بازدید: 27

فقر آهن با بدنتان چه می‌کند؟

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1533788
در این مطلب به ۱۰ نشانه کمبود آهن اشاره شده است.

تبیان: کمبود آهن زمانی رخ می دهد که بدن فرد، آهن معدنی به میزان کافی نداشته باشد. این اتفاق به سطح پایین و غیرطبیعی گلبول های قرمز خون منجر خواهد شد. دلیل وقوع این اتفاق این است که برای ساخت هموگلوبین در خون، نیاز به آهن است. هموگلوبین یک پروتئین در گلبول های قرمز خون است که این گلبول ها را قادر می سازد تا اکسیژن را به سراسر بدن منتقل کنند.

اگر بدن ما به اندازه کافی هموگلوبین نداشته باشد، عضلات و بافت های بدن نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند و قادر به عملکرد درست و مؤثر نخواهند بود. این رویداد منجر به وقوع کم خونی خواهد شد. گرچه انواع متفاوتی از کم خونی وجود دارد، اما کمبود آهن شایع ترین نوع آن است.

رایج ترین دلایل کمبود آهن شامل دریافت ناکافی آهن ناشی از رژیم غذایی ناصحیح و یا رژیم های محدودکننده، بیماری روده التهابی، افزایش میزان آهن مورد نیاز در طول بارداری، از دست دادن خون طی دوره های قاعدگی سنگین و یا خون ریزی داخلی بدن است.

البته دلیل هرچه که باشد، کمبود آهن می تواند علائم ناخوشایندی در پی داشته باشد که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد. این علائم شامل ضعف در سلامتی، تمرکز و بهره وری می شود.

علائم کمبود آهن می تواند بر اساس نوع کم خونی، سرعت رشد و توسعه آن، سن و وضعیت فعلی سلامت فرد متفاوت باشد. البته در برخی موارد فردی که دچار کم خونی است هیچ گونه علائمی مشاهده نمی کند. در ادامه این مطلب به ۱۰ نشانه کمبود آهن اشاره خواهیم کرد.

۱- خستگی نامعمول
احساس خستگی زیاد یکی از شایع ترین علائم کمبود آهن است که این نشانه در بیش از نیمی از افراد دارای کمبود آهن حس می شود. این خستگی به این علت رخ می دهد که بدن انسان برای تولید پروتئینی به نام هموگلوبین که در خون یافت می شود به آهن نیاز دارد. هموگلوبین به انتقال و رساندن اکسیژن به سراسر بدن کمک می کند.

وقتی هموگلوبین خون پایین باشد، اکسیژن کمتری به سراسر بدن رسانده می شود و قلب برای جبران این کمبود اکسیژن، مجبور است سریع تر و محکم تر فعالیت کند تا اکسیژن بیشتری را به بخش های مختلف بدن برساند؛ بنابراین وقتی بدن انسان هموگلوبین کافی نداشته باشد، اکسیژن کمتری به بافت ها و عضلات می رسد و انرژی کافی برای آن ها تأمین نمی شود. علاوه بر آن قلب در این هنگام باید بیشتر و سخت تر تلاش کند تا "خون ناقل اکسیژن" بیشتری به سراسر بدن ارسال کند که این اتفاق نیز می تواند در بروز خستگی مؤثر باشد.
البته از زمانی که خستگی به یکی از بخش های اصلی سبک زندگی مدرن و پرمشغله تبدیل شد، تشخیص کمبود آهن از روی خستگی کمی دشوار شده است. لازم به ذکر است بسیاری از افرادی که دچار فقر آهن هستند، کمبود انرژی را همراه با احساس ضعف، دشواری تمرکز، داشتن حسی نامعمول و بهره وری پایین تجربه می کنند.

۲- رنگ پریدگی
پوست رنگ پریده و رنگ پریدگی بخش داخل و پایین پلک ها از دیگر علائم شایع کمبود آهن است. در واقع هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز، عامل قرمزی رنگ خون هستند. این همان علتی است که باعث می شود حین کمبود آهن، پوست، رنگ معمول خود را از دست بدهد.

این رنگ پریدگی ناشی از کمبود آهن را می توان در تمام بدن و یا فقط در یک ناحیه از بدن مثل صورت، لثه ها، درون لب ها، درون چشم ها و حتی در ناخن ها مشاهده کرد. مشاهده رنگ پریدگی معمولاً در کم خونی متوسط یا شدید شایع است. به عنوان مثال اگر پلک پایینی خود را پایین کشیدید، در آن ناحیه باید یک رنگ قرمز فعال و سرحال ببینید؛ بنابراین اگر در این ناحیه با رنگی متمایل به صورتی کمرنگ و بی حال و یا زرد روبه رو شدید، احتمال آن وجود دارد که دچار کمبود آهن باشید.

۳- تنگی نفس
همان طور که بیان شد هموگلوبین، خون را قادر به انتقال اکسیژن به سراسر بدن می کند. وقتی سطح هموگلوبین به دلیل فقر آهن پایین باشد، سطح اکسیژن نیز پایین خواهد بود. این به این معنی است که عضلات ما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت های طبیعی مثل پیاده روی، دریافت نخواهند کرد.

یکی از نتیجه ها می تواند این باشد که میزان نفس های ما افزایش یابد چراکه بدن در تکاپو برای دریافت اکسیژن بیشتر است. این اتفاق، دلیل شایع بودن تنگی نفس در افراد دچار کمبود آهن است.

۴- سردرد و سرگیجه
کمبود آهن می تواند باعث سردرد شود. این نشانه در مقایسه با نشانه های قبلی، کمتر رایج است و معمولاً با سبک سری و سرگیجه همراه است.

کمبود هموگلوبین در افرادی که دچار کمبود آهن هستند باعث می شود اکسیژن کمتری به مغز برسد و یکی از نتایج این رویه این است که رگ های خونی در مغز می توانند متورم شوند و باعث فشار به سر و سردرد گردند. البته سردرد می تواند ناشی از دلایل متفاوتی باشد. لازم به ذکر است که سردرد ها و سرگیجه های مکرر ممکن است علامتی مبنی بر کمبود آهن در بدن باشند.

۵- تپش قلب (ضربان غیرعادی قلب)
ضربان های غیرعادی قلب تحت عنوان تپش قلب شناخته می شوند. این ضربان های غیرعادی که ضربان های سریع، محکم و یا نامنظم را شامل می شوند می توانند نشانه کمبود آهن در بدن باشند.

همان طور که گفته شد وقتی هموگلوبین خون پایین باشد، اکسیژن کمتری به سراسر بدن رسانده می شود و قلب برای جبران این کمبود اکسیژن، مجبور است سریع تر و محکم تر فعالیت کند تا اکسیژن بیشتری را به بخش های مختلف بدن برساند. این اتفاق می تواند منجر به احساس نامنظمی و یا سریع تر بودن ضربان قلب نسبت به حالت طبیعی شود.

گفتنی است این روند در مواردی استثنایی می تواند منجر به بزرگ شدن قلب، سوفل قلب و یا نارسایی قلبی شود. منظور از سوفل قلب، صدا هایی نامعمول است که در بین ضربان های قلب شنیده می شود. البته این علائم نیز نسبت به سایر علائم یاد شده دارای شیوع کمتری هستند و در واقع فرد باید مدت زمان زیادی درگیر کمبود آهن باشد تا با این علائم مواجه شود.

۶- پوست و موی خشک و آسیب دیده
پوست و موی خشک و آسیب دیده نیز می تواند از علائم فقر آهن باشد. نکته جالب اینکه این اتفاق نیز ناشی از اکسیژن ناکافی در ارگان ها است. اگر اکسیژن کافی به پوست و مو ها رسانده نشود دچار خشکی و ضعف خواهند شد. خوب است بدانید کمبود آهن شدید با ریزش مو مرتبط است. البته ریزش چند مو در روز و در حین شستشو یا شانه زدن طبیعی است، اما اگر فردی دچار ریزش مو به طور توده ای و یا بیش ازحد طبیعی باشد باید این موضوع را بررسی کرد.

۷- تورم و احساس درد در زبان و دهان
گاهی اوقات با نگاه کردن به درون و یا اطراف دهان می توان متوجه کمبود آهن شد. اگر زبان دچار تورم، التهاب، رنگ پریدگی و یا سطح صاف غیرطبیعی باشد، می تواند از علائم کمبود آهن باشد. هموگلوبین پایین ناشی از کمبود آهن می تواند باعث رنگ پریدگی زبان و میوگلوبین پایین در بدن می تواند باعث درد، تورم و التهاب زبان شود.

میوگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز خون است که عضلات از جمله عضله زبان را پشتیبانی می کند. همچنین کمبود آهن می تواند باعث خشکی دهان، خراش های قرمز دردناک در گوشه های دهان و زخم های داخل دهان شود.

۸- پای بی قرار
کمبود آهن با سندروم پای بی قرار مرتبط است. سندروم پای بی قرار، نوعی مشکل یا بیماری است که فرد مبتلا به آن در حین استراحت، به ویژه در اواخر شب و به هنگام خواب دچار احساس ناخوشایندی مثل خارش، خزیدن حشره، و یا احساس نامطلوب دیگری در پا شده و به ناچار به تکان دادن پا های خود می پردازد. البته دلیل اصلی این سندروم فعلاً مشخص نشده، اما ۲۵ درصد از افرادی که سندروم پای بی قرار دارند دچار کمبود آهن هستند و هر چه کمبود آهن شدیدتر باشد، علائم این سندروم نیز شدیدتر خواهد بود.

۹- ناخن های قاشقی و شکننده
یکی از نشانه های کمبود آهن که کمتر شایع است، ناخن های شکننده و قاشقی شکل است. به این شرایط کویلونیکیا می گویند. این مشکل معمولاً با ناخن های شکننده که به راحتی ترک می خورند و می شکنند شروع می شود و با ادامه روند کمبود آهن، ممکن است به وقوع شرایط ناخن های قاشقی منتهی شود که درواقع وسط ناخن گود شده و اطراف آن به بالا متمایل می شوند و ناخن حالتی شبیه به قاشق به خود می گیرد. البته گفتنی است این مورد از موارد نادر است و در فقر آهن و کم خونی بسیار شدید دیده می شود.


فقر آهن با بدنتان چه می‌کند؟
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • فقر آهن با بدنتان چه می‌کند؟


  در این مطلب به ۱۰ نشانه کمبود آهن اشاره شده است.
 • یک نخ سیگار با بدنتان چه می‌کند؟


  مصرف سیگار حتی یک عدد در روز اثرات مخرب بسیاری براندامهای درونی بدن دارد، از معده درد گرفته تا عفونت گوش و سرطان ریه.
 • این ورزش کل بدنتان را قوی می کند!


  سلامت نیوز: اگر تا به حال کسی را در پارک دیده اید که از زمین روی نیمکت ها می پرد و این حرکت را تکرار می کند و با خود فکر کرده اید برای چه این همه انرژی برای این کار استفاده می کنند جوابتان این است: آنها در حال تمرین پلیمتریک هستند. به گزارش سلامت ن
 • 5 خوراکی که التهاب بدنتان را از بین می‌برد


 • ۵ خوراکی که التهاب بدنتان را از بین می برد


  سلامت نیوز:در برخی موارد واکنش های التهابی که در بدن رخ می دهد با دردسر های بسیاری برای افراد همره می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در برخی مواقع بدن با واکنش هایی التهابی مانند خارش و تغییر رنگ مواجه می شود؛ عوارضی که
 • ۹ عضو بدنتان که زودتر پیر می‌شوند!


  در این مطلب به ۹ عضو بدن می پردازیم که نشانه های پیری زودتر در آن ها نمایان می شود.
 • بلا‌های بانمکی که سر بدنتان می‌آورید!


  محققان هشدار می‌دهند رژیم غذایی سرشار از میوه، غلات کامل و سبزیجات برگدار سبز خطرات ناشی از مواد غذایی حاوی مقدار بالا نمک را تعدیل نمی‌کند.
 • بدنتان بو می‌دهد؟ این عصاره غوغا می کند!


  تقریبا همه می‌دانند که آن دسته از مواد غذایی، ادویه‌ها و چاشنی‌هایی که بوی شدیدی دارند، می‌توانند بوی بدی به دهان بدهند. با این‌حال، کمتر کسی می‌داند که بوی بد ناشی از خوردن این مواد غذایی تا چندین ساعت در منافذ پوستی باقی می‌ماند و بوی بدی به عرق بد
 • با این روش ها بدنتان را هر روز سم زدایی کنید


  شما تقریبا هر روز مقداری سم وارد بدنتان می‌کنید، تا جایی که به حدی می‌رسد که مشکلی ایجاد می‌کند. اگر هر روز قدمی برای سم‌زدایی از بدن بردارید، احتمال اینکه بعداً به مشکل بزرگی برخورد کنید بسیار کمتر خواهد شد، چون میزان سمی بودن بدنتان بسیار پایین است
 • میوه‌ای که چربی‌های بدنتان را آب می‌کند


  محمدآذرفر متخصص تغذیه در خصوص خواص آواکادو برای کاهش وزن توضیح داد: محققان می‌گویند با خوردن روغن آووکادو در غذا‌های مختلف می‌توان چربی‌های شکمی را تا حدود زیادی کاهش داد و در نتیجه خطر ابتلا به سندروم متابولیک در فرد کاهش پیدا خواهد کرد.
 • میوه‌ای که چربی‌های بدنتان را آب می‌کند


  محمدآذرفر متخصص تغذیه در خصوص خواص آواکادو برای کاهش وزن توضیح داد: محققان می‌گویند با خوردن روغن آووکادو در غذا‌های مختلف می‌توان چربی‌های شکمی را تا حدود زیادی کاهش داد و در نتیجه خطر ابتلا به سندروم متابولیک در فرد کاهش پیدا خواهد کرد.
 • میوه‌ای که چربی‌های بدنتان را آب می‌کند


 • میوه‌ای که چربی‌های بدنتان را آب می‌کند


  یک متخصص تغذیه گفت: با خوردن روغن آووکادو در غذاهای مختلف می‌توان چربی‌های شکمی را تا حدود زیادی کاهش داد و در نتیجه خطر ابتلا به سندروم متابولیک در فرد کاهش پیدا خواهد کرد.
 • اشتباهاتی که بدنتان را نابود می کند


 • 8 خوراکی که رگ های بدنتان را پاکسازی می‌کند


  سیر ماده غذایی شماره یک برای پاکسازی رگ‌ها محسوب می‌شود اگر نمی‌خواهید رگ‌هایتان به این زودی‌ها دچار انسداد شود و مشکلات بعدی به بار بیاورد سیر را در برنامه تان بگنجانیم.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان