اگر به یک کوهنورد تشبیه کنیم، به مانند کوهنوردی است که ابتدا و میانه کوه را طی کرده و در حال صعود نهایی به قله است که اتفاقا مرحله ای سخت و نفسگیر است، لذا دشمن که می داند در صورت فتح قله، کوهنورد به بینش و تسلطی دست می یابد که دیگر حذف آن غیرممکن است، تمام تلاش خود را از به کارگیری عوامل نفوذی و کارشکنان داخلی تا فشار اقتصادی و رسانه ای خارجی به کار گرفته است تا انقلاب اسلامی را در گردنه سخت و نفسگیر منتهی به صعود زمینگیر کند، لذا شاهد اوج فشار و توان دشمن در زمینگیر کردن حرکت انقلاب در فتح قله استقلال و پیشرفت هستیم.
ما امیدواریم و ایمان داریم انقلاب اسلامی ایران با توکل بر خدا و صبر مردم و همت مسؤولان دلسوز و با هدایت رهبر فرزانه انقلاب به رغم اراده دشمنان داخلی و خارجی خود با ادامه مسیر پیشرفت و عزت، این آخرین گردنه های صعود و فتح را نیز پشت سر گذارده و به الگویی برتر و بی بدیل در حکمرانی خوب بدل خواهد شد؛ ان شاءالله.

• روزنامه رسالت هم در بخش سرمقاله مردمی که آقا هستند را منتشر کرده است که در ادامه می خوانید:


کاشت این نهال را شخصی به عهده گرفت که مؤمن بود؛ مؤمن به خدا، مؤمن به هدف، مؤمن به راهی که او را به این هدف می رسانَد و مؤمن به مردم. فلذا اولا نهال سالمی غرس شد، ثانیا باغبان آن با باور کامل، رفتار می کرد و بعد از او هم سی سال حراست و حفاظت به دست با کفایت کسی بود که هم به انقلاب علقه دارد، هم کنار امام، باغبانی از این شجره طیبه را آموخته بود. آفت ها هر روز پیچیده تر به جان درخت می افتادند، اما شاگرد مثل استاد می جنگید و نمی گذاشت گزندی به اصل و ریشه برسد. شاید هر از گاهی میوه هایی روی زمین می ریخت ولی رویش ها شیرین تر بود و تلخی ریزش ها را از بین می برد. شاید گاهی بدنه درخت در طوفان ها آزرده می شد، اما بعد از آرامش، درخت قدمی کشید و از افقی بالاتر دنیا را می دید. دومین نکته که پیوندی با بحث اول هم دارد حضور مردم بود که حجتی برای نصرت پدید آورد همانطور که امیرالمؤمنین فرمود: أَمَا وَ الَّذِی فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِیَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَ مَا أَخَذَ اللَّهُ عَلَی الْعُلَمَاءِ أَلَّا یُقَارُّوا عَلَی کِظَّةِ ظَالِمٍ وَ لَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَیْتُ حَبْلَهَا عَلَی غَارِبِهَا؛ هان به خدایی که دانه را شکافت، و انسان را به وجود آورد، اگر حضور حاضر، و تمام بودن حجت بر من به خاطر وجود یاور نبود و اگر نبود عهدی که خداوند از دانشمندان گرفته که در برابر شکمبارگی هیچ ستمگر و گرسنگی هیچ مظلومی سکوت ننمایند، دهنه شتر حکومت را بر کوهانش می‏انداختم. چنانچه مردم پای کار نبودند بلاشک این نهال کاشته نمی شد و رشد نمی کرد و ثمر نمی داد. چه بسا در بسیاری از مواقع مردم جور کم کاری برخی مسئولین را کشیدند، همانگونه که در بزنگاه هااین مردم بودند که با حضور خود، کشور و انقلاب را از لبه پرتگاه فاصله دادند. سومین نکته جایگاه انقلاب و کشور و مردم است. زنده ماندن که بالاخره در هر دوره ای محقق می شود، اما زندگی کردن چطور؟ نوکر هم می تواند نفس بکشد، اما نفس کشیدن در آقایی را نمی توان با نفس کشیدن در نوکری قیاس کرد. انقلاب اسلامی، ایران را آقا کرد. اینکه با شوق می گوییم چهل ساله شدیم برای این است که چهل سال آقا بودیم وگرنه سال های نوکری جز درد و رنج و تحقیر چیزی ندارد. انقلاب اسلامی به کوری چشم دشمنان چهل ساله شد و به فضل پروردگار، پرچم به صاحب این انقلاب که همانا مهدی فاطمهاست خواهد رسید.

 روزنامه

• روزنامه دنیای اقتصاد هم در بخش سرمقاله تحریم بانکی مهاجران؛ چرا؟ را منتشر کرده است که به این شرح است:


در دنیا کشور های مهاجر پذیر، سیاست های مشخصی در قبال جذب مهاجران یا پناهندگان دارند. اگر به آن ها پناهندگی و اقامت بدهند در کنارش خدمات شهروندی متناسب با وضعیت فرد نیز به او خواهند داد. عربستان نمونه ای از این کشورهاست. تا سال ۲۰۱۷ این کشور پذیرای حدود ۱۱ میلیون نفر مهاجر و نیروی کار خارجی از ۱۰۰ ملیت مختلف بوده است. صنعت ساخت و ساز در عربستان جایی است که از هر ۱۰ نیروی کار ۹ نفر آن ها مهاجر هستند. این مهاجران متناسب با وضعیت اقامتشان از خدمات شهروندی عربستان سعودی به خوبی استفاده می کنند. کارت الکترونیک بانکی دارند. حقوق شان را ماهانه دریافت می کنند و به راحتی می توانند با استفاده از نرم افزار های انتقال وجوه مهاجران (Remittance) مثل ورلدرمیت (worldremit) درآمدشان را به خانواده هایشان در کشور مبدا انتقال دهند. این کشور با استفاده از نیروی کار مهاجران از تمام ظرفیت های اقتصاد خود برای رشد و توسعه استفاده کرد تا در برنامه ای بلندمدت به اقتصادی پویا و مستقل از نفت نزدیک و نزدیک تر شود. در حقیقت در هر جایی از اقتصاد این کشور که کمبود نیروی کار وجود داشته از جمعیت مهاجر استفاده شده تا روند رو به رشد اقتصاد این کشور دچار نقطه ضعف نشود. عربستان یکی از بالاترین نرخ های بازگشت مهاجران به وطن خود را دارد. برخلاف کشور های اروپایی و بسیاری از توسعه یافته ها، سیاست مهاجرتی این کشور به گونه ای است که تمایلی به حفظ مهاجران و افزایش نرخ زاد و ولد از طریق آنان ندارد و از مهاجران فقط برای تامین نیروی کار اقتصاد خود استفاده می کند. این یعنی جذب مهاجر در راستای توسعه اقتصادی. به این ترتیب ضرورت اصلاح رویکرد ارائه خدمات بانکی به مهاجران و ورود جریان های مالی آنان به نظامات مالی ایران علاوه بر تحقق اهداف انسانی حاکمیت جمهوری اسلامی، منافع اقتصادی و سیاسی متعددی هم برای کشور به همراه خواهد داشت.

 

• روزنامه خراسان هم دربخش یادداشت خود مطلبی با تیتر آمریکا روی گسل های لرزان اختلاف را منتشر کرد که به این شرح است:


البته موضوع تامین امنیت از طریق ایجاد دیوار مرزی تنها موضوع اختلافی میان دموکرات ها و جمهوری خواهان نیست. حزب حاکم بر کاخ سفید با حزب حاکم بر مجلس نمایندگان در طیف وسیعی از موضوعات، از مالیات ها تا بیمه های درمانی، تجارت، امنیت و جهت گیری های سیاست خارجی آمریکا با یکدیگر اختلاف نظر های عمیق دارد. به عنوان مثال، دموکرات های مجلس نمایندگان قصد دارند در برنامه مالیاتی دولت ترامپ که مبتنی بر کاهش ضرایب مالیاتی ثروتمندان بود، تجدید نظر کنند یا دست رئیس جمهوری آمریکا را برای راه انداختن جنگ های تجاری یا خروج از سوریه و افغانستان ببندند. آنان نشان داده اند برای واداشتن کاخ سفید به تمکین، از تعطیلی دولت فدرال و خانه نشین کردن صد ها هزار کارمند دولت نیز ابایی ندارند. این اختلافات در دو سال گذشته، لجاجت ها و تسویه حساب های سیاسی و شخصی را میان دو طرف به راه انداخته است تا جایی که ترامپ، سران دموکرات را به خیانت به ملت و دست نشاندگی باند های جنایتکار مواد مخدر متهم می کند و دموکرات ها نیز ترامپ را عروسک خیمه شب بازی روس ها می نامند. این وضعیت با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در سال ۲۰۲۰ شدیدتر نیزخواهد شد. دموکرات ها امیدوار هستند با زمینگیر کردن برنامه های دولت، شانس خود را در انتخابات پیش رو افزایش و امکان پیروزی مجدد ترامپ را کاهش دهند. در حالی که جمهوری خواهان نیز سرمست از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و سناتوری ۲۰۱۸ چشم به انتخابات ۲۰۲۰ دوخته اند. این جدال، امکان هرگونه مصالحه و سازش دوحزبی را بر روی گسل های سیاسی - اجتماعی از بین می برد. گرچه دولت ترامپ به شدت در تلاش است از آمریکا، کشوری کاملا مقتدر و قدرتمند ترسیم کند، اما تاریخ ثابت کرده است که کشمکش در " خانه "، امپراتوری ها را فرسوده خواهد کرد حتی اگر این امپراتوری ها به اندازه ایالات متحده آمریکا گسترده و شکست ناپذیر جلوه کنند.

• روزنامه ایران هم در بخش یادداشت مطلب با تیتر بهمن یک «نه» دیگر به دشمنان را منتشر کرده که به این شرح است:


در ۴۰ ساله شدن انقلاب اسلامی، رسیدن به سن بلوغ است. گذشت این ۴ دهه این انتظار را به همراه دارد که انقلاب باید تا اینجای کار به نقطه روشنی می‎رسید که بتواند راه‏ های برون رفت از مشکلات و یافتن مسیر گشایش در امور مردم و پیشرفت و تعالی را بخوبی طی کند. ویژگی دیگر چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هم در همین قالب قابل طرح است. متأسفانه به رغم اینکه ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی می‎گذرد، همچنان با چالش ‏ها و مشکلاتی مواجه هستیم. در کنار دستاورد هایی که وجود داشته و قابل چشم پوشی نیست، کاستی هایی وجود دارد که به هیچ وجه در شأن این نظام و این مردم نیست. ۴۰ ساله شدن انقلاب، فرصتی است تا در برخی از سیاست‎های کشور بازنگری رخ بدهد و اساساً به این سؤال پاسخ گفته شود که چه شد این کاستی‏ ها به وجود آمده؟ و چرا آنچه حق این مردم است، آن طور که باید و شاید محقق نشده است؟ با همه این تفاسیر، راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال نیز همچون سال های گذشته با حضور پرشور مردم انقلابی برگزار خواهد شد. ایرانیانی که با وجود تمامی مشکلات هیچ گاه پشت مسئولان کشور را خالی نکرده‎اند، بار دیگر یک «نه» بزرگ به دشمنان قسم خورده ایران که در رأس آن امریکا و اسرائیل قرار دارند، خواهند گفت و نشان خواهند داد که فشار های آنان که در قالب تحریم‎های ظالمانه خود را نشان می ‏دهد، به هیچ وجه آنان را از پا درنمی‏ آورد و آنان هیچ گاه دست از آرمان های انقلابی خود برنخواهند داشت؛ انقلابی که به بهای ریخته شدن خون‏ های بسیار زیادی که به دست آمده و ادامه پیدا کرده است. اما این تنها پیام حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه امسال نیست. ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی می‏ گذرد و مسئولان کشور باید به یک عقلانیت و اعتدال لازم رسیده باشند. آنان باید در بخشی از سیاست‎های غلطی که در این کشور به مدت سالیان دراز دنبال می ‏شود، تجدیدنظر کنند. لازم است که مسئولان سیاست‎های سازنده ‏تری را دنبال کرده و وارد فرآیند گفتگو و تعامل و آشتی ملی و انسجام همگانی شوند و چالش ‏هایی که در درون حاکمیت از طریق تندرو هایی که متأسفانه در قدرت هم دست داشته‎اند، پدید آمده، حل شده و با کنار گذاشته شدن آنان وارد فرآیند تعامل و همگرایی شوند. مطالبه ملت از مسئولان نظام همین است. مردم می‏ خواهند که مسئولان بدانند بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب برخی از روند هایی که در این ۴ دهه پیش گرفته‎اند، سازنده نبوده است. پس در روند هایی که به نفع مردم نبوده باید تجدید نظر جدی و اساسی شود تا یک روند سازنده برای حل مشکلات مردم ایجاد شود تا این جامعه بتواند راه های تعالی را بهتر طی کند.

 

• روزنامه اطلاعات هم یادداشتی با تیتر نقد و عفو را منتشر کرده که به این شرح است:


باری، در قیاس با نبوت و سیرة نبوی، ما کجای کاریم و البته آیا هنوز متوجه نشده ایم که این شیوه، یعنی زندانها، در داخل دیوار و خانواده های اثرپذیر در بیرون حصار، چه تالی های فاسدی دارد؟ جامعه شناسان و روانکاوان و جرم شناسان می توانند تحلیل کنند و بگویند. به گمانم وقت آن است که به این موضوعات به صورت جدی تری پرداخته شود. کار قضا از همه سختتر و باریکتر است و اگر خطایی رخ دهد، جبرانش ای بسا ناممکن باشد. اما عفو و دفع حدود، ولو به شبهات، از ضرر و ضرار به دین و مردم جلوگیری می کند. آخرین سخن را به فرمایشات ریاست قوه قضائیه حضرت آیت الله صادق آملی لاریجانی ختم می کنم که خواسته اند رفع شبهه کنند و پاسخ منتقدان را به صراحت بدهند و ضمناً به اروپاییان و آبراهه کوچک اینستکس نیز که نماد بی عدالتی و فریب غربیان است بپردازند. ریاست قوه قضائیه فرمودند: اساساً محکومی به نام «زندانی سیاسی» نداریم و کسی در جمهوری اسلامی به خاطر نقد تحت پیگرد قرار نمی گیرد... به صراحت می گویم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


ورشو ورشکسته! / دستاورد‌های انقلاب از ابراهیم تا ادواردو/ حکمرانی در قاب ۴۰ سالگی انقلاب/ مردمی که آقا هستند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها