بازدید: 33

پربیننده‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران واقعا کدام‌است؟ یک فیلم همچنان بی‌رقیب است (فیلم)

منبع : عصر ایران کد خبر: 1458359
پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را نباید بر اساس فروش ریالی محاسبه کرد. پربیننده‌ترین فیلم، پرفروش‌ترین فیلم است.
 

عصر ایران؛ محسن ظهوری ــ پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما کدام است؟ برخی ها برای رسیدن به جواب این سئوال، میزان فروش ریالی فیلم ها را حساب می کنند. به این ترتیب، «هزارپا» با فروش ۲۵ میلیارد تومانی اش در امسال، می شود پرفروش ترین فیلم کل تاریخ سینمای ایران. با این حساب این فهرست هرسال هم تغییر می کند، چون فیلم سال بعد با توجه به بالا رفتن قیمت بلیت سینما، دوباره بیشتر از فیلم امسال می فروشد و می شود پرفروش ترین.

 

محاسبه فروش ریالی برای فیلم ها روش غلطی است که میزان افزایش قیمت بلیت سالانه را در نظر نمی گیرد. برای رسیدن به پرفروش ترین فیلم، باید میزان مخاطب یک فیلم را بسنجیم، چراکه پرمخاطب ترین فیلم با توجه به قیمت بلیت در زمان خودش، پرفروش ترین فیلم محسوب می شود.

 

گرچه به دست آوردن آمار مخاطبان فیلم در ایران بسیار سخت است، اما یک راه مرسوم دارد که همان تقسیم رقم کل فروش بر متوسط قيمت بليت سينماهاست. باید میزان جمعیت کل کشور را از این معیار فاکتور بگیریم، چراکه نمی خواهیم درصد جمعتی که به تماشای فیلم نشسته اند را حساب کنیم. قصد ما به دست آوردن میزان مخاطب یک فیلم است. اگر قرار بر درصد جمعیتی باشد، باید تعداد اکران فیلم، تعداد سالن های موجود در سینما و حتی توزیع خانگی آن ها را هم حساب کنیم که در این گزارش آن ها را کنار گذاشته ایم.

 

پرفروش ترین فیلم قبل از انقلاب ایران، از نظر فروش ریالی «در امتداد شب» بود که سال ۵۶ اکران شد. این فیلم با آن که فرصت اکران دوم خود را به دست نیاورد، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخت. البته «در امتداد شب» پرمخاطب ترین فیلم قبل از انقلاب هم هست و برای اولین بار مرز یک میلیون مخاطب را در سینمای ایران شکسته. برای دیدن این فیلم که بلیتش حدود ۴ تومان بوده، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تماشاگر به سینما آمده اند.

 

کیمیایی در اواخر دهه ۴۰، با فیلم «قیصر» رکورد فروش را در ایران جابه جا کرده بود. قیصر که تحولی در قصه گویی سینمای عام پسند ایران بود، حدود ۵۰۰ هزار نفر را به سالن سینما کشاند تا مقام پرفروش ترین فیلم دهه چهل را کسب کند و «سیامک یاسمی» را با فیلم های پرفروشش «دالاهو» و «گنج قارون» پشت سر بگذارد.

 

پیش از یاسمی، «ساموئل خاچیکیان» میدان دار فروش بود. او با ساخت فیلم های جنایی خود توانسته بود فروش سینما را در دهه ۳۰ از آن خود کند. گرچه خاچیکیان تاب رقابت با کیمیایی و صیاد را برای فتح گیشه سینما در دو دهه ۴۰ و ۵۰ نداشت، اما توانست با اکران «عقاب ها» در سال ۶۴، رکورد تازه ای به نام خود ثبت کند. عقاب ها با فروش ۱۵ میلیون تومانی خود، توانست حدود ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بلیت ۸ تومانی بفروشد و دهه شصت را به نام خودش سند بزند.

 

رکورد فروش فیلم عقاب ها تا یک دهه بعدش شکسته نشد. تا زمانی که «کلاه قرمزی و پسرخاله» اکران شد و با بلیت ۵۰ تومنی اش، ۳ میلیون و نیم مخاطب را روی صندلی سینما نشاند. اتفاقی که تا امروز بی رقیب مانده و این فیلم را پربیننده ترین فیلم تاریخ سینمای ایران کرده است.

 

فیلم «کلاه قرمزی و پسرخاله» همه عناصر یک فیلم پرفروش را در خود جمع کرده بود. هم ستاره های دوست داشتنی و موفق داشت و هم کودکان را جذب می کرد که طبعا باید همراه خانواده به سینما بیایند. داستان فیلم هم تجمیع همه کلیشه های جواب داده شده در سینمای ایران بود؛ قصه ای طنز از سختکوشی و اشتیاق یک نفر برای رسیدن به خواسته اش همراه با عناصری از داستان های جنایی و عاشقانه.

 

فیلم «هزارپا» با فروش ۲۵ میلیارد تومانی اش تا به اینجا توانسته در رده فیلم هایی چون «اخراجی ها»، «شهر موش های۲» و «نهنگ عنبر۲» حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را به سینما بیاورد. یعنی هنوز نتوانسته حتی رکورد فیلم «عقاب ها» را در دهه ۶۰ بشکند، چه برسد به فیلم «کلاه قرمزی و پسرخاله» که با فاصله ای بسیار زیاد یعنی دو برابر «عقاب ها» بر صدر نشسته است.

 

هنوز مانده تا «کلاه قرمزی و پسرخاله» رقیبی در سینمای ایران پیدا کند. روبه روز مخاطبان سینمارو در ایران کم تر شده و رویای سر صف ایستادن برای ورود به سینما، به یک خاطره دور تبدیل می شود.


پربیننده‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران واقعا کدام‌است؟ یک فیلم همچنان بی‌رقیب است (فیلم)
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها