بازدید: 15

هدف گذاری اداره کل تجهیزات پزشکی، افزایش ١٠ برابری صادرات است/ تولیدکنندگان داخلی پتانسیل خوبی برای افزایش صادرات دارند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1519702
رییس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: اولویت ما تامین نیاز داخل است، اما می‌توان با مکانیزم‌هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا صادرات نیز افزایش پیدا کند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان سید آصف مهدوی با بیان اینکه هدف گذاری اداره کل تجهیزات پزشکی برای افزایش ١٠ برابری صادرات تجهیزات پزشکی است، گفت: برای دستیابی به صادرات ٢٤٠ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی اقدامات خوبی انجام شده و می توانیم با دستیابی به این هدف درس خوبی به دشمنان مان بدهیم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در حوزه صادرات تجهیزات پزشکی، شرکت های فعالی داریم. البته میزان صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل در حد ایده آل نبوده، اما پتانسیل های خوبی برای افزایش صادرات وجود دارد.

مهدوی تصریح کرد: ایران در سال گذشته حدود ٢٤ میلیون دلار صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی داشته که بنا به اعلام مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت مبنی بر ده برابر شدن میزان صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی باید امسال به رقم ٢٤٠ میلیون دلاری در این حوزه برسیم.

وی ادامه داد: بررسی های ما نشان می دهد که این هدف بزرگ تحقق خواهد یافت، چراکه هم پتانسیل آن در بازار های خارج از کشور وجود دارد و هم شرکت های تجهیزات پزشکی داخلی ظرفیت افزایش صادرات تولیدات شان را دارند.

مهدوی با بیان اینکه تلاش می کنیم تا پس از ثبت و جمع بندی اطلاعات، آمار صادرات سال ٩٧ را در سه ماه نخست سال ٩٨ منتشر کنیم، افزود: شرکت های ما در دو نمایشگاه تجهیزات پزشکی مدیکا و عمان هلث شرکت کردند و دولت به پیشنهاد اداره کل تجهیزات پزشکی ٧٠ درصد یارانه برای این شرکت ها در نظر گرفت تا بتوانند در این نمایشگاه ها حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه این شرکت ها توانستند با برخی کشور ها برای صدور تولیدات شان مذاکراتی داشته باشند. بر همین اساس برای انتقال تکنولوژی و افزایش صادرات شان با کشور عمان در حال رایزنی هستند و حتی می توانند از طریق عمان کالاهایشان را به سایر کشور های عربی هم صادر کنند.

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه اقدامات دیگری هم در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی در دستور کار است، گفت: یکی از اقدامات ما، شناسایی بازار های صادراتی است که این کار انجام شده و شرکت ها در حال برنامه ریزی و حضور در مناقصات بازار های هدف هستند. برای مثال اقدامات خوبی در کشور عراق انجام شده است، به طوری که در حال حاضر شرکت های تجهیزات پزشکی ایران در مناقصات بزرگ تامین تجهیزات پزشکی کشور عراق شرکت کرده اند.

مهدوی ادامه داد: شرکت های تجهیزات پزشکی ایرانی در سوریه نیز به شدت در حال رقابت برای صادرات هستند. در کشور های آسیای جنوب شرقی، آمریکای لاتین و اوراسیا هم پیگیر صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی هستیم به طوری که مذاکراتی با کشور ارمنستان انجام شده و در روز های آتی قرار است شرکت های ایرانی در ارمنستان حضور یافته و در راستای انتقال تکنولوژی مذاکره کرده و بستر های صادرات را در کشور های عضو اتحادیه اوراسیا ایجاد کنند.

وی افزود: طبق پیمان اوراسیا اگر بتوانیم فرآورده هایمان را در یکی از کشور های عضو این پیمان ثبت کرده و به فروش برسانیم، می توانیم در سایر کشور های عضو نیز فروش داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی اقدامات زیرساختی در راستای افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی، اظهار داشت: در این راستا آموزش هایی را برای شرکت های صادرکننده ارائه داده و برای فرآیند صدور پروانه هایشان نیز تسهیلاتی را در نظر گرفته ایم. از طرفی دریافت CE (علامت تضمینی که به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا تولید یا به فروش می رسند، ارائه می شود) را الزامی کردیم. در این صورت شرکت های تجهیزات پزشکی می توانند به بازار های اروپایی هم وارد شوند.

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: در حال حاضر اروپای شرقی بازاری است که می توانیم به خوبی به آن ورود کنیم و زمانی که محصولی CE داشته باشد، امکان ورود به اتحادیه اروپا را هم دارد. در گذشته اگر شرکتی ایزو و یا ایزو ١٣٤٨٥ را داشت، کافی بود، اما در حال حاضر اعلام کرده ایم که داشتن CE نیز الزامی است. البته اگر شرکتی بازار صادراتی دارد که CE نمی خواهد، مانعی برای صادراتش ایجاد نمی کنیم، اما این اجبار را برای شرکت ها گذاشتیم تا بتوانند در بازار های صادراتی بیشتری حضور یابند.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که هر کالایی که مجوز تولید در ایران را داشته باشد، می تواند صادر شود. البته اولویت ما تامین نیاز داخل است. هرچند که می توان با مکانیزم هایی ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش داد تا هم نیاز داخل تامین شود و هم صادرات را افزایش دهیم. ما باهمکاری گروه تامین اداره کل تجهیزات پزشکی از شرکت ها خواسته ایم به گونه ای برنامه ریزی کنند تا هم بازار تجهیزات پزشکی داخلی را تامین کنند و هم به صادرات لطمه نخورد.

مهدوی با بیان اینکه تلاش می کنیم برای شرکت ها تسهیلاتی را فراهم کنیم تا بتوانند با سرعت بیشتری بازار های صادراتی را به دست آوردند، گفت: به عنوان نمونه در اولین گام برای حضور در نمایشگاه مدیکا و عمان هلث به شرکت ها، ۷۰ درصد یارانه ارائه کردیم و شرکت ها با هزینه اندکی در این نمایشگاه ها شرکت کردند. هر شرکت باید برای حضور در این نمایشگاه ها به صورت آزاد ۳۱۵۰ یورو می پرداخت، اما ۲۲۵۰ یورو را دولت پرداخت تا شرکت های ایرانی بتوانند با هزینه اندکی در این نمایشگاه ها حضور پیدا کنند.

رییس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: در نظر داریم که از محل صندوق پژوهش و فناوری برای دریافت CE به شرکت های تجهیزات پزشکی یارانه بدهیم. رسیدن به صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی هدف گذاری سال جاری بوده و ما تلاش می کنیم که به این هدف برسیم. بر همین اساس امیدواریم علیرغم همه مشکلاتی که برخی از آن ها پیش بینی نشده بوده، مانند تحریم های ظالمانه ای که به ما تحمیل شده است، بتوانیم این هدف را محقق کنیم و با رسیدن به این هدف درس خوبی به دشمنان مان دهیم. این دستاورد قطعا برای مردم هم خوشایند خواهد بود.

انتهای پیام/


هدف گذاری اداره کل تجهیزات پزشکی، افزایش ١٠ برابری صادرات است/ تولیدکنندگان داخلی پتانسیل خوبی برای افزایش صادرات دارند
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها