بازدید: 29

ادعای کریمی قدوسی: مذاکره ایران و آمریکا در عمان

منبع : عصر ایران کد خبر: 1448840
وی افزود: اخیرا هم خبری مستند دریافت کردیم که بعضی از کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان آمریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: علیرغم نهی مقام عظمای ولایت، خبر موثق داریم که کارشناسان وزارت خارجه در عمان مشغول مذاکره با همتایان آمریکایی خود هستند.

جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خبرنگار موج درباره رفت و آمدهای جدید مسوولان وزارت خارجه ایران و عمان اظهار داشت: عمان تبدیل به یک خلوتگاهی برای آمریکایی ها و انگلیسی ها شده است و از این طریق سعی دارند تا به ایران دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: اخیرا هم خبری مستند دریافت کردیم که بعضی از کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان آمریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا مذاکرات فوق پس از فرمان ممنوعیت هر نوع مذاکره با آمریکایی ها و در هر سطحی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شده است؟ گفت: بله این خبر جدید است.

کریمی قدوسی تصریح کرد: مذاکراتی که هم اکنون در عمان در حال انجام است، مشمول فرمان رهبری معظم انقلاب می شود و این ملاقات ها مطلقا اجازه ندارد و تلاشی است برای حفظ ارتباط با تیم ترامپ.

وی افزود: وزارت خارجه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این جمع بندی رسیده بود که دموکرات ها پیروز انتخابات هستند. بنابراین همه قول و قرارهایشان را با دموکرات ها بسته بودند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: زمانی که دموکرات ها رای نیاوردند و جمهوری خواهان در کاخ سفید مستقر شدند، دست آقای ظریف در ارتباط با تیم جدید کاملا خالی بود.

کریمی قدوسی گفت: ظریف با سابقه ای که در آمریکا داشت سعی کرد از طریق لابی هایی چون نایاک و حضور آقای غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل تا با تیم ترامپ ارتباط برقرار کند.

وی افزود: پس از آنکه ترامپ از برجام خارج شد، وزارت خارجه باز هم تلاشش بر این بود که به تیم ترامپ وصل شود و حتی اصرار داشتند که مذاکره هم انجام شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: حرفی که زدم مبنی بر اینکه به دیدار مراجع می روند و تلاش می کنند تا از آنها برای جلب نظر بزرگان برای مذاکره با آمریکا استفاده کنند، کاملا موثق و مستدل بود.

کریمی قدوسی گفت: حرف هایی هم آنجا می زنند که ما اینجا با گوش خودمان و در جلسات غیرعلنی و حتی کمیسیون ها از مسوولان دولتی از جمله ظریف و جهانگیری شنیده ایم که می گویند مشکل داریم، بن بست داریم و باید برخی از مسائل مثل CFT را بپذیریم. باید تعامل کرد و یک جاهایی هم بحث مذاکره را مطرح می کنند.

وی تصریح کرد: امروز هر تلاشی برای ارتباط با آمریکایی ها برای مذاکره منجر به جری تر شدن طرف مقابل و تشدید تحریم ها و فشارها می شود و باید بپذیریم که فرمان ولایت در این حوزه بر اساس واقعیت های موجود و بر اساس مصالح کشور مطرح شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تاکید کرد: بنابراین رفت و آمدهایی از این قبیل که رهبری معظم انقلاب صریحا رییس جمهور و وزارت خارجه را از انجام آن نهی فرمودند، در این شرایط مطلقا دارای توجیه نیست.

 

وزارت خارجه ادعاهای کریمی قدوسی را تکذیب کرد

روابط عمومی وزارت امور خارجه به تازه ترین ادعای " کریمی قدّوسی" پاسخ داد.

به گزارش عصرایران، در اطلاعیه وزارت خارجه آمده است:

روابط عمومی وزارت امور خارجه با توجه به ادعای تازه کریمی قدوسی، نماینده مجلس مبنی بر تلاش، تمایل و اقدام وزارت امور خارجه در برقراری تماس و مذاکره با دولت ایالات متحده آمریکا در یکی از کشورهای همسایه، موارد زیر را به اطلاع عموم ملت شریف ایران می رساند:

۱- به صراحت اعلام می شود تمام ادعاهای ایشان در خصوص تمایل وزارت امور خارجه به برقراری تماس و مذاکره با دولت آمریکا و نیز انجام مذاکره با طرف های آمریکایی در یکی از کشورهای همسایه غلط و بی اساس است و به شدت تکذیب می شود.

۲- وزارت امور خارجه در تمامی سطوح و ارکان مدیریتی و کارشناسی، خود را تابع اوامر و سیاست های ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری بویژه در خصوص چگونگی تعامل و برخورد با دولت ایالات متحده آمریکا می داند و قطعا گامی فراتر یا عقب تر بر نخواهد داشت.

۳- وزارت امور خارجه و دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران خود را دیده بان منافع ملی و مصالح کشور دانسته و تعهد و پایبندی خود به آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی را منوط به ارائه تصویری واقعی از تحولات و روندهای در حال وقوع در منطقه، جهان و نظام بین الملل می دانند و خود را موظف به ارائه دیدگاه کارشناسی به مقامات عالیه دولت و نظام می بینند. افزون بر آن در شرایط کنونی اصولا دیدگاه کارشناسی دستگاه دیپلماسی کشور بر بی فایده بودن هر نوع مذاکره با دولت عهدشکن، قانون گریز و ضد ایران آقای ترامپ استوار است.

۴- بخشی از صحبت های اخیر آقای قدوسی اخباری است که چون همیشه وی ادعا می کند از منابع موثقی دریافت کرده و به آنها اطمینان دارد که تمامی آنها تکذیب می شود. برای چندمین بار است که این نماینده محترم مجلس به سادگی اسیر اخبار نادرست و سرا پا غلط منابع خبری خود می شود و خود را تبدیل به ابزار انتشار اخبار بی پایه و بنیان منابعی می کند که هدفشان ایجاد التهاب در جامعه و فضاسازی علیه وزارت امور خارجه و دلسرد کردن نیروهای دلسوز و مردم هوشیار و آگاه ایران نسبت به دستگاه دیپلماسی کشور و بازی کردن ناآگاهانه در نقشه ای است که دشمنان کشور ترسیم است.

۵- بی شک تمامی مقامات، کارکنان و دیپلمات های وزارت امور خارجه که طی سالیان اخیر و بخصوص طی چند هفته اخیر آماج بدترین و تندترین حملات رسانه ای برخی گروه ها و تشکل های همسو و همفکر این نماینده محترم قرار گرفته اند، ریشه این حملات و اتهامات واهی را موفقیت و کامیابی دستگاه دیپلماسی و در خوش بینانه ترین حالت ناشی از عصبیت و نگاه جناحی و فقر و فقدان یک نگاه ملی و فرا جناحی مبتنی بر مصالح و منافع مردم ارزیابی می کنند که در هر صورت جای بسی تاسف است افرادی بدین سان برای رسیدن به امیال سیاسی خود و در کسوت نمایندگی مردم چنین شیوه و رویه ناپسندی را پیشه خود ساخته اند.

۶- در پایان، تاکید می شود با توجه به اصرار و پافشاری ایشان به ادامه اظهارات و اخبار کذب، نادرست و بی پایه و اساس علیه وزارت امور خارجه، که در سالهای اخیر به دفعات شاهد آن بوده ایم و از آنجایی که به نظر می رسد نماینده مذکور قصدی برای اصلاح روش و منش خود ندارد، به ایشان توصیه می کنیم منابع دریافت اخبار کذب و تکراری خود را تغییر دهد تا اینگونه شهره به بیان اخبار نادرست و کذب نشود.


ادعای کریمی قدوسی: مذاکره ایران و آمریکا در عمان
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها