بازدید: 9

واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی واقعی

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1553164
رئیس کل سازمان خصوصی سازی: اهداف خصوصی سازی با واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی واقعی محقق می‌شود

واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی واقعیبه گزارش خبرگزاری صداو سیما از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، میرعلی اشرف پوری حسینی گفت: از نظر قانونی واگذاری سهام دولت به نهاد های عمومی غیردولتی ممنوع نیست و اتفاقا اگر نهاد عمومی دولتی یا همان خصولتی ها موفق به خرید سهام شرکت های دولتی شود، کسی آن واگذاری را نقد نمی کند. بر این اساس مشکلات زمانی آغاز می شود که شرکت های دولتی به بخش خصوصی واقعی واگذار می شود.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس اگر ما در سازمان خصوصی سازی عافیت طلب باشیم، تلاش می کنیم شرکت های دولتی را به خصولتی ها بفروشیم و با این کار حاشیه امنی برای خود ایجاد کنیم، اما در این میان باید به این فکر کنیم که اهداف خصوصی سازی با واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی واقعی محقق می شود.
وی اذعان داشت: البته برخی کارشناسان واگذاری بنگاه ها به بخش خصولتی را بدتر از دولتی بودن می دانند؛ چرا که وقتی شرکتی دولتی است حداقل دولت پاسخگوی مشکلات و شرایط آن است، اما وقتی یک شرکت دولتی به خصولتی ها واگذار می شود، دیگر نظارتی بر آن نبوده و هیچ کس در این زمینه پاسخگو نیست.
پوری حسینی ادامه داد: طبق قانون خصولتی ها نباید در یک بنگاه بیش از ۴۰ درصد سهام داشته باشند؛ بنابراین از نظر قانونی هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای سازمان خصوصی سازی جهت واگذاری شرکت های دولتی به خصولتی ها وجود ندارد.
وی گفت: با وجود این در چند سال گذشته تلاش کرده ایم با ایجاد مشوق هایی بخش خصوصی واقعی را برای حضور در واگذاری های دولت تشویق و ترغیب کنیم. بر این اساس مطابق مصوبه هیئت واگذاری اگر برنده مزایده بخش خصوصی واقعی باشد تخفیف ۳ درصدی برای سود فروش اقساطی آن شرکت درنظر گرفته می شود. یا این که یک سوم افزایش طول مدت اقساط و همچنین پلکانی شدن اقساط از دیگر مشموق ها در این زمینه است.
پوری حسینی افزود: به همین دلیل شاهد این موضوع هستیم که سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها در دولت یازدهم به ۶۷ درصد رسیده است و در دولت دوازدهم نیز تا کنون ۱۰۰ درصد خریداران بخش خصوصی واقعی بوده اند.


واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی واقعی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها