بازدید: 10

احداث ساختمان‌های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ میزان آمادگی تهران برای مقابله زلزله چقدر است؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1504739

احداث ساختمان های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ تهران برای مقابله با وقوع زلزله تا چه میزان آمادگی داردزلزله هم مانند سایر حوادث قابل کنترل است و می توان پس از به وقوع پیوستن آن حوادث و خسارات پس از زلزله را کنترل کرد، اما به شرط اینکه واقعیت ها را بپذیریم.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، زمین لرزه پدیده ای ست که مردم از گذشته تا الان با آن سر و کار دارند و این بلای طبیعی جان چندین هزار نفر انسان را در جهان گرفته است. اما علت وقوع این پدیده چیست و در زمان و قبل و بعد از وقوع آن باید چه اقداماتی را انجام داد؟

زلزله چیست؟

زمین لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل های پوستهٔ زمین در مدتی کوتاه روی می دهد.

زلزله احتمالی در تهران

شهر تهران در مقایسه با دیگر شهر ها از حساسیت ویژه ای برخوردار است و دلیل آن سکونت چندین میلیون نفر از جمعیت کشور، تراکم بالای جمعیت و نیز تمرکز بسیاری از زیر ساخت ها در این شهر و یا اطراف آن است. همچنین تهران بر روی چندین گسل زلزله قرار دارد و در صورت فعالیت این گسل ها خطرات بسیاری گریبان پایتخت ایران خواهد شد.

گسل های تهران

تهران را می توان شهر گسل ها نامید به طوریکه دارای تعداد زیادی از گسل است که شامل گسل های  مُشا - فشم، شمال تهران، نیاوران، تِلو پایین، محمودیه، شیان، کوث، شمال ری، جنوب ری، کهریزک، گرمسار، پیشوا و پارچین می شود. البته گسل های فرعی زیادی در سطح شهر تهران وجود دارد مانند نارمک، شادآباد، داوودیه، عباس آباد، باغ فیض و غیره. فعال شدن سه گسل مشا، جنوب ری و شمال تهران هر کدام خسارات و شدت گوناگونی را در هر منطقه از تهران در پی خواهد داشت. در خصوص مدت زمان لرزش تهران طبق محاسبات علی درویش زاده (پدر علم زمین شناسی ایران)، این دوره برای تهران ۱۵۰ سال است در حالی که از وقوع آخرین زمین لرزه بزرگ آن ۱۸۰ سال گذشته. این تأخیر ۳۰ ساله به این معنی است که زمین لرزه بعدی، احتمالا شدت و بزرگی بیشتری خواهد داشت. انرژی زمین در حال جمع شدن در گسل هاست و زلزله بعدی تهران قابلیت وقوع تا ۸ ریشتر را دارد.

حال با تمام این تفاسیر این سوال در ذهن افراد جامعه ایجاد می شود که آیا زلزله قابل پیشگیری و کنترل است یا خیر؟ بله زلزله هم مانند سایر حوادث قابل کنترل است و می توان پس از به وقوع پیوستن آن حوادث و خسارات پس از زلزله را کنترل کرد، اما به شرط اینکه واقعیت ها را بپذیریم. واقعیت این است که شاه کلید مقابله با زلزله، مقاوم سازی و اصولی ساختن سازه ها در ساختگاه مناسب است. بدون داشتن سازه ها و زیرساخت های مقاوم برنامه های کنترل بحران زلزله خیلی نتیجه بخش نخواهد بود.

تجربه زمین لرزه در استان کرمانشاه نشان داد که مواردی که اصول مهندسی کافی را در طراحی سازه رعایت کرده اند؛ دچار تخریب نشده اند و ساکنان خود را محفوظ نگه داشته اند، از آن سو هم در مناطق روستایی و بعضا شهری نیز ساختمان هایی که اصول مهندسی صحیح در ایجاد سازه ها رعایت نشده است همگی یا تخریب کامل شدند یا اینکه بخش عظیمی از آن نابود شده و زلزله تمام زندگی شهروندی را یک شبه به خرابه ای تبدیل کرد. زلزله سال ۱۳۸۲ بم را به خاطر بیاورید که چه فاجعه ای را رقم زد یا زلزله سال ۱۳۶۹ رودبار  و منجیل ، زلزله سال ۱۳۴۱ بوئین زهرا که چه بلایی بر سر ساکنان آن شهرها آمد. شرط اصلی مقابله با تخریب پس از وقوع زمین لرزه، مقاوم سازی و ساخت سازه ها و بناهای مستحکم است.

احداث ساختمان های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ تهران برای مقابله با وقوع زلزله تا چه میزان آمادگی دارد

در تهران نیز در کنار برج ها و سازه های مقاوم و مستحکم ساختمان هایی وجود دارد که ایمن نبوده و امکان این را دارد که حتی با یک زمین لرزه متوسط و گا ها کم شدت تخریب شوند. مناطق حاشیه نشین تهران، بافت های فرسوده که نیاز به مرمت و بازسازی دارند، مرکز و جنوب پایتخت نیز از این دست مناطق هستند که در صورت عدم توجه به آن مناطق ممکن است خسارات جبران ناپذیری به افراد جامعه وارد کند.

بیشتر بخوانید: مترو در وقوع زلزله تخریب نمی شوند

به کار بردن اصول صحیح در ساخت و انتخاب مصالح ساخت و ساز در ایجاد ساختمان ها با کیفیت و طراحی ایمن سازه ها به مقاوم سازی سازه ها می توان کمک کرد و تمام این موارد به کسانی بستگی دارد که در راس ساخت و ساز در شهر و کشور هستند، حال چه پیمانکاران ساختمانی و مهندسان و معماران و چه مسئولان دولتی مانند وزرات مسکن، راه و شهرسازی.

آموزش، حلقه مفقوده در برنامه های کنترل بحران

نکته دیگری که باید با اهمیت ویژه ای به آن توجه شود مساله آموزش است. نوع واکنش اقشار مختلف به زلزله های اخیر نشان داد که مساله آموزش یک حلقه مفقوده در برنامه های کنترل بحران است. این آموزش باید عمیق و بصورت مداوم و مستمر باشد. آموزش هایی که می توان از پایه شروع به کار شود، بحث اطلاع رسانی در مدارس و حتی دانشگاه ها باعث آگاهی بخشی به افراد جامعه در همان سنین کودکی و نوجوانی و جوانی شود. موردی که باید در کشور بیشتر به آن توجه شود با وجود اینکه در طول مدت سال تحصیلی در مدارس مانور های زلزله برگزار می شود و افراد مسئول و مرتبط در حوزه اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث و سازمان مدیریت بحران متولی آموزش در این حوزه ها هستند که در کنار این اقدامات می بایست دوره های آموزشی فراگیر در خصوص زلزله شناسی و مسائل مربوط به مقابله با آن را در بین افراد جامعه به خصوص نوجوانان آموزش دهند تا در صورت بروز زمین لرزه های احتمالی آمادگی برخورد پسا زلزله را داشته باشند.

احداث ساختمان های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ تهران برای مقابله با وقوع زلزله تا چه میزان آمادگی دارد

زلزله آنقدر ها هم خطرناک نیست می توان این بلای طبیعی را نیز مانند دیگر بلایا کنترل کرد، به شرط آنکه بستر های سخت افزاری و نرم افزاری پایش فعالیت های لرزه ای افزایش یافته و به روز شوند. کاملاً طبیعی است که زلزله های بزرگ متاسفانه با تخریب و کشته و مجروح شدن مردم همراه خواهد بود. اما آنقدر ها هم که به نظر می رسد زلزله خطرناک و وحشتناک نیست.

شایعه یا واقعیت! تهران در انتظار زمین لرزه بزرگ است؟

حال موضوعی که در تهران به یک چالش منفی تبدیل شده است بحث و شایعه نابودی پایتخت در صورت رخ دادن زمین لرزه عظیم است. باور و رفتار غلط برخی افراد موجب ایجاد ترس و وحشت در میان افراد جامعه شده است، به صورتی که این ترس به گسترش شایعات دامن زده و جامعه را در کنار مشکلات دیگری که افراد در آن سروکار دارند ملتهب کرده است.

احداث ساختمان های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ تهران برای مقابله با وقوع زلزله تا چه میزان آمادگی دارد

احتمال رخ دادن زمین لرزه در تهران بین هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال است که پایتخت ایران در سال های ۷۴۳، ۸۵۵، ۹۵۸، ۱۱۷۷، ۱۶۶۵ و ۱۸۳۰ میلادی برای یک بار هم که شده لرزیده است که اختلاف بین دو زلزله آخر حدود ۱۶۵ سال است.

بیشتر بخوانید: مدیریت بحران آمادگی زلزله 7 ریشتری را ندارد

به هر حال تهران گسل های فراوانی دارد که بزرگترین آن ها در شمال و جنوب تهران فعال است و هر آن احتمال دارد مانند انفجار یک بمب، تهران از این رو به آن رو تبدیل شود؛ از سویی رفتار غلطی که ریشه در وحشت کاذب مردم از زلزله و عدم اطمینان آن ها به سازه هایشان دارد، کاملا قابل اصلاح است. همانطوری که عنوان شد با آموزش جامعه و ساخت اصولی سازه؛ چالش زلزله در تهران را می توان کنترل کرد. از سوی دیگر، به دنبال وقوع زلزله ها همواره شایعات فراوانی منتشر می شود. بهترین و مناسب ترین راه برای مقابله با این شایعات آموزش دقیق مردم است. اگر افراد جامعه تعریف اصولی و علمی زلزله را بدانند؛ به این شایعات توجه نخواهند کرد؛ ضمن اینکه هیچ شخص یا دستگاهی نمی تواند وقوع این بلای طبیعی را پیش بینی کند و تمام مسائل مطرح شده در حد شایعات کاذب و به قول معروف یک کلاغ چهل کلاغ است که ارزش و جنبه علمی ندارد و صرفا در حد حرف و شایعه است.

کدام ساختمان های اداری و مهم پایتخت بر روی گسل ها قرار دارند؟

برج میلاد، بلندترین برج ایران بر روی گسل پردیسان ساخته شده است. با توجه به این موضوع اگر زلزله ای نسبتا شدید در تهران رخ دهد، چه بلایی بر سر برج میلاد تهران و ساختمان های اطراف آن رخ خواهد داد؟

بیمارستان میلاد یکی از مراکزی است که بر روی گسل تهران احداث شده است. بزرگراه های شهید بابایی، صدر، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید چمران، آزادگان و امام علی (ع) با توجه به محل قرار گیری در گسل های تهران در صورت وقوع زلزله به نحوی آسیب می بینند که امکان امدادرسانی از این مسیر ها در صورت وقوع زلزله وجود ندارد.

اتاق رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات تهران دقیقاً بر روی گسل زلزله شمال پایتخت تاسیس شده است

واحد دانشگاهی علوم و تحقیقات و واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد که به تازگی به منطقه سوهانک منتقل شده بر روی بزرگترین گسل تهران بنا شده اند! فکرش را بکنید در صورت وقوع زلزله امداد رسانی به این مناطق با حضور چندین هزار دانشجو و ... به چه صورت خواهد بود؟
ساختمان بانک مرکزی و ساختمان اسناد ملی ایران نیز بر روی گسل سید خندان قرار دارند.

بیشتر بخوانید: تخلف آشکار مقابل چشمان مسئولان شهری

از دیگر ساختمان هایی که می توان از آن ها یاد کرد که بر روی گسل ها قرار دارند، ساختمان های بنیاد مستضعفان، وزارت راه و شهرسازی، مجموعه کتابخانه ملی همچنین پل بزرگراه صدر و  پل پارک وی نیز بر روی گسل بنا شده است.

احداث ساختمان های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ تهران برای مقابله با وقوع زلزله تا چه میزان آمادگی دارد

اماکنی که جز مناطق پرتردد و مهم در پایتخت هستند که در کانون اصلی زلزله در تهران قرار دارند. حال سوالی که در اینجا در ذهن افراد جامعه ایجاد می شود این است که چرا مجوز ساخت و ساز در این مناطق صادر شده است؟ آیا این امکان وجود نداشت که همین ساختمان ها با همین شرایط سازه ای در مناطق دیگر و امن تری ساخته شوند؟

تاثیر گناهان انسان بر وقوع زلزله

کار ها و فعالیت های ما نیز بی ارتباط با وقوع زمین لرزه نیست؛ همانطور که در احادیث و آیات قرآنی هم به این موضع اشاره شده است، به حدیثی که از امام صادق (ع) نقل شده است توجه کنید:

«إذا فَشَتْ أرْبَعَةٌ ظَهَرَتْ أرْبَعَةٌ: إذا فَشا الزِّنا کَثُرَتِ الزَّلازِلُ، وَ إذا اُمْسِکَتِ الزَّکاةُ هَلَکَتِ الْماشِیَةُ، وَ إذا جارَ الْحُکّامُ فِی الْقَضاءِ اُمْسِکَ الْمَطَرُ مِنَ السَّماءِ، وَ إذا ظَفَرَتِ الذِّمَةُ نُصِرُ الْمُشْرِکُونَ عَلَی الْمُسْلِمینَ»

«هنگامی که چهار چیز در جامعه شایع و رایج گردد چهار نوع بلا و گرفتاری پدید آید: چنانچه زنا رایج گردد زلزله ـ و مرگ ناگهانی ـ فراوان شود. چنانچه زکات و خمسِ اموال پرداخت نشود حیوانات نابود شوند. اگر حاکمان جامعه و قُضات ستم و بی عدالتی نمایند باران ـ رحمت خداوند ـ نمی بارد؛ و اگر اهل ذمّه تقویت شوند مشرکین بر مسلمین پیروز آیند»
«وسائل الشیعة، ج. ۸ ص. ۱۳»

همانطور که اشاره شد زلزله یک بلای طبیعی است و هر آن ممکن است رخ دهد چه با شدت زیاد و چه با شدت و تخریب کمتر؛ نکته ای که در اینجا قابل تامل است اقدامات و رفتار ما در خصوص مقابله با این پدیده طبیعی است؛ آیا توان مقابله با پس از زلزله را داریم؟ آیا ما می توانیم بلافاصه مشکلات پس از وقوع زمین لرزه را پیگیری و حل و فصل کنیم؟ آیا قبل از وقوع زلزله ساختمان ها و سازه هایمان را ایمن و مستحکم کرده ایم؟ و خیلی از موارد دیگر که انجام آن به خود ما بستگی دارد؛ زلزله حادثه ای است که یک بار و یا چند مرتبه رخ می دهد. نکته حائز در این میان، پیشگیری از حادثه و اقدامات پس از آن است تا هرچه سریع تر شرایط باید به حالت قبل از وقوع زلزله بازگردد.

گزارش از اشکان دوستی پور

انتهای پیام/


احداث ساختمان‌های مهم پایتخت بر روی گسل زلزله/ میزان آمادگی تهران برای مقابله زلزله چقدر است؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها