بازدید: 12

بلوغ‌های ازدواج/ اختلال‌های شخصیتی عاملی فریبنده یا بازدارنده

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1494718
گروه سلامت ــ در چهارمین جلسه کارگاه آموزشی «رسم انتخاب» از سلسله جلسات طرح هماهنگ «امید وصل»، موضوع بلوغ‌های ازدواج تشریح شد.
بلوغ های ازدواج/ اختلال های شخصیتی عاملی فریبنده یا بازدارندهبه گزارش خبرنگار ایکنا، چهارمین جلسه از کارگاه آموزشی «رسم انتخاب»، از سلسله جلسات طرح هماهنگ «امید وصل»، به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و جهاددانشگاهی دانشگاه علم و صنعت روز گذشته، ۵ دی ماه، با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد برمایی، استاد دانشگاه، کارشناس خانواده و مسائل ازدواج، با موضوع «بلوغ های ازدواج» در این دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای این کارگاه برمایی با بیان اینکه هدف بلوغ در ازدواج داشتن شرایط آن است اظهار کرد: بلوغ شخصیتی، بلوغ اجتماعی، بلوغ فرهنگی، بلوغ مالی، بلوغ عاطفی، بلوغ معنوی، بلوغ جنسی انواع بلوغ در ازدواج است.
وی تأکید کرد: برای داشتن این بلوغ ها هوش بسیار مهم است و منظور از هوش داشتن بهره هوشی است. در واقع بهره هوشی برداشت از واقعیت است؛ وقتی در مورد یک مفهوم صحبت می شود شما از بهره هوشی استفاده می کنید. مدل های دیگر هوش، هوش هیجانی، هوش جنسی، هوش اجتماعی و هوش معنوی است که سلامت معنوی نیز با وجود آنها رخ می دهد و تاب آوری را افزایش می دهد.
برمایی ادامه داد: اگر یک فرد روحانی هوش معنوی بالایی داشته باشد، هیچ گاه یک فرد گناهکار را تخریب نمی کند. اگر کسی هوش اجتماعی داشته باشد، معاشرت بلد است و در حوزه های اجتماعی و شغلی اطراف خود تأثیر دارد، فردی هم که هوش هیجانی دارد بلد است بخنداند. همه این افراد بهره هوشی دارند.
وی با تأکید بر داشتن هوش هیجانی برای آمادگی ازدواج اظهار کرد: دختری که از بیرون خود را سفت و سخت نشان می دهد، به دلیل داشتن نظام های ارزشی از خود محافظت کرده و کار خوبی انجام می دهد، اما دختری که در جلسه خواستگاری رو می گیرد هوش هیجانی و عاطفی پایینی دارد.
این کارشناس خانواده و ازدواج تأکید کرد: باید خودآگاهی برای داشتن انواع هوش ها را بالا برد و قرار نیست به هرکسی اجازه ازدواج داد. خانم ها هم نباید به آسانی برخی افراد را برای خواستگاری بپذیرند و با آدم های مردد هم نباید ازدواج کنند.
برمایی با تأکید بر وجود هفت بلوغ برای ازدواج بیان کرد: علی رغم وجود بلوغ شخصیتی، بلوغ اجتماعی، بلوغ فرهنگی، بلوغ مالی، بلوغ عاطفی، بلوغ معنوی و بلوغ جنسی، هیچ گاه بلوغ سیاسی نداریم و اصلاً نباید سیاست را وارد ازدواج کرد. در این چندساله زوجی را ندیدم که در تمامی بلوغ ها باهم فیکس بوده و زندگی ناموفقی داشته باشند، اما بسیاری را دیدم که به دلیل دخالت دادن مسائل سیاسی، زندگی آن ها از بین رفته است.
برمایی در ادامه به موضوع بلوغ شخصیتی پرداخت و تصریح کرد: برای رسیدن به بلوغ شخصیتی، پیش از ازدواج باید اختلالات شخصیتی مانند زودرنجی، خشم بالا و ترس از ازدواج را در خود و طرف مقابل بررسی و آن ها را درمان کرد. کیفیت شخصیت بسیار مهم است و باید روی آن کار شود.
وی ادامه داد: برای رسیدن به بلوغ شخصیت باید اختلالات شخصیت را شناخت. بسیاری از کسانی که اختلالات شخصیتی دارند، زندگی بسیار سختی را برای خود و دیگران فراهم می کنند و بیشتر گزینه های نامناسب برای ازدواج نیز کسانی هستند که دچار اختلالات شخصیتی هستند این اختلالات از طرف روانشناسان تشخیص داده می شوند، اما به راحتی درمان نمی شوند.
این روانشناس خانواده بیان کرد: زمانی که عاشق می شویم جذب بخش شخصیتی فرد مقابل می شویم و معمولاً برخی از اختلالات است که برای ما جذاب می شود، اما در زمان ازدواج این جذابیت ها مشکل آفرین می شوند.
وی بیان کرد: چیزی به نام عشق در روانشناسی نداریم و از آن تعبیر به فرافکنی می کنند و فلاسفه نیز آن را انکار می کنند، اما در دین از آن با عنوان «حب» یاد می شود. یونگ، روانشناس سوئیسی، می گوید: هر مردی در روانش رگه هایی زنانه دارد و برعکس. ایگوی یک پسر چگونه عاشق یک دختر می شود؟ این امر زمانی است که ناخودآگاه شخصی خود را به خودآگاه طرف دیگر منعکس می کنیم. مثلاً یک فرد پرشروشور ممکن است از کسی که سر به زیر است خوشش بیاید.
مدیر مؤسسه بارش افکار سپید در ادامه به برخی اختلالات شخصیتی پرداخت و اظهار کرد: پارانویید ها و شکاک ها بسیار باهوش بوده و هوش مخربی دارند. این ها برای فرد مقابل جذاب هستند، اما این ها تله است و عشق نیست. این افراد همسری قابل پیش بینی می خواهند و چنانچه فرد مقابل از این افراد باهوش تر باشند، زندگی آن ها دچار اختلال می شود.
وی بیان کرد: اسکیزوئید ها که افرادی شدیداً منزوی بوده و با افراد درون گرا متفاوت هستند، به درمان جواب نمی دهند، چون منزوی بودن مهمترین مکانیسم دفاعی برای آنهاست و اگر قرار است با آن ها زندگی کنید، باید تغییر آن ها را فراموش کنید و بگذارید به حال خود باشند. این افراد خانواده دوست نیستند.
برمایی افراد محبوب نمایشی یا هیسترومنیک را دیگر افراد دچار اختلال شخصیتی دانست و تصریح کرد: این افراد بسیار تغییرپذیر بوده، هیجان بسیاری دارند و رفتارشان پررنگ و لعاب است. حدود دو تا سه درصد کل جمعیت این افراد بستری می شوند. تعداد این افراد در زنان بیش از مردان است. اختلالات جسمانی و مصرف الکل در آن ها بالا بوده و در تعامل با دیگران رفتار اغواگری و تحریک کنندگی جنسی بیشتری دارند. تغییر ابراز احساسات در آن ها به سرعت بوده، اما سطحی هستند. از ظواهر جنسی برای جلب دیگران استفاده کرده و دوست دارند همیشه جلوی چشم باشند، بسیار تلقین پذیر هستند، نگرش خاصی در مورد مسائل مهم زندگی ندارند و دید آن ها سطحی بوده و حرفی برای بیان کردن ندارند و تحمل مورد بی توجهی قرار گرفتن را نیز ندارند، افرادی که هیجان خواهی درونی خود را سرکوب می کنند یا به اندازه کافی جذابیت ندارند، جذب چنین شخصیت هایی می شوند.
وی با بیان اینکه خودشیفتگی نیز نوعی اختلال است که با معنویت درمان می شود یادآور شد: هیچ گاه نباید خانواده را فراموش کرد و تناسب خانواده خود فرد و فرد مقابل نیز بسیار مهم است. نکته بعدی نیز این است که بعضی از اصالت ها به جایگاه فعلی افراد ارتباطی ندارد و در ازدواج باید این ها را مد نظر قرار داد.
برمایی تأکید کرد: افرادی که اختلال های مختلف شخصیتی دارند می توانند ازدواج کنند، اما فرد سالم نمی تواند با این ها ازدواج کند. در جامعه ای که در آن ۱۵۷ هزار طلاق رخ می دهد، شاید تنها کمتر از ۱۰ درصد آن ها دچار اختلال شخصیتی باشند و بیش از ۹۰ درصد این افراد سالم بوده و تنها انتخاب اشتباهی داشته اند. لذا باید با این افراد رفتار درستی شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه عرف جامعه برخورد خوبی با این مسائل ندارد، در حالی که دین ما این موارد را پذیرفته و حتی توصیه های خوبی برای آن دارد. مثلاً فردی که طلاق گرفته عموماً از جانب جامعه متهم است، در حالی که دین می گوید نباید این گونه رفتار کرد.
انتهای پیام

بلوغ‌های ازدواج/ اختلال‌های شخصیتی عاملی فریبنده یا بازدارنده
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها