بازدید: 21

روایت آشنا از دی ۹۶

منبع : فرارو کد خبر: 1534091
زمینه ادامه اعتراضات وجود دارد. چاره‌ای نداریم جز اینکه اصلاحات سیاستی انجام دهیم و این اصلاحات به‌ جز اینکه مردم احساس مشارکت کنند و احساس کنند که بخشی از حل مسئله هستند، شدنی نیست. مردم می‌توانند به حاکمیت اعتماد کنند؛ در شرایطی که احساس کنند حاکمیت به آنها اعتماد دارد.

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری، درباره تجمعات دی سال گذشته با ایسنا گفت وگو کرده است. او در این گفت وگو که قسمتی از آن به صورت ویدئویی منتشر شده است، نحوه برخورد با این تجمعات را پخته تر از تمام موارد مشابه در تاریخ جمهوری اسلامی می داند. آشنا همچنین از نیاز به اصلاحات سیاستی گفت.

خلاصه این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

 • درباره اعتراضات دی 96، تحلیل ها متفاوت است. تحلیلی که برخی ارائه می کنند، این است که برخی فکر کردند دولت روحانی را می شود تضعیف کرد؛ اما درعین حال نظام را تضعیف نکرد؛ اما تجربه پنج دی 96 نشان داد تضعیف دولت و تضعیف نظام در یک مسیر است.
 • جرقه های اعتراضات دی 96 هم قابل مطالعه و پیگیری است. من دی ماه 96 را با خرداد 88 مقایسه می کنم و می گویم که دو مدل برخورد شد و دو مدل نتیجه داد؛ چون خاستگاه ها فرق داشت، برخوردها هم متفاوت بود. آمادگی خیلی شدیدتری برای برخورد با این اتفاق در مقایسه با سال 88 وجود داشت؛ اما یک نفر ایستاد و مسئولیت را برعهده گرفت. دولت جرئت چنین تصمیمی نداشت و یک نفر این تصمیم را گرفت.
 • ریشه های اتفاقات 96 همچنان وجود دارد؛ چون علل آن برطرف نشده و فقط زمینه های نزدیک آن برطرف شده است.
 • درباره اطلاع دستگاه اطلاعاتی دولت قبل از اتفاقات 96: هم اطلاع داشت، هم تحلیل داشت و هم اطلاع داده بود. من فکر می کنم چون آنها را داشتند، توانستند مدیریت کنند.
 • تشابه اعتراضات 96 با اعتراضات دهه 70: زمینه های اقتصادی آن مشترک بود؛ اما زمینه های اجتماعی آن متفاوت بود. زمینه های اجتماعی 96 خیلی عمیق تر بود و همان زمینه های اجتماعی که در دهه 70 دیده نشده بود، تراکم پیدا کرد.
 • نحوه برخورد حاکمیت با اعتراضات 96 در مقایسه با همه تاریخ جمهوری اسلامی خیلی پخته تر بود.
 • اگر در آن اتفاقات طرحی وجود داشت، طرح «اسقاط دولت» بود و اگر طرحی وجود نداشت، می توانست نظام زمین بخورد.
 • زمینه ادامه اعتراضات وجود دارد. چاره ای نداریم جز اینکه اصلاحات سیاستی انجام دهیم و این اصلاحات به جز اینکه مردم احساس مشارکت کنند و احساس کنند که بخشی از حل مسئله هستند، شدنی نیست. مردم می توانند به حاکمیت اعتماد کنند؛ در شرایطی که احساس کنند حاکمیت به آنها اعتماد دارد. تا وقتی آن احساس وجود نداشته باشد، خیلی از اصلاحات ساختاری ما زمین خواهد ماند. من فکر می کنم خیلی ها در حاکمیت به این نتیجه رسیده اند که چاره ای جز این وجود ندارد.
 • ما قبلا تصوراتی از سوپرقهرمان ها در «دولت داری» داشتیم. پدیده ای مثل احمدی نژاد از نظر من یک ابرقهرمان تلقی می شد؛ یعنی کسی که یک تنه می آید و همه مسائل را حل می کند. برگردید به سال 84، او نه به روش های عادی؛ بلکه به روش های انقلابی می خواست مسائل را حل کند. بعد از آن دوران خیلی از کسانی که دل به احمدی نژاد بسته بودند، سرشکسته شدند و دیدند او هم یک فرد عادی است با همه اشتباهاتی که همه آدم های عادی انجام می دهند. یک عده به قالیباف دل بسته بودند که او یک رضاشاه اسلامی خواهد بود. کارنامه همه کسانی که خودشان را خیلی بزرگ جلوه می دادند، جلوی چشم مردم است. به یک معنا معلوم شد که ما خیلی نیاز به قهرمانان بزرگ نداریم یا اگر بخواهم دقیق تر بگویم، قهرمان بزرگی وجود ندارد.
 • ما نیاز به اصلاح سیستمی داریم. منظور من از اصلاح سیستمی این است که باور کنیم با همدیگر درباره مشکلات جدی، گفت وگوی معطوف به حل مسئله کنیم؛ نه گفت وگو برای گفت وگو. این گونه مشکلات را به گونه ای دیگر حل می کنیم.
 • مدل دولت داری آقای روحانی این گونه بود که آدم های کهنه کار و ژنرال را بیاوریم. وقتی این افراد آمدند، متوجه شدیم که اینها آدم های خوبی هستند؛ اما متعلق به دو دهه پیش اند. مثل این است که روی یک کامپیوتر، ویندوز 4 نصب کنیم که برای الان مناسب نیست. به تعبیری سیستم عامل باید تغییر کند.
 • قطعا نیاز به یک پوست اندازی خیلی سنگین در سطح مدیران عالی و سیاست گذاران داریم. در چهار سال بعد به صورت طبیعی خیلی از افرادی که مسئولیت دارند؛ یا نیستند یا توان کار ندارند. آنها سنت هایی گذاشته اند که نسل جوان ما خیلی به این سنت ها قائل نیست؛ پس مجبور هستید دور هم نشسته و سنت درست کنید.

روایت آشنا از دی ۹۶
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از گیشه سینمای ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸

گزارشی از گیشه سینمای ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸

گزارش سرمایه‌گذاری پنتاگون در پروژه‌های مشکوک آلمان

گزارش سرمایه‌گذاری پنتاگون در پروژه‌های مشکوک آلمان

گزارش اقدامات سازمان جوانان هلال احمر در جریان سیل اعلام شد

گزارش اقدامات سازمان جوانان هلال احمر در جریان سیل اعلام شد

ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران

ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران

گزارش تکان دهنده از حقوق‌های نجومی مدیران صندوق بازنشستگی

گزارش تکان دهنده از حقوق‌های نجومی مدیران صندوق بازنشستگی

گزارش طرح اعاده اموال نامشروع دیر به دست نمایندگان رسید

گزارش طرح اعاده اموال نامشروع دیر به دست نمایندگان رسید

گزارش مفصل میزان از دلایل به حاشیه رفتن پرسپولیس/ واکاوی از نقش بزرگ «مدیران سایه» در حواشی سرخ‌پوشان

گزارش مفصل میزان از دلایل به حاشیه رفتن پرسپولیس/ واکاوی از نقش بزرگ «مدیران سایه» در حواشی سرخ‌پوشان