بازدید: 15

دموکرات‌ها بر دیوار ترامپ یادگاری نمی‌نویسند

صدور فرمان ریاست جمهوری برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک جزو اولین اقدام‌هایی بود که ترامپ بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ انجام داد.
سرويس بين الملل جوان آنلاين: امنیت یکی از مقوله های اصلی بود که دونالد ترامپ توانست با تأکید و تبلیغ بر آن به مقام ریاست جمهوری امریکا برسد و یکی از محور های اصلی او در این زمینه ساختن دیواری به طول ۳۲۱۸ کیلومتر در امتداد مرز امریکا با مکزیک بود. «یک دیوار بزرگ خواهم ساخت، هیچ کس نمی تواند بهتر از من دیوار بسازد. باور کنید. من این دیوار ها را با هزینه زیادی خواهم ساخت.» «من یک دیوار بسیار بسیار بزرگ در مرز جنوبی مان خواهم ساخت و مکزیک را مجبور خواهم کرد هزینه آن را بپردازد.» او با این حرف ها و وعده ها به کاخ سفید رسید و حالا بعد از دو سال می خواهد به وعده خود عمل کند، اما معلوم شده که از حرف تا عمل فاصله زیادی است. گذشته از اینکه ترامپ طی این مدت و حتی روز های اخیر تا مقداری عقب نشینی کرده، اما دموکرات ها با پیروزی در انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان و به دست گرفتن اکثریت این مجلس قصد دارند به هر قیمتی که شده مقابل او بایستند. ایستادگی دموکرات ها نه تنها می تواند اصل ساختن دیوار مرزی را به محاق ببرد بلکه می تواند آینده سیاسی ترامپ و رسیدن او به دور دوم ریاست جمهوری را هم دچار مشکل کند.

دیوار تکه پاره

صدور فرمان ریاست جمهوری برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک جزو اولین اقدام هایی بود که ترامپ بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ انجام داد. هر چند او آن موقع تاریخ دقیقی برای ساخت این دیوار مشخص نکرد، اما پیش بینی کرد که «ظرف چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.» نکته دیگری که به آن اشاره کرد مربوط می شد به هزینه ساخت دیوار که باز مدعی شد مکزیک این هزینه را پرداخت خواهد کرد هر چند در حرف او نسبت به قبل از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تغییری دیده می شد. در واقع، او مثل قبل نگفت که مکزیک هزینه ساخت دیوار را خواهد پرداخت بلکه معتقد بود هزینه ساخت دیوار از محل مبادلات مالی با مکزیک تأمین می شود. این نخستین عقب نشینی او بود، چون می دانست به اجرا درآمدن آن فرمان به راحتی انجام نمی شود و تجربه این دو سال هم مؤید این موضوع است، چون کنگره ای با اکثریت هم حزبی های او هم حاضر نشد در ژانویه ۲۰۱۸ لایحه ۱۸ میلیاردی برای مرحله اولیه ساخت دیوار را تصویب کند. تمام حمایت مالی که ترامپ از این کنگره به دست آورده در حد تعمیر، ساخت یا جایگزین کردن موانع و تجهیزات کنترل مرزی در نقاط پراکنده ای از مرز بود نه بیشتر از این. به این ترتیب، تنها کاری که ترامپ در دو سال گذشته کرده انجام عملیات هایی نظیر تعویض ۲۲ کیلومتر نرده های کهنه فلزی با نوعی دیوار در سن دیه گو، ساخت سه کیلومتر دیوار اولیه در کالیفرنیا، حدود ۳۲ کیلومتر دیوار مرزی جدید در سانتا ترزا از ایالت نیومکزیک و چند کیلومتر دیگر بوده است. نتیجه کار تنها ساخت تکه و پاره ای از دیوار طی دو سال گذشته است که به وضوح فاصله زیادی از شعار و وعده ای دارد که ترامپ با آن رأی شهروندان ایالات جنوبی امریکا را به دست آورد و این نتیجه در حالی بود که دموکرات ها هنوز اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را به دست نیاورده بودند.

تعطیلی دولت

بعد از برگزاری انتخابات میان دوره ای و پیروزی دموکرات ها در مجلس نمایندگان دیگر جای شک و تردیدی باقی نماند که ترامپ دو سال دوم ریاست جمهوری اش را با دردسر طی خواهد کرد. این دردسر خیلی زود بر سر بودجه درخواستی ترامپ برای ساخت دیوار مرزی به وجود آمد. در واقع، ترامپ که می دانست دموکرات ها نظر خوشی نسبت به دیوار او ندارند به مقدار زیادی از لایحه سال قبل کم کرد و به جای ۱۸ میلیارد دلار فقط درخواست ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را کرده، اما دموکرات ها به این حد هم حاضر نشده و درخواست او را رد کرده اند و تنها بودجه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری را قبول کرده اند که این پول را تنها می توان برای امور امنیت مرزی مثل حصارکشی، دوربین های کنترل و مراقبت های مرزی مصرف کرد. ترامپ در مقابل مخالفت سرسختانه دموکرات ها دست کم یک چهارم از دولت فدرال را تعطیل کرده که در نتیجه این کار، ۳۸۰ هزار کارمند دولت تحت عنوان شغل های غیرضروری به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده اند و ۴۲۰ هزار نفر دیگر هم که کارشان ضروری تشخیص داده شده، بدون حقوق به کار خود ادامه می دهند. این میزان از تعطیلی دولت نه تنها بر زندگی این کارمندان و خانواده هایشان تأثیر گذاشته بلکه زندگی میلیون ها امریکایی هم تحت تأثیر قرار گرفته که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با شغل این کارمندان ارتباط داشتند. برای مثال، تنها دادگاه صادرکننده گواهی ازدواج در شهر واشنگتن تعطیل شده و شهروندان این شهر باید تا بازگشایی دوباره دولت صبر کنند. بسیاری از مراکز تفریحی و فرهنگی مثل پارک ها، موزه ها، باغ وحش ها و گالری های هنری به وضعیت مشابهی دچار شده اند و حتی بخش قابل توجهی از کارمندان آژانس فضایی امریکا (ناسا) مجبور شده اند به مرخصی اجباری بروند زیرا کار آن ها در بخش غیرضروری طبقه بندی شده است. وضعیت در بخش مشاغل ضروری در مراکزی مثل اداره حفاظت از مرز ها و گمرک، اداره تحقیقات فدرال، اداره مبارزه با مواد مخدر، اداره زندان ها، گارد ساحلی و مراکز آتش نشانی هم بهتر از این نیست چراکه برخی نیرو های این مراکز به مرخصی اجباری رفته اند و مابقی هم از عهده تمام کار ها برنمی آیند جدا از اینکه فعلاً خبری از حقوق نیست. نزدیک به سه هفته است که وضع به این منوال پیش رفته و دو، سه دور مذاکره ترامپ با رهبران ارشد دموکرات در کنگره هم بی نتیجه مانده است. ترامپ خواست با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری و اعلام وضعیت اضطراری ملی، کنگره و دموکرات ها را دور بزند، اما نطق تلویزیونی ۹ دقیقه ای او در روز چهارشنبه ۹ ژانویه نشان داد که دست کم فعلاً قصد این کار را ندارد و به جای آن می خواهد با هوادارانش حرف بزند.

گروکشی های دو طرفه

ترامپ در این نطق تلویزیونی حرف جدیدی برای گفتن نداشت و همان موضوعات قبلی مهاجرت غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر و صرف میلیارد ها دلار برای مبارزه با این پدیده ها را تکرار کرد. شاید به نظر برسد این نطق تلویزیونی او بیشتر از سر درماندگی در مقابل سرسختی دموکرات ها باشد، اما با توجه به سفر به مناطق مرزی در جنوب کشور، به نظر می رسد سعی دارد از فشار افکار عمومی در دوئل با دموکرات ها استفاده بکند. رهبران دموکرات مثل نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا، ترامپ را متهم می کنند که با ایجاد بحران ساختگی و دامن زدن به ترس و تفرقه و تعطیلی دولت، مردم امریکا را به گروگان گرفته است. این استدلال آن ها درست است و باید گفت: ترامپ حتی آگاهانه از تمام این تاکتیک ها برای تسلیم آن ها و تصویب بودجه مورد نظرش استفاده می کند، اما باید گفت: خود همین دموکرات ها هم لایحه بودجه را برای عقب نشستن از خواسته اش به گروگان گرفته اند. در واقع، دموکرات ها به خوبی می دانند با تصویب بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری خدمتی به ترامپ کرده اند که حتی هم حزبی های او هم حاضر به انجام دادن آن نشده بودند. در واقع، آن ها می دانند با تصویب این بودجه نه تنها بزرگ ترین لطف را به ترامپ کرده اند تا دست کم در سطح نمایشی به وعده خود عمل کند بلکه یکی از کارت های اصلی تبلیغاتی را به او داده اند تا از آن در دو سال دیگر و برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ استفاده بکند.

۲ سال سخت

برآورد ها نشان می دهد ترامپ دو سال سختی را پیش رو خواهد داشت. جدا از اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان، تحقیقات رابرت مولر و افت شاخص های اقتصادی از جمله مشکلات عمده ای است که ترامپ در این دو سال با آن ها دست به گریبان خواهد بود. تحقیقات مولر در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته تاکنون چندین بار تا یک قدمی ترامپ رسیده و پل مانافورت، نخستین رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ، و مایکل کوهن، وکیل شخصی ترامپ، از جمله نزدیک ترین افراد به ترامپ بوده اند که قربانی این تحقیقات شده اند و برخی احتمال می دهند که دموکرات های مجلس نمایندگان منتظر نتیجه تحقیقات او هستند تا برنامه استیضاح ترامپ را کلید بزنند. مشکل اقتصادی همین حالا و با تعطیلی دولت خود را نشان داده چراکه این تعطیلی باعث شده یارانه ۱۲ میلیاردی به دست کشاورزان برای خرید بذر مورد نیازشان نرسد. از طرف دیگر، معلوم نیست سرنوشت مذاکرات امریکا و چین بر سر جنگ تعرفه به کجا برسد تا کشاورزان امریکایی امید به صادرات بیشتر به چین داشته باشند. سقوط قابل توجه شاخص سهام در بورس داو جونز وجه دیگر از بحران پیش رو برای ترامپ را نشان می دهد که گفته می شود این سقوط از زمان بحران اقتصادی در ۱۱ سال قبل بی سابقه بوده و به همین جهت هم برخی از تحلیلگران اقتصادی مثل مایکل ویلسون، استراتژیست ارشد بانک مورگان استانلی، کسادی بازار تا میزان ۵۰ درصد را برای سال جاری میلادی پیش بینی می کنند. شاید ترامپ در دو سال نخست با روش های ناگهانی و غیرمنتظره ای مثل خروج از پیمان آب و هوایی یا جنگ تعرفه با چین و اروپا توانست رونقی به کسب و کار بدهد، اما حالا آثار منفی این روش ها اندک اندک نمایان می شود و دیگر نمی تواند در دو سال بعد از دستاورد های اقتصادی خود بگوید. او مجبور است روی شعار های تند و ناسیونالیستی مثل دیوار مرز مانور بدهد و به همین جهت هم ساخت آن در زمان فعلی برای او حیاتی است. ترامپ فردی غیرقابل پیش بینی است و معلوم نیست او از گزینه وضعیت اضطراری ملی و اختیارات ریاست جمهوری استفاده می کند یا در نهایت تسلیم دموکرات ها خواهد شد تا شاید در بودجه سال بعد برای تصمیم خود فکری بکند، اما روشن است که او اگر از حالا دست به کار ساختن این دیوار نشود، دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری در دو سال بعد چیز قابل توجهی در چنته نخواهد داشت.

دموکرات‌ها بر دیوار ترامپ یادگاری نمی‌نویسند
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان