بازدید: 16

پروژه‌های مصوب در سفر رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان باید محقق شود

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1489317
گروه اقتصاد ــ معاون اول رئیس‌جمهور با تاكید بر اینكه باید پروژه‌های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و نیز قول‌ها و وعده‌های داده شده از سوی رئیس‌جمهور برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، گفت: باید با برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه‌ها و عمل به وعده‌های داده شده، نسبت به محرومیت‌زدایی و توسعه استان اقدام شود.

باید پروژه های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان محقق شود

به گزارش ایکنا، به نقل پایگاه اطلاع رسانی دولت، از جلسه ستاد توسعه سواحل مکران، ظهر امروز دوشنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

 اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به ظرفیت كم نظیر سواحل مكران برای توسعه استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، گفت: سواحل مكران باید به نقطه ای كانونی برای توسعه و رفع محرومیت از این دو استان تبدیل شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود محرومیت در استان سیستان و بلوچستان و فاصله زیاد شاخص های توسعه در این استان با سایر استان های كشور، تصریح كرد: حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است و این موضوع باید در دستور كار همه دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
وی همچنین با اشاره به تدوین طرح جامع برای توسعه سواحل مكران و برنامه ریزی برای اجرای چند پروژه بزرگ در این منطقه، اظهار كرد: برنامه ها و پروژه های خوبی برای اجرا در این منطقه تهیه شده است كه می تواند به توسعه سواحل مكران كمك كند.
جهانگیری افزود: برای توسعه سواحل مكران باید همه جوانب نظیر مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی دیده شود و سیاست روشن و دقیقی برای اجرای طرح جامع توسعه سواحل مكران تدوین گردد.
معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه باید پروژه های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و نیز قول ها و وعده های داده شده از سوی رییس جمهور محترم برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، گفت: باید با برنامه ریزی دقیق و سیاست گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه ها و عمل به وعده های داده شده، نسبت به محرومیت زدایی و توسعه استان اقدام شود.
وزیر جهاد كشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب در سواحل مكران و بخصوص چابهار برای كشت گلخانه ای، گفت: چابهار این ظرفیت را دارد كه به میزان ۱۰ هزار هكتار كشت گلخانه ای با ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آن ایجاد شود.
مهندس حجتی با یادآوری اینكه ۵۵ درصد صید و صیادی كشور در سواحل مكران انجام می شود، خاطر نشان كرد: سواحل مكران از ظرفیت گسترده ای برای پرورش ماهی در دریا و پرورش میگو برخوردار است كه اگر حمایت های لازم صورت گیرد با مشاركت بخش خصوصی شاهد توسعه در این گونه فعالیت ها خواهیم بود.
وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه سواحل مكران گفت: این برنامه در ۱۲ محور تهیه شده كه ۳۸ محرك اقتصادی در آن وجود دارد و اجرای این برنامه ها همت و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد.
دكتر اسلامی افزود: در این برنامه توسعه ای ظرفیت های بومی سواحل مكران با نگاه درون زا و برون نگر دیده شده و احداث دو شهر جدید نیز در این برنامه پیش بینی شده است كه به زودی ساخت واحدهای مسكونی برای ساكنین آن آغاز خواهد شد.
استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان اینكه شاخص های استان در بخش های مختلف نظیر بهداشت و درمان، فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله زیادی با میانگین كشور دارد، خواستار اجرای مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان شد.
در این جلسه كه وزرای امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، گزارشی از عملكرد پروژه های طرح توسعه سواحل مكران طی ۹ ماهه سال ۹۷ ارائه شد و توضیحاتی نیز در خصوص پروژه های زیرساختی طرح توسعه سواحل مكران نظیر احداث راه آهن، جاده سازی، توسعه بندر شهید بهشتی، انتقال آب و احداث سد و نیروگاه بیان گردید.
در ادامه این جلسه گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مكران ارائه شد و نماینده دبیرخانه در این گزارش اعلام كرد كه رویكرد دبیرخانه تلاش در جهت محرومیت زدایی پیش از آغاز روند توسعه این سواحل بوده است و دبیرخانه ستاد توسعه اجتماع محور جهت افزایش توانمندی جوامع محلی و توسعه پایدار و متوازن و همراهی جوامع در فرآیند توسعه صنعتی و عمرانی را دنبال می كند.
در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش های ارائه شده، پیشنهادات و نظراتی در جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه سواحل مكران و اجرای طرح جامع این سواحل ارائه شد.

انتهای پیامم


پروژه‌های مصوب در سفر رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان باید محقق شود
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها