بازدید: 7

آیا آمریکا از فروپاشی برجام نگران است؟

منبع : فرارو کد خبر: 1581484
«استراتژی فعلی فشار حداکثری، که توسط متحدمان، ایالات متحده، پیشنهاد شده، بر این فرض استوار است که ایران همچنان به تعهدات برجامی خود احترام خواهد گذاشت؛ بنابراین شما می‌توانید بدون اینکه با ریسک از سرگیری برنامه نظامی (هسته‌ای) مواجه شوید، بر آن کشور (ایران) فشار بیشتر و بیشتری اعمال کنید.»
چرا آمریکا فشار بر ایران را افزایش می دهد؟

فرارو- در حالی که کشور های اروپایی مدام به آمریکا درباره فروپاشی توافق هسته ای هشدار می دهند، کاخ سفید بدون کوچکترین توجه به این هشدارها، پروژه فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران را جلو می برد. برخی مقامات اروپایی می گویند آمریکا از عدم خروج ایران از توافق هسته ای مطمئن است.

به گزارش فرارو، دیروز جامعه اطلاعاتی آمریکا، ارزیابی مفصلی درباره تهدیدات جهانی به کنگره ارائه کرد که بخشی از آن به ایران مربوط می شود. علاوه بر این، روسای آژانس های اطلاعاتی آمریکا، از جمله دانیل کوتس، رئیس دستگاه اطلاعات ملی، و جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا، در مجلس سنا حاضر شده و توضیحاتی پیرامون نگرش محافل اطلاعاتی آمریکا درباره مسائل مختلف جهانی بیان کردند.

کوتس مدعی شد مقامات ایران علنا تهدید کرده اند که اگر ایران منافع توافق هسته ای را بدست نیاورد، حدود پایبندی به توافق هسته ای را تغییر می دهد. جینا هاسپل نیز در پاسخ به سوال صریح سناتور آنگوس کینگ درخصوص پایبندی ایران به توافق هسته ای، گفت که ایران هنوز به این توافق پایبند است، اما برای کمتر کردن میزان پایبندی اقداماتی را بررسی می کند.

این ارزیابی ها در حالی بیان می شود که آمریکا دیگر عضوی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پس از خروج یکجانبه از برجام، کارزار فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران به راه انداخت. در همین راستا، آمریکایی ها حداقل دو دور تحریم های گسترده علیه ایران اعمال کرده اند.

در این میان، اروپایی ها ضمن مطرح کردن تبعات فروپاشی برجام، بار ها به همتایان آمریکایی در این خصوص هشدار داده اند. اما دولت آمریکا بدون توجه به این هشدارها، همچنان برنامه فشار بر ایران را ادامه می دهد.
 
بخوانید: دکترین ترامپ علیه ایران

اصرار آمریکا بر تشدید فشار ها بر ایران نشان می دهد که آمریکایی ها طبق یک محاسبه استراتژی خود را در برابر ایران پیش می برند. درخصوص اینکه این محاسبه چیست و چرا آمریکایی ها، بدون واهمه از فروپاشی برجام، همچنان بر تحریم و اعمال فشار اقتصادی بر ایران اصرار می کنند، حداقل دو دیدگاه وجود دارد. برخی معتقدند که آمریکا «سیاست تغییر رژیم در ایران» و حتی نهایتا جنگ با آن را دنبال می کند. بنابراین، فروپاشی برجام می تواند راه را برای اهداف آمریکا هموار کند. از دیدگاه این گروه، آمریکا عامدانه چوب لای چرخ برجام می گذارد تا فروپاشی آن را تسریع کند و از این طریق به اهداف و مقاصد خود برسد. تاکنون، تحلیلگران بین المللی زیادی شواهد و قراین خود را در این خصوص ارائه کرده اند.

اما در مقابل دیدگاه اول، دیدگاه دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا گرچه در ظاهر در برجام کارشکنی می کند، اما در باطن مایل نیست این توافق فروبپاشد. گروه دوم، معتقدند که اتفاقا آمریکا با وجود خروج از برجام، از فروپاشی آن استقبال نمی کند. بلکه، چون از عدم خروج ایران از توافق هسته ای مطمئن است، فضا را برای پیشبرد یک سیاست سختگیرانه علیه ایران، مناسب می بیند. طبق این دیدگاه، برجام تضمین می کند که محدودیت های هسته ای ایران پابرجا باقی می ماند؛ بنابراین آمریکا، در عین اعمال فشار اقتصادی، می تواند از استمرار نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای ایران مطمئن باشد.

شواهد و قراین این دیدگاه به ندرت در رسانه ها مطرح می شود و تنها از اظهارات جسته وگریخته برخی مقامات خارجی می توان به آن پی برد. چندی پیش، همزمان با مطرح شدن جنجال کنفرانس ورشو، یک دیپلمات اروپایی به طور سربسته گفته که اروپا فکر نمی کند ایران از برجام خارج شود. این دیپلمات، با بیان اینکه حضور در نشست لهستان خطرات آشکاری دارد، به رویترز گفت: «در عین اینکه ما فکر نمی کنیم ایران از توافق هسته ای خارج خواهد شد، ما نباید آن ها را به سوی پرتگاه هل دهیم و یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه را تعمیق کنیم.»

این دیپلمات اروپایی جزئیات دیگری ارائه نکرد. با این حال، ایتین دوگونویل، مشاور رئیس جمهور فرانسه در امور استراتژیک، در خصوص پیش فرض های دولت آمریکا اظهارات قابل تاملی بیان کرده است.

دوگونویل، که روز سه شنبه در کنفرانس سالانه اندیشکده انستیتوی مطالعات امنیت ملی در تل آویو سخنرانی می کرد، استراتژی آمریکا و اروپا در برابر ایران را مورد بررسی قرار داد. به گزارش روزنامه جروزالم پست، مشاور ایمانوئل ماکرون، گفت: «استراتژی فعلی فشار حداکثری، که توسط متحدمان، ایالات متحده، پیشنهاد شده، بر این فرض استوار است که ایران همچنان به تعهدات برجامی خود احترام خواهد گذاشت؛ بنابراین شما می توانید بدون اینکه با ریسک از سرگیری برنامه نظامی (هسته ای) مواجه شوید، بر آن کشور (ایران) فشار بیشتر و بیشتری اعمال کنید.»

مشاور امور استراتژیک ماکرون گفته استراتژی اروپا در برابر ایران هم بر چهار محور استوار است: اجرای برجام، مذاکره بر سر یک چارچوب بلندمدت درباره برنامه هسته ای، محدود کردن برنامه موشکی و اعمال محدودیت بر فعالیت های منطقه ای ایران.
 
بخوانید: نظریه پردازی مایک پومپئو برای مقابله با ایران

ادعای دوگونویل از این جهت قابل توجه است که آمریکایی ها در ظاهر هیچ اهمیتی به سرنوشت برجام نمی دهند. اما از گفته های این مقام فرانسوی اینگونه برمی آید که آمریکایی ها از بقای برجام استقبال می کنند. البته این احتمال نیز مطرح است که مشاور ماکرون این اظهارات را برای تحریک ایران به خروج از برجام بر زبان آورده است.

اما اگر این اظهارات درست باشد، در آن حالت این پرسش مطرح می شود که چرا آمریکایی ها مطمئن هستند که ایران از توافق هسته ای خارج نخواهد شد؟ شاید بتوان پاسخ این پرسش را از اظهارات مکرر دونالد ترامپ استنتاج کرد. رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از برجام، مکررا ادعا کرده که خروج آمریکا از این توافق ایران را تضعیف کرده است. ترامپ بار ها گفته است که قبل از ریاست جمهوری اش ایران نزدیک بود ظرف چند دقیقه بر خاورمیانه سیطره کند. اما با آمدنش این وضع تغییر کرد. او همچنین تاکید کرده است که ایران دیگر کشور سابق نیست.

علاوه بر این، علیرضا میریوسفی، مسئول مطبوعاتی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، اخیرا در یک گفتگو با روزنامه اعتماد، تلویحا گفته است که آمریکا «تلقی ضعف شدید» از ایران دارد. میریوسفی تصریح کرد: «یک اصل کلی در مذاکرات این است که مذاکره در شرایطی که یکی از طرفین تلقی ضعف شدید از طرف دیگر را دارد، هیچ وقت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و در چنین شرایطی، مذاکره بی معنی است و می تواند نشانه ای از تسلیم باشد. شرایط فعلی شرایطی است که به نظر نمی رسد، ارزیابی درستی از وضعیت فعلی در خاورمیانه در طرف مقابل وجود داشته باشد. دونالد ترامپ در کتاب هنر معامله توصیه می کند در مذاکره از خودتان ضعف نشان ندهید، چون اگر بوی خون به مشام طرف مقابل شما برسد به شما رحم نخواهد کرد.»

آیا آمریکا از فروپاشی برجام نگران است؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

خیابانی گزارشگر شهرآورد ۹۰ شد

خیابانی گزارشگر شهرآورد ۹۰ شد

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد