بازدید: 10

آنچه خانواده و حاکمیت در مواجهه با فضای مجازی باید بداند/ تسلط محتوایی؛ بهترین بستر رشد دینی

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1506292
گروه فناوری اطلاعات ــ چهره ماندگار تبلیغ کشور با تشریح آنچه حاکمیت و خانواده در مواجهه با فضای مجازی باید بداند، گفت: بهترین عمل و توصیه در این باره حضور جدی، کامل و رسیدن به تسلط محتوایی در این فضاست تا بتوانیم حقیقت‌هایی را که موجب رشد دینی، تربیتی و فکری جامعه می‌شود تبیین و اجرا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین خادمیان، چهره ماندگار تبلیغ و خطیب برجسته کشور، در گفت وگو با ایکنا؛ در پاسخ به سؤالی مبنی بر راهکار های عملی در رویارویی خانواده و فرزندانشان با آسیب ها و آثار فضای مجازی گفت: بخشی از مسائلی که امروز در مواجهه با فضای مجازی شاهد هستیم معطوف به حاکم و بخش دیگر آن معطوف به خود ماست. متأسفانه در بخشی که مربوط به حاکم است دولتمردان ابتدا ابزار و ادوات را وارد می کنند و بعد از آن می خواهند فرهنگ سازی کنند. در این جریان فرهنگ بسیاری از مسائل را نمی دانیم و زمانی که استفاده غلط بدون فرهنگ عادت شد می گوییم که چرا فرهنگ این موضوعات نیست.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: سال های متمادی در امتحان گواهینامه رانندگی به هیچ وجه به بستن کمربند ایمنی توجه نمی کردیم، زیرا در آن زمان کسی نمی گفت که کمربند ایمنی را ببندید و جزئی از آداب رانندگی نبود و بدین ترتیب گواهینامه هم صادر می شد. در نهایت مردم سال ها بدون توجه به بستن کمربند ایمنی رانندگی کردند، اما اکنون که تأکید می شود کمربند ایمنی را ببندید وگرنه جریمه می شوید، هنوز فرهنگ استفاده از آن فراگیر نشده است، در حالی که بستن آن یک اصل در ایمنی و رانندگی است؛ حتی امروز هم اگر جریمه نبستن کمربند ایمنی را نیروی انتظامی حذف کند، خیلی ها کمربند نخواهند بست؛ تمام این اتفاقات به خاطر این است که ابزار قبل از فرهنگ آن وارد کشور می شود و بعد از آن فرهنگ تعلیم داده می شود.

چهره ماندگار تبلیغ تصریح کرد: امروز در حوزه فضای مجازی بخش گسترده ای از اتفاقاتی که با آن روبه رو هستیم به دلیل ضعف فرهنگی خانواده ها در مواجهه با این ابزار است. امروز خانواده باید به شناختی برسد که خوب و بد را در شرایط فعلی درک کند و در این شرایط باید دید که خانواده تا چه حد تلاش می کند که خوب و بد بودن را نشان دهد و خودشان و فرزندانشان را با خوبی تطبیق دهد.
 
شناختی که باید به آن برسیم
حجت الاسلام خادمیان افزود: خانواده ها امروز به این فکر رسیده اند که تحصیلات عالیه ضمانتی برای آینده و شغل فرزندانشان است و لذا با این نگاه سرمایه گذاری می کنند و فرزندانشان را در کلاس های مختلف و یادگیری آموزش های گوناگون ثبت نام می کنند و از معلم خصوصی گرفته تا کتاب آموزشی را برای آن ها فراهم می کنند تا اینکه فرزندانشان به رشد تحصیلی برسند و در آینده بتوانند شغل خوبی داشته باشند؛ بر همین اساس اگر خانواده ها در بحث های تربیتی و اخلاقی هم به همین شناخت برسند آن وقت است که برای خوب شدن فرزند و خانواده هزینه، مدیریت و ایستادگی می کنند.

این استاد حوزه با تأکید بر اینکه اگر خانواده خوبی ها را بشناسد، آن وقت برای دور کردن بدی ها از خانواده به نحو احسن اقدام خواهد کرد، گفت: مشهور است که پیغمبر مشغول خوردن خرما بود. در همین حال مادری فرزندش را برای پرخوری در خوردن خرما به دلیل بیماری وی به نزد پیغمبر(ص) آورد و به ایشان عرض کرد یا رسول الله فرزند من بسیار در خوردن خرما پرخوری می کند. حضرت فرمودند که برو و فردا بیا؛ فردا نزد پیامبر (ص)، رسیدند و حضرت توصیه هایی را درباره کم خوردن خرما به آن بچه کرد؛ در این بین اصحاب سؤال کردند که یا رسول الله چرا این توصیه ها را روز قبل نکردید، فرمود: به دلیل اینکه آن روز مقابل من خرما بود و خودم مشغول خوردن آن بودم و اگر به آن بچه می گفتم قطعاً او قبول نمی کرد.

وی اضافه کرد: اگر پدر و مادر ساعت ها با تلفن همراه سرگرم باشند و حتی زمان رسیدگی به امور خانه و تربیت فرزند را صرف وقت گذرانی در فضای مجازی و یا فضا های مخرب کنند و فرزندان این رفتار آن ها را ببینند و بعد به آن ها توصیه کنند که مشغول این فضا نشوید، قطعاً فرزندان این کار را انجام می دهند. حکومت می گوید تلگرام ممنوع و فیلتر شده است، اما برخی خودشان از فیلترشکن استفاده می کنند و به حضور در آن ادامه می دهند، اما بعد توصیه می کنند که مردم استفاده نکنند؛ لذا بخشی از این مسائل به رفتار و اعمال ما برمی گردد.
 
وقتی پدر و مادر ها به هم تذکر می دهند آن را از یکدیگر بپذیرند
خطیب برجسته کشور با ذکر حدیثی بیان کرد: موسی بن جعفر(ع)، فرمود: «پدر و مادر در خانواده اول باید به هم تذکر بدهند تا فرزند تذکر را بشنود.» پدر و مادر اگر ابتدا به هم تذکر بدهند و فرزندشان بشنود، قطعاً اثرگذار خواهد بود. نکته بعدی اینکه وقتی پدر و مادر ها به هم تذکر می دهند آن را از یکدیگر بپذیرند و اگر در مواردی زن به شوهرش می گوید که فلان مسئله غلط است، شوهر نباید بحث کند و یا اگر شوهر موردی را بیان می کند که اشتباه است، زن نباید در مورد آن بحث کند؛ اگر با هم مجادله و بحث کنند و به تعبیر امام باقر(ع) «مراع» کنند، دقیقاً این رفتار را فرزندان هم می آموزند و در مواقعی که به آن ها می گویند که این کار را نکن برای خودش دلیل می آورد و از کار اشتباهش دفاع می کند، چراکه هرکس دلیلش برای خودش محترم، مستدل و متقن است و اگر دلیلش را ضعیف می دانست مطرح نمی کرد تا شکست بخورد.

حجت الاسلام والمسلمین خادمیان تأکید کرد: اگر زهر و آب جوش در مقابل بچه باشد آیا آن ها را از بچه دور نمی کنیم؟ پدر و مادر ها هم در مواجهه با سم های مهلک و مواردی که به روحیه و ذهن کودک و خانواده آسیب می زند باید مقاومت کنند. گاهی خانواده ها نمی دانند که برخی از موارد برای فرزندان و خودشان سم است و به راحتی از آن استفاده می کنند.
 
استدلالی که بر آن تأکید می کنند
این استاد حوزه اظهار کرد: برخی از وقایع تلخی که امروز در مدارس رخ می دهد و اولیا از آن اعلام نارضایتی می کنند اثر همان تربیتی است که خودشان آن را خواسته اند. استدلالشان که بر آن تأکید می کنند این است که بچه آزاد باشد و باید همه چیز را بداند و با هر ابزاری آشنا باشد. یکی از مدیران مدارس می گفت: «اولیا بر آن ها نقد می کردند که چرا کلاس تقویتی قرآن در مدارس می گذارید و چه اجباری دارد که بچه قرآن بخوانند و یا نخوانند؟ دین که اجباری نیست...»؛ جالب اینجاست همین اولیا امروز که رهزن های تربیتی در مدارس و یا محل های آموزشی را می بینند فریاد یا اسلاما بلند می کنند که آیا مدرسه اسلامی باید این طور باشد؟ دریغ از اینکه مدرسه فضایی اسلامی دارد و خود آن ها اسلامی بودنش را نخواسته اند.
 
باید بدانیم که در مواجهه با فضای مجازی کدام موارد سم است
وی ادامه داد: اول باید بدانیم که در مواجهه با فضای مجازی کدام موارد سم است و بعد هر طور که شده خودمان و فرزندانمان را از آن سم جدا کنیم. در مرحله پایانی اگر همه این کار ها را کردیم و نشد و همه موانع را در مقابل رسیدن فرزند به خطرات ایجاد کردیم و راه های رسیدن به رشد فکری، علمی و دینی او را هموار کردیم و باز هم فرزند راه نادرست را انتخاب کرد دیگر چاره ای نیست؛ فرزند نوح هم با وجود تلاش های حضرت راه نادرست را انتخاب کرد و سرنوشتش را تغییر داد. ائمه اطهار(ع) در حوزه تربیت حد تام، تمام و کمال را اجرا کرده اند و فراگیری و پیگری آن ها به فرد بستگی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین خادمیان در پایان گفت: سال هاست که رهبر معظم انقلاب به فضای مجازی تأکید می کنند و ابزاری است که به واسطه آن حتی می توان به رشد و سعادت اهل ایمان کمک کرد، کما اینکه بسیاری از بزرگواران ما از این ابزار استفاده کرده و می کنند؛ اما ضرورتاً باید آن را شناخت و فرهنگ مواجهه و رویارویی با خطرات و فواید آن را به درستی تبیین کرد؛ بنابراین بهترین عمل و توصیه در مواجهه با فضای مجازی این است که بتوانیم با حضور جدی و کامل به تسلط محتوایی و شکلی در این فضا دست پیدا کنیم تا در کنار این اقدامات به آن حقیقتی که موجب رشد دینی، فکری، اقتصادی و اخلاقی جامعه می شود برسیم و آن را تبیین و اجرا کنیم.
 
گفت وگو از وهاب خدابخشی
انتهای پیام

آنچه خانواده و حاکمیت در مواجهه با فضای مجازی باید بداند/ تسلط محتوایی؛ بهترین بستر رشد دینی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از گیشه سینمای ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸

گزارشی از گیشه سینمای ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸

گزارش دریافت وجه از اولیا هنگام تحویل کارنامه به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد

گزارش دریافت وجه از اولیا هنگام تحویل کارنامه به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد

گزارش سرمایه‌گذاری پنتاگون در پروژه‌های مشکوک آلمان

گزارش سرمایه‌گذاری پنتاگون در پروژه‌های مشکوک آلمان

گزارش اقدامات سازمان جوانان هلال احمر در جریان سیل اعلام شد

گزارش اقدامات سازمان جوانان هلال احمر در جریان سیل اعلام شد

ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران

ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران

گزارش تکان دهنده از حقوق‌های نجومی مدیران صندوق بازنشستگی

گزارش تکان دهنده از حقوق‌های نجومی مدیران صندوق بازنشستگی

گزارش طرح اعاده اموال نامشروع دیر به دست نمایندگان رسید

گزارش طرح اعاده اموال نامشروع دیر به دست نمایندگان رسید