بازدید: 9

درخشش عکس‌های دفاع مقدس در دهمین حراج تهران

دهمین دوره حراج تهران؛ هنر معاصر ایران، شامگاه جمعه ۲۱ دی ماه ۹۷ در هتل پارسیان آزادی آغاز به کار کرد و همه آثار عرضه شده در حراج تهران با ارتقای رکوردی تازه برای این رویداد‌رقم خورد
جوان آنلاين: دهمین دوره حراج تهران؛ هنر معاصر ایران، شامگاه جمعه ۲۱ دی ماه ۹۷ در هتل پارسیان آزادی آغاز به کار کرد و همه آثار عرضه شده در حراج تهران با ارتقای رکوردی تازه برای این رویداد، در مجموع به مبلغ ۳۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان فروخته شد که رشد بیش از دو برابری آن در مقایسه با دوره قبل حراج هنر معاصر ایران (دی ماه ۱۳۹۶)، خلق دستاورد تازه ای برای مارکت هنر معاصر ایران به شمار می آید.
بالاترین رکورد فروش این دوره به منیر فرمانفرماییان، بانوی نقاش ۹۶ ساله رسید که در دوره قبل حراج هنر معاصر نیز رکورددار فروش آثار شده بود و برای دومین بار این افتخار را از آن خود کرد.
منیر فرمانفرماییان، حسین زنده رودی، بهمن محصص، فرهاد مشیری، کوروش شیشه گران، کامران یوسف زاده (وای. زی. کامی) و ژازه تباتبایی هفت هنرمند میلیاردی دهمین حراج تهران شدند.
فروش همه آثار در این دوره در حالی تکرار می شود که معمولاً حدود ۱۰ درصد از آثار عرضه شده به حراجی های دنیا امکان فروش پیدا نمی کنند و این نویدبخش تکرار یک موفقیت کم نظیر در عملکرد حراج تهران است.
در این دوره ۳۶ هنرمند برای نخستین بار به مارکت هنر ایران معرفی شدند که می توانند از این پس با نوید یک آینده روشن در زمین مارکت هنر ایران، محکم تر گام بردارند.
هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس نیز در این دوره حضور پررنگی داشتند و سه نفر از آن ها برای نخستین بار آثارشان به حراج راه یافت.
آثار هنرمندان جوان در این دوره با استقبال بسیار خوبی روبرو شد به طوری که اغلب آثارشان با رقم بسیار بالاتر از برآورد اولیه به فروش رسیدند.

رکوردداران چند میلیاردی دهمین حراج تهران
منیر فرمانفرماییان رکورد فروش ۴ میلیارد تومانی را برای اثری با تکنیک آیینه کاری، نقاشی پشت شیشه و گچ، به نام خود ثبت کرد، سال گذشته، اثر آیینه کاری دیگری از این هنرمند، با فروش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به عنوان گران قیمت ترین اثر حراج هشتم تهران معرفی شده بود.
اثر دیگری از این هنرمند، که با تکنیک آیینه کاری و گچ روی چوب اجرا شده است، در دهمین شب حراج تهران با فروش ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در ردیف آثار میلیاردی این حراج نشست.
حسین زنده رودی از هنرمندان شاخص مکتب سقاخانه با اثری با عنوان «پی+روز+جی» فروش ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان را از آن خود کرد که این رکورد فروش آثار این هنرمند در ایران است.
به طور معمول رکورد فروش همه حراج های دنیا در اختیار مدیوم نقاشی است، اما این بار در حراج تهران «پرنده ها» ی برنزی بهمن محصص توانست خود را از دیوار بسیاری آثار نقاشی پرطرفدار بالا بکشد و با فروش ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی بر بام میلیاردی های این حراج بنشیند و بدین ترتیب رکورد گرانترین مجسمه در ایران را به نام خود ثبت کرد.
اثری از فرهاد مشیری از مجموعه «کوزه ها» و با عنوان «یا ابوالفضل»، با رقم یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد و توانست به جایگاه میلیاردی های حراج تهران صعود کند که این رقم رکورد ملی این هنرمند محسوب می شود.
«آشوب» اثری دو لته ای از کوروش شیشه گران نیز توانست برای نخستین بار به جمع آثار میلیاردی حراج تهران بپیوندد و با قیمت یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان رکورددار این دوره باشد. این اثر پیش از این در حراج کریستیز دوبی نیز ارایه شده بود.
ثبت دو اثر یک میلیاردی
کامران یوسف زاده که با نام «وای، زی، کامی» شناخته شده، برای دومین بار با اثری با عنوان «خودنگاره» در حراج تهران حضور یافته است.
این هنرمند ایرانی مقیم نیویورک، سال گذشته در نخستین تجربه حضورش در حراج تهران، با فروش اثری با عنوان «گنبد سفید»، خود را به عنوان هنرمند میلیاردی به حراج تهران معرفی کرد و اکنون با تکرار این موفقیت و فروش یک میلیارد تومانی اثر «خودنگاره»، خود را در جمع رکوردداران حراج دهم تهران تثبیت کرد.
مجسمه آهنی و بدون عنوان از ژازه تباتبایی مربوط به اواسط دهه ۴۰ شمسی نیز با استقبال خوبی روبرو شد و در نهایت روی رقم یک میلیارد تومان ایستاد.
اثری از رضا درخشانی با عنوان «شکار خاموش آبی» نیز توانست به نزدیک یک میلیارد برسد و روی ۹۰۰ میلیون تومان چکش خورد. این اثر دو لته ای یکی از آثار شاخص درخشانی از سری معروف به «شکار» است که تحت تأثیر همین مضمون شکل گرفته است.
آثار بالای ۴۰۰ میلیون تومان
نقاشی زنده یاد ژازه تباتبایی در دهمین حراج تهران با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان و اثری از کوروش شیشه گران با عنوان «درخت» با رقم ۷۲۰ میلیون تومان چکش خورد. همچنین اثری از پرویز کلانتری با قیمت ۴۶۰ میلیون تومان و اثری از منصور قندریز از نقاشان سقاخانه ای، با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شدند.
موفقیت های تازه برای هنر معاصر
آثار هنری معاصر نیز در این حراج به موفقیت های چشمگیری دست یافتند از جمله مجسمه دو لته ای «شاهد سرخ» از پویا آریان پور با قیمت ۵۵۰ میلیون تومان، اثر سه لته ای «چشم خدا» از مجموعه معراج از شهریار احمدی با قیمت ۴۸۰ میلیون تومان، مجسمه چیدمان «دیوار بهمن» از محمود بخشی ۴۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند. همچنین نقاشی سه لته ای از افشین پیرهاشمی با رقم ۳۸۰ میلیون تومان، اثر «اِن ول آب ۲» از رکنی حائری زاده ۳۶۰ میلیون تومان فروخته شدند.
مجسمه دو لته ای «جفت» از محمدحسین عماد با قیمت ۳۲۰ میلیون تومان، مجسمه «تویزه» از سهند حسامیان با قیمت ۲۹۰ میلیون تومان، نقاشی خط عذرا عقیقی بخشایشی، اثر نقاشی محمدعلی ترقی جاه و مجسمه «شیران علم» از رضا لواسانی هر کدام با قیمت ۲۸۰ میلیون تومان از فروش های موفق آثار هنر معاصر در این دوره از حراج بودند.
از دیگر فروش های قابل توجه این دوره، اثر نقاشی خط زنده یاد فرامرز پیلارام بود که با رقم ۳۶۰ میلیون تومان، فروخته شد. اثری دیگر از این هنرمند که در این دوره از حراج تهران حضور داشت قبل از شروع حراج از این رویداد خارج شد. همچنین اثر «بارگاه» از واحد خاکدان و نقاشی «سه سوار» از زنده یاد صادق تبریزی هر کدام با رقم ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.
اثر نقاشی خط علی شیرازی، دو تابلو از مجموعه آثار کاهگلی زنده یاد پرویز کلانتری و عکسی از زنده یاد عباس کیارستمی هر کدام با رقم ۲۶۰ میلیون تومان فروخته شدند. اثر «بازی کردن ۴» از مهرداد محب علی و اثری از بیژن بصیری نیز هر کدام با رقم ۲۴۰ میلیون تومان چکش خورد.
نقاشی خط نصرالله افجه ای با رقم ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد و آثار ۲۰۰ میلیون تومانی این دوره نیز شامل اثری از مجموعه «راز نهان» از صداقت جباری، اثر دیگری از حسین زنده رودی که از نمونه های ممتاز کار های زنده رودی با تکنیک چاپ بر روی کاغذ است و نقاشی دو لته ای از زنده یاد هانیبال الخاص بود.

فروش آثار زیر ۲۰۰ میلیون تومان
اثری از جعفر روحبخش با رقم ۱۹۰ میلیون تومان، اثر «منظره رویایی» از شهرام کریمی که به صورت چیدمان ویدئو ارائه شد، مجسمه «کرگدن» از امیرمسعود اخوان جم و اثری از محمود زنده رودی آثاری بودند که با رقم ۱۸۰ میلیون تومان چکش خوردند. اثر نقاشی پنج لته ای «اختناق» از احمد مرشدلو با رقم ۱۷۰ میلیون تومان، اثر سونیا بالاسانیان و اثری از پروانه اعتمادی هر کدام با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان به فروش رسیدند. پرتره عباس کیارستمی اثری از فرشید مثقالی با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان چکش خورد و آثار نقاشی جلال شباهنگی، ناصر اویسی و مجسمه «عشق» از محمدحسین غلامزاده هر کدام روی رقم ۱۳۰ میلیون تومان ایستادند.
چهار اثر از ناصر اویسی، نصرت الله مسلمیان، «تصویر خیال» از بهمن جلالی و مجسمه «گروگان» از بهمن دادخواه هر کدام با رقم ۱۲۰ میلیون تومان در این حراج چکش خوردند. نقاشی منوچهر نیازی با رقم ۱۱۰ میلیون تومان و همچنین اثر «هجوم» از مجموعه کویری ها از علی فرامرزی با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان که چند برابر برآورد اولیه بود، چکش خورد. اثر «وجد» از هادی هزاوه ای نیز با رقم ۱۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

هنرمندانی که آثارشان زیر ۱۰۰ میلیون تومان چکش خورد
اثر «رویای نیویورک شماره ۲» از بیتا وکیلی با قیمت ۹۰ میلیون تومان، اثر منوچهر معتبر و نقاشی چهار لته ای از رضا بانگیز با قیمتی چند برابر برآورد اولیه با رقم ۸۵ میلیون تومان فروش رفت. چهار اثر از مهدی سحابی از مجموعه «صورتک ها»، نقاشی بدون عنوان هادی جمالی و نقاشی «پنجره ها» از پری یوش گنجی و اثر حامد رشتیان هر کدام با رقم ۸۰ میلیون تومان چکش خوردند.
فتح خرمشهر در ایستگاه دهم رکورد زد
عکس «فتح خرمشهر» از سعید صادقی هنرمند انقلابی با رقمی چندین برابر برآورد اولیه آن با قیمت ۷۵ میلیون تومان چکش خورد. سال گذشته نیز اثری از این هنرمند در حراج حضور داشت که آن هم چند برابر قیمت پایه به فروش رسید. همچنین عکسی با عنوان «سوم خرداد ۶۱- خرمشهر» از محمد فرنود با چند برابر برآورد اولیه با قیمت ۷۰ میلیون تومان چکش خورد.
اثر پروانه اعتمادی و نقاشی «پرسه» از ایرج کریمخان زند نیز هر کدام با رقم ۷۵ میلیون تومان فروخته شدند. تابلوی شماره ۳ از مجموعه پرسونا از بابک روشنی نژاد با عنوان «شما این وقت شب این جا چه کار می کنید؟»، اثر مقداد لرپور و مجسمه ای از مونا پاد نیز هر کدام روی قیمت ۷۰ میلیون تومان ایستادند.
فروش چهاربرابری اثر روح الامین
یک اثر نقاشی از هنرمند جوان حسن روح الامین که به مجموعه «عصیان» وی تعلق دارد در اولین حضور خود در این حراج با چهار برابر قیمت پایه با رقم ۶۵ میلیون تومان به فروش رسید. اثر طاهره صمدی طاری و یک نقاشی از مصطفی دشتی هر کدام با همین رقم چکش خوردند. اثر فریدون امیدی، نقاشی دو لته ای «سال سگ» از رضوان صادق زاده، اثر طلیعه کامران و یک اثر از اسدالله کیانی نیز هر کدام ۶۰ میلیون تومان فروخته شدند.
چهار اثر شامل آثار نقاشی اصغر محمدی، علی نصیر، سیاوش مظلومی پور و مجسمه «رئیس» اثر علیرضا معصومی هر کدام با قیمت ۵۵ میلیون تومان فروخته شدند.
نقاشی آرمان یعقوب پور با قیمتی چند برابر برآورد اولیه و نقاشی سه لته ای «ستایش مجوسان» اثر یحیی گمار از جوان ترین هنرمندان این دوره از حراج هر کدام با قیمت ۵۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.
اثری از امید حلاج، نقاشی سعید احمدزاده با عنوان «وقتی که خورشید شویم» از مجموعه اسپکتروم هر کدام با قیمت ۴۸ میلیون تومان چکش خوردند. اثر دو لته ای «خسرو و شیرین» از ایرج اسکندری هنرمند انقلاب که برای اولین بار در این حراج حضور دارد با رقم ۴۶ میلیون تومان فروش رفت. اثری از حمید عجمی از هنرمندان حوزه هنری، نقاشی «باغ سوخته» از کاظم چلیپا از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس، اثر طاهر پورحیدری و تابلو «باران» از محمدسعید نقاشیان از هنرمندان حوزه هنری که برای اولین بار در این حراج حضور دارد هر کدام با رقم ۴۲ میلیون تومان فروخته شدند. محمد خلیلی و مهدی فلاح نیز آثارشان روی قیمت ۴۰ میلیون تومان ایستاد.
یک تابلو نقاشی از مکرمه قنبری نقاش خودآموخته و عکسی با عنوان «نیایش» از جمشید بایرامی با رقم ۳۸ میلیون تومان چکش خورد، آثار نقاشی کتایون مقدم، نقاشی دو لته ای از داریوش قره زاد و یک اثر از حامد صحیحی هر کدام روی رقم ۳۶ میلیون تومان ایستادند. آثار علی مشهدی الاصل، نقاشی حبیب الله صادقی نقاش انقلاب و دفاع مقدس و اثری از احمد محمدپور هر کدام با رقم ۳۴ میلیون تومان فروخته شدند.
دو اثر از عطاالله امیدوار و اکبر میخک به همراه یک اثر حجمی از فرزانه وزیری تبار هر کدام به مبلغ ۳۲ میلیون تومان فروخته شدند.
نقاشی «انت های سکوت» اثر مرتضی گودرزی از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس، نقاشی «اورژینال» از هومن بیات، نقاشی «خودنگاره از کودکی» اثر فرشته یمینی شریف و نقاشی خط علیرضا اسکندری از هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس هر کدام با رقم ۳۰ میلیون تومان چکش خوردند.
اثر مرتضی اسدی هنرمند انقلاب و دفاع مقدس با رقم ۲۶ میلیون تومان فروخته شد و مجسمه ایمان صفایی با قیمت ۲۵ میلیون تومان، اثر نقاشی «رستم زاد» از نیلوفر قادری نژاد با رقم ۲۴ میلیون تومان و آثار شیده تامی، محمدعلی بنی اسدی و مهناز پسیخانی با عنوان «تراریوم» هر کدام با قیمت ۲۲ میلیون تومان فروخته شدند.
تابلو نقاشی مهشید رحیم تبریزی نیز با رقم ۲۰ میلیون تومان چکش خورد و نقاشی حسین چراغچی که در جریان برگزاری حراج به فروش نرسید، بعد از پایان حراج با قیمت ۱۵ میلیون تومان فروخته شد.

درخشش عکس‌های دفاع مقدس در دهمین حراج تهران
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود