بازدید: 6

فلاحت‌پیشه: اروپا نباید FATF را با اینستکس مرتبط کند

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1586183
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «اثر سازوکار مالی اینستکس بیشتر سیاسی است»، گفت: سازوکار جدید مالی اروپا برای ایران انزوای بیشتر آمریکا را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش افکارنیوز،

حشمت الله فلاحت پیشه ، در واکنش به راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا، اظهار کرد: اینستکس بسیاری از نیازهای ایران را رفع نمی کند، لذا عمدتاً اثر سیاسی دارد که بیشتر از اثر اقتصادی آن است. در ایران هم به دلیل اثرات سیاسی سازوکار مالی از آن استقبال شد.

وی افزود: برای ارزیابی از اثر اقتصادی اینستکس باید منتظر ماند تا مشخص شود چقدر می تواند مشکلات اقتصادی را رفع کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که راه اندازی «این کانال مالی چند روز بعد از گزارش ۱۶ دستگاه اطلاعاتی آمریکا مطرح شد»، ادامه داد: این گزارش پیام آشکار به دولت ترامپ داد که راه را اشتباه رفته است و این که برجام و پایبندی ایران منجر به نتیجه دادن رژیم منع اشاعه شد. شاید به همین دلیل است که ترامپ چندی بعد از تمامی دستگاه های اطلاعاتی خود برای حضور در جلسه ای دعوت کرد و بعد از آن اعلام نمود که نظرات آنها به یکدیگر نزدیک است.

وی افزود: اینستکس هم همین موضوع را دنبال می کند. اروپا هم معتقد است که برجام رویکرد مشارکت جویانه ایجاد کرده که به سود جامعه بین المللی است. گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا نظر آنها را تامین کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که «اینستکس انزوای بیشتر آمریکا را به دنبال دارد»، اظهار کرد: اروپایی ها با راه اندازی این کانال نشان دادند که کشورهای دنیا می خواهند بدون ترامپ به فعالیت خود ادامه دهند. از طرف دیگر در کشورهای دیگر همچون چین که به دنبال فعالیت اقتصادی با ایران هستند انتظار می رود که پروتکل های همکاری با ایران را سریع تر امضاء کنند، چون در شرایط فعلی که هیچکس فکر نمی کرد اروپا مورد تقابل سیاسی با آمریکا آن هم بر سر ایران شود این اتفاق افتاد اکنون باید سایر کشورها در این راه گام بردارند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که «مسئولان وزارت خارجه و بانک مرکزی باید هرچه سریع تر وارد مذاکره با کشورهای دنیا شوند»، گفت: تعلل کشورها برای مذاکره با ایران هیچ توجیهی ندارد. انتظار می رود هرچه سریع تر پروتکل های همکاری نهایی شود.

وی در عین حال با بیان این که «روابط اقتصادی با اروپا نکاتی دارد»، توضیح داد: اروپایی ها برای آنکه اینستکش را توجیه سیاسی کنند آن را فقط به گذشته ربط داده اند حال این که این موضوع با آینده هم ارتباط دارد. این که FATF و مسائل دیگری را با اینستکس مرتبط کنند درست نیست، اروپایی ها هنوز در برجام گام عملی برنداشتند، بنابراین نباید انتظار داشته باشند که ایران درباره FATF به خاطر اروپا گام بردارد.

فلاحت پیشه تاکید کرد: ایران به هیچ وجه در حوزه موشکی و عمق استراتژیک خود تصمیم مذاکره با اروپا ندارد این که همکاری های مسالمت جویانه ایران با اروپا در مواردی همچون سوریه و یمن باعث شده آنها نقش دیپلماسی داشته باشند، با این هدف انجام شد که عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران شناخته شود لذا نباید اروپایی ها از این موضوع آدرس غلط بگیرند. باید بدانند در شرایط فعلی اجرای برجام و اقدامات آنها بهترین سنگ محک اروپایی ها به شمار می آید.

وی در جمع بندی گفت: اینستکس جنبه های قابل انتقادی دارد، این که اروپایی ها معتقدند اینستکس فقط شامل تحریم های قبلی آمریکا می شود درست نیست، چون ممکن است در آینده آمریکا تحریم های دیگری را اعمال کند، لذا انتظار می رود مذاکره کنندگان ما این موضوع را به اروپایی ها بپذیرانند که اینستکس تنها به گذشته ارتباطی ندارد و باید درباره مسائل آینده هم گام برداشته شود.

 

 


فلاحت‌پیشه: اروپا نباید FATF را با اینستکس مرتبط کند
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها