بازدید: 12

تلاش آمریکا برای جایگزین کردن قطر با روسیه در بازار گاز اروپا

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1543889
معاون وزیر انرژی آمریکا گفت که آمریکا در حال گفتگو با قطر در مورد عرضه گاز طبیعی به اروپا است تا وابستگی اروپا به گاز روسیه کاهش یابد.
پول‌نیوز - آمریکا از قطر، بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی جهان می خواهد گاز روسیه را در اروپا به چالش بکشد .

دن برویلت، معاون وزیر انرژی آمریکا گفت که آمریکا در حال گفتگو با قطر در مورد عرضه گاز طبیعی به اروپا است. آمریکا می‌خواهد آلمان و سایر کشورهای اروپایی گاز قطر و آمریکا را به جای گاز روسیه وارد کنند. گاز روسیه در حال حاضر 60 درصد واردات آلمان را تشکیل می دهد .

آمریکا به شرکت‌های آلمانی در مورد تحریم‌های احتمالی علیه خط لوله در حال ساخت نورد استریم 2 هشدار داده است. این خط لوله ظرفیت صادرات روسیه به آلمان را از طریق دریای بالتیک دوبرابر می‌کند. آلمان بزرگترین مصرف کننده انرژی در اروپاست .

برویلت گفت که درباره این موضوع با سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر و رئیس شرکت قطر پترولیوم گفتگو کرده است .

وی در این مصاحبه گفت:« ما در حال مذاکره با سعد کعبی در مورد بازارهای دیگر مخصوصاً اروپا هستیم . آنها هم مثل ما علاقه بسیاری به این مسئله دارند ».

او گفت خط لوله نورد استریم 2 وابستگی آلمان و اروپا را به گاز روسیه افزایش می‌دهد، ولی آلمان اخیراً تصمیم گرفته به تامین مالی تاسیسات نهایی واردات گاز طبیعی مایع کمک کند که این وابستگی را کم میکند .

دونالد ترامپ در ماه ژوئن آلمان را متهم کرد که از نظر وابستگی انرژی « اسیر» روسیه شده و او را مجبور کرد سرمایه‌گذاری 11 میلیارد دلاری در خط لوله گاز نورد استریم را متوقف کند.

آلمان این اتهام را رد کرد و گفت در حال متنوع کردن منابع انرژی خود است و این تصمیم در آخر بستگی به زمینه‌های اقتصادی دارد .

در ماه سپتامبر قطر اعلام کرد که 10 میلیارد یورو (11.6 میلیارد دلار) برای تقویت روابطش با آلمان در 5 سال آینده سرمایه‌گذاری می‌کند که شامل ساخت احتمالی پایانه گاز طبیعی مایع هم میشود .

برویلت همچنین گفت که آمریکا در حال گفتگو با عربستان و کویت برای تشویق به حل مشکل قدیمی تولید نفت از میادین نفتی مشترک آنهاست .

این دو کشور عضو اوپک تولید نفت را از میادین نفتی مشترکشان _ خفجی و وفرا_ در همان منطقه به اصطلاح بی طرف، سه سال پیش متوقف کردند و 500 هزار بشکه نفت در روز یا 0.5 درصد از کل تولید نفت جهان را کم کردند .

او گفت:« ما مذاکراتی با مقامات سعودی و کویتی داشتیم. به نظر می رسد آنها پیشرفت هایی داشتنه اند و به حل این مسئله نزدیک شده اند».

تلاش آمریکا برای جایگزین کردن قطر با روسیه در بازار گاز اروپا
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها