بازدید: 43

تاثیرات شگفت‌انگیز پیاده روی+ برنامه تمرینی برای افراد مبتدی

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1485173
یک فیزیوتراپیست گفت: پیاده روی یکی از بهترین تمرین‌ها برای به دست آوردن آمادگی افزایش ظرفیت قلبی و ریوی است و تمامی عضلات بدن در طی انجام این فعالیت از گردن تا مچ پا فعال هستند.
به گزارش افکارنیوز،

پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست درباره  پیاده روی اظهار کرد: پیاده روی جزو ورزش های پیشرونده و مقاومتی است، یعنی باید مقدار آن را به مرور زمان افزایش دهیم؛ در واقع افزایش تمرینات باید شیبی ملایم داشته باشد، از نظر زمان، شدت و  مقاومت باید فشار تمرین به مرور و کم کم اضافه شود؛ کسانی که پیاده روی می کنند نیز جزو همین دسته هستند پس بهتر است برای آغاز پیاده روی ۵ دقیقه ابتدایی را با گام های آرام و آهسته شروع کنند سپس در ۵ دقیقه  برای افزایش سرعت پیاده روی تلاش کنید و در نهایت ورزش کردن را با ۵ دقیقه پیاده روی با سرعت آهسته به پایان برسانید.

وی ادامه داد: ۵ دقیقه های ابتدایی و انتهایی حکم گرم کردن و سرد کردن بدن را دارند و مقدار آن ها ثابت خواهند ماند، اما به مرور باید ۵ دقیقه میانی را افزایش دهید؛ در در ابتدا کار همین ۱۵ دقیقه ورزش کافی است اما بعد از چند مدت که آمادگی بدنی بالاتر رفت می توانیم مسیر را سخت تر یا شیب دار کنیم. در واقع با انجام یک پیاده روی تدریجی از بروز آسیب دیدگی ها جلوگیری خواهد شد.

برنامه مناسب برای پیاده روی

ورزشی شگفت انگیز به نام پیاده روی+ برنامه پیاده روی برای افراد مبتدی است و تمامی عضلات بدن در طی انجام این فعالیت از گردن تا مچ پا فعال هستند

توحه کنید که در برنامه فوق مراحل گرم کردن و سرد کردن نیز در نظر گرفته شده است و تنها کافی است تلاش کنید در مرحله میانی کمی سرعت پیاده روی را افزایش دهید.

پارسانژاد گفت: در صورت رعایت نکردن این روش هم از نظر عضلانی و هم از نظر قلبی و تنفسی احتمال آسیب دیدگی وجود دارد؛ افراد میانسالی که آمادگی لازم را برای ورزش کردن ندارد؛ اگر ناگهان سراغ  پیاده روی سنگینی مثل کوهنوردی بروند؛ احتمال آسیب دیدگی، بخصوص در قلب و ریه آن ها وجود دارد.

این فیزیوتراپیست بیان کرد: شروع نامناسب هر ورزشی بسیاری از افراد را دچار کوفتگی و مشکلات مفصلی می کند، به طوری که ممکن است آنها را از ادامه تمرین باز دارد؛ برای مثال اگر قرار است از تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده کنید، با سرعت پایین و سطوح صاف شروع کنید و بعد از مدتی سرعت را افزایش دهید. همچنین علاقه مندان  به ورزش بدنسازی نمی توانند از همان ابتدا و در تعداد زیاد وزنه بلند کنند.

وی تشریح کرد: در فیزیوتراپی ۲ معیار برای اندازه گیری توان افراد وجود دارد؛ یکی مقدار وزنه ای که می‎توانید برای یک بار بلند کنید و مقدار وزنه ای که می‎ توانید ۱۰ بار بلند کنید؛ بر این مبنا رژیم های تمرین درمانی را برای افراد مشخص می کنیم که افراد برای تقویت عضلات و جلوگیری از آسیب باید بر مبنای یکی از این روش ها پیش بروند.

راهکاری برای فرار از کوفتگی بعد از باشگاه

پارسانژاد افزود: معمولاً پیشنهاد می شود که با ۳ ست ۱۰ تایی شروع به ورزش کنید و به مرور بر وزن یا تعداد حرکات ورزشی اضافه کنیم. با این روش از بروز کوفتگی کشیدگی و پارگی عضلات پیشگیری می شود؛ در جوانان آسیب های مفصلی و عضلانی و در میانسالان از آسیب های ریوی و قلبی شیوع بیشتری دارد؛ ۳ جلسه تمرین در هفته برنامه مناسبی است و باید از نیم ساعت شروع شود و در نهایت به یک ساعت و نیم برسد.

این فیزیوتراپیست  گفت:  پیاده روی یکی از بهترین تمرین ها برای به دست آوردن آمادگی افزایش ظرفیت قلبی و ریوی است؛ پیاده روی ورزش عمومی محسوب می شود و تمامی عضلات بدن در طی انجام این فعالیت درگیر می شوند؛ از گردن تا مچ پا و از آنجا که با ریتم خاصی انجام می شود و با کارهای روزمره انطباق دارد در عملکرد کلی بدن تاثیر مثبت می گذارد.

وی درباره خصوصیات کفش مناسب تصریح کرد: استفاده از کفش مناسب در هنگام پیاده روی اهمیتی بالا دارد؛ کفش باید به شکلی باشد که تما قوس های کف پا را پر کرده و طوری طراحی شده باشد که تا حدی جلو ضربه های وارده به پاشنه را بگیرد؛ کفی کفش نه باید خیلی تخت یا خیلی بلند یا خیلی خشک باشد.

پارسانژاد یادآوری کرد: اگر قصد پیاده روی در کوه یا مسیر های ناهموار را دارید بهتر است از کفش هایی که کمی ساق دارند استفاده کنید تا پا ازپا در مقابل پیچ خوردگی ها حمایت کند؛ توجه داشته باشید که پیچ خوردن پا به معنای آسیب به سایر مفصل پا مث زانو و لگن و مینیسک است.

 


تاثیرات شگفت‌انگیز پیاده روی+ برنامه تمرینی برای افراد مبتدی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها