بازدید: 14

ایست موقت به دکترسازی پولی!

تصمیم بر سر خصوصی‌شدن آموزش پزشکی را شاید بتوان نخستین آزمون جدی سعید نمکی سرپرست تازه نفس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانست. میراث سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی برای این وزارتخانه یکی دوتا نیست، اما آخرین و پرحاشیه‌ترین میراث وی خصوصی‌سازی آموزش پزشکی بود که چند روز پس از رفتنش از ساختمان ایوانک این بخشنامه از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت برای اجرا ابلاغ شد؛ نامه‌ای که به محض ابلاغ با واکنش شدید فعالان دانشجویی و کارشناسان حوزه سلامت و آموزش هم مواجه شد. تلاقی این ماجرا با انتصاب سعید نمکی به سرپرستی وزارت بهداشت همراه بود و همین مسئله وی را در همان آغاز راه در مسیر آزمونی سخت قرار داد‌ه است؛ آزمونی که سرپرست وزارت بهداشت برای مواجه با آن در نخستین گام در نامه‌ای به معاونت آموزشی این وزارتخانه بر بازنگری آیین‌نامه خصوصی‌سازی رشته‌های پزشکی تأکید کرد.
«بالغ بر ۹۱ دانشکده پزشکی در کشور داریم که خوشبختانه با اجرای برنامه تحول در آموزش پزشکی، توانستیم در رشته های علوم پزشکی نظیر دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی رشد کمی را متوقف کنیم»؛ این بخشی از اظهارات دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های پزشکی کشور و تأکید وی بر کیفی سازی آموزش پزشکی است، اما انگار پیش از رفتن از وزارت بهداشت به یک باره تغییر عقیده داد و تصمیم گرفت تا آموزش پزشکی را هم مانند حوزه های علوم انسانی و فنی مهندسی خصوصی کند. در این میان به نظر می رسد مدیران ساختار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نخستین کسانی باشند که آمادگی تأسیس مراکز خصوصی آموزش پزشکی را دارند و می توانند مجوز های لازم برای این کار را راحت تر از دیگران تهیه کنند، به خصوص آنکه این افراد خودشان سیاستگذار هم بوده اند و به چم و خم های وزارت بهداشت در کنار ساز و کار های بخش خصوصی تسلط کامل دارند.

چراغی که به خانه رواست!
همین حالا هم دکترشدن پولدار ها خیلی سخت نیست. آن ها می توانند به راحتی و حتی بدون پشت سر گذاشتن هفت خوان کنکور، وارد دانشگاه های کشور هایی همچون روسیه، لهستان و مجارستان شوند. اما این دانشجویان قرار نیست از همین دانشگاه ها فارغ التحصیل شوند بلکه تنها با گذراندن ۳۶ واحد در دانشگاه کشور مذکور به دانشگاه های ایران باز می گردند! در واکنش به داغ شدن این بازار بود که وزیر بهداشت سابق آیین نامه جدیدی ابلاغ کرد، اینکه از ابتدای سال ۲۰۱۹ هر فردی از ایران در هر دانشگاهی در خارج از کشور در حوزه علوم پزشکی وارد شود، تا پایان مقطع تحصیلی باید در همان دانشگاه تحصیل کرده و در حین تحصیل نمی تواند به دانشگاه های ایران منتقل شود، اما افرادی که تاکنون وارد دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت شده اند، تسهیلاتی فراهم شده که با گذراندن ۳۶واحد تحصیلی بتوانند به داخل کشور منتقل شوند و این قانون برای مدت دو سال اعتبار دارد. هاشمی گفته بود «روا نیست که دانشجویان ایرانی با معدل های بالا را از تحصیل محروم کنیم و به جای آن ها افرادی که به واسطه دلالان به خارج از کشور می روند را در دانشگاه ها پذیرش کنیم که به خودشان و هم آموزش پزشکی کشور، آسیب وارد کنند»، اما انگار بازار داغ این آموزش ها مسئولان حوزه بهداشت درمان و آموزش پزشکی را هم غلغلک داد تا خودشان وارد این عرصه شوند و به جای آنکه بچه پولدار ها برای دکترشدن به خارج از کشور بروند، همین جا در مملکت خودمان دکتر شوند و مؤسسات خصوصی آموزش پزشکی سودش را به جیب بزنند.

نیروی انسانی در پزشکی کافی است!
در بخشنامه خصوصی سازی، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن اشاره بر این نکته که نیازسنجی و برآورد نیروی انسانی موردنیاز بخش سلامت، نشان می دهد در بسیاری از رشته ها یا مقاطع علوم پزشکی، تربیت نیروی انسانی به میزان مکفی صورت گرفته، تأکید کرده است: «امیدواریم با ورود بخش خصوصی توانمند، شاهد ارتقای کیفی آموزش عالی بخش سلامت باشیم و وزارت بهداشت از تکرار تجربه سایر بخش های آموزشی کشور در تأسیس مؤسسات بی شمار و فاقد توانایی و کیفیت لازم اجتناب خواهد ورزید و از مشارکت جدی و پرتوان بخش خصوصی که با انگیزه هایی فراتر از انگیزه های مادی قصد حضور در این را عرصه دارند، استقبال می کند.»، اما سؤال جدی درست در همین جا شکل می گیرد؛ اینکه چه تضمینی وجود دارد، ورود بخش خصوصی به آموزش سلامت تکرار تجربه های ورود این بخش به آموزش های حوزه علوم انسانی و فنی مهندسی نباشد؟ آن هم در شرایطی که هم اکنون نگرانی هایی در کیفیت خصوص آموزش پزشکی در دانشگاهی همچون دانشگاه آزاد وجود دارد و کیفیت دانشکده های علوم پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت نیز در همه جای کشور یکسان نیست.

دستور بازنگری
بخشنامه خصوصی سازی آموزش پزشکی، واکنش جدی فعالان دانشجویی را در پی داشت و در عمل در تقابل با قانون اساسی و لزوم آموزش رایگان قرار دارد. به همین خاطر هم در روز های اخیر سعید نمکی با اعتراضات گسترده ای مواجه بوده و برای تدبیر این اعتراضات نخستین گام را برداشت. وی در نامه ای به لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به مواردی از نارضایتی و شکوائیه نسبت به این آیین نامه تأکید کرد، در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی و در صورت لزوم نسبت به بازنگری آن اقدام شود.

ایست موقت به دکترسازی پولی!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال / گزارش لحظه به لحظه ایران - کانادا

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

آزار جنسی کودکان در پایگاه‎های نظامی آمریکا؛ گزارش آسوشیتدپرس از ۷۰۰ مورد آزار جنسی

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال/ گزارش لحظه به لحظه دیدار ایران و لهستان

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

گزارش زنده والیبال/ ایران یک - لهستان صفر

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

عضو فراکسیون زنان مجلس: اعلام شماره تلفن برای گزارش بدحجابی، زمینه ساز تقابل در جامعه می‌شود

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

گزارش رادیو آلمان از تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مسیحیان ایران

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود

راهکار‌های اداره کشور بدون نفت/ شتاب زدگی در تنظیم گزارش‌های اصلاح ساختار بودجه دیده می‌شود