بازدید: 16

رده‌بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1533656
ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بالای نرخ ارز شده بود، کاسته شد. در اواخر مهرماه نیز با اختیارات ویژه‌ای که سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز و اصلاح نظام بانکی به رئیس‌کل جدید بانک مرکزی دادند این روند کاهنده تقویت شد به‌‌طوری که هفته‌هاست نرخ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان باقی‌مانده است.

پایگاه خبری تحلیلی فردا:

رده بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول

اقتصاد ایران از ابتدای سال جاری تاکنون دستخوش تحولات متعددی بود که در بازه های زمانی مختلف بازارهای اقتصادی کشور را تحت الشعاع قرار داد. بررسی بازارهای پنج گانه ارز، طلا، مسکن، سرمایه (بورس) و پول (بانک) طی 9 ماه گذشته نشان می دهد بازدهی و سود هرکدام از این بازارها با توجه به شرایط اقتصادی کشور متفاوت بوده است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که بازار ارز به واسطه جهش قابل توجهی که از ابتدای سال جاری تا اواخر تابستان تجربه کرد، صدرنشین بازارهای پربازده کشور و با 118 درصد بازدهی، بازار بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری بوده است.

در این مدت بازار طلا و سکه نیز در رقابت تنگاتنگی با بازار ارز قرار داشت و براساس آمار، بازدهی این بازار 121 درصد برآورد شده است. تجربه نشان داده سرمایه گذاری در بازار طلا همواره سرمایه گذاری سودآوری بوده است به ویژه زمانی که ارزش دلار کاهش می یابد؛ درواقع میان ارزش دلار و بهای طلا یک رابطه معکوس وجود دارد؛. اما با وجود این، طی 9 ماه گذشته حتی در بحبوحه نوسانات شدید دلار و بحران های اقتصادی کشور، بازار طلا و سکه به عنوان یک مأمن برای سرمایه گذاری، مورد توجه دارندگان سرمایه قرار داشته است.

اما پس از بازار ارز و طلا در 9 ماه گذشته، اهمیت سرمایه گذاری در بازار مسکن به حدی بوده که مسکن را در رده کالاهای سرمایه ای و پربازده قرار داده است. بازار مسکن در نخستین ماه های سال جاری و پس از یک رکود عمیق، تحرک قابل توجهی را به خود دید و پابه پای بازار ارز و طلا، صحنه رقابت صاحبان سرمایه شد. روند رو به رشد قیمت مسکن و بازدهی 125 درصدی سرمایه گذاری در این بخش، اگرچه حسن ختام رکود بازار مسکن شد، اما رویای خانه دار شدن قشر متوسط جامعه را نیز به رویایی دست نیافتنی تبدیل کرد.

رده بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول

در کنار سه بازار پربازده کشور که در 9 ماه گذشته سرمایه های فراوانی را به سوی خود جلب کرد، بازار سهام یا بورس اوراق بهادار نیز با ۶۲ درصد بازدهی، سود قابل قبولی را نصیب سهامداران خود کرد. از سوی دیگر بازار پول یا سپرده های بانکی نیز در ۹ ماهه امسال نزدیک به ۱۵ درصد بازدهی به همراه داشت که به نظر می رسد با اجرای بخشنامه های بانک مرکزی و تعیین نرخ سود 10 تا 15 درصد برای سپرده های بانکی، این بازار رفته رفته جذابیت خود را برای سرمایه گذاری از دست می دهد.

رده بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول

سود 118 درصدی در بازار ارز بازار ارز از نظر بازدهی با 118 درصد در صدر بازارهای سرمایه گذاری قرار گرفته است. در حالی که نرخ دلار به عنوان شاخص بازار ارز در روز پایانی سال گذشته چهارهزار و 770 تومان بود این نرخ پس از نوسانات بسیار در پایان آذرماه به ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. همچنین از میان ارزهای عمده بازار، یورو نیز در ۹ ماهه امسال ۹۵ درصد بازدهی داشته است به طوری که نرخ این ارز از پنج هزار و ۸۳۶ تومان در روز پایانی سال گذشته به ۱۱ هزار و ۳۸۲ تومان در روز پایانی آذرماه رسید.

ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد اما پس از تغییر سیاست های بانک مرکزی به تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بالای نرخ ارز شده بود، کاسته شد. در اواخر مهرماه نیز با اختیارات ویژه ای که سران سه قوه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز و اصلاح نظام بانکی به رئیس کل جدید بانک مرکزی دادند این روند کاهنده تقویت شد به طوری که هفته هاست نرخ دلار در کانال ۱۰ هزار تومان باقی مانده است.

121 درصد بازدهی در بازار سکه و طلا

آن دسته از افرادی که از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، سرمایه خود را در بازار طلا و سکه سرمایه گذاری کرده اند، توانسته اند سودی 121 درصدی کسب کنند. براساس آمار موجود، قیمت سکه تمام بهار آزادی از یک میلیون و 570 هزار تومان در نخستین روز فروردین ماه 97 به سه میلیون و 480 هزار تومان در روز پایانی پاییز رسیده است. همچنین در این بازار هر گرم طلای ۱۸عیار با بازدهی 3/97 درصدی همراه بوده است. قیمت این کالا که در روز پایانی سال گذشته ۱۵۳ هزار و ۳۴۱ تومان بود در پایان آذر به ۳۰۲ هزار و ۶۷۰ تومان رسید. در این بازار نیز همراه با ارز در نیمه نخست سال شاهد نوسانات قیمتی بالایی بودیم که قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی را به بیش از چهارمیلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش داد و در آن دوره بازدهی این محصول نیز به بیش از ۱۸۰ درصد رسید؛ اما با افت التهابات در بازار ارز این بازار نیز رو به آرامش گذاشت. با وجود این، قیمت فعلی انواع سکه و طلا نسبت به سال گذشته با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

رقابت بازار مسکن و بورس

فروردین ماه سال جاری، اتفاق قابل توجهی در حوزه نرخ گذاری ارز رخ داد و معاون اول رئیس جمهوری، در یک اقدام پیش بینی نشده، نرخ ارز را به صورت تک نرخی 4200 تومان اعلام کرد. تک نرخی شدن ارز، سایر بازارهای اقتصادی کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد. یکی از این بازار ها، بازار سرمایه بود که پس از تک نرخی شدن ارز اثرات متفاوتی بر نمادهای معاملاتی بازار سهام گذاشت. برای مثال با افزایش نرخ دلار تا ۶ هزار تومان، صف های خرید در نماد معاملاتی مربوط به شرکت های صادرات محور تشکیل شد و در مقابل در برخی نمادها که مواد اولیه آنها از خارج کشور تامین می شود ازجمله خودرویی ها، صف های طولانی فروش در تالار شیشه ای تشکیل شد.

به عبارت دیگر، این بازار تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز تحولات قابل توجهی را تجربه کرد و توانست بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد. اما با افت نرخ ارز و همچنین تغییر شرایط اقتصادی شاخص کل بورس با ریزش های زیادی همراه شد. به این ترتیب شاخص کل بورس که خود را برای دستیابی به ۲۰۰ هزار واحد آماده می کرد با ریزش های پی درپی به کانال ۱۵۶ هزار واحدی رسید. در روز پایانی سال گذشته پرونده بورس تهران با شاخص ۹۶ هزار و ۲۸۹ واحدی بسته شد که این عدد در پایان پاییز امسال به ۱۵۶ هزار و ۸۳ واحد رسید.

بازار سهام طی مدت مذکور، متاثر از رشد قیمت در بازار مسکن با تغییراتی همراه شد. تا پیش از افزایش قیمت مسکن، بازار سهام سومین بازار پربازده محسوب می شد، اما بازدهی 125 درصدی بازار مسکن، جایگاه نخست بازارهای پربازده کشور را به این بازار اختصاص داد.

براساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران در ابتدای فروردین ماه سال 97، چهارمیلیون و 260 هزار تومان بوده که این رقم در پایان آذرماه به 9 میلیون و 600 هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب 4.1 و 91.8 درصد افزایش نشان می دهد. تعداد معاملات انجام شده آپارتمان های مسکونی شهر تهران نیز در آذرماه سال ۱۳۹۷ به 6.8 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.6 و 61.7 درصد کاهش نشان می دهد.

بازار کم رمق سپرده های بانکی

بازدهی بازار پول و سپرده های بانکی به دلیل نرخ سود ثابتی که دارد همواره باعث شده است این بازار در نوسانات بالای قیمتی که سایر بازارها دارند، در انتهای جدول بازدهی قرار گیرد. بنابراین در پایان آذرماه امسال بازدهی این بازار با محاسبه نرخ سود ۲۰ درصدی برای سپرده های بانکی به نزدیک ۱۵ درصد می رسد. این در حالی است که طی ماه های اخیر، بانک مرکزی برنامه های متعددی را برای کاهش نرخ سود بانکی در این بازار آغاز کرده است. بر همین اساس در اولین گام این بانک نرخ سود سپرده های روزشمار را به ماه شمار تغییر داد. تا پیش از آن سپرده های کوتاه مدت سود روزشمار دریافت می کردند که با این مصوبه میانگین مانده حساب در پایان هر ماه ملاک پرداخت سود با نرخ ۱۰ درصد خواهد بود.

سود 69 درصدی بازار خودرو

 در کنار بازارهای پنج گانه پربازده کشور که معمولا صاحبان سرمایه را به سوی خود جلب می کند، بازار خودرو نیز در ایران یکی از بازارهایی بود که طی 9 ماه گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی در آن انجام شده است. کارشناسان اقتصادی معتقدند سرمایه گذاری در بازار خودرو، آن هم خودرویی که از نظر استانداردهای کمی و کیفی اما و اگرهای زیادی دارد، سرمایه گذاری پربازده ای محسوب نمی شود و بیشتر شبیه هدررفت سرمایه است. به هر حال به دنبال بحران های اقتصادی اخیر، دو شرکت خودروسازی کشور با اجرای طرح پیش فروش خودرو، حجم قابل توجهی از نقدینگی را جذب کردند. براساس آمار موجود، قیمت یک خودروی داخلی مانند پراید، در ابتدای سال جاری 21 میلیون و 300 هزار تومان بود در حالی که قیمت همان پراید در پایان آذرماه با 69 درصد افزایش قیمت به 36 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است. نکته قابل توجه اینکه قیمت پراید در یک بازه زمانی هرچند کوتاه، تا سقف 40 میلیون تومان نیز افزایش یافت. این موضوع نشان می دهد بازار خودرو در کشور همانند سایر بازارها توانسته جایی میان سایر بازارهای پربازده باز کند.

 

منبع: فرهیختگان


رده‌بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • رده‌بندی سودآورترین بازارها در ۹ ماه اول


  ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بالا
 • سودآورترین بازارها تا سال آینده کدامند؟


  رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی گفت: اگر دولت نرخ ارز را دستوری پایین نگه ندارد نرخ ارز سال آینده بیش از ۴ هزار تومان خواهد شد.
 • رده‌بندی سودآورترین بازار‌ها در ۹ ماه اول


  ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد، اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بال
 • رده‌بندی سودآورترین بازار‌ها در ۹ ماه اول 


  ناگفته نماند نرخ دلار در یک بازه زمانی و البته برای مدت کوتاهی به بیش از ۱۸ هزار تومان افزایش یافت. این امر موجب شد بازدهی این بازار به بیش از ۲۷۰ درصد نیز برسد، اما پس از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی به‌تدریج از التهاب بازار و هیجاناتی که باعث رشد بال
 • وضعیت بازارها در این هفته چگونه خواهد بود؟ / پیش‌بینی روند بازارها


  در هفته گذشته همان‌طور که تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود نزولی بودن روند دلار ادامه یافت و در بازار سهام نیز با کاهش نااطمینانی‌های سیاسی روند بازار کمی بهبود یافت.
 • سودآورترین کمپانی های جهان (+عکس)


  اخیرا بخش چینی زبان وب سایت این مرکز رسانه ای عظیم (در ژاپن) گزارشی را تحت عنوان با ارزش ترین کمپانی های جهان در سال 2017 منتشر کرده که برای امروز در پول نیوز بدان خواهیم پرداخت.
 • GTA V، سودآورترین بازی تاریخ شد


  با ثبت رقم 6 میلیارد دلار از سپتامبر 2013 بدین طرف، عنوان سودآورترین بازی دنیای سرگرمی و گیم به بازی GTA V رسید.
 • اپ استور سودآورترین فروشگاه اپل


  بی شک اپل یکی از بزرگ ترین ماشین های پول سازی در جهان محسوب می شود.
 • آرامکو؛ سودآورترین شرکت جهان


  رتبه اعتباری A پلاس فیتچ، نخستین رتبه اعتباری آرامکو است که برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کند. این شرکت قرار بود عرضه اولیه عمومی سهام خود را در سال ۲۰۱۸ انجام دهد اما آن را تا سال ۲۰۲۱ به تأخیر انداخت.
 • سودآورترین انواع آجیل کدامند؟


  آمارهای ۱۲ ماهه سال گذشته گویای آن است که در این مدت یک میلیارد و ۷۱۹ میلیون دلار انواع خشکبار صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل آن هفت درصد کاهش داشته است.
 • سودآورترین نامزدهای اسکار امسال


  کدامیک از ۹ فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم برنده جایزه می‌شود؟ پاسخ این پرسش هفته آینده مشخص می‌شود. اما می‌توان به این پرسش پاسخ داد: کدامیک از این ۹ فیلم سودآورتر بوده است؟
 • سودآورترین نامزدهای اسکار امسال


  کدامیک از ۹ فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم برنده جایزه می‌شود؟ پاسخ این پرسش هفته آینده مشخص می‌شود. اما می‌توان به این پرسش پاسخ داد: کدامیک از این ۹ فیلم سودآورتر بوده است؟
 • سودآورترین کمپانی های جهان در سال 2017 (+عکس)


  از بین 10 شرکت اول رده بندی تنها 3 کمپانی افزایش سود داشته اند که به ترتیب شامل آلفابت با افزایش 19.1 درصد، سامسونگ با 16.8 درصد و جی پی مورگان با 1.2 درصد می شود.
 • سودآورترین محصول صادراتی آمریکا چیست؟


  نباید فراموش کرد که دلار نیرومند ضرر‌های خاص خودش را نیز دارد، به‌ویژه هنگامی که صحبت از صادرات کالا‌های آمریکایی به دیگر کشور‌ها می‌شود، بهای تمام شده محصولات این کشور بالاتر می‌رود و در نتیجه از رقابت‌پذیری آن‌ها در برابر کالا‌های تولید شده در کشور
 • سودآورترین محصول صادراتی آمریکا چیست؟


پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

همان بهتر که پارسال از برجام خارج می شدیم/ دولتی ها گزارشی از صرفه جویی دستگاه های دولتی ارائه کنند

همان بهتر که پارسال از برجام خارج می شدیم/ دولتی ها گزارشی از صرفه جویی دستگاه های دولتی ارائه کنند

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

مرکز نگهداری زندانیان در فلوریدا/ گزارش‎هایی که درباره کتک زدن، شکنجه و تجاوز به زندانیان افشا شد

مرکز نگهداری زندانیان در فلوریدا/ گزارش‎هایی که درباره کتک زدن، شکنجه و تجاوز به زندانیان افشا شد

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است