بازدید: 36

نماینده انصارالله یمن و میانجیگر سازمان ملل برای یمن وارد سوئد شدند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1454180

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ ­یک منبع رسمی در سوئد اعلام کرد هیئت نمایندگی انصارالله یمن شامگاه سه شنبه برای شرکت در مذاکرات صلح وارد سوئد شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از آرلاندا (سوئد)، یک هیئت نمایندگی انصارالله یمن سه شنبه برای شرکت در مذاکرات حیاتی صلح با دولت مستعفی یمن به منظور یافتن راه هایی برای پایان دادن به جنگ ویرانگر در این کشور وارد سوئد شد. هیئت انصارالله بعد از اتخاذ تدابیر اعتماد سازی سازمان ملل متحد، برای مذاکره به سوئد عزیمت کرد.
این منبع در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد مارتین گریفیتس، میانجیگر سازمان ملل متحد برای یمن نیز که از روز دوشنبه در صنعا، پایتخت یمن به سر می برد، با یک فروند هواپیمایی که به طور اختصاصی برای وی اجاره شده بود، وارد سوئد شد. این هواپیما که ساعت 21 به وقت گرینویچ در فرودگاه استکهلم، پایتخت سوئد به زمین نشست، حامل نمایندگان انصارالله یمن نیز بود.
ریاست هیئت نمایندگی دولت مستعفی یمن را که احتمالا روز چهارشنبه وارد سوئد خواهد شد، خالد الیمانی، وزیر امور خارجه دولت مستعفی یمن به عهده خواهد داشت.
سازمان ملل متحد هنوز تاریخ آغاز رایزنی ها را در سوئد اعلام نکرده است اما منابع وابسته به دولت مستعفی یمن روز پنجشنبه را آغاز مذاکرات اعلام کرده اند.
فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد "ما به این امر اطمینان داریم که دو طرف این هفته در سوئد دیدار خواهند کرد".
وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای ضمن دعوت از طرف های درگیر در یمن برای شرکت در مذاکرات با "صداقت کامل" و همراه با "توقف هر گونه دشمنی های موجود"، اعلام کرد "ما به هیچ وجه دچار توهم نشده ایم و می دانیم که این روند آسان نخواهد بود، اما ما از این نخستین گام مهم و ضروری استقبال می کنیم".
محمد عبدالسلام، رئیس هیئت نمایندگی انصارالله اطمینان داد انصارالله از هیچ تلاشی برای به موفقیت رساندن مذاکرات دریغ نخواهد کرد".
یکی از ابتکارهایی که حمایت از این مذاکرات آتی را موجب شد، امضای توافقنامه ای میان انصارالله و دولت مستعفی عبدربه منصور هادی برای تبادل برخی از زندانیان بود.
هادی هیج، مسئول زندانیان در دولت مستعفی یمن در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد این توافقنامه به 1500 تا 2000 طرفدار دولت مستعفی و 1000 تا 1500 طرفدار انصارالله مربوط می شود. این توافقنامه بعد از مذاکرات سوئد به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.
عبدالقادر المرتضی، یکی از نمایندگان انصارالله ابراز امیدواری کرد این توافقنامه "بدون مشکلی اجرا شود".
کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز اعلام کرد در اجرای این توافقنامه که زیر نظر گریفیتس به نتیجه رسید و وی تلاش ها را برای متقاعد کردن دو طرف برای شرکت در مذاکرات سوئد چند برابر افزایش داد، مشارکت خواهد کرد.


نماینده انصارالله یمن و میانجیگر سازمان ملل برای یمن وارد سوئد شدند
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها