بازدید: 8

خصوصی‌سازی مجتمع گوشت اردبیل هم به حاشیه خورد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از استعفای خود خبر داده است، اما به یک‌باره مدعی شد که با روی‌کار آمدن وزیر جدید از روی ادب و احترام درخواست جایگزینی برای خود کرده است. از این رو با اقتدار به‌کار خود ادامه می‌دهد. بدین ترتیب انتظار می‌رود پوری‌حسینی در رابطه با مجتمع گوشت اردبیل شفاف‌سازی کند.
رئیس سازمان خصوصی سازی این روز ها نه تن ها به دلیل خصوصی سازی های پر حاشیه اش با نقد روبه رو است، بلکه مشارکتش در خصوصی سازی مجتمع گوشت اردبیل که اواسط دهه ۸۰ انجام گرفت، با انتقاد هایی همراه شده است که مجتمع فوق پیش از واگذاری متعلق به بانک دولتی ملی بوده است و به اعتقاد برخی از نمایندگان پیشین مجلس این مجموعه در زمان واگذاری ده ها میلیارد تومان ارزش داشته که به بهای ناچیز ۴ میلیارد تومان واگذار شده است در این میان در پی حواشی ایجاد شده رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مطرح شدن تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی خبر داده است.
رئیس سازمان خصوصی سازی که گویا رئیس ستاد انتخاباتی رئیس جمهور در آذر بایجان شرقی نیز بوده و پیش از این در دوره های سوم و ششم نماینده مردم تبریز در مجلس و در دهه ۸۰ نیز در مقطعی در سازمان خصوصی سازی حضور داشته است، طی روز های اخیر به شدت در رابطه با حضور در واگذاری مجتمع گوشت اردبیل در دهه ۸۰ با انتقاد روبه رو شده است. «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» معروف به «سیدمهدی عبدالله پوری حسینی» در ۱۰ خرداد ۸۳ به عنوان رئیس سازمان خصوصی سازی منصوب و در دی ماه ۸۴ از این سمت برکنار شد و حدود یک ماه بعد «مجتمع صنعتی گوشت اردبیل» متعلق به بانک ملی به او واگذار می شود، در این میان هر چند که سؤالات پیرامون این واگذاری و نحوه ارزشگذاری و فروش مجتمع فوق بسیار است، اما واکنش رئیس سازمان خصوصی سازی جالب توجه بوده است.

مخالفت وزیر اقتصاد با استعفا و افتخار به مدیرعاملی زیرمجموعه سابق شرکت بورسی
رئیس سازمان خصوصی سازی که به نظر می رسد تا پیش این بسیار محکم به صندلی خود تکیه زده بود و برای واگذاری بنگاه های دولتی برنامه ها داشت به یکباره با اعلام مخالفت وزیر اقتصاد با استعفایش، درباره اقدام به خرید زیرمجموعه شرکت بورسی گفت: افتخار می کنم که رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجتمع گوشت اردبیل بوده ام. وی درخصوص اظهارات علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس در خصوص اینکه پیش شرط رأی اعتماد نمایندگان به فرهاد دژپسند به عنوان وزیر اقتصاد تغییر رئیس سازمان خصوصی سازی بود، به رادیو سراسری گفت: اینکه نمایندگان مجلس در رأی اعتماد به وزیر اقتصاد تعهدی از وزیر گرفته اند یا خیر اطلاعی ندارم، اما تا به امروز دژپسند قبول نکرده است که در سازمان خصوصی سازی نباشم.
این مقام مسئول در خصوص اقدام به خرید مجتمع گوشت اردبیل (به ارزش ۴ میلیارد تومان) هم توضیح داد: این شرکت از زیرمجموعه های سرمایه گذاری بانک ملی ایران بوده و ارتباطی با سازمان خصوصی سازی نداشت. سال ۸۴ توسط شرکت سرمایه گذاری بانک ملی یک نوبت مزایده برگزار شد و هیچ کس در آن شرکت نکرده بود. در نوبت دوم هم که اسفند ۸۴ بود، در سازمان خصوصی سازی نبودم و با حضور در این مزایده برنده شدم.
وی ادامه داد: افتخار می کنم که رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت بوده ام.
معاون وزیر اقتصاد افزود: در تجمعات اعلام شده از سازمان خصوصی سازی استعفا دهم. والله استعفا داده ام. کتبی هم این کار را کرده ام، اما علیه نماینده مردم تبریز و یکی از خبرگزاری ها شکایت کیفری خواهم کرد. این جرم قابل گذشت نیست و ذره ای هم تخلف در زندگی ام نیست. از سوی دیگر، از نمایندگان پیشین تبریز نیز در رابطه با واگذاری مجتمع گوشت اردبیل مطلبی را انعکاس داده است. وی در گزارشی تحقیقی به موضوع فرایند قیمت گذاری و واگذاری مجتمع صنعتی گوشت اردبیل که از آن تحت عنوان یکی از ویژه خواری ها و واگذاری هایی که به نام خصوصی سازی صورت گرفته، پرداخته است.

خریدار پولی نداده!
وی در ادامه گزارش خود با اشاره به اظهار نظر اخیر دادستان عمومی و انقلاب مرکز اردبیل به عنوان دستاویزی برای تهیه این گزارش، به نقل از این مقام مسئول گفته است: «پیرامون مجتمع صنعتی گوشت اردبیل که در سال ۸۵ به رقمی کمتر از ۴ میلیارد تومان واگذار شده بود (باید دانست) خریداران تاکنون هیچ رقمی از وجوه متعلق به دولت و بانک ملی را پرداخت نکردند و در حال حاضر ارزشی بیش از۱۰۰ میلیارد تومان پیدا کرده است.»
به گفته نماینده پیشین مجلس یکی از سهامداران اصلی این خریدار، «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» معروف به «سیدمهدی عبدالله پوری حسینی» همکار بنده و نماینده موسوم به اصلاح طلب تبریز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو شورای راهبردی اصلاح طلبان تبریز است که در ۱۰ خرداد ۸۳ به عنوان رئیس سازمان خصوصی سازی منصوب شد و در دی ماه ۸۴ یعنی سه ماه پس از انتشار آ گهی مربوط به واگذاری مجتمع گوشت اردبیل، از این سمت برکنار می شود و حدود یک ماه بعد از برکناری، شرکت «مجتمع صنعتی گوشت اردبیل» به او واگذار می شود! به عبارت دیگر مقدمات انتقال «مجتمع گوشت اردبیل» در زمان ریاست وی بر سازمان خصوصی سازی مهیا شده است!
گرچه دادستان عمومی و انقلاب اردبیل اعلام کرده که «خریداران مجتمع صنعتی گوشت اردبیل تاکنون هیچ رقمی از وجوه متعلق به دولت و بانک ملی را پرداخت نکرده اند» لیکن به موجب گزارش های حسابرسی شرکت کشت و صنعت پارس و گزارش کارشناسی شماره ۶۲۰ مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۹۰ کارشناس رسمی دادگستری و بند های «۱۰- ۷» و «۶- ۵- ۶»، «۶- ۶- ۴» صص ۱۹، ۲۰ و ۳۲ صورت های مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۰ «شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی سرمایه گذاری بانک ملی ایران»، «بین الملل ساختمان و صنعت ملی»، «فرآوران دشت سـبز سـبلان» و «شرکت نداآوران» با امضای مبایعه نامه ای موافقت خود را با نحوه تهاترو تسویه ثمن مبایعه نامـه اعـلام کرده اند که براساس آن شرکت فرآوران دشت سبلان سبز بابت تسویه بخشی از بدهی های خود از محل واحد مسکونی تکمیل شده و در جریان ساخت واقع در تبریز و تهران تهاتر شود.
این در حالی است که شرکت مذکور به دلیل ماهیت دولتی بودن بانک ملی، دولتی فرض شده و از سوی دیگر در کشور های خارجی کسانی که در شرکت ها و دستگاه های واگذاری های دولتی فعال هستند، حداقل پنج سال بعد از فعالیتشان ممنوع المعامله هستند.

خصوصی‌سازی مجتمع گوشت اردبیل هم به حاشیه خورد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها