بازدید: 43

در «پنجره‌های تشنه»به مقایسه مواجهه‌ها با ضریح امام حسین(ع) پرداخته‌ام/ دو هفته آدم امام حسین(ع) بودن لذت‌بخش بود/احساس آرامش دارم

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1474855
نویسنده کتاب «پنجره‌های تشنه» گفت: در این کتاب به مقایسه مردم جغرافیای مختلف کشور در مواجهه با ضریح امام حسین(ع) پرداختم.

مهدی قزلی از جمله نویسندگانی است که توانسته با تمرکز بر نویسندگی آثار قابل توجهی مثل «پنجره های تشنه» را به نگارش در آورد. اثری که یکی از امتیازات و افتخاراتش تقریظی است که مقام معظم رهبری بر آن نوشته است.

قزلی که برای انتقال ضریح امام حسین (ع) از قم به کربلا با کاروانی همسفر شده است در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درباره بخشی از آنچه در این سفر توجهش را جلب کرده و در کتاب به آن پرداخته است توضیحاتی ارائه کرد.

میزان - نگارش این کتاب چطور آغاز شد؟

مهدی قزلی- پیشنهاد نگارش این کتاب از سوی هیئت امنای ساخت ضریح امام حسین (ع) مطرح شد. در آغاز قرار بود تا مستندسازی از فرایند انتقال ضریح امام حسین (ع) از قم به کربلا صرفا در بخش فیلم و عکس انجام شود، اما در ادامه خواسته شد که یک نویسنده درباره آنچه اتفاق می افتد نیز کتابی بنویسد بنابراین روزانه نویسی از ضریح امام حسین (ع) به من سپرده شد.

روز عاشورا ۱۳۹۱ به قم رفتم و شب شام غریبان ضریح امام حسین (ع) پشت یک تریلی از کارگاه بیرون آمد.

میزان -پروسه انتقال ضریح چند روز بود؟

مهدی قزلی-در حالیکه فکر می کردیم این سفر فقط ۸ یا ۹ روز طول بکشد، اما چیزی حدود ۱۸ تا ۱۹ روز طول کشید.
از آنجا که محاسبه ها و پیش بینی روز ها درباره استقبال مردم و حوادث، انجام نشده بود این سفر طولانی تر از زمانی که فکر می کردیم شد و در کربلا نیز هفت روز تا باز کردن ضریح زمان صرف شد.

میزان -در نگارش کتاب، به انتقال ضریح از شهر های به کربلا اشاره کردید. چقدر این حضور همراهی در نگارش موثر بود؟

مهدی قزلی-مواجهه مردم در استان قم، تهران، مرکزی، لرستان، ایلام و خوزستان در این کتاب آورده شده است. در حقیقت این کتاب مواجهه های دست اولی است که خود از نزدیک دیدم. این بهترین، طولانی ترین و منسجم ترین سفری بود که فقط برای نوشتن رفته بودم.

میزان -در «پنجره های تشنه» به نکات مختلفی اشاره دارید از موقعیت ها تا بازخوردها، برای خودتان کدام بخش جالب تر بود؟

مهدی قزلی-یکی از نکات جالب این سفر این بود که این موقعیت فرضی وجود داشت تا بتوانم مردم را در جغرافیای مختلف در مواجهه با ضریح امام حسین (ع) مقایسه کنم؛ که بخش هایی از آن نیز در کتاب آمده است.

در «پنجره های تشنه»به مقایسه مواجهه ها با ضریح امام حسین(ع) پرداخته ام/ دو هفته آدم امام حسین(ع) بودن لذت بخش بود

نمهدی قزلی-وع مواجهه در جامعه ای که شیعه است از نکات جذاب کتاب به شمار می رود که سعی کردم با تمام جزئیات به آن بپردازم. این کتاب سند تاریخی و اجتماعی است که در بلندمدت قابل بررسی است.

میزان -گذر از شهر ها برای انتقال ضریح چگونه انجام شد؟ با چه مشکلاتی در این سفر مواجه شدید؟

مهدی قزلی-قم، تهران، ساوه، اراک، بروجرد، خرم آباد، اندیمشک، دزفول، شوشتر، اهواز، آبادان و خرمشهر شهر هایی بودند که تریلی ضریح از آن گذشت. سپس تریلی را زیر چادر پنهان کردند تا از مرز رد شویم، اما چون نتوانستیم هماهنگی های لازم را انجام دهیم امکان خروج از مرز شلمچه و چزابه میسر نشد بنابراین از مرز مهران گذر کردیم و مستقیما به کربلا رفتیم. تمام این نگرانی هایی که در مسیر تا کربلا داشتیم بخاطر گروه هایی، چون وهابیون بود.

در پرداختن به جزئیات این سفر و اشاره به مشکلاتی که برایتان پیش آمد، چقدر زمان برای نگارش صرف کردید؟ آیا در طول سفر هم چیزی می نوشتید؟

نمهدی قزلی-گارش کتاب چیزی حدود شش ماه طول کشید. در طول سفر بیشتر یادداشت برداری های مکتوب انجام می دادم بطوریکه چهار دفترچه پر شد که بیشتر سرفصل ها و نکاتی بود که نظرم را جلب می کرد.

میزان -چرا در زمانی که بازخورد مردم را می دیدید از نگارش صرف نظر کردید؟

مهدی قزلی-از آنجا که از شلوغی و ازدحام جمعیت گذر می کردیم، نمی توانستم درباره این سفر چیزی بنویسم بنابراین نگارش کتاب در سفر فراهم و البته منطقی نبود.

در «پنجره های تشنه»به مقایسه مواجهه ها با ضریح امام حسین(ع) پرداخته ام/ دو هفته آدم امام حسین(ع) بودن لذت بخش بود

میزان -بازخورد مردم چگونه بود؟

مهدی قزلی-هیچوقت ماجرای این سفر را تعریف نکردم بلکه همیشه دعوت کردم که دیگران کتاب را بخوانند، چون تعریف کردن آن برشی از آن کتاب است که ممکن است مورد نقد قرار گیرد در حالیکه اگر فردی به صورت کامل آن را بخواند خود روایت دفاع کننده از آنچه که در کتاب آمده، است. از نگاه های مردم ما به واسطه همراهی با ضریح امام حسین (ع) مورد احترام بودیم اوایل کمتر متوجه این موضوع شدیم، اما بعد بیشتر توجهمان را جلب کرد و هرچه پیش رفتیم نوع رفتار مردم بخاطر همراهی ضریح بخشی از نکات جالب شد.

ما را به آدم های امام حسین فرض می کردند در حالیکه ما کسی نبودیم، اما حس دو هفته ای آدم امام حسین بودن برای ما شیرین ترین خاطرات زندگیمان شد. این انتساب در دل و دیده مردم وجود داشت و من امیدوارم امام حسین (ع) هم این نگاه را با دیده اغماض بپذیرد.

میزان -از نگارش این کتاب چه حسی دارید؟ آیا در دیگر آثارتان هم این حس را تجربه کرده بودید؟

مهدی قزلی-نمی توانم این کار را با دیگر متونی که نوشته ام قیاس کنم، ولی در جایی از من پرسیده شد که این کار را چطور دیدید تنها جوابم این است من احساس آرامش دارم و حس می کنم هرچه بلد بودم را انجام دادم. این به معنای بهترین کار ممکن نیست بلکه به این معناست که تمام توانم را به کار گرفتم. بازخورد های خوبی هم دیدم. با اینکه مخاطب کسی بود که تنها صفحه اش ده لایک می خورد، اما در فضای مجازی نیز سعی کرده بود به بخشی از این کتاب اشاره کند.

میزان -کتاب چند بار تجدید چاپ شد؟ از فروش کتاب راضی بودید؟

مهدی قزلی-چاپ پنجم کتاب «پنجره های تشنه» رو به اتمام است و به زودی چاپ ششم آن روانه بازار خواهد شد.

انتشارات سوره مهر نیز اعلام کرد که این کتاب پرفروش ترین تک فروشی را بین آثار داشته است یعنی برخی کتاب ها ۵ تا ۱۰ تایی خریداری می شدند، اما این کتاب بیشترین فروش تک تک را داشته است و این خوشایندترین بازخورد از این کتاب بود.

انتهای پیام/


در «پنجره‌های تشنه»به مقایسه مواجهه‌ها با ضریح امام حسین(ع) پرداخته‌ام/ دو هفته آدم امام حسین(ع) بودن لذت‌بخش بود/احساس آرامش دارم
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها