بازدید: 46

ترند‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۱۹ چه خواهند بود؟

«طی چند سال گذشته شرکت‌ها متوجه فواید استفاده از نرم‌افزار‌های SaaS شده‌اند. راه‌حل‌های مدیریت شده می‌توانند به مقدار قابل ملاحظه‌ای زمان عرضه ویژگی‌های جدید برای یک برنامه را کاهش دهد و در مقایسه با نرم‌افزار‌های بومی، این نرم‌افزار‌های SaaS می‌توانند کاهش هزینه قابل‌توجهی را به همراه داشته باشند.»
ترند های برنامه نویسی سال ۲۰۱۹ چه خواهند بود؟
 
بنابر رسم هرساله که از یکسری برنامه نویس حرفه ای و منتخب که در کمپانی های بزرگ و معتبر تکنولوژی فعالیت می کنند سوالاتی درباره سال جدید پرسیده می شود، امسال هم این کار انجام شده البته با این تفاوت که امسال مدیران ارشد برخی از این شرکت ها هم در این نظرسنجی شرکت کرده اند.
 
در این گزارش از این افراد خواسته شده که نظراتشان را درباره تغییراتی که قرار است در سال جدید در زمینه دنیای برنامه نویسی به وجود بیاید اعلام کنند. همچنین از آن ها پرسش شده ترند های برنامه نویسی ۲۰۱۹ بیشتر به چه سمتی خواهد رفت.
 
از مدیران تکنولوژی و برنامه نویسان شرکت های مختلفی، چون Slack و Twilio در این باره پرسش شده است. با ارزیابی پاسخ ها می توان گفت: بدهی فنی (Technical Debt)، نرم افزار اجاره و برنامه نویسان سیتی زن از جمله ترند های مورد توجه این افراد در سال ۲۰۱۹ خواهند بود.

زمان پرداخت بدهی های فنی فرا رسیده
Deep Varma مدیر ارشد بخش مهندسی سرویس جست وجوی املاک Trulia معتقد است که برای بسیاری از برنامه نویسان، سال ۲۰۱۹ سالی خواهد بود که بیشتر به دنبال پرداخت کردن «بدهی های فنی» خواهند رفت. بدهی فنی (Technical Debt) یک مفهوم تخصصی در دنیای برنامه نویسی است که در آن برنامه نویس یک کد را برای حل مشکل در کوتاه مدت انتخاب می کند و این راه حل را به یک راه حل کلی ترجیح می دهد. برنامه نویسان با این کار کمی از آینده زمان قرض می گیرند تا بتوانند در ادامه روی حل کلی این مشکل زمان صرف کند.
 
استفاده از بدهی های فنی در طول سالیان گذشته باعث شده اکثر برنامه نویسان زمان کافی برای آپدیت و کامل کردن اپلیکیشن هایشان نداشته باشند. صنعت تکنولوژی در یک دهه گذشته با سرعت سرسام آوری پیشرفت کرده و در نتیجه این تغییرات شرکت های تکنولوژی صاحب حجم عظیمی از بدهی های فنی شده اند.

او در این باره گفت: «صنعت تکنولوژی در یک دهه گذشته با سرعت سرسام آوری پیشرفت کرده و در نتیجه این تغییرات شرکت های تکنولوژی صاحب حجم عظیمی از بدهی های فنی شده اند.» حال راه حلی که او در این باره پیشنهاد کرده این است که شرکت های بدهکار فنی بیشتر به سمت «میکروسرویس ها» بروند. این کار با تبدیل و تقسیم پروژه های بزرگ به وظایف کوچک و جزئی انجام می گیرد و در نتیجه آن برنامه نویسان می توانند با سرعت و تمرکز بالاتر روی وظایف بیشتری کار کنند.

سال اپلیکیشن های مبتنی بر پلت فرم
یکی از برنامه نویسان معروف که با نام مستعار «AI Cook» شناخته می شود، در Twilio Flex به عنوان مدیر ارشد و مدیر تولید و مهندسی فعالیت می کند. این پست های مدیریتی باعث شده او یک تصویر کلی و بی نظیر از نحوه تحول صنعت تکنولوژی و برنامه نویسی در سال جدید داشته باشد.
 
کوک یک پیش بینی جالب درباره آینده دارد. او معتقد است که سال ۲۰۱۹ همه چیز به اپلیکیشن های مبتنی بر پلت فرم (Application Platform) ختم خواهد شد. او می گوید که در سال جدید سرویس های کلاد و پلت فرم های برنامه نویسی پرکاربرد، در پیشرفت قابل توجه اپلیکیشن های بر پایه وب و توسعه و همه گیر شدن هرچه بیشتر پلت فرم های اپلیکیشنی نقش خواهند داشت.
 
کوک در مصاحبه خود در این باره گفت: «با وجود پلت فرم های اپلیکیشنی، برنامه نویسان می توانند از سرویس های کلاد با هزینه پایین تر و دسترسی بیشتر بهره مند شوند و دیگر به نرم افزار های «SaaS» که برای یکسری نیاز های به خصوص طراحی شده اند محدود نخواهند شد. انتظار داریم امسال با انفجاری از ایده ها از سمت برنامه نویسان روبه رو شویم.»

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) گسترده تر می شود
در صحبت هایی که با برنامه نویسان و مدیران ارشد داشتیم، متوجه شدیم که از نظر بسیاری از آن ها نرم افزار های SaaS خیلی بیشتر از گذشته برای برنامه نویسان قابل دسترس خواهند بود و افراد می توانند با دست بازتری از این نرم افزار ها استفاده کنند. «پائول لدوون» مدیر ارشد تکنولوژی شرکت Pusher در این باره نظرات جالبی ارائه کرد.
 
او در مصاحبه خود گفت: «طی چند سال گذشته شرکت ها متوجه فواید استفاده از نرم افزار های SaaS شده اند. راه حل های مدیریت شده می توانند به مقدار قابل ملاحظه ای زمان عرضه ویژگی های جدید برای یک برنامه را کاهش دهد و در مقایسه با نرم افزار های بومی، این نرم افزار های SaaS می توانند کاهش هزینه قابل توجهی را به همراه داشته باشند.»
 
«بیر داگلاس» مدیر بخش برنامه نویسی سرویس اسلک (Slack) می گوید که تجارت اپلیکیشن ها در حال حاضر یک بازار ۴۰۰ میلیارد دلاری دارد که بعید به نظر می رسد افزایش ارزش این بازار به همین زودی متوقف شود؛ بنابراین علاوه بر اینکه نرم افزار های مبتنی بر سرویس باید بیش از پیش گسترده شوند، باید برنامه نویسان هم برای برنامه نویسی در این بخش بیش از پیش تشویق شوند.

«شهروند برنامه نویسان» برمی خیزند
در سطح سازمانی، تیم های برنامه نویسی باید با حجم عظیمی از داده ها، کد ها و مشکلات روبه رو شوند و آن ها را در کمترین زمان ممکن مدیریت کنند و همچنین به نیاز های کاربران در لحظه نیز پاسخ دهند. از همین رو شرکت ها برای جلوگیری از درگیری بیش از حد تیم های برنامه نویسی خود بیشتر به دنبال راهکار و خدمات بدون نیاز به کدنویسی یا دارای کدنویسی محدود می روند و از این طریق پای شهروند برنامه نویسان بیش از پیش به میدان باز می شود.
 
این مساله باعث می شود فشار از روی تیم های اصلی برنامه نویسی شرکت تا حدودی برداشته شود. واژه شهروند برنامه نویس (CItizen Developer) کاربری را توصیف می کند که اپلیکیشن های کسب و کار مختلف را برای دیگر کاربران طراحی و برنامه نویسی می کند که البته این کار با اجازه مستقیم شرکت انجام می گیرد.

این اپلیکیشن ها عموما توسط زبان های برنامه نویسی نسل چهارم که اکثرا به کدنویسی آن چنانی نیاز ندارند تولید می شوند و برای طراحی و ساخت آن ها به درگیر کردن تیم های تخصصی برنامه نویسی شرکت ها نیازی نخواهد بود.
 
«آنی دلسانتو» مدیر ارشد سلزفورس هروکو در این باره می گوید: آنچه در سال ۲۰۱۹ شاهد آن خواهیم بود، تمایل سازمان های آی تی به برپایی بستر های لازم جهت استفاده از شهروند برنامه نویسان است و در نتیجه این اطمینان حاصل می شود که برای ساخت این دسته از اپلیکیشن ها دیگر به تیم های برنامه نویسی تخصصی نیازی نخواهد بود و برنامه نویسان شهروند یا عادی ابزار لازم و مسیر درست جهت موفقیت و پیشبرد اهداف شرکت ها را در اختیار خواهند داشت.
 
منبع: آی تی ایران

ترند‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۱۹ چه خواهند بود؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها