بازدید: 10

40 سالگی انقلاب؛ آغاز دوران بعثت و تکامل انقلاب

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1526076
کانون خبرنگاران نبأ ــ امام جمعه بوشهر گفت: 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران به آغاز دوران بعثت و تکامل خود رسیده است و 40 سال استواری و بقای انقلاب نشان از پیروزی ما است.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ گردهمایی کمیته های همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش، 18 دی ماه در دانشگاه پردیس علامه طباطبایی بوشهر برگزار شد.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در این مراسم اظهار کرد: اصحاب تعلیم و تعلم، ستارگان پر فروغ و بی فروغ هدایت بشری هستند.

رئیس کمیته های همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه ارتقای سطح آموزش در تمامی محاسبات عرصه رشد دانشی و فناوری مترتب به سطح پرورش است، افزود: این موضوع سال ها پیش و حتی از دیرباز در فلسفه افلاطونی و یونان قدیم مترتب از اصول و دارای چنین ادبیات آئینی است و این اصل موضوعی و مسلم در تمامی مجامع مدیریت علم پذیرفته شده است و بسیاری از کشورهای پیشرفته در عرصه علوم تجربی و دانش بنیان به این نتیجه رسیده اند.

وی اضافه کرد: برخی کشورها بر این باور نیستند و در مهندسی مدیریتی علم و تولید محصول دچار بحران جدی هستند و در عرصه مدیریت علم مجبور به طراحی پروژه انحصار و حراست می شوند.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه جهان در رشد فزاینده به این نتیجه رسیده است که اگر یک کشور به پیشرفت در علوم انسانی و تجربی برسد باید مترتب بر حوزه پرورش و تربیت باشد، اظهار کرد: حوزه ها، دانشگاه ها، عالمان و دانشمندان ما باید در عرصه ای که مقام معظم رهبری برگشوده و آن نهضت و جنبش نرم افزاری و تولید علم و از آن طرف حوزه ایمان، اخلاق، تقوا، جهاد و مردم داری است، تلاش کنند و علم را از اسارت و انحصار نجات دهند. جهان سلطه در این حوزه بر این باور است که ایران تنها انقلاب گر در جغرافیای خودش نبوده است بلکه به بیداری علمی و جهت گیری علمی و شکست انحصار علمی در جهان دست زده است و به یک رتبه بی نظیر بین المللی دست پیدا کرده است.

مؤلف کتاب «درآمدی بر مدیریت کارآمد اسلامی» بیان کرد: شخصیت انسان، مجموعه ای از فضایل است که علم مجموعه ای از آن فضایل است؛ علمی برای بشریت مهم است که در رشد بشریت و جامعه مؤثر باشد.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه جهان در یک شرایط تاریخی فوق العاده قرار دارد و تاریخ جهانی یک شرایط فوقالعاده به خودش گرفته است، گفت: انکسار خاورمیانه جدید با مهندسی خود کشورهای خاورمیانه صورت می گیرد و در این راستا نگاه های معرفتی متحول می شود و جهان در آستانه تغییرات شرایط و تغییرات فوق العاده و حساس است.

رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان بوشهر در ادامه تصریح کرد: مدیریت سیاسی جهان قصد مصادره حوزه قدرت و تسلط بر منابع ثروت را دارد و فعال می شود و ما باید با طراحی از طریق مدیریت، امور استراتژیک را دنبال کنیم. علم از امور مدیریت استراتژیک است و می بایست ما نیز در حوزه صنایع دفاعی، نظام پزشکی، حوزه انرژی های صلح آمیز و ترانزیت هم علم را و هم صاحب آن را از مدیریت و مصادره شدن توسط سلطه غرب محفوظ نگه داریم و حراست کنیم.

تهاجم نرم علمی تخریب کننده رشد تربیتی و بلوغ اعتقادی افراد جامعه است

نویسنده کتاب «جنگ نرم» با بیان اینکه علم یک تشکیلات سازماندهی شده است، افزود: تهاجم نرم علمی یکی از نوع تهاجمات خاص در جهان است و غرب روی این بخش اعتبارات بسیاری گذاشته است. آنها تمامی فضای علمی ایران را رصد می کنند در واقع آنها چیزی را مورد رصد قرار می دهند که موجب رشد علمی، تربیت و بلوغ اعتقادی افراد جامعه است و بعد از رصد به فضای تربیتی کشور ما تهاجم می کنند که هدف شان براندازی نظام در این حوزه است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر با بیان اینکه تهاجم نرم علمی غرب با استفاده از رسانه های الکترونیک و فضای مجازی جغرافیای دانش آموزان ایرانی و عزت ملی کشور ما را مورد هدف قرار داده و هد ف شان تغییر ساختار هویت دینی، ملی است، اظهار کرد: کمیته های همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش خط مقدم و مقدس در برابر تهاجم نرم علمی غرب است و کار در حوزه علمیه و آموزش و پرورش و همکاری این دو بخش نیازمند یک کار بنیادین و دارای نگاه دانشی و داشتن روحیه جهادی است که می بایست استمرار داشته باشد.

40 سالگی انقلاب آغاز بعثت و تکامل انقلاب است

آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران به آغاز دوران بعثت و تکامل خود رسیده است، تصریح کرد: 40 سال استواری و بقاء انقلاب نشان از پیروزی ما است؛ همچنان شعارهای این انقلاب تغییر نکرده است و الحمدالله انقلاب ما، آموزش و پرورش و حوزه های علمیه ما پا برجاست؛ البته آسیب دیده ایم ولی زمین نخورده ایم و در این سال ها تلاش های خوبی شده است.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه حوزه علمیه تنها نهادی است که اسلام شناسی تخصصی را انجام می دهد، تأکید کرد: می بایست یک برنامه با برنامه ریزی دقیق، دانش بنیان و با نگاه آرمانی در عرصه نهاد تعلیم و تربیت طراحی شود که محصول آن یک فرد مؤمن، با تقوا، با مرجعیت علمی، مروج و مدافع فرهنگ دینی نظام خود در جهان و حامی ملت و کشور خودش باشد.

وی عنوان کرد: منابع انسانی هم در عرصه علم و هم در عرصه تربیت مؤلفه قدرت است و نظم آینده جهانی و مهندسی آن بر اساس مؤلفه قدرت انجام می شود و منابع انسانی به عنوان مؤلفه های قدرت در جامعه هستند.

اسارت و انحصار علم؛ خیانت به جامعه بشری

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر اظهار کرد: کسی که چیزی را کشف کند، این علم برای او تعهد می آورد که آن را به جامعه ارائه کند و در قبال حراست از حریم اجتماع و جامعه بشری، طرحی بیاندیشد و به همین خاطر علم مایه تعهد است و این مقوله ای که در تمامی مجامع علمی جهان و طول تاریخ بر آن اذعان داشته اند و در بحث فلسفه علم نیز تمامی فلاسفه به آن معتقد هستند. اسارت و انحصار علم، خیانت به جامعه بشری است و لذا یکی از بزرگ ترین رسالت علما نجات جامعه بشری از سقوط در باتلاق دنیا گرایی و دنیاگرایان و ایجاد بستر برای صعود در مسلک کمال انسانی به معراج بشری است.

پیامبر اسلام(ص) بَشِيرًا وَنَذِيرًا بود

علیرضا حاجیان زاده، مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش در این آئین با اشاره به اینکه بشارت و انذار مهم ترین و اصیل ترین بخش دعوت به اسلام ناب است که در روش های تربیتی قرآن آمده است، اظهار کرد: پیامبر اسلام(ص) بَشِيرًا وَنَذِيرًا بودند و امت را به رحمت الهی مژده و بشارت می دادند.

وی با بیان اینکه در ذکر کلمه توحیدی «لا إله إلّا اللّه» تاکتیک جاذبه و دافعه نهفته است، افزود: قرآن بهشت و جهنم و عذاب و رحمت واسعه الهی را به عنوان یک شیوه تربیتی در کنار هم معرفی می کند.

4 محور روش تبلیغی و تربیتی

حاجیان زاده با بیان اینکه روش تبلیغی و تربیتی باید بر محور خوف، رجاء، جاذبه و دافعه باشد، گفت: میزان بشارت و انذار در روش تبلیغی و تربیتی برای دانش آموزان باید بر اساس شرایط اجتماعی و سنی مخاطب پیش بینی و برنامه ریزی شود.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مخاطب شناسی از اصول کار تبلیغ است و وزن بشارت باید از انذار بیشتر باشد، اظهار کرد: فصاحت و بلاغت در کنار علم دانایی دارای جایگاه ویژه ای است و مربی ما بعد از ایجاد شرایط، فضاسازی و دعوت در کنار علم باید مهارت جهت ارائه داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه تعلیم و تکنیک روش تبلیغ و تربیتی حوزه کودک باید به بخش بشارت بیشتر دقت شود، اظهار کرد: اجتهاد، صدق، ورع، پرهیزگاری محصول تلاش، ایمان و توکل به خدا است و در فرایند تربیتی نقش مهمی دارد و مربی روحانی باید زیبایی های خداشناسی و ایمان را با استفاده از تکنیک های مهارتی تبلیغ در مدارس و مراکز آموزشی قوی تر و غنی تر ارائه و بیان کند.

سند تحول بنیادین؛ سند راه سنگر مقدس تعلیم و تعلم

ناصر کرمی، مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در این مراسم با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش سند راه سنگر مقدس تعلیم و تعلم است، گفت: جوانان آینده مقدرات این جامعه را بر عهده دارند و باید روش ها و نسخه های نوین آموزشی آنها را تربیت علمی و ایمانی کنیم تا مانع از نفوذ دشمن به قلوب پاک نسل آینده شود.

ممانعت طاغوت از حضور روحانیت در مدارس و مراکز دانشگاهی

حجت الاسلام سیدعلی حسینی، امام جمعه بندر دیر در این گردهمایی نیز با اشاره به اینکه انبیاء الهی برای انسان سازی و هدایت امت آمدند، بیان کرد: در زمان طاغوت و قبل از انقلاب روحانیت را به مدارس و مراکز دانشگاهی راه نمی دادند ولی یکی از دستاوردها و پیروزی های انقلاب اسلامی این بود که به برکت این انقلاب روحانیت در فضای مدارس و مراکز آموزش عالی امکان حضور پیدا می کنند و لذا تربیت انسان های مؤمن، خلاق، مبتکر و شجاع یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

امام جمعه بندر دیر با اشاره با اینکه کار روحانیت حوزه علمیه در مدارس آموزش و پرورش یک کار فرهنگی است، افزود: جنگ رسانه ای دشمن و تحریم اقتصادی یکی از آسیب های اجتماعی جبهه دشمن نفوذگر است و روحانیون مربی پرورشی مدارس هستند و حضور روحانیت در فضای مراکز آموزشی به منظور پرورش و تربیت ایمانی نسل آینده ساز انقلاب اسلامی است.

کمرنگی اعتبارات مسائل پرورشی و تربیتی

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دیر با اشاره به اینکه قوانین جدید آموزش و پرورش به عنوان موانعی در مسائل اردویی، راهپیمایی مناسبتی و حضور دانش آموزان در نمازجمعه شده است، عنوان کرد: آموزش و پرورش در این بخش با برنامه ریزی صحیح این موانع را اصلاح و مرتفع کند و سعی کنند کمک های اعتباری مناطق انرژی پارس جنوبی را به مسائل پرورشی و تربیتی در کنار کمک های مالی به نخبه پروری و تقویت کلاس های کنکور نیز اختصاص دهند.

سیروس فتحی، معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش استان بوشهر در این مراسم با  اعلام اینکه جشن عبادت پایه سوم دختران و پایه هشتم پسران در این استان برگزار شد، گفت: 123 نفر مبلغه خانم و 77 نفر روحانی به عنوان مشاوران مذهبی در مدارس استان بوشهر به فعالیت مهارت آموزی تبلیغی و دینی مشغول هستند.

اجرای طرح شهید دانش آموز بهنام محمدی در 60 مدرسه

معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به اینکه درس امام شناسی و مرجع شناسی به زودی در مدارس بوشهر آغاز خواهد شد، افزود: طرح گفتمان دینی در قالب 1400 برنامه فرهنگی با مشارکت اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان با همکاری گروه جهادی انوار طاها حوزه علمیه اجرایی می شود و همچنین طرح شهید دانش آموز بهنام محمدی در 60 مدرسه اجرا شده است.

حجت الاسلام حسن مصلح، رئیس شورای فرهنگ عمومی و امام جمعه برازجان در این گردهمایی سالروز قیام 19 دی را گرامی داشت و اظهار کرد: جذب دانش آموزان به مساجد و مراکز دینی، توسعه مدارس امین، تجلیل از دانش آموزان برتر علمی و قرآنی مساجد و فعالیت بیش از 50 نفر از مشاوران امین در مدارس بخشی از فعالیت های کمیته های همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش در شهرستان دشتستان است.

عمده مشکلات مشاوران مذهبی

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دشتستان به عمده مشکلات مشاورین مذهبی در مدارس شهری و روستایی پرداخت و گفت: وسیله ایاب و ذهاب، تأمین حق الزحمه، نبود جوایز و امکانات تشویقی جهت جذب جامعه هدف و عدم به کارگیری روحانیون و طلاب حوزه علمیه در مدارس به عنوان مربی پرورشی از عمده مشکلات مشاوران مذهبی در این شهرستان است.

حجت الاسلام مصلح در پایان اظهار کرد: نقش حوزه علمیه با همراهی والدین در نهاد خانواده بسیار می تواند تأثیرگذار باشد.

یادآور می شود: در این آئین از آیت الله صفایی بوشهری به منظور کسب مقام اولی استان بوشهر در کمیته های همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش در سال جاری از سوی وزیر آموزش و پرورش تجلیل به عمل آمد.

حامد فکوری

انتهای پیام


40 سالگی انقلاب؛ آغاز دوران بعثت و تکامل انقلاب
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها