بازدید: 5

تصاویری هولناک از پشت پرده تولید داروی «طب اسلامی» و یک سوال کلیدی

منبع : تابناک کد خبر: 1536103
طی روز ها و ساعات اخیر تصاویری از چند سوله تولید، بسته بندی و انبار دارو های طب اسلامی در فضای مجازی منتشر شده و در میان کاربران دست به دست می شود که به شدت هولناک است و ابهامات زیادی آفریده است.
به گزارش «تابناک»، تابستان امسال زمانی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مردم «هشدار داد طب اسلامی نداریم» و تاکید کرد که «اقبال زیاد مردم به درمان های طب سنتی و مکمل موجب شده برخی افراد فرصت طلب و سودجو از این گرایش سوء استفاده کرده و با عناوینی مانند طب اسلامی، طب تصفیه و طب الائمه (ع) در این عرصه جولان دهند»، کمتر کسی تصور می کرد که ابعاد هشدار وی تا این اندازه وسیع باشد.
هشداری که حالا می شود راحت تر دلایل بیانش را درک کرد چراکه پنج شنبه در مشهد سه سوله شناسایی شد که در آن ها کار تولید، بسته بندی و انبار دارو با عنوان طب اسلامی صورت می گرفت و آنقدر وضعیت وخیمی داشت که به ورود مقامات قضایی و پلمپ سوله ها منجر شد و پرونده ای که احتمالا در روز های آینده بیشتر درباره ابعاد هولناکش خواهیم شنید.
رویدادی که دکتر سیدجواد مجتبوی، مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد آن را این گونه به ایرنا شرح داده است: «این سه سوله متعلق به فردی معروف به «پدر طب اسلامی ایران» و شرکای دیگری می باشد که در جاده کلات و خیابان عبادی مشهد مستقر بود و با مجوز دادگستری خراسان رضوی و حضور ماموران پلیس، کارشناسان معاونت غذا و دارو و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسته شد.»
وی در ادامه افزود: «در این انبار ها ۱۱ کارگر که اغلب اتباع خارجی هستند در شرایط بسیار غیربهداشتی مشغول فراوری و تهیه دارو های آماده گیاهی و نصب برچسب هایی تحت عنوان طب اسلامی بر روی آن ها بودند. این دارو ها بنا بود در سراسر کشور توزیع شوند که علاوه بر آسیب به سلامتی مردم سود سرشاری را نصیب مداخله گران با عنوان طب اسلامی می کرد.»
مجتبوی در ادامه با تاکید بر این نکته که «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی اصلی سلامت عمومی در کشور، طب اسلامی را به رسمیت نمی شناسد و هرگونه اقدام درمان و دارو را با این عنوان غیرمجاز اعلام کرده»، گفت: «پرونده این موضوع به همراه مستندات و رایانه های موجود در محل ضبط و تحویل مقامات قضایی شد.»
البته این پایان راه نبود چراکه در ساعات اخیر سلسله تصاویری از سوله های کشف و پلمپ شده منتشر شده که به نسبت توضیحات ارائه شده، شوک آور تر به نظر می رسند. تصاویری که از حداقل های تصور شده در خصوص کارگاه تولید دارو، فرسنگ ها فاصله دارد و این گونه به ذهن متبادر می کند که گویی هرگز هیچ گونه بازدیدی از سوله های یاد شده توسط هیچ نهادی صورت نگرفته است!
ابهامی بزرگ که اگر به تاکید موکد مسئولان وزارت بهداشت بر غیرقانونی بودن فعالیت تحت عنوان طب اسلامی دقت کنیم و بدانیم متولی بهداشت و درمان در کشورمان، روش های طب سنتی و مکمل که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت ۳۰۰ روش درمانی مانند حجامت، زالو درمانی، انرژی درمانی، هومیوپاتی، طب گیاهی و طب سوزنی را در برمی گیرد، تایید می کنند و به رغم این، طب اسلامی را غیرقانونی می خوانند، عجیب تر و بزرگتر به نظر می رسد.
آنقدر عجیب که جا دارداز وزارت بهداشت و به طور ویژه تر، سازمان غذا و دارو در زیرمجموعه این وزارت خانه بپرسیم که چگونه این سوله ها این همه مدت نامکشوف مانده بودند و از فعالیت و عرضه محصولات تولیدی شان (اگر بشود آنچه به فروش می گذاشته اند را «تولید» خواند!) جلوگیری به عمل نیاورده اند؟ آیا در باقی عرصه ها هم تا اینقدر بی دقتی در عملکرد ایشان به چشم می خورد یا این مورد، تنها یک استثنا بوده است؟
سوالی که پاسخ به آن مشخص خواهد کرد که در چه وضعیتی قرار داریم؛ آنقدر بحرانی که جا دارد خواستار شکل گیری پرونده بزرگتری برای قصور مسئولان ذیربط باشیم که در مساله سلامت مردم از خود کاهلی نشان داده و احتمالا سبب ساز ابتلای بسیاری از مردم به بلایایی ریز و درشت شده اند یا موردی که استثنائا از قلم افتاده است؟!

تصاویری هولناک از پشت پرده تولید داروی «طب اسلامی» و یک سوال کلیدی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند