بازدید: 39

دف فاصله‌ای تا جهانی شدن ندارد

منبع : عصر ایران کد خبر: 1458352

نشست رسانه ای هشتمین جشنواره بین المللی «دف نوای رحمت» شنبه ۲۷ مرداد ماه با حضور بیژن کامکار و تعدادی از مدیران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش عصرایران به نقل از مهر، دست اندرکاران برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی دف نوازی «دف نوای رحمت» روز شنبه ۲۷ مرداد ماه با حضور بیژن کامکار جزییات برگزاری این دوره از جشنواره را تشریح کردند.

کردستان پایتخت دف جهان شد

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان در ابتدای این نشست رسانه ای که در تالار اندیشه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، توضیح داد: جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» طی دوره های گذشته با شور و اشتیاق هنرمندان فعال موسیقی ایرانی مرزهای ایران را در نوردیده و ما شاهد این هستیم که کردستان به همت هنرمندان این عرصه به عنوان پایتخت دف جهان شناخته شده است.

دبیر جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» با اشاره به بخش های مختلف این رویداد موسیقایی گفت: جشنواره در سه بخش تک نوازی، گروه نوازی و مولودی خوانی برگزار می شود. این در حالی است که بیش از ۷۱۰ هنرمند دف نواز زن و مرد از ۳۰ استان کشور در دو بخش نوجوان و بزرگسال متقاضی شرکت در این دوره از جشنواره بودند که بر اساس آرای هیات انتخاب ۲۵۰ هنرمند طی روزهای ۳۱ مرداد تا سوم شهریور آثار خود را در شهر سنندج روی صحنه می برند. ما بنا داریم کنار برگزاری این بخش مسابقه مسترکلاس ها و ورک شاپ هایی را برگزار کنیم که طی روزهای آینده جزییات آن منتشر خواهد شد. در مراسم اختتامیه نیز بنا داریم از استاد صدیق تعریف هنرمند شناخته شده موسیقی کشورمان نیز قدردانی داشته باشیم که امیدوارم بتواند یکی از اتفاقات خوب جشنواره ما باشد.

اگر حمایت های بیژن کامکار نبود...

محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر نیز در این نشست گفت: من معتقدم امثال هنرمندان بزرگی چون بیژن کامکار سختی های بسیار فراوانی را برای وارد کردن ساز دف به موسیقی سنتی ایرانی متحمل شده اند. شاید اگر حضور این هنرمند نبود ما امروز ساز دف را نشنیده و فقط آن را در خانقاه های دراویش می یافتیم. اما امروز بسیار خوشحالیم که هنرمندانی چون او ما را حمایت کرده تا رویدادی را در قالب جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» برگزار کنیم و بتوانیم به سهم خود بلوغ دف و دف نوازی کمک کنیم. در این شرایط موسسه سپهر سوره هنر تلاش دارد با ورود به جشنواره های استانی شرایط را به گونه ای فراهم کند که این رویدادها در سطح بهتری برگزار شود.

وی ضمن معرفی بخشی از جزییات این جشنواره از جمله تیزر و تندیس ادامه داد: تشکیل گروه هزار دف و ثبت جهانی ساخت ساز دف به نام کردستان از مهمترین اتفاقاتی بود که در دوره های قبلی جشنواره به وقوع پیوست و ما امیدواریم چنین رویدادهایی بتواند ادامه دهنده دستاوردهای ارزشمندی در حوزه موسیقی اصیل ایرانی باشد.

راهی که برای سازهای کوبه ای هموار شد

بیژن کامکار مدرس و هنرمند شناخته شده عرصه دف نوازی که در این دوره از جشنواره به عنوان یکی از اعضای اصلی شورای سیاستگذاری حضور دارد، هم در این نشست خبری ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت استاد عزت الله انتظامی و سیدضیاالدین دری توضیح داد: مدتی است که در برخی محافل شنیده می شود هر سازی که گرد بوده و روی آن یک پوست کشیده شده باشد دف نام دارد در حالی که اینطور نیست. ساز دف بنا به اشارات مختلفی که در اشعار کلاسیک ادبیات ایران از آن یاد شده، یکی از سازهای اصیل ایرانی بوده که هنگام حمله اعراب به ایران مانند برخی سازهای دیگر مهجور واقع شده بود اما بسیار خوشحالم این ساز چندی قبل توسط بنده به موسیقی ایران برگشت و نه تنها جای هیچ سازی را تنگ نکرد بلکه به کمک سازهای کوبه ای دیگر آمد و راه را برای معرفی شان هموار کرد.

وی ادامه داد: دف ساز شایسته ای در آنسامبل ایرانی است و من همیشه گفته ام باید به این ساز بیشتر از اینها توجه کرد. به هر حال امروز بسیار خوشحالم این ساز به قدری فراگیر شده که چندین هزار نفر به آن توجه می کنند و نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز روی آن پژوهش و تمرکز بیشتری انجام می دهند من بر این باورم این ساز فاصله چندانی با جهانی شدن ندارد و تعجب نکنید که روزی صدای این ساز را در ارکستر سمفونیک اروپایی بشنوید. من به خاطر دارم زمانی که همراه با استاد شهرام ناظری در کشور فرانسه به معرفی ساز دف می پرداختم هنرمندان و مخاطبان آنجا با چه شور و اشتیاقی از صدای آن استقبال کردند. ساز دف یک ساز بسیار زیباست که باید بیشتر و بهتر از اینها به آن توجه کرد. حال من بسیار خوشحالم که به همت حوزه هنری استان کردستان یک فستیوال ویژه پیرامون ساز دف برگزار می شود و دربرگیرنده نکاتی است که می تواند باعث توجه بیشتر مخاطبان به دف نوازی شود.

به فکر برگزیدگان جشنواره باشید

کامکار تصریح کرد: در کنار همه اتفاقات خوبی که می تواند درباره جشنواره دف نوازی «دف نوای رحمت» مورد توجه قرار گیرد، یک مشکل وجود دارد و آن اینکه امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که برگزیدگان فستیوال مانند دوره های گذشته به حال خود رها نشوند و دست اندرکاران برگزاری این رویداد فکر نکنند با اهدای یک جایزه نقدی می توانند شرایط خوبی را برای هنرمندان شرکت کننده فراهم کنند. امیدوارم این فستیوال در دوره های بعد بتواند شکل جهانی بیشتری پیدا کند و تبدیل به یک رویداد بین المللی در عرصه دف و سازهای کوبه ای شود.

این نوازنده صاحب نام دف در صحبت های پایانی خود گفت: همیشه خواهشم از شاگردانم این بوده که حرمت ساز دف را حفظ کنید و استفاده نابجا از آن نداشته باشید. متاسفانه ما در برخی جاها می بینیم که از این ساز ارزشمند استفاده نابجا و وحشتناکی می کنند اما خوشحالم که بگویم اجراهای خوب و ارزشمند جوانان این عرصه باعث شده این اتفاقات وحشتناک دیده نشود، به هر حال من فکر می کنم عاقبت به خیرترین هنرمند ایران هستم که در همکاری با استادانی چون محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان توانستم ساز دف را به جریان موسیقی ایرانی اضافه کنم.

هشتمین جشنواره بین المللی دف نوازی «دف نوای رحمت» روزهای ۳۱ مرداد تا سوم شهریور به همت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سنندج برگزار می شود.


دف فاصله‌ای تا جهانی شدن ندارد
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه