بازدید: 8

قاریان مصری آقای تلاوت قرآن در جهان هستند/ قاریان ایرانی برترند

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1502928
قاری و داور بین‌المللی معتقد است که قاریان ایرانی از هر حیث از قاریان مصری برترند.

به گزارش ایکنا، تسنیم نوشت: کمتر کسی پیدا می شود که صدای اذان  استاد محمد حسین سبزعلی را از رادیو و تلویزیون ملی نشنیده باشد. او در سال 1360 مقام دوم استان تهران و نیز مقام دوم مسابقات بین المللى اوقاف را کسب کرد و همچنین در سال 1375 در مسابقات بین المللى کشور مالزى مقام آورد.

محمدحسین سبزعلى از سال 1360 تاکنون بارها در مسابقات مختلف قرآن ملی و بین المللی به داورى پرداخته است. این قاری قرآن از سال 1350 به تدریس در زمینه هاى مختلف قرآنى در حسینه ها، مساجد، جلسات و هیئت هاى مذهبى مبادرت ورزیده است.

محمدحسین سبزعلی نخستین بار در سال 1352 در مسجد کرامت مشهد مقدس در جلسه استاد فاطمى در محضر مقام معظم رهبرى به تلاوت پرداخت.

این قاری پیشکسوت قرآن در گفت وگو با تسنیم، تفاوت عملکرد قرآنی کشورمان را در مقایسه با پیش از انقلاب از زمین تا آسمان می داند و معتقد است که جلسات قرآن در دوران پهلوی، معدود و انگشت شمار بود امّا امروز صدها حافظ و قاری قرآن در عرصه های ملی و بین المللی فعالیت می کنند.

وی می گوید: امروزه تعداد نوجوانان و جوانان قرآنی کشورمان از شمارش خارج اند. ما قبل از انقلاب به اندازه انگشتان دست، حافظانی همچون استاد پرهیزگار، جهانبحش، طالبی نداشتیم امّا اکنون و هر لحظه به تعداد حافظان و قاریان قرآن افزوده می شود.

داور بین المللی قرآن در پاسخ به این سوال که به نظر شما کشورمان تاکنون به افق ها و ایده آل های قرآنی که بزرگان دین و به ویژه رهبر انقلاب آن را ترسیم کرده اند، رسیده است؟ می گوید:  ما در حوزه قرائت پیشرفت خوبی داشتیم و آنقدر پیش روی کردیم که می توان گفت، نخبگان کشورمان با قاریان جوان مصری برابری می کنند. امروز اگر در کشور مصر، شحات انور، هنداوی و طاروطی باشند، در کشور ایران نیز قاریانی همچون صیاف زاده، شاکرنژاد و منصوری وجود دارد که با آنها برابری می کنند و حتی در مواقعی نیز بهتر از آنها هستند.

سبزعلی معتقد است که قاریان کشورمان از هر حیث از قاریان مصری برترند، چراکه زبان و گویش قاریان ایرانی متفاوت از زبان و الحان عربی است. آنها قدمت 700 ساله دارند امّا ما عجم هستیم و فیزیک دهانمان و الحان ما متفاوت است؛ مثل این می ماند که یک عرب شعر و آواز ایرانی بخواند.

قاریان مصری آقای تلاوت قرآن در جهان هستند

سبزعلی بر این باور است که ما به دوران مشاهیر مصری نخواهیم رسید و در این باره می گوید: اینکه ما بگوییم به مشاهیر مصری همچون مصطفی اسماعیل، عبدالباسط، منشاوی و علی البناء رسیده ایم، به صراحت می توانم بگویم هرگز به جایگاهی که آنها رسیده بودند، نخواهیم رسید.  ابن بتوته می گوید که هفتصد سال پیش وقتی به کشور مصر سفر کردم،  دیدم که بیشترین هزینه را صرف تلاوت و ترویج قرآن می کنند. به خاطر این است که بزرگ ترین قاریان جهان اسلام در مصر هستند. معتقدم آنها، آقای تلاوت قرآن در جهان هستند.

این استاد قرآن در پاسخ به این سوال که عملکرد آموزش و پرورش را در حوزه آموزش قرآن چگونه ارزیابی می کنید؟ می گوید: رشته های مختلف ورزشی، آکادمی دارند امّا فعالیت های قرآنی آکادمی ندارد. هراقدامی نیز در این حوزه انجام می شود، محدود و معدود است. انصافاً شورای عالی قرآن و دیگر نهادها خوب کار می کنند امّا مقطعی است.
در آکادمی فوتبال همه بازیکنان در طول شبانه روز در خدمت مربی هستند در حالیکه ما طرحی نداریم که به صورت مستمر با قرآن آموزان ارتباط داشته باشیم. البته شاید گفت یکی از دلایلی که نمی توان به این شکل در مقوله آموزش وارد شد، نداشتن بودجه و امکانات کافی باشد. در مشهد شنیدم آقا مجتبی فاطمی به مدارس می رود و استعدادها و نابعه ها را جدا می کند و آموزش می دهد. این کار را باید دستگاه های دولتی عهده دار شوند نه یک شخص.

سبزعلی همچنین درباره اینکه مسابقات تا چه میزان می تواند در ترویج فرهنگ قرآن در جامعه موثر باشد؟ می گوید:  مسابقات خیلی خوب است به شرطی که به جلسات قرآن نیز اهمیت داده شود. اگر جلسات قرآنی تقویت شوند، مسابقات نیز از کیفیت لازم برخوردار می شوند.

انتهای پیام


قاریان مصری آقای تلاوت قرآن در جهان هستند/ قاریان ایرانی برترند
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها